Yaz aylarının gelmesiyle beraber balkon veya teras istediğimiz baş göstermeye başlıyor. Aslında balkon sadece yaz aylarında değil kış aylarında da bizlerin kendine ayırabileceği özel vakitler için tercih edilen bir bölümdür . Gerek tek başımıza kitap okuyacağımız gerekse de ailemizle çay saatleri yapıp oyunlar oynayabileceğimiz bir alan haline getirmek bizim elimizdedir . Kendinize veya ailenize ayıracağınız bu alan için yaz kış kullanım sağlayacak bir sistem arayışındaysanız bugün sizlere sunduğumuz model ve fikirler doğrultusunda sizlerde mükemmel balkonlara sahip olabilirsiniz . Balkonlarınızı 4 mevsim kullanmak için yapmanız gereken uygulama balkon kapatma olarak geçmektedir . Yazın daha serin bir alanda vakit geçirmenizi sağlarken , kışın ise daha sıcak bir ortam sağlamasıyla bir çok açık balkon sahibinin gönlünü fethetmiştir .

Balkon Kapatmak için Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Balkon kapamada hangi malzemeyi kullanacağınıza aslında balkonu hangi amaç için kullanacağınız ile doğru orantılıdır . Önce balkonu bir depo olarak mı kullanacaksınız yoksa balkonunuzda oturup , güzel vakitler mi geçireceksiniz . Bunun kararını verdikten sonra ise kendinize sormanız gereken bir diğer soru balkonunuzun bir manzarası var mı ? Isı yalıtımı ne durumda ? Sesleri izole edebiliyor mu ? Bu soruların cevaplarına göre PVC ya da temperli cam malzemeyi tercih edebilirsiniz. İkisinin dışında son yıllarda oldukça tercih edilen özellikle de balkonunuza çıktığınız zaman sizi karşılayan bir manzaranız var ve bu manzarayı kapatmak veya bölmek istemeyenlerin ilk tercihi olan katlanır cam sistemlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz . Dayanıklılık olarak karşılaştıracak olursak cam malzeme pvc’ye göre daha sağlıklıdır ve görünüş olarak daha estetik bir duruş sağlar. Kullanım olarak cam balkonlar toz , yağmur geçirmemekle beraber ses ve ısı yalıtımı yapmadığı için kışın ağır yaşandığı yerlerde tercih edilmemesini öneririz .

Kapalı Balkonun Avantajları

  • Sadece yaz aylarında kullanabildiğiniz bir alan olmaktan çıkıp 4 mevsim kullanabileceğiniz bir ortam oluşturur.
  • Evinizin bir manzarası varsa dahi seçtiğiniz cam malzeme tercihiyle manzaranızı seyretmeye devam edebilirsiniz .
  • PVC yaptırdığınızda da cam tercihinizde de  seçtiğiniz camın tipine göre balkonunuzun içinin görünmesi engelleyebilir kendi mahremiyetinizi oluşturabilirsiniz.
  • Ortamda bulunan toz , kir ve yağışı balkonunuzun içerisine almadığı için temiz bir ortama sahip olmuş olursunuz .
  • Maddi konularda ise ev ekonomisi için oldukça yarar sağlamasıyla beraber izolasyon desteğiyle kış aylarında bizleri oldukça rahat ettirir .

Kapalı Balkonun Dezavantajları

  • Cam kaplama her ne kadar görünüş olarak bir estetik duygu uyandırıyor ve manzaramızı kapatmayıp balkonu daha ferah gösteriyor olsa da  , temizlememiz gereken çok fazla cama sahip olmamıza ve bu camların temizliğinde zorlanmamıza sebep olur . Özellikle katlanır cam sistemlerinde dışta kalan camların temizliği oldukça zordur .
  • Zemin temizliği konusunda da sıkıntı yaşayabilirsiniz . Normalde balkon yıkamada bol suyla yıkayabilirsiniz fakat kapalı balkon da evinizin içi gibi paspasla temizlemeniz gerekebilir özellikle de mobilya koyduğunuz kapalı balkonlarda zemin temizliği konusunda daha da dikkat ediniz .

Bugün Evde Mimar ekibi olarak sizlere balkonunuzu nasıl kapatabilirsiniz ? Hangi malzemeleri kullanmanız gerekir ve Kapalı mutfağın avantaj ve dezavantajları nelerdir ? Bunlardan bahsettik umuyoruz ki kafanızdaki sorular cevap bulmuştur . Aklınıza takılan başka sorular olursa biz Evde Mimar ekibine her zaman sorularınızı sorabilirsiniz .

İlginizi çekebilir : Sürgülü Cam Balkon Modelleri ve 8 Güzel Örnekleri

En Çok Tercih Edilen 5 Ev Çiçekleri Çeşitleri