3dmimaritasarimasamalarinelerdir

Proje çizim aşamasında olan binaların ya da evlerin gerçek hayatta görünüşünü daha rahat bir şekilde inceleyebilmek için yapılan 3D mimari tasarım uygulamalarında belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu işlemler ile bir yapıda yapılacak olan işlemleri ve dekorasyon çalışmalarını gerçek görüntüler ile inceleme şansınız olacaktır. Ancak doğru bir çalışma yapılabilmesi için 3D mimari tasarım aşamaları doğru ve titiz bir şekilde yapılamalıdır. Bu içeriğimizde sizlere 3D mimari tasarım aşamaları nelerdir ve yapım aşamasında nelere dikkat edilmelidir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Neden 3D Mimari Tasarım Yaptırılır ?

Üç boyutlu mimari tasarım çalışmaları bilgisayar programları ile mimari projelerin gerçekçi ve etkileyici bir hale dönüştürülmesine yardımcı olmaktadır. Evinizde yaptırmak istediğiniz tüm yenilikleri teknik çizimden incelemek oldukça zor olabilmektedir. Bunun yerine 3D mimari tasarım çalışmaları ile tıpkı bir fotoğrafta olduğu gibi evinizdeki yeni dekorasyon uygulamalarını inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte internet üzerinde bulduğunuz ve hoşunuza giden mimari tasarım örneklerini ve çalışmalarını anlaştığınız iç mimar ile paylaşabilirsiniz.

salon3dmimaritasarimornegi

3D Mimari Tasarım Aşamaları

Bir 3D mimari tasarım çalışmasından önce kesinlikle bitirilmiş bir mimari proje çizimi yapılmış olması zorunludur. Mimari tasarım uzmanı bu çizilen mimari projeye birebir sadık kalarak bilgisayar programı üzerinden üç boyutlu tasarımı ortaya çıkarabilir. Ancak herhangi bir tasarıma başlamadan önce yapılması gereken ilk işlem kütüphane derlemesi yapmakdır. Çeşitli tasarımlar, duvar renkleri ve mobilyaların oluşturduğu bir eşya kütüphanesi tasarım sürecini oldukça hızlandıracaktır. Aynı zamanda bir mimari tasarım sürecine başlamadan önce 3D modelleme fiyatları hakkında anlaşacağınız tasarım uzmanından detaylı bilgileri almanızda fayda vardır.

Ardından bitirilmiş olan mimari proje çizimi üzerinden evin temel tasarımları yapılır. Bu temel tasarım aşamasında odaların büyüklüğü ve zeminlerin kaplaması yerleştirilmektedir. Tıpkı bir inşaat yapımına benzeyen 3D mimari tasarım aşamasında ölçülerin doğru bir şekilde okunması ve buna göre işlenmesi önemlidir. Ölçülerde yapılacak en küçük bir hata mimari tasarımın ilerleyen aşamalarında büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.

3dmimaritasarietkileyicimutfakornegi

Evin ya da binanın ana hatları ortaya çıkmaya başladıktan sonra sırada detay çalışmaları vardır. Varsa asma tavan ya da alçıpan uygulamaları 3D mimari tasarıma eklenir. Daha sonra mutfakta ve banyoda kullanılacak olan eşyalar, genel mimariya sadık kalınarak seçilir. Bu noktada konut sahibinin günlük yaşantısına ve kişiliğine uygun seçimlerin yapılması oldukça önemlidir. Mimari proje ve tasarımlar estetik bir yaşam alanına sahip olmanıza olanak verirken bir yandan da konut içerisindeki bölümlerin rahat bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamalıdır.

3D mimari tasarım aşamalarının sonunda ise tüm detaylar ortaya çıkmaktadır. Duvarda kullanılacak olan boya renklerinden, zeminde kullanılacak olan kaplamalara ya da aydınlatma çeşitlerine kadar tüm detaylar üç boyutlu bir biçimde tasarıma işlenir.

Tüm 3D mimari tasarım aşamaları tamamlandıktan sonra, bilgisayar programları üzerinden gerçekçi bir görüntü alınabilmesi için render alınması gerekmektedir. Render alınmadan önce ise ışıkların ve kamera açılarının doğru bir şekilde yerleştirilmesi de önemlidir.

3dmimaritasarimmodernoturmaodasiornek

Mimari Tasarım Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

3D mimari tasarım için bir çok bilgisayar programı kullanılabilmektedir. Tasarımı yapacak olan kişinin bu programlarda uzman olması ve 3D mimari tasarım aşamaları ve çalışmalarını titiz bir şekilde uygulaması gereklidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise mimari görselleştirme işlemleri ile mimari proje çizim işlemlerinin birbirinden oldukça farklı uygulamalar olmasıdır. Sizde hayalinizdeki eve kavuşmadan önce 3D mimari tasarımını yaptırmak istiyorsanız tecrübeli ve profesyonel tasarım uzmanları ile çalışmalısınız. Bunlara ek olarak mimari tasarım tamamlandığında rahatlıkla istediğiniz değişiklikleri mimarınız ile paylaşmalısınız. Böylece mimari proje üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak tam olarak hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz.

3dmimaritasarimnedenyapilir

İlgili içeriğimiz : https://www.evdemimar.com/3d-mimari-tasarim-ornekleri-ve-yapim-sureci/

Bu yazımızda sizlere 3D mimari tasarım aşamaları nelerdir ve yapım aşamasın sırasında nelere dikkat edilmelidir sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla ekibimiz ile paylaşabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek ve sizi hayalinizdeki eve kavuşturmak için biz daima hazırız.