Evde Mimar

duvarboyakalkmasivekusmasi
Alçıpan, Ev Dekorasyonu, İzolasyon

Duvar Boya Kalkması ve Boya Tutmaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Duvarlarımızda zaman zaman boya kalkmaları ve aynı zamanda yeni boyanın tutmaması sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Burada çaresizce duvarlarımızın yıpranmasını evimizin rutubet ile dolmasını beklememeliyiz. Yapılacak onlarca şey var. Çalışılacak, uygulanacak pek çok uygulama var. Biz de bu içeriğimizde sizler için Evde Mimar ekibi olarak duvarlarda ortaya çıkan boya tutmaması ve boya kalkması sorunlarına değindik, umarız sizler için faydalı olur.

bannermimar-05

Duvar Boyası Neden Soyulur?

Duvar boyası soyulmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasından sizin için uygun olabilecek olanını seçmeniz gerekmektedir. Boyaların kalkması sorununun nereden geldiğini çözerseniz, çözüm olarak ortaya koyduğunuz çalışmaların da boşa gitmesini engellemiş olursunuz. Şimdi ise duvar boyası neden soyulur nedenleri ile aktarmaya başlayalım.

Kötü ve Kalitesiz Boya Markaları Çalışmak

rutubetveduvarboyabadana

Boya kalkması genellikle boyanın kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Ucuza kaçmak için yapılan kalitesiz boyalar daha sonrasında boya kalkması olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada bilinen boya markaları ile çalışmanızı öneririz. Bunun için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kötü İşçilik ve Astarsız Uygulama

Duvar boyası neden soyulur sorusunun cevabı aslında kötü işçilik sonucunda da meydana gelebilir. Astar uygulaması yapmadan direkt boya çalışmasının olması kötü işçilik ve dolayısı ile kötü sonuçları da beraberinde getirir. Bunun için astar uygulamasının ardından boya badana çalışmasının yapılması gerekir. Bu çalışma öncesinde duvara zımpara yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Masraftan ve emekten kaçınan ustalar genellikle bu uygulamayı yapmadan yalnızca tek kat boya yaparak boya badana yaptıklarını söylerler. Hal böyle olunca da sizin için ileride karşılaşılacak duvar boyası kalkma sorunları ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için doğru usta ile çalışmalı, astar kullanımını mutlaka sormalısınız. Bu konu hakkında soru veya boya badana isteğiniz varsa Türkiye’nin en büyük boya badana firması olan Evde Mimar ile iletişime geçebilirsiniz.

Rutubet ve Su Akıtması ile Duvar Boyası Kalkması

Ülkemizde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de rutubet ile birlikte eski binaların varlığı sebebi ile oluşan su akıtması ve tesisat patlaması sorunlarıdır. Bu sorunların çözümü için boyanın yeniden yapılmasının dışındaki etkenlerin varlığının da ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için öncelikle su akıtması sorunu ortadan kaldırmalısınız.

Duvar Kalkması ve Soyulması Sorunu Nasıl Çözülür?

Sorunların nedenlerini tespit ettikten sonra şimdi de sıra geldi sorunu kökünden çözmeye, şimdi size vereceğimiz öneriler ile evinizde yaşadığınız sorunları kökünden halledebilir hale geleceksiniz. Bunun için evinizde oluşacak neden ile çözümü eşleştirmelisiniz.

Duvar Boyası Kalkmışsa Ne Yapmalıyız? (Kalitesiz Boya ve İşçilik Sonucu)

boyakalkmasivekusmasi

Duvar boyası kalkmışsa ne yapmalıyız sorusu Evde Mimar ekibi olarak bizlerin de en çok karşılaştığı sorunlardan biri olarak gözükmektedir. Bu sorunu çözmek ise son derece kolaydır. Yeni baştan süreçlerinin tamamının doğru şekilde uygulandığı boya badana çalışmaları burada sorunu çözecektir. Dönüşüm astarı kullanmak, duvara zımpara yapmak ve en az 2 kat boya badana yapmak duvar boyası kalkma sorununu çözecektir. Bu aşamada yeniden boya badana yapmadan önce kalkmış duvarı sökmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Rutubet ve Su Akıtması ile Duvar Küflenmesi ve Boya Kalkması Sorunu Çözümü

Öncelikle soruya su akıtması kısmının yanıtlanması ile başlayalım. Su akıtmasının önüne öncelikle tesisat çalışmaları ile geçmelisiniz. Tesisat ve benzeri çalışmalarını tam ve doğru şekilde çözdükten sonra boya badana süreçlerini uygulayarak evinizi güzelleştirebilirsiniz. Su akıtması veya rutubetin çok yoğun olabileceği bodrum gibi zeminin altındaki katlar için ise iç cephe izolasyon yapılabilmektedir. Bunun için özel boya kullanmanın yanında saten alçı, yığma alçı gibi uygulamalarında yapılması gerekir. Konu ile ilgili olarak sizlere hazırladığımız içeriğimizi burada inceleyebilirsiniz.

İlgili link: İç cephe izolasyon

İlgili link: Su yalıtımı nasıl yapılır?

Rutubet ve duvarlarda oluşan küfler ise bambaşka bir sorun türüdür. Evinizi bu sorundan kurtarmak için küf önleyici boya ve rutubet önleyici boya kullanabilirsiniz. Bunun için sizler için hazırlamış olduğumuz içeriklerimizi takip ederek süreci daha iyi anlayabilirsiniz.

İlgili link: Rutubetin zararları nelerdir nasıl çözülür?

İlgili link: Küf ve rutubet önleyici boya

Duvar Boya Kusması Sorunu ve Çözümü

kabartmaduvarboya

Eğer duvarınız boyayı kusuyorsa ve boya tutmuyorsa sorun duvarın yapısından ve nemliliğinden kaynaklanabilmektedir. Bunun için Evde Mimar olarak önerimiz saten alçı çalışması olacaktır. Saten alçı kullanımı ve yapımı ile alakalı olarak ilgili içeriğimiz olan saten alçı nasıl yapılır başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere duvar kalkması ve duvarda boya tutmaması sorunu ile ilgili çözümler getirmeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de evinizi güzelleştirmek ve Evde Mimar ekibi ile çalışmak istiyorsanız bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek için biz her zaman hazırız.

mutfaktasarimlariveornekleri
Ev Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Tasarımları Modelleri ve Örnekleri En Uygun Tasarım Önerileri

Mutfağınız için yeryüzünde pek çok tasarım örneği bulunmaktadır. Özellikle tasarımların, modellerin bu kadar çok olduğu bir diyarda mutfağımız için en uygununu seçmek zor olabilmektedir. Bu nedenle bizler de Evde Mimar ekibi olarak sizlere mutfak tasarımları arasından en iyisini seçmeniz için sizlere öneriler hazırladık. Umarız beğenirsiniz, başlıyoruz. 🙂

Türkiye’ye En Uygun Mutfak Tasarımları Modelleri

Ülkemizde bulunan evlerin kendine has yapısı vardır. Amerika’da olduğu gibi geniş odalardan oluşmaz. Türkiye’de bulunan evler çoğunlukla 100 m2 civarındadır. Bu nedenle her mutfak tasarımı Türk evlerine net bir şekilde uygulanamaz. Aşağıda sizler için derlediğimiz resimlerde ise mutfak tasarımları nasıl olmalı net bir şekilde görebileceksiniz.

Mutfak Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Her mutfak tasarımının kendine has artıları ve eksileri vardır. Kendi eviniz için en iyi olacak modeli bu şekilde değerlendirerek seçmelisiniz. Mutfağınızın özellikleri ile mutfak tasarımları birbirine uyuşmalı ve evinizi güzelleştirebilmek için ortak bir zeminde çalışmalıdır. Bunun için tasarım dili ve mutfak duruşu birleşmelidir.

En Güzel Mutfak Tasarım ve Yerleşimleri

Mutfağınızın nasıl göründüğünü tasarımdan ziyade görünüş de belirler. Eğer mutfağınızın iyi bir dekorasyona sahip olmasını istiyorsanız mutfak yerleşimi konusunda da özen göstermelisiniz. Mutfak yerleşimini hem kullanım kolaylığı hem de iyi dekorasyon aklı ile birleştirmelisiniz. Bunun için size hazırlamış olduğumuz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfak yerleştirme

Mutfak, yalnızca bir yaşam alanı değil aynı zamanda bir de çalışma alanı olarak görülmelidir. İyi bir mutfağı dizayn edebilmek için kendi konforunuzun dışında yemek yapabileceğiniz ekipmanların yerleşimi, kolay ulaşılabilir yerleşim tasarımı gerekmektedir. Bunun için mutfak dekorasyonu mutfak tasarımı yaparken yalnızca görünüşe aldanmamalısınız.

Mutfak Dolapları ve Mutfak Tasarımı İlişkisi

Mutfağınızın atmosferini en çok belirleyen öğelerden biri hiç şüphesiz mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolabı modelleri arasından sizin için en uygunlarını seçerek mutfağınızı güzelleştirebilir, mutfağınızı istediğiniz tasarıma döndürebilirsiniz.

Mutfak dolabı hem renk hem de model olarak evinizin diğer öğeleri ve diğer odaları ile tam bir bütünlük içerisinde çalışmalıdır. Dolabın renklerinin genellikle sade olmasını bekleriz. Mutfak duvarları renginin genellikle buz beyazı, kırık beyaz veya mavinin açık tonları olduğunu düşünürsek dolap renklerinin de bu saydığımız renklere uyumlu olması beklenmektedir. Burada dolap kapakları, dolabın tasarımının sade ve minimalist olmasını Evde Mimar ekibi olarak öneririz.

Mutfak Tasarımı Zemin İlişkisi

Günümüzün tasarım dünyasında pek çok zemin çeşidi evlerimizi şekillendirmek için bizim için hazır vaziyette bekliyor. Hal böyle olunca bunca zemin çeşidi arasından en iyisini seçmek için yoğun çaba harcamamız gerekiyor. Epoksi zemin kaplamaları, 3 boyutlu zemin kaplamaları, fayanslar, farklı model parkeler mutfak tasarımımızı şekillendirmek için bizleri bekliyor. Bu bölümde ise size kullanım önerileri sunmanın ötesinde örnekler ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Umarız sunacağımız örnekler sizler için ilham verici olur. Siz de aşağıda sizlere ileteceğimiz örnekleri inceleyerek kendi eviniz için hangi zemin kaplama çeşidini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Mutfak Tasarımları ve Işıklandırma İlişkisi

Işıklandırma dekorasyonun en güzel ayrıntılarından biridir. Doğru bir ışıklandırma sistemi ile evinizi güzelleştirebileceğiniz gibi kötü bir ışıklandırma ile tüm dekorasyonunuzu da hiç edebilirsiniz. İyi ve güzel bir ışıklandırma için mutfak ışıklandırması ile alakalı sizler için hazırladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili içerik: Mutfak ışıklandırma

Mutfak için ışıklandırma öğelerinin gösteriş barındırması beklenmez salonda veya yatak odasındaki ışıklandırma fikirlerinizi mutfağınız için bir kenara bırakmalısınız. Mutfak için her yer eşit ve doğru bir şekilde ışıklandırılmalıdır. Mutfağın aynı zamanda bir çalışma alanı olduğunu unutmamalısınız. Mutfaklarınız için tam ışıklandırma seçeneklerini gözden geçirmelisiniz. Bunun için sizlere hazırladığımız mutfak tasarımları ve doğru ışıklandırma derlememizi inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size mutfak tasarımları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi dilediğiniz an Evde Mimar ekibine iletebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek için biz hazırız.

İlginizi çekebilir: Mutfak dekorasyonu

Ev Dekorasyonu

3D Mimari Çizim Örnekleri, Projeleri, Örnekleri

 

Yeni bir yapı inşa etmeden önce ya da herhangi bir alanda yeni dekorasyonlar yapmadan önce alanında uzman bir iç mimarla birlikte çalışmaya başlayabilirsiniz. İç dekorasyonda yapacağınız değişikliklerin kişiliğinize uygun olması için uyum içerisinde çalışabileceğiniz bir uzman seçmek çok önemlidir. Bir yapının inşasında; dış görünüşünün ve iç dekorasyonunun düzenlenmesi için mimari çizimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yaşadığınız evde, iş yerinizde ya da diğer iç mekan alanlarında dekorasyon değişikliği yapılırken de bu mimari çizimler kullanılmaktadır. Bu çizimler sonucu ortaya çıkan sonuçların hem şık hem de kullanışlı olması önemlidir. Bu yazımızda sizlere 3D çizim ve aşamaları nelerdir, çizim yaparken nelere dikkat edilmelidir, 3 boyutlu mimari çizim nasıl fiyatlandırılır sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. 

 3 Boyutlu Mimari Çizim Nedir, Neden Yapılır ? 

Mimari bir projenin neredeyse bitmiş halini ortaya koyan 3 boyutlu mimari çizimler, inşaat ve mimari sektörlerinde proje aşamasındaki fikirlerin bitmiş halinin nasıl olacağını göstermek için kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca projenin sunumu aşamasında müşterilerin daha çok fikir sahibi olmasını ve daha çok etkilenmesini için de 3 boyutlu çizimler kullanılabilir. Hayalinizdeki dekorasyon modellerini daha yaptırmadan görmenizi sağlayan 3D mimari çizimler, 2D çizimlerin görselleştirilmesi ve modellenmesinden oluşur.  

3 Boyutlu mimari çizimler yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin projeyi daha kolay anlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olurlar. 

 

3 Boyutlu Mimari Çizim Fiyatları Nasıl Belirlenir  ? 

Her mimari çizimin ve görselleştirme uygulamalarının birbirlerinden farklı fiyatlandırması vardır. 3 boyutlu mimari çizimlerin fiyatları belirlenirken belirli bir sınırdan bahsetmek mümkün değildir. Bunun sebebi 3D çizimlerde fiyat çok değişkendir. Çizim yapılırken kullanılan donanım ve programlar, çizimin ne kadar sürede yapılabileceği, çizim detayları gibi faktörler fiyatı etkileyen başlıca değişkenlerdendir.

3 Boyutlu Mimari Çizim Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Mimari çizim mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Eskiden el ile çizimler yapılırken günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli bilgisayar programlarıyla yapılan çizimler çok daha yaygındır. Bir mimari proje çizimine başlamadan önce mutlaka detaylı bir hazırlık aşaması yapılmalı ve çeşitli örnekler incelenmelidir. Sizler de aşağıda sizin hazırladığımız çeşitli mimari çizim örneklerini inceleyebilir ve hayalinizdeki eve sahip olabilmek için mimar çizimler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere 3D mimari çizim özelliklerini ve örneklerini paylaştık. Siz de eviniz için iç mimari tasarım ya da 3 boyutlu mimari çizim hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir,  soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

parkedekorasyonuvemodelleri
Ev Dekorasyonu, Parke, Uygulama Örnekleri

Parke Modelleri ve Dekorasyonu ile İlgili Uzmanından 8 Harika Öneri

Evinizi güzelleştirmek için günümüzde pek çok yol var. Bunların arasından en bilinen olanlarından biri ise hiç şüphesiz parkeler aracılığı ile sağlanan parke dekorasyonu, parkelerinizin seçimi, doğru modeller ile yaratacağınız atmosfer, hayallerinizdeki eve sahip olmanız için sizlere eşsiz fırsatlar sunabiliyor. İşte tam da burada biz de sizlere Evde Mimar ekibi olarak yardımcı olmaya elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Umarız sizler için faydalı olur. Siz de doğru parke seçimi ve doğru parke dekorasyonu yapmak istiyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

Parke Modelleri ve Dekorasyonu için Seçim Önerileri

Her bir parke modeli belli bir dekorasyon aklı ile üretilmektedir. Her bir model farklı bir tarz yakalamak, farklı bir ev dizaynı oluşturmak için yapılır. Bu nedenle siz de evinize seçeceğiniz parke için yeni baştan bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Eğer hali hazırda bir ev dekorasyonunuz varsa işte o zaman doğru parke seçimi kritik rol oynayacaktır. Bunun için aşağıda size sayacağımız adımları takip edebilirsiniz.

1- Doğru Renk Kombinasyonu

Parke renkleri ile odanızın hakim olduğu renkler birbirini tamamlamalıdır. Renklerin uyumu evinize harika bir dekorasyonu da beraberinde getirecektir. Bunun için parkenizin rengini iyi bir şekilde seçebilmelisiniz. Renk seçimi ile ilgili size yardımcı olması için aşağıda birkaç örneği sizler için derledik.

İlginizi çekebilir: Parke renkleri

2- Parke için Malzeme Seçimi

Parke modelleri seçiminin yanında parkenin malzemesi, üretim maddesi de oldukça büyük öneme sahiptir. Özellikle parkelerin duruşu evdeki ortamı etkileyişi nedeni ile parke içerisindeki malzemelere özel önem vermelisiniz. Bunun için sizlere parke malzemeleri ile ilgili bir örnek liste hazırladık. Umarız beğenirsiniz.

İlginizi çekebilir: Parke fiyatları

3- Desenli Modeller ile Eşya Uyumu

Günümüzde parke modelleri arasından desenli seçenekler de oldukça rağbet toplayabiliyorlar. Desenli modelleri ve örnekleri uygularken evinizde bulunan eşyalar ile de uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

4- Parke Yerleşimi

Parkelerin desenlerinin dışında yerleşimi de büyük önem taşımaktadır. Yerleşimleri dekorasyon akışını belirlediği için evinize yerleştireceğiniz öğelerin de sıralamasını belirler. Parke seçimi yaparken yerleşim modelini dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

5- Eskitilmiş Parke Deneyimi

Evinize veya ofisinize otantik bir hava katmak istiyorsanız eskitilmiş görünen parke modellerini tercih edebilirsiniz. Bu konuda sizler için hazırladığımız örnekleri inceleyerek siz de seçim için alternatifler edinebilirsiniz. Farklı atmosfer farklı bir ortam için Evde Mimar olarak biz eskitilmiş parke modellerini öneriyoruz.

6- Parke ile Duvar Boyası Uyumu

Boya badana süreçlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için parke uygulamaları ile birlikte boya badana çalışmalarının birbiri ile tam bir uyum içerisinde gerçekleşmesi gerekir. Seçtiğiniz parkenin duvar boyası rengi olan uyumu sizin evinizin genel dekorasyonunu da belirleyecektir.

7- Parke ile Perde Uyumu

Parkeler ile perdeler birbirleri ile tam bir uyum içerisinde çalışması gerekir. Perdelerin modelleri parkelerin modelleri ile uyumlu olmalı, desenler, renkler birbirini tamamlamalıdır. Bunun için perdenizin modeline göre parke seçmeyi veya tam tersi olarak parkenize göre perde seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

8- Evin Işık Alış Biçimine göre Parke

Parke dekorasyonu evin ışık alış biçimine göre inşa edilmelidir. İyi bir şekilde ışık alan evlerdeki parke seçimi ile iyi ışık almayan yerlerdeki parke modelleri arasında fark olmalıdır. Bunun için örneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size parke modelleri ile birlikte parke dekorasyonu ile ilgili de bilgiler vermeye çalıştık. Parke seçimini nasıl yapmanız gerektiği konusunda uzman görüşleri sunarken evinizi güzelleştirmek için nasıl hareket etmeniz gerektiği hususunda da bilgileri sizlere aktardık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere merak ettiğiniz konular hakkında geri dönüş yapabilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizlere aktarabilirsiniz.

Öneri içerik: Stüdyo daire dekorasyon örnekleri

Banyo Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri
Banyo Dekorasyonu, Banyo Modelleri, Ev Dekorasyonu, Renkler

Banyo Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Ev dekorasyonundan bahsederken en önemli ve fark yaratabileceğimiz nokta banyolar olabilir. Etrafınızda gördüğünüz tek düze banyolardan sıkıldıysanız bu yazımız tam size göre. Kullanabileceğiniz farklı aksesuarlardan tutun değişik renkli banyolara kadar bir sürü fikir ve örnek sizi bekliyor.

Banyo dekorasyonu neden önemlidir?

Banyo evdeki herkesin hem ortak alanı hem de özel alanı sayılabilecek yerlerdendir. Evimizi dekore ederken salonumuz, odamız, mutfağımızın dizaynı ve farklılığı ne kadar önemliyse, her gün kullandığımız banyoların da dekorasyonu dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Banyolar bizim kullanımımız dışında eve gelen misafirlerin kullanımına da açık ve bizim dekorasyon zevkimizi anlatan alanlardır. Türk kültüründe temizlik ölçütlerinden biri de banyodur. Banyonuzda kullandığınız malzemeler ve küçük dokunuşlarla bu temiz görüntüyü sağlamanız mümkün. Yapacağınız küçük farklılıklarla elde etmek istediğiniz düzeni yaratabilirsiniz.

Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri

Gelişen dünyada yaşam alanlarımız da küçülüyor. Her geçen gün yapılan yüksek katlı binalarda daha küçük banyolarla karşılaşıyoruz. Dışardan aldığımız hazır dolaplar banyolarımıza büyük gelebiliyor ve dekorasyon konusunda sıkıntı çekiyoruz. Bu küçük banyolara uyum sağlamak ve ferah alanlar oluşturmak için büyük aynalar, küvet yerine duşakabinler, dolaplar yerine raflar kullanılabiliriz.

Banyoda ahşap kullanımı

Evdeki diğer odalarda benimsediğimiz dekorasyon stillerini banyolarımıza da uygulayabiliriz. Doğal bir materyal olan ve kendine has bir karakteri olan ahşap da dekorasyon stilleri için kullanılan önemli bir malzemedir. Ahşap, banyolarda doğal bir ortam oluşturmak için kullanılır ve farklı türleri değişik anlamlar ifade eder. Ahşabı bazen bir raf, bazen bir sabunluk, bazen bir havluluk olarak bile kullanabiliriz. Küçük ahşap dokunuşlar banyonuza sandığınızdan daha farklı bir hava katacaktır.

Ayrıca ahşabın tamamlayıcısı olan yeşil bitkileri ve bu ikili uyumun en güzel hallerini aşağıdaki örneklerimizde görebilirsiniz. Banyoda bitki kullanımıyla ilgili detaylı örnekler de bundan sonra başlıkta yer alacak.

Banyolarda bitki kullanımı

Evimizin çoğu yerinde bitki kullanmayı severiz. Peki banyomuzla bu küçük canlıları neden birleştirmeyelim? Ahşabı doğal bir ortam için kullandığımızı söylemiştik. Doğal bir ortam için ahşap ve bitki ikilisinden daha uyumlu bir ikili bulamayız. Eğer banyoma ışık girmiyor diye düşünüyorsanız kaktüsler sizin için mükemmel bir fikir olacaktır. Evlerde kullanabileceğiniz bitki dekorasyonları için; Ev Saksı Bitkileri ve Çiçekleri 50 Harika Örnek

Siyah-beyaz banyolar

Siyah-beyaz ikilisi zıtlıkların uyumunun en güzel örneğidir. Bu iki renk eğer doğru kullanılırsa şık ve temiz bir görüntü elde edebilirsiniz. Genelde kullanılan renk beyaz olsa da siyah rengiyle aldığınız küçük riskler banyonuzu lüks gösterecektir. Kullandığınız dekoratif objelerden klozetinize kadar her yerde siyah rengini kullanabilirsiniz. Bu rengi kullanmaktan çekinmeyin ve banyonuzda fark yaratın.

Fayanssız banyolar

Evinizin her köşesinde yapabileceğiniz gibi banyonuzda da bir fark yaratın ve bir duvarı kendinize ayırın. Bırakın o duvarda da fayans olmasın. Farklı renge boyayın, çocuğunuzla boyayın, resimlerle süsleyin. Aklınıza gelebilecek her şeyi o duvarda uygulayabilirsiniz, o duvar sizin.

Rengarenk banyolar

Klasik banyolardan sıkılmış insanlar için ideal banyo tipidir. Etrafınızda sürekli beyazları görmek istemiyorsanız ve içinizdeki renkli kişiliği her gün kullandığınız banyonuza yansıtmak için renkli dolaplar ve objeler sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Üstelik bunları almanıza da gerek yok, kendiniz boyayabilir kendi dolabınızı yaratabilirsiniz.

Banyolarda kullanılabilecek küçük objeler ve kokular

Temel ihtiyaçlarınız dışında banyonun dekoratif yanını güçlendirmek için diğer odalarda kullandığınız küçük nesneleri banyonuzdaki raflara yerleştirebilirsiniz. Nesnelerin yanında renkli havluları değişik şekillerde katlayarak bir sunum hazırlayabilirsiniz. Banyolardaki diğer önemli sorun ise oluşan kokulardır. Çözüm olarak kullanılan dekoratif koku şişeleri de bu küçük objelerdendir.

Banyonun yansıması

Aynalar banyolarda çeşitli amaçlar için kullanılır. Dekoratif olarak incelediğimizde de insanların en çok gördüğü şey aynalardır. Kendimize bakmak, makyaj yapmak, diş fırçalamak gibi günlük işlerimizin en büyük yardımcılarıdır. Bunun yanı sıra banyolarda aynalar, derinlik yaratan unsurlardır. Küçük banyoya sahip insanlar için alanın daha geniş görünmesini sağlar. Büyük aynalar-boy aynaları gibi- evdeki diğer aynaların görevini yapmalarıyla kullanışlıdır.

Banyolar için yerden kazandıran fikirler

Banyolarımızdaki en büyük sıkıntılardan biri çok fazla ıvır zıvırı koyucak yeri bir türlü bulamamızdır. Bu küçük ıvır zıvırlarınız için size vereceğimiz örneklerle banyonuzda hem yerden kazanıp hem de düzenli ve modern bir görüntüye kavuşacaksınız.

Banyo ile ilgili daha fazla fikir için; Yeni Nesil Banyo Dekorasyonları 30 Harika Örnek

Ev Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Şehrin griliği içinde biraz olsun kendimizi tazelemek için ilk koştuğumuz yerler arasında geliyor doğa. Evimize doğanın küçük bir modelini oluşturmak adına bahçeler yerleştirdik. Günün yorgunluğunu, üzerimizdeki stresi en güzel bahçelerimizde atabileceğimiz gibi bahçe dekorasyonumuz ile bu tazelenmeyi arttırabilmemiz mümkün. Bu yazımızda sizlere bahçe dekorasyonu ile ilgili birkaç fikir sunuyoruz. İyi okumalar.

Bahçe Dekorasyonuna Giriş 101

Bahçe dekorasyonunun başlangıç noktası öncelikle nasıl bir bahçe istediğinize karar vermektir. Kalabalık misafirlerin ağırlanabileceği bir bahçe mi yoksa yakın dostlarla kahve keyfinin çıkarılabileceği bir bahçe mi hayal ediyorsunuz? Bahçenizi hangi mevsimlerde kullanmayı düşünüyorsunuz, yoksa evin süsü olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Modern bir bahçe mi istiyorsunuz yoksa kendin yap ürünleri ile kişiselleştirilmiş bir bahçe mi? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar çok önemli, çünkü bu cevaplar sizin bahçe dekorasyonunuzu arzu ettiğiniz şekilde sonuçlandıracak cevaplar.

Bahçe Dekorasyonunda Temel Dokunuşlar

Dokunuş 1: Peyzaj

Bahçenize hakim olacak temayı belirledikten sonraki aşama peyzaj düzenlemesidir. Bahçenin en önemli noktası bitkiler olduğu için bitkilerinizin ilaçlamasını düzenli yapmalı, düzenli sulamalı ve bahçenizin bakımı ile sürekli ilgilenmeniz gerekiyor. Mevsim bazlı planlama bu noktada önem kazanıyor. Kış bahçesi için peyzaj tasarımını kış şartlarına uygun, yaz bahçesi için ise peyzaj tasarımını yaz şartlarına uygun yapmalısınız ki bitkileriniz çabucak solmasın. Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi ise dekoratif saksılarla sergileyip, bahçenize güzel dokunuşlar yapabilirsiniz.

Dokunuş 2: Zemin

Bahçenizi baştan düzenlemeye karar verdiyseniz eğer başlangıç noktanız dekorasyon taşları olmalıdır. Temanıza uygun olarak renk renk taşlar, klasik mermerler, gerçek veya yapay çimler kullanabilirsiniz. Tekrar bu noktada kış bahçesi mi yaz bahçesi mi oluşturacağınız çok önemli çünkü hava şartları zemininize ve taşlarınıza zarar verebilir. Bahçenizin en önemli noktalarından biri bahçe yoludur. Bahçe yolu tasarımı ile evinizle uyum sağlamalı ve dekorunuzu zenginleştirmelidir. Bahçe yolunun en önemli özelliklerinden biri bitkileri de olası zararlardan korumasıdır.

Dokunuş 3: Aksesuar

Bahçenizin zeminini oluşturduktan sonra sıra mobilya, aydınlatma gibi aksesuarlarla ortamı tamamlamaya geliyor. Bu noktada tercih edilenlerin başında hasır mobilyalar, asabileceğiniz küçük renkli led ışıklar, bahçe şemsiyeleri ve tabii ki de bahçe salıncağı geliyor. Biraz daha lüks istiyorsanız eğer bahçenizi fıskiye veya havuz ile zenginleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak kendin yap fikirleri ile bahçenize çok farklı havalar katabilirsiniz. Ellerinizle yapacağınız kasalardan yapılmış bir divan, tahta paletlerden yapılmış koltuklar, plastik şişelerle yapabileceğiniz çitler, saksı olarak değerlendirebileceğiniz tabureler ve hatta araba lastiklerinden oluşturabileceğiniz havuzlarla hem bahçenize kişisel bir dokunuş konduracak hem de bahçe dekorasyonunuzu güzel bir noktaya taşımış olacaksınız.

2019 Bahçe Dekorasyonu Trendleri

Açık havanın sağlığa pozitif etkileri göz önüne çıkmaya başlamışken 2019 yılında bahçe dekorasyonu önem kazanmaya başladı. Bu bölümde 2019 bahçe dekorasyon trendlerinde öne çıkan birkaç noktaya değineceğiz.

Bahçenizde Mini Doğa

2019 yılında bahçede kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek popüler hale geliyor. Çevreye fayda sağlayacak ve doğal hayatı besleyecek bahçelere yönelme ve yenilebilir ekim yaygınlaşıyor. Aynı şekilde çalılar egzotikliği ve ihtişamları ile bahçe tasarımlarında ipi göğüsleyen bitkilerden oluyor. Ancak siz kendi zevklerinize uygun bitkiler seçmeyi ihmal etmeyin diyelim.

Bahçeni Kendin Yap

İnsanın kendi yaptığı her zaman en güzelidir. Peki bahçe dekorasyonunuzun her noktasında neden bir iziniz olmasın? 2019 yılında kendin yap aksesuarlar popülerlikte büyük bir ivme kazanmış durumda. Basit birkaç adımda yapacağınız saksıların, oturakların ve aksesuarların bahçenize kişisel birer dokunuş kazandıracağına ve bakmaktan keyif alacağınız bir görüntü oluşturacağına eminiz.

Bahçede Yaşam

Bahçede yaşam 2019 yılında büyüme kazanırken buna bağlı olarak bahçe mobilyaları ve aksesuarlarda artış görünüyor. Bahçelerde aile ve dostlarla birlikte nişan, doğum günü gibi organizasyonlar yaygınlaştığı için rahat mobilyalar, aydınlatma ve barbekü ile ortam tamamlanıyor.

Bahçede Ahşap Esintisi

Ahşap malzemeler doğayla olan uyumu gösterdiği için 2019 yılında bahçelerde popülerleşmeye başladı. Ahşap sandalyeler, ahşap masalar ve hatta ahşap süslemeler bahçelere doğal bir hava katıyor.

Şehrin ortasında nefes almamızı sağlayan bahçelerimiz bizler için bir kaçış noktası gibiler. Evimizin iç dekorasyonu kadar bahçemizi içeren dış dekorasyonu da son derece önemlidir. Bu yazımızda sizlere kendinizi tazeleyebileceğiniz, günün stresini bünyenizden atabileceğiniz ve doğayla buluşabileceğiniz bahçe dekorasyonu fikirleri ve örnekleri sunduk. Umuyoruz ki bulunmaktan zevk alacağınız bir bahçe tasarımı yapmanıza vesile olmuşuzdur. Öneri ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızdan büyük mutluluk duyarız, sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Bahçe dekorasyonu ile ilgili çok daha fazlası için: Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri 30 Adet

 

selülozik boya nedir?
Boya Badana, Ev Boyama, Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Selülozik Boya Nedir? Nasıl Kullanılır? Uygulama Örnekleri

Selülozik boya, parlak bir görüntü vermesi amacı ile özellikle mobilya boyama ve reklam sektöründe kullanılan, hava kurumalı, yüksek örtücülük özelliklerine sahip son kat boyadır. Ülkemizde kullanımı yaygın bir kimyasal boya türüdür.

Selülozik boya olarak sert darbelere dayanıklıdır. Nitroselüloz esaslı hava kurumalı, tek bileşenli, , elastik ve sert bir yapıya sahip, fiziksel darbelere, çizilme ve aşınmaya karşı dayanıklı, yüksek kapatma gücüne sahip, çok çabuk kuruyan, parlak son kat boyasıdır. Normal atmosfer şartlarına karşı dayanıklı ve uygulandığı yüzeye çok iyi bir yapışma gösteren endüstriyel bir boyadır. Uzun süre canlılığını ve parlaklığını korur. Deterjan ve kimyasallara karşı direnci  de yüksektir. Uygulaması ve rötuş yapılması kolay son kat boyasıdır.

Selülozik Boya Uygulama Alanları

Yukarıda saydığımız özelliklerinden dolayı selülozik boya, evinizde ve evinizin dışında bir çok alanda kullanma imkanı sunmakta. Kullanım alanı olarak mobilya ve dekorasyon işleri ile her türlü ahşap, sac ve polyester üzerinde lake işleri için kullanılır. Ayrıca metal yüzeylerde de çok iyi sonuçlar vermekte. Hızlı kuruma özelliğinden dolayı arabaların, bahçe aletlerinin metal yüzeylerinde sıkça tercih edilmektedir.  Sanayide de makine imalarında karşımıza çıkmaktadır.

Nasıl kullanılır?

Ahşap ve MDF Yüzeylerde Uygulama

Uygulamada pistole , yüzey durumuna uygun zımpara, koruyucu eldiven, gözlük, maske kullanılmalıdır. Uygulama yapılacak yüzey uygun Selülozik Astar ile astarlanmalı, zımparalanmalı ve zımpara tozları temizlenmelidir. Kullanılmadan önce boya iyice karıştırılarak homojen hale getirilmelidir. Önerilen oranda inceltme yapıldıktan sonra 2 – 3 çapraz kat şeklinde uygulanır. Katlar arasında 20- 25 dakika beklenmelidir.

Metal yüzeylerde Uygulama

Metal yüzeylerden her türlü yağ, gres, kir ve pas uygun bir yöntemle uzaklaştırılır. Temizlenmiş yüzeye 1 kat MAKRO Selülozik Astar uygulanır. Astarın kurumasından sonra son kat uygulamasına geçilir. Uygulama şekli Pistole, Daldırma veya Fırçadır. Pistole le uygulamada 2-3 kat, çapraz katlar halinde uygulanması önerilir. Katlar arası 5-10 dakika ara verilmelidir.

Uygulama Aparatları

  • Havalı havasız tipte sprey
  • Pistole

Uygulamadan sonra kuruma şu şekilde gerçekleşir:

Toz kurumasını 3-5 dakikada, dokunma kurumasını 10-15 dakikada ve tam kurumasını 12 saatte tamamlar. (23°C)

Selülozik Boya Uygulama Örnekleri

Evinizde demode, artık görmekten sıkıldığınız renklerde olan mobilyalar kapılar veya eşyalar varsa kolay bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Selülozik boyanın kullanımı pratik, rahat ve az maliyetliyken neden eviniz eskisi gibi kalsın ki? Değişime en başta mutfak dolaplarından başlayabilirsiniz. Beyaz rengi tercih etmeniz mutfağınızı daha ferah gösterecektir. Tabii mutfak dolaplarının yanı sıra evde bulunan diğer mobilya ve dolaplarınızı boyaya bilirsiniz. İkinci olarak, oda kapılarını veya dış kapılarınızı size özel hale getirebilirsiniz. Merdiven tırabzanları da hem ahşap hem de metal olarak değişim gösterebilir. Sandalyelerinizi de yine metal veya ahşap değişmeksizin boyaya bilirsiniz. Dekoratif olarak kullanılanılan metal kutuları günümüz modasına uydurarak rose gold, bakır veya altın rengi boylar tercih etmek hoş bir dekorasyon yakalamanızı sağlayacaktır. Daha fikir ve örneği aşağıda görebilirsiniz.

Selülozik Boya Fiyatları

Selülozik boya fiyatları boya markaları arasında değişkenlik göstermektedir. Boya markaları kendi kalitesi ve pazarlama stratejisi gereği farklı fiyatlandırma uygulamaları ile müşterinin karşısına geçmektedir. Fakat genel olarak selülozik boya fiyatları 13 lira ile 50 lira arasında değişmektedir.

Bu içeriğimizde size selülozik boya nedir ve selülozik boya nerelerde kullanılır ile ilgili bilgiler vermenin yanında, bu boya çeşitli kullanımı ve özelliklerini de bahsettik. Selülozik boya fiyatları bilgisine de aralık olarak yer verirken, aklınıza takılan soru ve danışmak istediğiniz fikirler için evde mimar ekibimizle iletişime geçip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

MDF Boyama Nasıl Yapılır, Örnekleri Nelerdir?

duvararesimasmakornekleri
Balkon Dekorasyonu, Çocuk Odası Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, Salon Dekorasyonu

Fotoğraflarınızı Duvara Asmak İçin 9 Harika Fikir

Evimiz dekore ederken en zorlanılan ama bir o kadar da zevkle yapılan iş aksesuarlardır. Evin temel mobilyaları yerleştikten sonra geriye kalan boş alanlar küçük ve kişisel dokunuşlarla yenilenip daha sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Bu küçük ve kişisel dokunuş yaşadığınız anların hatırası olan fotoğraflar ile sağlanabilir.

Fotoğrafları ya da resimleri nasıl kullanırsınız?

Fotoğraflar, yaşadığımız güzel anların hatırlatıcısıdır evimizde durduğu köşede bize ilham, sevgi, güven gibi değerleri hatırlatarak yaşama sevincimizi arttırır. Fotoğraflar ile soyağacı oluşturabiliriz, arkadaşlarımızdan oluşan bir duvar tasarlayabiliriz, hayatta bize zevk ya da ilham veren görüntü veya cümle duvarımızda yerini alıp bize oradan gülümseyebilir. Düşünsenize kafanızı her o duvara çevirdiğinizde en çok sevdiğiniz şeylerle karşılaştığınızı. Bu bizi yapacağımız işler için de motive edecektir.

Duvara fotoğraflarımızı asarken dikkat etmemiz gereken şey bizim duvarımız ve bizim fotoğraflarımızı bizim zevkimiz ve yaratıcılığımız ile birleştirmemiz gerektiğidir. Fotoğraflar duvarda evinize gelenler için sizin hayatınızı, zevklerinizi, yakın çevrenizi anlatır. Siz de evinizdeki köşeleri farklılıklarla değişik dizaynlarla doldurmalısınız.

Bu yazımızda fotoğraflarınızı asarken yaratıcılığınıza ilham olması ve fikirlerinizde yardımcı olması için birkaç örnek göstermek istiyoruz. İster birini kullanıp fotoğraflarınızı onların içinde yaşatın, isterseniz de verdiğimiz örneklerden kolajlar yaratıp özgün bir dekorasyon yaratın.

1.  Farklı boyuttaki çerçeveleri birlikte kullanın

Fotoğrafları asarken ilk akla gelen fikir çerçeve kullanmaktır. Çoğu insan çocuklarının mezuniyet fotoğraflarını, evlenme fotoğraflarını hemen çerçeveletip odasının bir köşesine koyuverir. Burada yaratılacak fark çerçeve boyutlarını farklı seçmekten gelir. Aynı boy çerçevelerle dekoratif bir fotoğraf duvarı oluşturamayabiliriz. Ama kullandığımız farklı boyuttaki çerçeveler ve içine yerleştirdiğimiz konseptli fotoğraflar duvarda bir bütünlük oluşmasını sağlar. İşte böyle bir kullanım için birkaç örnek;

2.  Fotoğraflarınızı dekoratif mandallar yardımıyla LED ipe asın

Çerçeve pahalı ve uğraştırıcı bir yöntem olarak gelirse, LED ip ile işi çözebilirsiniz. Dekoratif küçük mandallar ve sıradan bir LED ip işinizi görecektir. Hem ucuz hem kolay hem de istediğiniz şekilde eğip bükerek bambaşka dekorasyonlar oluşturmak sizin elinizde. Ayrıca astığınız bu ip ışıklı olmak zorunda da değil. Sıradan saman bir ipin veya tellerin üzerine mandallarla tutturduğunuz fotoğraflar oldukça modern ve yaratıcı gözükecektir.

3.  Çerçevelerinizin arasına dekoratif nesneler ekleyin

Fotoğraflarınızı yan yana sıralamak bazen sıkıcı görünebilir. Bu sorunu çözmek için de bir rafa çerçevelerinizi sıralarken araya sevdiğiniz ilgi çekici küçük nesneleri koymak ilgi çekici ve modern bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olur. Hem sıkıcı görünmez hem de kendinize sadece fotoğraflardan oluşmayan tatlı bir köşe yaratmış olursunuz.

4.  Çerçevelerle geometrik şekiller oluşturun

Eğer odanızda modern bir dekorasyon fikri benimsediyseniz düz çizgiler ve sadeliğin hakimliğini görebiliriz. Böyle bir odaya en çok yakışacak şey geometrik şekillerde düzenlenmiş bir fotoğraf duvarıdır. Siz de sadeliği, düz çizgileri, süssüz ve karmaşık olmayan bir tasarımdan yanaysanız çerçevelerinizi çeşitli geometrik şekillere ve sıralamalara sokup, fotoğraflarınızı bu şekilde yerleştirebilirsiniz.

5.  Ahşap çerçeveler kullanın

Ahşap modası hiç eskimeyen bir materyaldir. Ahşabı evimizin çoğu yerinde kullanabildiğimiz gibi fotoğraflarımızı çerçevelerken de kurtarıcı bir yol olabilir. Ahşap çerçeve country temasını desteklemesinin yanı sıra şık ve kaliteli duruşu evin içindeki sıcaklığı ve yaşam alanı oluşunu tazeler. Ahşap çerçeve kullanımı fotoğraflara farklı bir hava katarak yeni bir görünüm almalarını sağlar.

6.  Fotoğraflarınızdan bir kolaj oluşturun

Fotoğraflarınız içlerinde bir sürü anının biriktiği sembollerdir. O gün, o an yaşadıklarınızın beyninizde çağrışım yaratmasına sebep olur. Bu fotoğraflar bir konseptle veya renkleriyle bir araya getirildiklerinde o insanın hayatını tanımlayan daha iyi bir görsel olamaz. Ayrıca görsel zevk olarak da bu birleşim sanat eseri tadındadır. Kimsede olmayan fotoğraflarla, kimsede olmayan bir tasarım. Bunu sadece zevkleriniz ve fotoğraflarınız belirler.

7.  Bir kolonunuzu polaroid fotoğraflarla kaplayın

Polaroid fotoğraflar hepsinin aynı ölçü ve şekle sahip olmasıyla bir arada muhteşem gözükürler. Fotoğraflarınızın çıktılarını bu formda almak ya da polaroid fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğraflar ile evinizin bir duvarı, kolonu, kapınızın arkası ya da herhangi bir boş alanı renklendirip, odanızı canlandırabilirsiniz.

8.  Tavandan sarkan iplerin ucuna asılmış fotoğraflarla bir galeri oluşturun

Küçüklükten beri hareketli nesnelere insanların ilgilerini çekmiştir. Tavandan sarkan iplerin ucuna fotoğraf asma fikri de küçükken beşikte yatarken izlediğimiz oyuncaklara benzer. Bu şekilde anılarımız havada sallanır ve görsel olarak odamıza hareketlilik katar. Evdeki bu üç boyutlu dekorasyon, evin havasını ve temasını bir adım daha ileri taşıyacaktır.

9.  En sevdiğiniz fotoğraflardan oluşan bir saat yapın

Evin herhangi bir odasında gün içinde otururken sık sık bakılan duvar saatin olduğu duvardır. Peki ya saatinizi siz tasarlasanız hem de en sevdiğiniz fotoğraflarla? İşte bu fikir kimsede var olmayan bir ev aksesuarına sahip olmanın en kolay yollarından biri. Sevdiğiniz fotoğrafları bastırın, çerçeveleyin ve saat şeklinde duvarınıza sıralayın.

Eviniz için duvarlarda kullanabileceğiniz diğer dekorasyon fikirleri için; Duvar Dekorasyonu Modelleri ve Fikirleri33 Adet Duvar Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

duşakabin çeşitleri, fiyatları ve modelleri
Banyo Dekorasyonu, Banyo Modelleri, Banyo Tadilatı, Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Duşakabin Çeşitleri, Fiyatları ve Modelleri

Dekorasyon anlayışının gelişmesiyle birlikte banyoda kullanılan duş perdeleri yerini şık ve kullanışlı duşakabinlere bıraktı. Hem etrafın ıslanmasını önleyen hem de banyoda zarif ve şık bir görüntü sağlayan duşakabinler artık her evde sıklıkla rastlayabildiğimiz banyo dekorasyon ürünüdür.  Duşakabinler, dar banyolarda dahi kurulumunun yapılabilmesi, geniş alanlara ihtiyaç duymaması, ayrıca küvet ya da jakuziye göre daha kolay temizlenebilmesi gibi artılarıyla konforu ve hijyeni bir arada sunmaktadır. Duşakabinler, banyo zeminine su sıçratmadan ve içerideki sıcağı koruyarak banyo yapmamızı sağlayan, oldukça kullanışlı ürünlerdir. Küvet ve jakuzi gibi büyük metrekarelere gereksinim duymaması, suyu alanına hapsederek banyoda ıslak zemin sorunu yaratmaması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber duş alırken müzik dinlemenize ya da farklı su ayarları ile duş zevkinizi arttırmanıza olanak tanıyan modellerinin yanında daha sade ve işlev odaklı tasarımlara sahip çok geniş yelpazede duşakabin modelleri vardır.

Duşakabin Cam Çeşitleri

Duşakabinlerde genellikle buzlu, çizgili, füme, desenli ya da şeffaf camlar tercih ediliyor. Mika (polistren) ve tamperlenmiş duşakabin camları tercih ederseniz duşakabininizi yıllarca güvenle ve sağlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca yerden tavana uzanan cam kabinler, en şık duşakabinler arasında yer alır. Duşakabin camlarının yerden tavana kadar yükselen bir tasarımda olması, duş esnasında oluşan buharın bu alanda kalmasını sağlar. Dışarı çıkmasını banyoyu buhar yapmasını engeller. Aynı zamanda bu buhar içeride kalarak bu alanın daha sıcak olmasını sağlar. Duşakabin alırken banyonun boyutuna dikkat etmelisiniz. Küçük banyolar için, cam duşakabinleri tercih ederseniz banyonuz olduğundan daha geniş görünür. Modern cam duşakabin modelleri diğer tasarımlardan farklı olarak oldukça az yer kaplayan, çok ince ve zarif tasarımlardır.

Duşakabin Fiyatları?

Banyo dekorasyonunuzu değiştirmek istediğinizde tercih edebileceğiniz farklı ürün seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan duşakabinler özellikle dilediğiniz alanda yapılacak olan uygulama sayesinde daha kullanışlı alanlara sahip olmanızı sağlamaktadır. Duşakabin seçerken kullanıcıları banyolarına uygun şekilde tercih yapmaları gerekir.  En iyi duşa kabin modellerini seçerken, estetik özellikleri haricinde karar verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ürünün dayanıklılığıdır. Uzun vadede kullanım rahatlığı sunacağından emin olduğunuz bir ürün en doğru seçim olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için Duşakabin Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızı okuyabilirsiniz.

Duşakabin fiyatları yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Duşakabin fiyatları 250 – 1,700TL arasında değişiklik göstermektedir. Gelişen teknolojiyle beraber daha özel bir duşakabin isterseniz bu fiyat aralığı 5,000TL ye kadar çıkmaktadır. Duşakabin fiyatı ve performansı bakımından uzun vadede kullanılacak bir üründür. Her bütçeye göre değişen duşakabin fiyatları arasından bütçenize en uygun seçimi yapabilmek için farklı duşakabin modellerini inceleyebilirsiniz. Özellikle duşakabin fiyatları konusunda yapılacak karşılaştırmalar en uygun fiyat seçenekleri üzerinden tercih yapılmasını sağlamaktadır. Model belirledikten sonra yapılacak karşılaştırmalar, modeller arasındaki farklar incelenerek kişinin bütçesine uygun şekilde tercih yapması sağlanabilir.

Duşakabin Modelleri

Bir banyonun tüm görünüşünü değiştirecek kadar şık duşakabin çeşitleri bulunmaktadır. Duşakabin modelleri oval, dikdörtgen, kare, asimetrik sauna sistem, teknesiz, akordeon katlanır, iki duvar arası modelleri olarak sınıflandırılabilir. Farklı şekillerde hazırlanmış olan duşakabin çeşitleri özellikle kullanıcıların konumlandıracağı alana göre en uygun seçeneği belirlemesi sayesinde sorunsuz kullanım imkanı elde edilmesini sağlamaktadır. Kullanılan malzeme seçenekleri uzun yıllar boyunca kullanım imkanı elde edilmesi için etkilidir. Yuvarlak ve oval modelleri, banyo ortasına yerleştirirseniz kullanım alanınızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Kare ve dikdörtgen modellerin farklı desen ve renkleri bulunmasının yanı sıra, hemen her banyoya uygun olması sebebiyle de en sık tercih edilen modellerdir. Kare modellerin kulplu ve sürgülü, kayar kapılı ve iki duvar arası gibi seçenekleri banyonuzun konumuna göre ebatlandırılarak monte edilir. Banyolarda konforuna ve hijyenine önem verenler duş tekneleri tercih etmelidirler. Her türlü alana, zevke ve kullanışına göre küvet çeşitleri bulunur. Duşakabin modelleri için aşağıdaki harika görselleri inceleyebilirsiniz.

Duşakabin setleri seçiminde göstereceğiniz ihtimam ile en uygun banyo dekorasyonu seçiminde hedefi on ikiden vurabilir ve muhteşem bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili şu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Teknesiz Duşakabin Modelleri ve Kullanım Önerileri

Dikdörtgen Duşakabin Modelleri ve Kullanım Önerileri

 

Ev Dekorasyonu

Evinizi Güzelleştiren Tavan Duvar Kağıdı Modelleri ve Uygulama Örnekleri

Değişen dönemler ile değişen moda anlayışı evimizde de belli dönemlerde dekorasyonumuza yansımıştır. Evde kullanılan renklerden tutun da mobilyaların şekline hatta kullanılan aksesuarlar bile geçen zaman içerisinde bir çok değişim yaşamış, farklı farklı beğeniler, tasarımlar ortaya çıkmıştır. Gelin görün ki evlerimizde geçmişten günümüze değişmeyen tek şey beyaz tavanlarımız olmuştur. Aslında kafamızı kaldırıp baktığımızda evin en boş kalan yeridir tavanlarımız. Doldurmak için ise tutup da bir tablo asamayız oraya peki neler yapılabiliriz. İşte  bu yazımızda size evinizi güzelleştirecek tavan duvar kağıt modellerinden  ve  uygulama örneklerinden bahsedeceğiz. Gözünüze boş gelen tavanlarınızı duvar kağıtları ile doldurularak modern aynı zamanda bulunduğu odayı tavan ile bir bütünleyerek  göze hitap eden bir alan yaratmış olacakasınız.

3D Tavan Duvar Kağıt Modelleri

Üç boyutlu duvar kağıtları son zamanlarda fazlasıyla dikkat çeken yenilikçi duvar kağıtlarından biridir. Son derece heyecan verici tasarımlarıyla bulunduğu odayı daha canlı ve hareketli bir ortama çeviren üç boyutlu duvar kağıtları ile daha modern görünümü fazlasıyla ön plana çıkaran yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Gergi Tavan Modelleri

Gergi tavan, özel malzemeler ile tavanınız, ışıklandırılarak kurulan sistemlerdir. Örnek olarak gökyüzü desenli veya deniz manzaralı yada tamamen yeşilin hakim olduğu duvar kağıt desenlerinizi tavanlarınızda kullanarak tavanınızı  seyre dalabilirsiniz. Böylelikle boş ve düz tavan duvarlarınızdan kurtulmuş olursunuz. Kullandığınız duvar kağıtları aydınlatılarak karanlıkta da size loş bir ortam yaratırken, kullandığınız duvar kağıdı desenini ile kendinizi daha huzurlu ve  daha mutlu hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Feng Shui İle Huzurlu Bir İçin 9 Yön ve Renk Önerileri

Desenli Tavan Duvar Kağıt Modelleri

Bulunduğunuz odada desenli duvar kağıtlarını tavanınızda kullanarak dekore ettiğiniz odada estetik bir görüntü sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız desen mobilyalarınızda yada dolapalrınızda  olan bir motif ile  uyumlu olabilir en küçük örnek olarak odanızda kullandığınız halınızın deseni ile de tavanınızda kullanacağınız duvar kağıdını özdeşleştirebilirsiniz. Ayrıca Duvar kağıtlarını sadece tavanınız için değil normal duvarlarınızda da kullanarak farklı şekillerde dizayn edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Duvar Kağıdı Tasarım Fikirleri ve Uygulama Örnekleri yazımızı okumanızı öneririz.

Saray Motifli Tavan Duvar Kağıt Modelleri

Herkesin evi kendini yansıtır. Kimisi evini daha ağırlığını koruyan osmanlıyı anımsatan altın sarılı oymalı şekilde  dekore ederken kimiside daha spor ve modern bir görünüm ister. Saray motifli tavan duvar kağıtları evlerinde ağırlını korumak isteyenler için bir öneri olabilir. Tavanınızda kullandığınız eski dönemleri anımsatan desenler ile bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.

Vinil Tavan Duvar Kağıdı Modelleri

Vinil duvar kağıtları silinebilir özelliğiyle biliniyor. Bu özelliği ile genellikle tercih sebebi oluyor. Tavanınızde biriken toz ve kiri, vinil duvar kağıdı sayesinde kolaylıkla silebilirsiniz. Böylelikle kirlerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca üst düzey pvc ile kaplı olduğu için uzun yıllar boyuncada dayanıklıdır. Vinil duvar kağıdı sayesinde masraftan kaçınarak da tasarrufu  etmiş olursunuz.Ek olarak bu duvar kağıtlarına üç boyutlu özelliği kazandırarak kullanışlı olmasının yanında modern bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Boyanabilir Tavan Duvar Kağıdı

Zaman geçtikçe yenilikçi, değişen, gelişen tarzlar ortaya çıkıyor. Evde uyguladığımız dekorasyondan bir gün sıkılabilir, o döneme ayak uydurmak isteyebiliriz. İşte bu yüzden değişimi kendi evlerimizde uygulayabileceğimiz, uygularken mutlu olabileceğimiz aynı zamanda da bizi masraftan kurtaran tasarruf etmenizi sağlayan boyanabilen duvar kağıtları sizlere bir öneri olabilir. Rengini beğenmediğiniz ya da farklı bir konsept yaratmak istediğiniz ortamınızda yeni duvar kağıtları almak yerine sadece boyayarak kolaylık sağlamış olursunuz.

Size bu yazımızda tavan duvar kağıtları hakkında örnekler göstermeye çalıştık. Duvar kağıtları hakkında daha fazla bilgi için Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?  yazımızı okumanızı öneririz.

Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz.
Sizi Arayalım
close-link
Evinizin boya badana ve tadilat işleri için...

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım

Sizi anlayabilen profesyonel ustalar ile 1 yıl garantili bir şekilde evinizi boyatmanın şimdi tam zamanı!
GÖNDER
close-link
Sizi Arayalım
Eviniz ile ilgili boya badana ve tüm tadilat işlemleriniz için sizi arayalım, evinizi güzelleştirelim.
Gönder