Evde Mimar

İç Mimarlık, Mimari Görselleştirme

3D Bina Çizimi İçin En Çok Kullanılan Programlar Nelerdir ?

Teknik bir çizim için bir çok farklı bilgisayar programından yardım almak ve tüm çizimi bu program üzerinden yapmak mümkündür. Ancak doğru bir 3D bina çizimi ortaya çıkarabilmek için doğru programı seçmek ve bu programı iyi bir şekilde öğrenmek gereklidir. Kullanacağınız programın detaylı olup olmamasına göre öğrenme süresi değişebilmektedir. Ancak 3D bina çizimi için kullanacağını program hakkında gerekli bilgilere sahipseniz projenin büyüklüğüne göre çizim süreci değişebilmektedir. Bu içeriğimizde sizlere 3D bina çizimi için en çok kullanılan bilgisayar programlarını ve 3D bina çiziminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

3D Bina Çizimi Neden Tercih Edilmektedir ?

İnşaat ve dekorasyon işlemlerinde teknik çizimlerin yanı sıra, ortaya çıkacak olan projenin daha estetik bir biçimde gösterilebilmesi için çeşitli programlar ile 3D çizimler üretilmektedir. Yapılan 3D bina çizimleri ile müşterilerin ya da teknik bilgiye sahip olmayan insanların projeyi daha rahat algılaması ve değerlendirmesi sağlanabilir. Aynı zamanda bina içinde ve dışında yapılacak olan dekorasyon çalışmalarını 3D bina çizimi ile göstermek oldukça rahat ve kolay olacaktır. Bu noktada 3D bina çizimi yaptırmak için bu konuda uzman kişiler ile çalışmanız oldukça önemlidir. Teknik çizimi alarak estetik ve 3D bir görünüm kazandıracak olan kişi belirli programlar hakkında üst düzeyde bilgiye sahip olması gereklidir.

En Çok Tercih Edilen 3D Bina Çizimi Programları

Tasarımcılar ve mimarlar bir 3D proje çizimi için en kullanışlı ve en iyi performans gösteren programları tercih ederler. 3D bir çizim yapmak için kullanılabilecek oldukça fazla tasarım programı bulunmaktadır. Ancak belirli programlar sektörde daha çok öne çıkmaktadır. Şimdi sizlerle en çok tercih edilen 3D bina çizim programlarını kısaca inceleyelim.

3D Studio Max Mimari Tasarım Programı

3D mimari tasarım ve 3D bina çizimi için kullanılan ve en çok tercih edilen programların başında 3D Studio Max gelmektedir. Autodesk firması tarafından geliştirilen bu tasarım ve çizim programında istenilen tüm materyaller rahatlıkla kullanılabilmektedir. Geniş kütüphanesi ve kullanışlı editöre sahip olması ile mimarların en çok kullandığı programdır. Aynı zamanda mühendisler tarafından da tercih edilen bu program 3D bina çizimlerinde her türlü ihtiyacı en iyi şekilde karşılamaktadır.

AutoCAD 3D Bina Çizim Programı

3D mimari tasarım programları üç boyutlu çizimler için kullanıldığı gibi teknik çizimler için de kullanılabilmektedir. Bu tarz programa en iyi örnek olarak AutoCAD programını göstermek doğru olacaktır. AutoCAD programı genellikle mühendislerin konut projeleri ya da mekanik tesisat projelerinde tercih ettiği görülmektedir. Ancak 3D çizim desteği ile bu programda iç mimari tasarımlar yapmak ve render almak da mümkündür. Autodesk firması tarafından mimarlara özel olarak AutoCAD Architecture programı da kullanıma sunulmuştur.

Blender Ücretsiz İç Mimari Tasarım Programı

3D bina çizimi için kullanılan programların çoğu profesyonel firmaların ve profesyonel tasarımcıların kullanımı için ücretlidir. Ancak Blender iç mimari tasarım programı ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Diğer ücretli programlar kadar kullanışlı ve etkili bir arayüze ve kullanıma sahip olan Blender için internet üzerinde bir çok eğitim dökümanı da bulabilirsiniz.

3D Bina Çizimi ve Mimari Tasarım Örnekleri

Hayalinizdeki evi 3D bir görünüme kazandırabilmek için tecrübeli ve profesyonel mimarlar ile çalışmanızda büyük fayda vardır. Ancak kafanızda canlandırdığınız evin ve binanın tasarımı için çeşitli mimari tasarım ve 3D bina çizimi örneklerinden yararlanmalısınız. Anlaştığınız iç mimari tasarım uzmanına beğendiğiniz örnekleri göndererek daha iyi bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Çeşitli 3D bina çizimi örnekleri incelemeniz için Evde Mimar ekibi olarak size en güzel örnekleri derledik.

İlginizi Çekebilir : İç Mimari Tasarım Nasıl Yapılmalıdır ? İç Mimari Tasarım Örnekleri

Bu yazımızda sizlere 3D bina çizimi için en çok tecih edilen programları ve özelliklerini sizler ile paylaştık. Sizde eviniz için iç mimari tasarım veya 3D bina çizimi hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

parkefiyatlari
Ev Dekorasyonu

Parke Fiyatları ve En Çok Tercih Edilen Parke Markaları

Evlerde, zemin kaplama denilince ilk alan gelen malzeme parkedir. Farklı renk ve modelleri ile seçenek alanını genişleten parkeler için fiyat aralığı da aynı şekildedir. Parke malzemesinden kalitesine, modelinden kalınlığına kadar fiyatı etkileyecek pek çok etken vardır. Bu sebeple ortalama bir parke fiyatı vermek güçleşir.

Özellikle salon ve yatak odalarında tercih edilen parkeler hem kolay temizlenebilir hem de dayanıklı ve kullanışlıdır. Yapı sektörü ile birlikte gelişen parke modelleri de inşaat sırasında kullanılan temel malzemelerin başında gelir. Farklı özellikleri ve modelleri ile öne çıkan parke modellerini ve ortalama parke fiyatlarını birlikte inceleyelim.

Parke Çeşitleri ve Fiyatları

Parke fiyatlarını etkileyen etkenlerin en başında malzeme seçimi gelmektedir. Beğendiğiniz parke türüne göre fiyatlar arasında büyük farklılıklar mevcuttur. Tercihinize göre masif, lamine ve laminat parke seçimi yapabilirsiniz. Fiyatı bir diğer etkileyen faktör de parkenin  kullanım alanıdır. Hareketliliğin fazla olduğu yerlerden üst sınıflar tercih edilirken, az hareket olan zeminlerde alt sınıf parkeler kullanılmalıdır. 21, 22, 23. sınıflar konut için kullanılırken, 31, 32, 33. sınıflar ise ofisler ve ticari alanlar için tercih edilir. 1.sınıf parkeler en ucuz malzemeden üretilen ömrü diğer sınıflara göre daha kısa olan parkelerdir.

Parke Zemin Kaplama Fiyatları m² / TL
Laminat Parke 45 TL – 250 TL arasında
Masif Parke 150 TL – 350 TL arasında
Lamine Parke 180 TL – 700 TL arasında

Her bir parke türünün farklı yapısı olup en çok tercih edilen çeşidi laminattır. Evlerde de sıklıkla göreceğiniz laminat parke fiyatları aralarında en uygun maliyetli olanıdır. Darbe, sarsıntı ve basınca karşı dayanıklı olan laminat parkeler kaplamaları sayesinde çizilmeye ve aşınmaya dayanıklıdırlar.Dilerseniz Laminat Parke Nedir? Avantajları Nelerdir? 5 Uygulama Örneği yazımıza göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız parke fiyat hesaplama modülünü kullanarak parke malzemesi ve parke sınıfı seçimi yapabilir ayrıca süpürgelik fiyatı da hesaplayabilirsiniz.

Loading

Parke Rengi Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Evinizde bulunan tüm aksesuarı , mobilyaları hatta duvar boyası rengini ortaya çıkaran  doğru parke seçiminizdir. Odanın rengini ortaya çıkarmak için zıt bir tonda parke seçimi yapmalıyız. Örneğin; mercan rengi duvar boyamız var. Mercan rengi yoğun bir renktir ve onu ortaya çıkarmak için açık bir tonda parke seçerseniz duvar rengini ortaya çıkarmış olursunuz.

Hangi Parke Markasını Tercih Etmeliyim?

Peli Parke

Karadeniz’in tek entegre tesisi olan Peli Parke Turanlar Şirketler Grubu bünyesinde yer almaktadır. Peli Parke ismini meşe(pelit) ağacından almaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere doğanın zerafetinden ilham alarak zengin parke koleksiyonu ile sektörün en önde gelen oyuncularından biri haline geliyor. Peli Parke’nin öne çıkan en önemli noktalarından biri teknolojik ve girişimci ruhunu hem ürün yapısına hem de çeşitliliğine yansıtmasıdır. Print teknoloji ile 33. sınıf parke üreten ilk firma onuruna sahip olmasının bunun en iyi örneklerindendir. Özellikle laminat parke seçeneğindeki ürün çeşitliliği ile zevkinize uygun parke seçimini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Çamsan Parke – Parkelam

Çamsan Parke, 1998 yılında Türkiye’de üretilen ilk laminat parkenin ve MDF ve MDFlam’ın üreticisidir. Dayanıklı ve çevre dostu yapısıyla öne çıkan Çamsan Parke sektörün en çok tercih edilen parke markalarındandır. Fiyat – fayda oranına bakıldığında kaliteden ödün vermeyen Çamsan Parke pek çok dekorasyon sebebidir. Hem ofis hem de konutlara uygun pek çok renkte parke çeşidini bulabilirsiniz. Hijyen ve temizlik açısından ev sahiplerinin de tercih sebebi arasında yer alır.

AGT Parke

Ahşap ile teknolojiyi buluşturan bir diğer marka da AGT Parke. merkezi Antalya olan firma üretiminin büyük bir kısmını 5 kıtada 70’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Çizilmeyen , leke tutmayan ve kolay temizlenebilir parke olma özelliği ile ev sahiplerinin ilk tercihlerinden biri arasında yer alır. Sadece parke olmamak ile birlikte mdf panel ve dolap ile de öne çıkan AGT parkeyi tercih edebilirsiniz.

banner2

Bu yazımızda sizlerle parke fiyatlarından ve en çok tercih edilen parke markalarından bahsettik. Tadilat yaptırmadan önce fiyat hesaplama modülümüzü kullanarak maliyet hesaplayabilir, parke markası seçimi için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Umarız sizlere yardımcı olabilmişizdir. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Parke Zemin Kaplama Örnekleri ve İç Mimar Tavsiyeleri

mutfaktezgahicesitleri
Ev Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Özellikleri ve Fiyatları Detaylı Anlatım

Mutfak tezgahı seçimi mutfağı bütünü ile etkileyen önemli seçimler arasında yer almaktadır. Tezgah çeşitleri arasından doğru tercihin yapılması gerektiği gibi renkler ve modeller konusunda da doğru seçimler, tercihler yapılmalıdır. Biz de Evde Mimar olarak sizlere yardımcı olmak amacı ile mutfak tezgahı çeşitleri ve özelliklerini bu içeriğimizde sizler için derledik. İsteklerinize göre en iyi tezgahı seçmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

banner2

En Çok Kullanılan Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfağınızı güzelleştirmeniz için yeryüzünde onlarca çeşit bulunmaktadır. Bizler ise Evde Mimar ekibi olarak sizlere en çok tercih edilen tezgah türlerinin özelliklerini aktarmaya çalışacağız. Rehber niteliğinde olacak bu içeriğimize başlıyoruz.

Çimstone Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Çimstone tezgah son yıllarda ülkemizde en fazla tercih edilen tezgah türlerinden biridir. Özellikle hızlı kurulumu ve fiyat avantajı ile mutfakları süslemeye devam etmektedir. Renk ve model açısından sayısız çeşide sahip olduğu için dekorasyon anlamında da eli güçlüdür.

İlgili içerik: Çimstone tezgah örnekleri

Çimstone Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Bakteri üretmeyen sağlıklı bir üründür.
 • Sağlam ve uzun ömürlüdür.
 • Çok fazla renk ve modele sahiptir.
 • Aşınma ve çizilme yaşamayan bir tezgahtır.

Çimstone mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 300-1.500 TL arasında

Granit Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Granit, yıllardan beri evlerimizi süsleyen bir mutfak tezgahı çeşididir. Granit doğal bir taş olduğu için işlenip mutfaklarımıza tezgah şeklinde yerleştirilmektedir. Sağlam bir malzeme olmasına rağmen doğal bir ürün olduğu için sayısız renk ve modele sahip değildir. Yalnızca belli başlı dekorasyonlar için uygun olabilir. Ev sahipleri için genellikle doğal görünümünden dolayı tercih edilmektedir.

Granit Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Doğal bir görünüme sahiptir.
 • Parlak ve şık görünür.
 • Sağlam ve dayanıklı bir malzemedir.

Granit mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 800 -1.800 TL arasında

Paslanmaz Çelik Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Paslanmaz çelik mutfak tezgahı için diğer tezgah türlerine göre çok daha yeni bir ürün grubu olduğu söylenebilir. Paslanmaz çelik şık duruşu ve modern ev dekorasyonuna uyumu neticesinde evlerde tercih edilmeye başlanmaktadır. Renginin güzel duruşunun yanında ısıya dayanıklı olmasından dolayı da büyük restoran mutfaklarında da paslanmaz çelik mutfak tezgahları tercih edilmeye başlanmaktadır.

Paslanmaz Çelik Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Kolay temizlenebilir.
 • Modern bir görünüm sağlar.
 • Sağlam ve ısıya dayanıklıdır.

Paslanmaz çelik mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 3.000-5.000 TL arasında

Sabuntaşı Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Sabuntaşı mutfak tezgahı özellikle mutfaklarda farklı bir görünüm kazandırmak isteyenler için ideal bir tezgah türü olabilir. Sabuntaşı şık bir dekorasyonun temel tezgah türüne aday olmaktadır. Lüks bir görünüme sahip olduğu için de büyük mutfaklarda çok daha şık durmaktadır.

Sabuntaşı Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Şık ve lüks durur.
 • Sağlamdır ve asidik maddelerden etkilenmez.
 • İz bırakmayan ve bakıma ihtiyaç duymayan bir malzemedir.

Sabuntaşı mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 2.000-4.500 TL arasında

Kasap Tahtası Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Kasap tahtası mutfak tezgahı rustik dekorasyonlar ve otantik atmosferler için son derece güzel bir dekorasyon tezgahıdır. Doğal bir görünüme sahip olmasının yanında evinizin tüm atmosferini de rustik bir biçimde etkiler. Amerikan mutfaklar ve küçük evlerdeki mutfaklar için ideal bir tezgah çeşidi olabilir.

Kasap Tahtası Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Doğal bir görünüme sahiptir.
 • Bakım gerektirir. Zımpara ile yenileme ihtiyacı olabilir.

Kasap mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 600-3.500 TL arasında

Beton Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Beton yapılardan da mutfak tezgahları oluşturulabilir. Beton mutfak tezgahları sağlam ve ısıya dayanıklı olduğu için mutfaklar için kullanılabilir. Modern dekorasyona uyumlu olduğu gibi şık bir görünüm de sağlayabilir.

Beton Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Sağlam ve uzun ömürlü bir malzemedir.
 • Ağır olduğu için iyi destek gerektirir.
 • Asidik maddelere dayanıklı değildir, bakım gerektirir.

Beton mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 1.200-5.000 TL arasında

Kuvars Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Kuvars yapılar mutfaklarda şık görüntü sağlamak için kullanılan önemli tezgah ürünleri arasında gösterilmektedir. Kolay temizlenebilmesi ve mutfak için ideal olması kuvars kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

 Kuvars Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Oldukça az bakım gerektirir.
 • Kolayca temizlenebilir.
 • Doğal bir görünüme sahiptir.

Kuvars mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 400-1.500 TL arasında

Cam Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Cam mutfak tezgahı bambaşka bir atmosfer yaratmak isteyenlerin tercihi olabilir. Şık duruşu ve harika dekorasyon avantajı ile cam mutfak tezgahları şimdinin ve geleceğin tezgah ürünleri arasında yer almaktadır.

Cam Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Çizikler ve aşınmalar olabilir.
 • Temizlemesi kolaydır ve kolayca lekelenmez.
 • Estetik ve şık bir görünüme sahiptir.

Cam mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 2.000-4.000 TL arasında

Biyo-Cam Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Cam mutfak tezgahları yanında biyo-cam ürünlerde mutfaklarınızı güzelleştirmek için dizayn edilmiş ürünler arasında yer almaktadır. Farklı renk seçenekleri ve şık görünüşü ile ev sahipleri tarafından tercih edilir olmaktadır.

Biyo-Cam Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Geri dönüşümlü ve yeşili koruyan bir üründür.
 • Şık bir görünüme sahiptir.
 • Farklı renk seçenekleri vardır.

Biyo-cam mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 4.000-7.000 TL arasında

Kireçtaşı Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Kireçtaşı mutfak tezgahları sert ve dayanıklı bir yapıya sahip modern görünümlü mutfak tezgahlarıdır. Renk seçeneğinin fazla olmasının yanı sıra doğal bir görünüme de sahiptirler.

Kireçtaşı Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Organik bir üründür.
 • Sert bir malzemedir.
 • Doğal görünümlüdür.

Kireçtaşı mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 800-2.000 TL arasında

Lava Taşı Mutfak Tezgahı ve Özellikleri

Mat ve parlak seçenekleri ile diğer mutfak tezgahı çeşitleri arasında farklılaşmaktadır. Pek çok renk imkanı olmasının yanında stil ve tarz olarak da seçenek sayısı oldukça fazladır. Lava taşı mutfak tezgahının en büyük özelliği ise mutfağın dekorasyon aklına göre özgünleştirilme imkanına sahip olmasıdır.

Lava Taşı Mutfak Tezgahı Özellikleri

 • Çizilmez ve aşınma yapmaz bir malzemedir.
 • Isıya karşı dayanıklıdır, lekelenmez.
 • Tezgahlar içerisindeki en pahalı üründür.
 • Kişiye göre tasarım yapılabilir.

Lava taşı mutfak tezgahı ortalama fiyatları –> 3.000-8.000 TL arasında

Hangi Mutfak Tezgahı Çeşidi Seçilmeli?

Bu soru ile Evde Mimar ekibi olarak sıkça karşılaşıyoruz. Fakat bu sorunun net bir yanıtı bulunmuyor. Hem sizin istekleriniz hem de mutfağınızın ihtiyaçları mutfak tezgahı seçimlerinizi etkilemektedir.

Ülkemizde en çok tercih edilen 2 mutfak tezgahı çeşitleri çimstone ve granit tezgahlardır. Hem dağıtım ağının geniş olması hem de uygulama tarafında tecrübeli ustaların var olması bu tezgah türlerini ülkemizde daha fazla kullanılır kılmaktadır. Evde Mimar olarak bizim de bu iki tezgah çeşidini kıyasladığımız yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili yazımız: Granit mi çimstone mu?

Bu içeriğimizde size mutfak tezgahı çeşitleri sunmanın yanında sizlere tezgahların özelliklerini ve kullanımı konusunda örnekleri de sunmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Evde Mimar ekibi olarak mutfağınızı güzelleştirmeniz için sizlere yardımcı olmak için biz hazırız. Uygulama ve tasarım için bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfak tadilatı ne kadara mal olur?

3d-mimari-tasarim-yaptirmanin-faydalari-nelerdir
İç Mimarlık, Mimari Görselleştirme

3D Mimari Tasarım Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ?

Yaşamınızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğiniz evinizde bir yenilik yapmadan önce detaylı araştırmalar yapmak oldukça faydalıdır. Evinizde yapılacak olan değişiklikleri görsel olarak incelemekse evinizin yeni halini görmenizi ve buna göre kararları vermenizi kolaylaştıracaktır. Bu noktada evinizin yeni görünümünü rahatça incelemeniz, duvar boyası rengine, dekorasyon tasarımlarına ve mobilyaların türüne karar verebilmeniz için 3D mimari tasarım işlemlerinden yararlanabilirsiniz. 3D mimari tasarım projeleri ile evinizde yapılacak uygulamaları üç boyutlu bir görsel üzerinde çeşitli açılardan inceleyebilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere 3D mimari tasarım yaptırmanın faydalarını ve mimari tasarım projelerinin yapım sürecini sizler ile paylaşacağız.

bannermimar-04

3D Mimari Tasarım Yaptırmak Zorunlu Mudur ?

Bir evde yapılacak olan iç mimari tasarım uygulamalarının profesyonel ve tecrübeli ekipler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapılan teknik mimari çizimler üzerinde yapılacak olan uygulamaları anlamak ve değerlendirmek oldukça zor olacaktır. Bunun için teknik mimari çizimlerin üç boyutlu görseller halinde sizlere sunulması gereklidir.Yapılacak olan tasarımla projenin işlevleri ve görünümü daha net ve anlaşılır bir şekilde sunulmaktadır. Sizin istekleriniz doğrultusunda hazırlanan 3D Mimari tasarım üzerinden boya renklerini, dekorasyon tasarımlarını oldukça rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ancak bu noktada mimari tasarımı hazırlayacak olan ekibin sizleri doğru bir şekilde dinlemesi ve isteklerinizi anlaması oldukça önemlidir. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi dikkatli bir şekilde inceleyen mimari tasarım firmaları ile çalışarak hayalinizdeki evi gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı atabilirsiniz.

3D Mimari Tasarım Örneklerini İncelemek Fikir Verebilir

İnternet üzerinde bir çok mimari görselleştirme örneği bulabilirsiniz. Bu örnekleri incelemek ve araştırmak yaptırmak istediğiniz uygulamalara karar verme aşamasında sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bulduğunuz örnekleri bizimle paylaşabilir ve istediğiniz uygulamaları rahatlıkla anlatabilirsiniz. Evde Mimar olarak sizi anlayan 3D mimari tasarım ekibimiz ve tecrübeli ustalarımız ile hayalinizdeki evi gerçeğe dönüştürmek için her zaman yanınızda. Size özel hazırladığımız 3D mimari tasarım örneklerini inceleyerek fikir edinebilir ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

3D mimari tasarım örneklerini incelerken birden fazla örnek hoşunuza gidebilir. Bu örnekleri bir araya getirerek farklı ve sıra dışı bir dekorasyon uygulaması ve tasarımı da elde etmek mümkündür. Bu aşamada iç mimarımız sizi dikkatle dinleyerek istediğiniz özelliklere göre size özel bir 3D mimari tasarım ortaya çıkaracaktır.

Tasarım Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Herhangi bir tasarım süreci öncesinde müşterilerin istekleri doğru ve dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Yapılan mimari çizim ve dekorasyon tasarımlarında hem temel ihtiyaçlar konforlu bir biçimde karşılayan hem de estetik görünüme sahip bir çözüm önerilmelidir. Oldukça güzel görünüme sahip olan bir 3D mimari tasarım gerçek uygulamaya geçildiğinde eğer kullanışlı bir biçimde tasarlanmamış ise oldukça büyük problemler çıkabilmektedir. Tasarım sürecine başlanmadan önce tüm bilgiler alınması ile süreç tam anlamıyla başlamış olacaktır.

İlk olarak yapılması gereken işlem genel olarak tasarımın sahip olacağı dekorasyon stilinin belirlenmesidir. Daha sonra yapılacak tüm işlemler bu dekorasyon stiline göre düzenlenecektir. 3D mimari tasarım süreci yapılacak projeye göre değişebilmektedir. Kimi projeler bir aydan daha fazla sürede üretilirken, kimi projeler 15 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Bu noktada sabırlı olmak ve ortaya çıkacak olan tasarımın tadını çıkarmak oldukça faydalı olacaktır.

3D Mimari Tasarım Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Bir mimari projenin fiyatının belirlenmesinde en büyük etken projenin büyüklüğü ve yapılacak olan işlemlerin kalitesi de 3D mimari tasarım fiyatlarını etkilemektedir. Bununla birlikte projenin süreci de fiyatlara etki edebilmektedir. En doğru 3D mimari tasarım fiyatları için tasarımı yapacak olan mimar veya firma ile tüm detayları paylaşmanızda fayda vardır. Eğer 3D mimari tasarım yaptırarak hayalinizdeki evi görmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Uzman tasarım ekiplerimiz sizlere en kısa sürede fiyatları ve detayları size iletecekler.

Bu yazımızda sizlere 3D mimari tasarım yaptırmanın faydalarını ve tasarım sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Sizde evinizi Evde Mimar’ın tecrübeli iç mimarları ile güzelleştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

boyabadanauyumlurenkbul
Boya Badana, Eğlenceli Testler, Ev Boyama, Ev Dekorasyonu, Renkler

Boya Badana için Uyumlu Renk Bul

Boya badana süreçlerinde renk seçmek oldukça önemlidir. Doğru rengi seçmenin yanında ona uyacak diğer renkleri de belirlemeniz gerekir. Salonunuzu dekore ederken çocuk odasını, yatak odasını hangi renk yapacağınız burada kritik öneme sahiptir. Biz de bu uygulamamızda size seçeceğiniz renk ile uyumlu olan renkleri aktarmaya çalıştık. Evinizi güzelleştirecek rengi siz seçin biz uyumlu olabilecek renkleri size gösterelim. Bu tatlı oyuna şimdi başlayabilirsiniz. 🙂

mekanik-tesisat-nedir-nerelerde-kullanilir
Doğalgaz, İç Mimarlık

Mekanik Tesisat Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Mekanik tesisat bir inşaatta elektrik tesisatı dışındaki, insan yaşamı için zorunlu olan ve yapının tüm iç sistemini oluşturan birden fazla tesisata verilen genel isimdir. Mekanik tesisat tasarımı ve planlaması makine mühendisleri ve teknik ressamlar tarafından hazırlanmalıdır. Mekanik tesisatın içerisinde barındırdığı işlemler arasında ısıtma, soğutma ve yangın söndürme sistemler vardır.

Bir inşaatta dekorasyon uygulamalarının titizlikle yapılmasının yanı sıra bina içi sistemin de doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Yapı içerisindeki mekanik tesisat sistemlerinin kullanıma uygun ve dayanıklı yapıya sahip olması, konutun kullanımını ve aynı zamanda iç mimari tasarım aşamasında uygulamaları kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte mekanik tesisat işlemlerinin yapılma amacı yaşam konforunu artırmak ve yapının kullanımını kolaylaştırmaktır. Bu yazımızda sizlere mekanik tesisat nedir ve mekanik tesisat nerelerde kullanılır sorusunun yanıtlarını vererek bilgilendirmeye çalışacağız.

Mekanik Tesisat Nedir ? Hangi İşlemleri Kapsar ?

Mekanik tesisat bir yapının insanlar tarafından kullanılması için yapılan çeşitli işlemlerden oluşmaktadır. Bir bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bir bütün olarak uygulanan tesisat uygulamalarıdır. Mekanik tesisatı yapılmayan ya da yanlış yapılan bir bina kullanıma uygun değildir. Yapı için hayati önem taşıyan bu işlemlerin aynı zamanda iç dekorasyonda yapılacak olan uygulamalara da büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bunun nedeni bir iç mimari tasarım sırasında estetik uygulamaların yanı sıra konutun kullanışlı ve kullanılabilir olmasına da dikkat edilmesidir. İç dekorasyon uygulamaları ne kadar harika olursa olsun, doğru yapılmayan bir mekanik tesisat işlemi yüzünden kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu hayati öneme sahip mekanik tesisat işlemlerinin kapsadığı uygulamalar şunlardır ;

 • Isıtma Tesisatı
 • Soğutma Tesisatı
 • Havalandırma Tesisatı
 • Yangın Tesisatı
 • Sıhhi Tesisat
 • Mekanik Otomasyon
 • Doğalgaz Tesisatı
 • Temiz ve Atık Su Sistemi

Mekanik Tesisat İşlemlerinde Hangi Özellikler Bulunmalıdır ?

Binanın yapımı sırasında uygulanan bu işlemleri mekanik tesisat nedir sorusunun cevabında belirttiğimiz gibi bir bütün olarak ele alınmalı ve konutu kullanacak olan insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı mekanik tesisat işlemleri sırasında makine mühendislerinin göz önünde bulundurması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında fonksiyonellik gelmektedir. İşlevsel olmayan bir ısıtma tesisatı ya da havalandırma tesisatı verimli bir şekilde kullanılamaz. Bundan dolayı bu işlem için yapılan tüm harcamalar boşa gitmiş olmasının yanı sıra tekrar yapılması hem zahmetli hem de maliyeti bir hayli yüksek olmaktadır. Mekanik tesisat uygulamaları öncesinde planlı ve programlı bir biçimde hazırlanmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda uygulama süresi boyunca yapılan planlara ekibin ve ustaların da sadık kalarak çalışması zorunludur.

Mekanik tesisat işlemlerinde olması gereken bir diğer özellik ise konfordur. Tüm yapılan uygulamalarda yapı içerisindeki yaşayanların konforlu bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle akıllı ev sistemlerinin yaygınlaştığı son dönemlerde mekanik otomasyonun öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Mekanik tesisatın bir parçası olan mekanik otomasyonlar binanın elektronik ve bilgisayar tabanlı sistemler ile kontrol edilmesini sağlamaktadır. Böylece konut içerisinde konfor ve yüksek yaşam kalitesi sağlanabilmektedir.

Mekanik Tesisat Projesi Nasıl Çizilmelidir ?

Bütün çizim projelerinde olduğu gibi mekanik tesisat proje çizimi için temiz ve planlı bir şekilde çalışmak oldukça önemlidir. Mekanik tesisat projesi çizimleri Autocad çizim programında hazırlanmaktadır. Bununla birlikte hesaplamaların titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata ileride geri dönülemez sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar büyük maliyetlere ve harcamalara yol açtığı gibi diğer mekanik tesisat sistemlerine olumsuz etki edebilmektedir. Her tesisat sistemi için ayrı bir proje dosyası oluşturulmalı ve bu proje dosyalarının anlaşılır biçimde hazırlanması gereklidir. Örnek olarak sıhhi ve pis su tesisat proje çiziminde binanın özellikleri detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Mekanik tesisat projesi çizimlerinde büyük bir öneme sahip olan pis su ve sıhhi tesisat projelerine öncelikle üst katlardan başlanmalıdır. Böylece en üst kattan aşağıya doğru planlar düzenlenip bodrum veya en alt kattan suyun çıkışı sağlanmalıdır.

Bu yazımızda sizlere mekanik tesisat nedir ve nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Sizde evinizi Evde Mimar’ın tecrübeli iç mimarları tarafından evinizi güzelleştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

ic-mimari-tasarim-nasil-yapilmalidir-ic-mimari-tasarim-ornekleri
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Uygulama Örnekleri

İç Mimari Tasarım Nasıl Yapılmalıdır ? İç Mimari Tasarım Örnekleri

Yaşadığımız ya da çalıştığımız alanlarda yapılan dekorasyon çalışmaları ruh halimize ve çalışma verimliliğimize oldukça fazla etki etmektedir. Böyle alanların kullanımına uygun bir biçimde dekorasyon düzenlemesi yapılabilmesi için profesyonel ve tecrübeli ekipler ile çalışmak gereklidir. Aynı zamanda bir dekorasyon çalışmasına başlamadan önce bir planlama ve tasarım çalışması yapılması zorunludur. Yapılan planlamaya işlemler boyunca sadık kalınmalıdır. Bununla birlikte bir iç mimarın hazırlayacağı iç mimari tasarım işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda sizlere iç mimarı tasarım nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını vermeye ve iç mimari tasarım örneklerini paylaşmaya çalışacağız.

İç Mimari Tasarım Neden Yapılır ?

Bir konutta ya da ofis içerisinde yapılacak çalışmalar için iç mimarların hazırladığı bir tasarım ile doğru uygulamaların yapılması sağlanmalıdır. İç mimari tasarım çalışması ile alanda neler yapılacağı ya da nasıl bir yol izleneceği de belirlenmektedir. Kullanım ihtiyaçlarının ya da kişisel beğenilerin göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Sadece teknik olarak değil, alanın kullanımının verimli hale getirilmesi ya da estetik olarak doğru tercihlerin yapılabilmesi için iç mimari tasarım yapılmalıdır. Bunlar ile birlikte eğer küçük bir eve sahipseniz iç mimari tasarım sırasında evinizi en verimli şekilde kullanabilmeniz için düzenlemeler yapılmaktadır.

İç mimari tasarım sırasında evin konumuna bağlı olarak aldığı doğal ışığın evin içerisine doğru şekilde iletilmesi ya da doğal ışığın yanı sıra destekleyecek olan ışıkların en uygun biçimde yerleştirilmesi en önemli konuların başında gelmektedir. Evin içerisindeki bölümlerin kişisel ihtiyaçları karşılaması için en ideal şekilde biçimlendirilmesine de yine iç mimari tasarım sırasında karar verilmektedir.

İç Mimari Tasarım Örnekleri İncelemeleri

Hayalinizdeki eve sahip olmanın ilk adımında yapılacak olan iç mimari tasarım sırasında farklı örnekleri inceleyerek bu örneklere göre anlaştığınız iç mimara isteklerinizi iletebilirsiniz. İç mimari tasarım örnekleri ile planlama aşamasındayken eğer hoşunuza gitmeyen ya da uygun olmayan bir seçeneği tasarımdan çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda hayal gücünüze destek olması için farklı dekorasyon akımlarının uygulandığı tasarımları görmek ve incelemek oldukça faydalı olacaktır.

Şimdi sizin için derlediğimiz ve incelediğimiz harika iç mimari tasarım örneklerini görelim.

Siyahın Asaletini Yansıtan İç Mimari Tasarım Örneği

Evde Mimar ekibi olarak sizin için hazırladığımız bu iç mimari tasarım örneğinde siyah rengin oldukça etkili bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Siyah renk ve koyu renkler iç dekorasyonda oldukça dikkatli kullanılması gereken renklerin başında gelmektedir. İç mimari tasarım işlemleri sırasında eğer koyu ve açık renkler arasında doğru denge yakalanmaz ise ortaya oldukça iç karartıcı bir manzara çıkabilmektedir. Bu örneğimizde ise koyu renklerin yoğun kullanımına rağmen iyi bir şekilde aydınlatılması ve beyaz rengin yerinde kullanımı ile oldukça doğru bir denge yakalanmış. Bununla birlikte avizelerdeki yumuşak kıvrımların da siyahın keskinliğini kırarak dengenin kurulmasında oldukça yardımcı olmuş. İç mimari tasarım işlemlerinde haya gücünün sınırı yoktur. Ancak bu hayal gücünü doğru bir biçimde estetik ögeler ile süslemek en doğru hamle olacaktır.

Film İzlemenin Keyfini Çıkarabilirsiniz

Bu iç mimari tasarım örneğimizde aydınlık ve ferah bir oturma odası görüyoruz. Büyük pencereler ile doğal ışığın içeriye rahatça girmesine izin verilmiş. Aynı zamanda açık renkli mobilyalar ile doğal ışığın gücü bir hayli artırılmış. Böylece bu iç mimari tasarım örneğinde televizyon ünitesinin koyu renge sahip olması alanı karartmamış ve harika bir kontrast elde edilmiş. Bunun yanı sıra televizyon ünitesinin hemen üzerinde bulunan ses sistemi ile ev sahibinin film keyfine keyif katılmış. Eğer sizde evinize geldiğinizde rahat bir şekilde koltuğunuza uzanıp patlamış mısır yerken film izlemenin tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle bu iç mimari tasarım örneğini iç mimar ile paylaşmalısınız.

Konforlu Bir Uyku İçin İç Mimari Tasarımı

Bir iç mimar tasarım sürecinde sadece estetiğe ya da görünüme değil, aynı zamanda konut içerisinde yaşayacak insanların rahat ve konforlu bir alana sahip olmasını sağlamalıdır. İç mimari tasarım sırasında ortaya mükemmel güzellikte bir tasarım çıksa da bunu uygulamak veya kullanımının rahat olması önemlidir. Aksi takdirde konut sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı iç mimari tasarım sürecinde eğer sizin için kullanışlı olmadığını düşündüğünüz bir durumda bunu iletmelisiniz.

Verimliliği Artıran Çalışma Odası Tasarımı

Bir konut tasarımı yapılırken tüm odaların ve bölümlerin bir bütün halinde gözlemlenmesi önemlidir. Bir konsept çerçevesinde tüm evi değerlendirmek ve buna göre iç mimari tasarımı yapmak gerekir. Ancak kimi odalarda genel bütünlüğü bozmadan farklı ve yaratıcı fikirler uygulanabilir. Bu örnekte çalışma verimliliğinin artması için çeşitli detaylar kullanılmış. Masanın hemen arkasındaki duvarda kullanılan koyu renkler çalışmaya odaklanmanızı artırabilir. Bunun yanı sıra çalışma odası iç mimari tasarım örneğinde gözümüze çarpan bir diğer detay ise güneş ışığının rahatlıkla odayı aydınlatmasıdır. Çalışma alanlarında yeterli ışığı sağlamak en önemli konuların başında gelmektedir. Tüm bunlara ek olarak minimalizm ile düzeni birleştiren bu iç mimari tasarım örneği incelendiğinde dinlenme köşesi dahi hesaba katılmış.

Yukarıdaki iç mimari tasarım örneklerinden daha fazlasını görmek ve incelemek isterseniz aşağıda paylaştığımız tasarım örneklerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İç Mimari Tasarımda Detaylar Önemlidir

Bir iç dekorasyon tasarımında küçük dokunuşlar ile büyük etkiler yaratmak mümkündür. Aynı zamanda bu küçük dokunuşları bütünlüğü bozmadan estetik bir biçimde uygulamak tecrübe isteyen bir konudur. Duvar boyasında kullanılan renklerin mobilyalar ile devamını sağlamak veya avizelerdeki kıvrım detaylarını vazolar ile sürdürmek bir iç mimari tasarımda en önemli konulardır. Bunun yanı sıra konut sahibinin kişiliğini ve yaşantısını da tasarıma yansıtmak gereklidir. Bu noktalara dikkat edilerek estetik ve etkileyici bir iç mimari tasarım ortaya çıkartılabilir.

Bu yazımızda sizlere iç mimari tasarım nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını ve birbirinden güzel iç mimari tasarım örneklerini sunmaya çalıştık. Sizde eviniz için iç mimari tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

encokkullanılan10duvarboyasirengi
Boya Badana, Ev Dekorasyonu

En Çok Kullanılan 10 Duvar Boyası Renkleri ve Uyumlu Olduğu Renkler

Dekorasyon severleri buraya alalım! Geçtiğimiz yıllarda çok kullanılan ve bu sene de tercih edileceğini düşündüğümüz 10 duvar boyası rengini sizler için bu yazımızda derledik.  Duvar boyası renklerinde sizlerden en çok gelen sorulardan biri o rengin farklı markalardaki kodu ya da ismi oldu. Bizler de Evde Mimar olarak her rengin markalara göre ismini/kodunu belirttik. Bu sayede tek bir markaya bağlı kalmadan aradığınız rengi kolayca bulabilirsiniz.

Yaza girmeden evinizin dekorasyonunda değişiklik yapmayı ya da yeni bir eve çıkmayı düşünüyorsanız tarzınızla uyumlu olacak 10 duvar boyası renginden birini seçebilir, Evde Mimar ekibi ile birlikte gönül rahatlığıyla evinize uygulayabilirsiniz. Hazırsanız renklerimize göz atmaya başlayalım!

1- Kum Beji Rengi Duvar Boyası

Kum beji rengi son zamanların en popüler renklerinden biri. 2018 yılında  bir çok evde uyguladığımız kum beji 2019’da vazgeçilemeyen renklerden. Toprak tonlarına yakın olan kum bejini kızıl kahve, açık mavi , koyu kahve ve pastel tonları ile kullanabilirsiniz. Kum beji rengi uyguladığımız ev sahiplerinin yorumlarını Kum Beji Rengi ile Boya Badana Örnekleri inceleyebilirsiniz. Kum beji ismi boya markalarında farklılık göstermektedir. Sizlerin seçimini kolaylaştırmak için markalardaki isimleri ve kodları ile sizinle paylaşalım.

 • Marshall Boya: Kum Beji
 • Filli Boya: Çakıllı Kum
 • Permolit Boya: Kum Beji
 • Dyo: Kum Beji

2-Çakıl Taşı Rengi Duvar Boyası

cakiltasirengi

Çakıl taşı rengi dekorasyon severlerin gözdesi! Grinin açık bir tonu olan çakıl taşı rengini modern ve minimal tarza ev sahipleri geçtiğimiz senenin en gözde rengi olarak evlerinde kullandı. Neredeyse her renkle ve dekorasyonla uyumlu bir renk olan çakıl taşı kum bejine de çok yakın bir renktir. Çakıl taşını kombinleyebileceğiniz en doğru renk beyaz olacaktır. Geniş bir odaya sahipseniz bir duvara antrasit rengi uygulayarak diğer duvarlara çakıl taşı kullanabilirsiniz. Çakıl taşı duvar boyası rengi için daha fazla uygulama örneğini Çakıl Taşı Rengi Boya Örnekleri ve Modelleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

 • Marshall Boya: Çakıl Taşı
 • Filli Boya : Krom 15
 • Polisan Boya : Cİ-6202
 • Permolit: Çakıl

3- Fildişi Rengi Duvar Boyası

Fildişi rengi ülkemizin en çok kullanılan renkleri arasında yer almaktadır. Özellikle sade görünüşü ve en çok kullanılan  şampanya rengine benzerliği ile de göze çarpar. Evinde sadelik ve asalet isteyenler için kurtarıcı renk olarak kullanılan  fildişi rengini kırık beyaz ve deniz kabuğu rengi ile kombinleyebilirsiniz.

 • Marshall Boya: Fildişi
 • Filli Boya : Fildişi
 • Permolit Boya : Fildişi 1318
 • Dyo: Fildişi

4- Lületaşı Rengi Duvar Boyası

Lüle taşı rengi kum beji rengi ile çok sık kullanılan bir renktir. Evinizde hem ferah hem de sempatik bir ortam yaratmayı düşünüyorsanız bu renk iç mimarların olduğu gibi sizin de gözde renginiz haline gelebilir. Lületaşı rengi odanızı olduğundan daha büyük göstermek için de tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla kahverengi, siyah ve beyaz gibi renklerle oldukça uyum sağlar. Duvar renginizi lületaşı renk tonunda seçmek, evinizi daha aydınlık ve ferah bir görüntüye kavuşturur.

 • Marshall Boya: Lületaşı
 • Filli Boya : Lületaşı

5- Meltem Rengi Duvar Boyası

meltemrengi

Minimalist ve sade bir dekorasyon aklına sahipseniz , aynı zamanda beyaz renk duvar boyası gözünüze çok klasik geliyorsa meltem rengi tam aradığınız renk. Beyaz ile krem arasında bir denge oluşturan meltem rengi, ilkbaharın getirdiği o ferah havayı evinize taşıyacak…  Gül kurusu rengi , mavinin koyu tonları ve turkuaz rengi ile çok uyumlu olan meltem rengini bahar yaklaşırken salonunuzda deneyebilirsiniz.

 • Dyo: Meltem Rengi
 • Permolit : Şeftali

6-Deniz Kabuğu Rengi Duvar Boyası

Deniz kabuğu rengi doğanın içinden esintiler taşıyan naturel bir renktir. Aynı meltem renginde olduğu gibi minimal bir tarza sahipseniz deniz kabuğu rengi yine mükemmel bir tercih olacaktır. Kum bejine yakınlığı ile bilinen deniz kabuğu rengi yazlık evlerde beyaz ile birlikte çok tercih edilir. Aynı zamanda mavinin her tonu ile mükemmel bir uyum içerisinde olacaktır. Deniz kabuğu rengini tüm evinizde uygulamak isterseniz fiyat hesaplama modülümüzü kullanarak  bizden fiyat alabilirsiniz.

 • Marshall Boya: Deniz Kabuğu
 • Permolit: Deniz Kumu

7-Antrasit Rengi Duvar Boyası

Antrasit rengi grinin en koyu tonudur. Ev sahiplerinin ve iç mimarların özelliklle büyük salon ve ofislerde sıklıkla kullandığı renklerden biridir. Evde Mimar olarak pek çok yerde; TV ünitesi arkasında, toplantı odalarında, yatak başlığı arkasında sıklıkla tercih edilen antrasit rengi dekoratif görünmesi için genellikle tek duvara uygulanır. İtalyan boya ile de gösterişli bir uyum içinde olan antrasit rengini sizler de kesinlikle tercih etmelisiniz.

 • Filli Boya: Krom 185
 • Marshall Boya : 00NN 07-000

8-Mercan Rengi Duvar Boyası

2019’un en trend rengi bu sene mercan rengi. Mercan rengi modernizmi ve çağdaş yaşamı temsil eder. İç mimarların ve dekorasyon severlerin sıkça kullanacağı bu rengi ortaya çıkarmak için beyaz, mat siyah, altın sarısı renklerini kullanabilir, aynı şekilde aksesuarlarınızdan yana da tercih yaparken bu renkler üzerinden eviniz dekorayson aklını ortaya koyabilirsiniz.

 • Marshall Boya: 99RR 27-498
 • Filli Boya: Mercan Rengi
 • Permolit : Yaban Gülü

9-Buz Beyazı Rengi Duvar Boyası

buzbeyazirengiduvarboyasi

Küçük bir eve/odaya sahipseniz ve sade bir tasarım istiyorsanız buz beyazı tam size göre. Kullanımı kolay ve diğer renklerle rahatlıkla uyum sağlayacak olan buz beyazı rengini cappucino rengi , çakıl taşı rengi ve meltem rengi duvar boyasıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aksesuar ve mobilyalarınızla mükemmel uyum içerisinde duracak renk kombinlerini iç mimarımızda online keşif alarak danışabilirsiniz.

 • Marsall Boya : Buz Beyazı
 • Filli Boya: Deniz Tuzu
 • Permolit: 105 Buz Beyazı
 • Polisan: 079 Buz Beyazı

10-Şampanya Rengi Duvar Boyası

Geçtiğimiz yıllarda evlerde en çok gördüğümüz renklerden biri şampanya rengiydi. Özellikle ışık alan evler için huzurlu ve sıcacık bir atmosfer oluşturan şampanya rengini En Çok Kullanılan 10 Duvar Boyası Rengi arasına koymadan edemezdik. Krem ve kahve tonlarında mobilyalar, yumuşak geçişli krem tonlarında pastel renkler şampanya rengi ile çok uyumlu olacaktır. uygulama örneklerinde şampanya renginin diğer renklerle uyumunu inceleyebilirsiniz.

 • Marshall Boya : Şampanya
 • Filli Boya :  Şampanya
 • Permolit : 1306 Şampanya
 • Polisan : 299 Koyu Şampanya

Bu yazımızda evinizi  güzelleştirmek için en çok tercih edilen 10 duvar boyası rengini paylaştık, örneklerimizle size ilham olmaya çalıştık. İç mimarların da en çok tercih ettiği renkler arasında bulunan bu renkleri sizler de evinizde uygulamak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve iç mimarımızdan online keşif alarak renk tercihi konusunda ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 2019 Duvar Boyası Renk Önerileri ve 20 Harika Öneri

boyabadanauygulamalari

 

banyodolaplariornek
Balkon Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Uygulama Örnekleri

Balkon Dolapları Modelleri ve En Harika Kullanım Örnekleri

Balkonlar en iyi kullanılması gereken alanlar arasında yer alır. Balkon dolapları da bu kategoride oldukça iyi özelliklere sahiptir. Eğer evimizin her alanını doğru şekilde kullanırsak muhteşem bir dekorasyona ulaşabiliriz. Bizler de balkonlarınızı doğru biçimde kullanmanız için sizlere balkon dolapları modelleri ve örnekleri derlemesi yaptığımız içeriğimizi derledik. Umarız beğenirsiniz.

En Güzel ve Kullanışlı Balkon Dolapları Modelleri ve Örnekleri

Örnekleri incelemek dekorasyonun en önemli çalışmalarından birini oluşturmaktadır. Evde Mimar olarak oluşturduğumuz her içerikte sizlere güzel örnekler sunarak ilham olmaya çalışıyoruz. Balkon dolapları için de bu durum aynen söz konusu, bu nedenle sizlere yurt içinden ve yurt dışından en güzel balkon dolapları modelleri ve örnekleri derlemesi gerçekleştirdik. Haydi başlıyoruz. 🙂

Balkon Dolapları Kullanım Önerileri

Balkon dolapları özellikle cam balkon yapılar ile birlikte tam olarak kullanılmaktadır. Özellikle kapalı balkon içerisine yerleştirilen dolaplar burada hem dekorasyonu güçlendirmekte hem de eşyalarınızı muhafaza edeceğiniz ekstra bir alan oluşturmaktadır. Ülkemizde balkon dolapları genellikle beyaz renkte seçilmektedir. Bu nedenle renkli tercihler evinizin farklılaşmasına özgün bir dekorasyona sahip olmasına yardımcı olacaktır. Balkon dolapları tasarımı burada gerçekten önemli bir faktör almaktadır.

Balkon dolapları içerisinde klasik modeller yerine modern modellerin tercih edilmesi çok daha iyi olacaktır. Modern modellerin yanında farklı renkler ile dizayn etmek çok daha iyi olabilir. Yukarıda sizler için derlediğimiz güzel örneklere de göz atarak kendi dolap modeliniz hakkında fikir üretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Balkon kapatma

Plastik Balkon Dolapları Örnekleri

Plastik balkon dolapları uygun fiyatlı balkon dolabı çözümleri arasında yer alır. Hazır balkon dolabı olarak ifade edilen bu dolap türü özellikle küçük balkonlar için ideal olabilir. Tasarım ve dekorasyon anlamında elbette ki işinizi zorlaştırmanın yanında uzun ömürlü kullanım için de bilinen dolaplara göre çok daha dezavantajlıdır. Fakat küçük bir balkonda hızlı ve uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız plastik balkon dolapları işinizi görecektir. Biz de size yardımcı olmak için beğendiğimiz plastik balkon dolapları örnekleri ve modelleri derledik. Umarız beğenirsiniz.

Balkon Dolapları Hangi Renk Olmalı?

Balkon dolapları dizayn ederken pek çok dekorasyon noktası dikkate alınmalıdır. Cam balkon sistemlerine dekorasyon olarak uyumunun yanında evin diğer odalarının dekorasyonuna da uyumu için özellikle dikkat edilmelidir.

Balkon dolapları için ideal renk beyaz ve beyazın türleri olarak göze çarpmaktadır. Kırık beyaz veya buz beyazı dolaplar için düşünülebilir. Fakat ülkemizde çok fazla beyaz renk kullanıldığı için sıradanlaşmaya da gidilmektedir. Bu nedenle farklı renkler kullanmak dekorasyonda da farklılık sağlar. Gri, kahverengi ve antrasit gibi renk tonları farklılaşmanın yanında balkonunuzdaki lüks algısını da kuvvetlendirecektir. Eğer evinizde enerji veren bir görünüm istiyorsanız sarı ve mavi renkleri de dolaplar üzerinde deneyebilirsiniz. Renk seçimini hem sizin kendi zevkiniz hem de genel dekorasyon algınız etkili olacaktır.

Öneri: Boya badana için renk seç

Bu içeriğimizde sizlere en harika balkon dolapları örnekleri sunmanın yanında kullanım hakkında da uzman önerileri sunmaya çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de balkonunuzu veya evinizi güzelleştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz hazırız. 🙂

İlgili içerik: Mutfak dolabı modelleri

parke-laminat-avantaj-fayda-uygulama-ornek
Ev Dekorasyonu, Parke, Uygulama Örnekleri

Laminat Parke Nedir? Avantajları Nelerdir? 5 Uygulama Örneği

Laminat sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya denmektedir. Doğal ağaç malzeme yerine MDF (Orta Yoğunlukta Lif Malzeme, Medium Density Fiber) ve HDF (Yüksek Yoğunlukta Lif Malzeme, High Density Fiber) kullanılmaktadır. Bununla birlikte vernik gibi ek işlemler istememesi ve ucuz olması nedeniyle tercih sebebidir.

Laminat Parke Nedir?

1980’lerde kullanıma sunulan laminat parkeler; o tarihten itibaren popülerliği günden güne artmaktadır. Günümüzde en popüler olan bu parke türü sürekli iyileştirmeler yapılarak geliştirilmektedir. En altta su geçirmez bir katman, ortada ahşap kompozit, üstte ise aşınma yüzeyi ve dekoratif katman olmak üzere toplamda 3 katmandan meydana gelmektedir.  

Laminat Parke  Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

temizlik-laminat-parke

Darbe, sarsıntı ve basınca karşı dayanıklı olan laminat parkeler kaplamaları sayesinde çizilmeye ve aşınmaya dayanıklıdırlar. Bir hasar durumunda da onarımı kolaydır. Böylece mobilyaların ve diğer ağır nesnelerin yükleri parkeye zarar vermeyecektir. Hafif olması nedeniyle binaya binen yük de azalacaktır. Neme karşı dayanıklıdır ancak aşırı su (olası su baskınına müsait olan yerler gibi) ile temas halinde olan yerlerde kullanılması tavsiye edilmez. Uzun ömürlü olup bir laminat parke oturma odası koşullarında 10 ila 15 yıl dayanıklıdır. Güneş ışığına karşın herhangi bir solma yapmaz. Temizlemesi basit olup evinde evcil hayvan besleyenler için ayrıca önemli bir avantajdır.

pet-kedi-hayvan-evcil-laminat-parke

Estetik açıdan çeşitli olması ortama uygun seçilmesine olanak sağlar. Isı geçirmemesi nedeniyle de ısı yalıtımı sağlayacaktır. Ayrıca alttan ısıtmaya da uygun parkelerdir. Isı yalıtımının yanında ses yalıtımına dar uygundur. İnsan sağlığına zararı konusuna gelirsek; E1 ve E2 belgelerine sahip laminat parkeler; insan sağlığına zarar verecek kadar kimyasal madde bulundurmazlar.

Laminat Parke Nerede Kullanılır?

yatakodasıi-laminat-parke

Laminat parkeler bulundurduğu; ısı yalıtımı, neme dayanımı, darbeye dayanımı nedeniyle kullanım yerleri geniştir. En çok vakit geçirilen yerlerden biri olan oturma odası, sağlığını önemsediğiniz çocuklarınızın odası, çalıştığınız ofis gibi pek çok yerlerde laminat parke kullanabilirsiniz. Neme dayanımından dolayı özellikle de kış aylarında sıcak tutması için mutfaklarda kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İlham Alabileceğiniz Parke Renkleri ve Modelleri

Laminat Parke Nasıl Sınıflandırılır?

Laminat Parkeleri üç grupta sınıflandırabiliriz; kurulumuna, doku türüne, desenine göre. Doktu türüne ve desenine göre sınıflandırmalarda açıdan genellikle kullanılan türler bulunmaktadır. Bu türlerden ilham alıp evinize uygulayabilirsiniz.

1.Kurulumuna Göre

bir uzman tarafından kurulmayacak ve kendiniz kuracaksanız parke seçiminde kurulumuna göre dikkat etmeniz önemli olacaktır. Kurulumuna göre dört laminat parke türü vardır; yapıştırıcı olmadan, yapıştırıcılı ve yapışkanlı ve alt tabakalı ile kurulan.

İlginizi çekebilir: Parke Nasıl Döşenir ve Parke Döşerken Nelere Dikkat Edilir?

2. Doku Türüne Göre

Laminat parkenin üzerinde bulunan dokunun seçimi tasarım açısından önemlidir. Kullanacağınız laminat parke dokusu odanın ışığı almasına, genişlik ve uzunluğuna ve düzenine göre tercihte farklılığa neden olabilir. Genel olarak üç tip doku türü kullanılmaktadır; pürüzsüz, kabartmalı ve çizikli.

3. Desene Göre

Laminat parkenin dizilişi yani desenine göre de dekoratif ve simetrik bir görünüş yakalamak mümkün. Bunun genellikle üç tür desen kullanılmaktadır; geleneksel, ince, geniş ve çentik desenleri.

Laminat Parke Uygulama Örnekleri

Laminat parke ev ve ofislerde sıklıkla görmekteyiz. İç mimarların ve ev sahiplerinin  de sıklıkla tercih ettiğin laminat parkeyi seçerken duvar rengi ve mobilyalarınızla olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz süpürgelik rengi de laminat parke rengi ile duvar boyanız arasında önemli bir geçiş sağlayacaktır. İncelemeniz için hazırladığımız örneklere bakarak mutfak, oturma odası ve hol için ilham alabilirsiniz. Dilerseniz  Laminat Parke Renkleri ve Çeşitleri yazımıza göz atarak evinize en uygun rengi seçebilirsiniz.

1. Şık Karşılama

karsilama-parke

Modernliğe ve klasiğe uygun bu cesur laminat parkeler evinize girerken şık bir karşılama sunuyor.

2. Rustik Home Ofis

homeoffice-parke

Evden çalışmanın yaygın olduğu günümüzde home ofis tasarımları; hem sizi ofiste hem de evde hissettirecek şekilde olması önemli. Fotoğrafta gördüğünüz bu tasarım rustikliğin getirdiği sıcak ve samimi bir çalışma ortamı sunuyor.

3. Sahil Havasında Oturma Odası

sahil-odasi-kumsal-parke

Kum renkleriyle dekore edilmiş bu odada sizi sahilde hissettirecek aksesuar ve tablolarla tamamlanmış. Bu laminat parke de sahil havasına eşlik ediyor.

4. Nötr Mutfak

sahil-odasi-kumsal-parke

Sürekli girip çıktığımız mutfağın rahat olmasını bekleriz. Bu mutfak nötr renkler ve kahverengi ile harmanlanmış, krem rengi mutfak dolapları ile ve harika bir laminat parke seçimi ile tamamlanmış.

5. Genç Oturma Odası

genclik-odasi-parke

Gördüğünüz oturma odası trend tasarımı, yere yakın mobilya kullanımı ve gri renkte seçilmiş laminat parke ile odanızı gençleştirecektir.

Bu yazımızda evine laminat parke ve bunları nasıl uygulayacağını düşünenler için önerilerle karşınızdaydık. Bu önerileri zevklerinize göre karıştırabileceğiniz gibi siz de kendinizden bir şeyler katarak çeşitlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Parke Zemin Kaplama Örnekleri ve İç Mimar Tavsiyeler

Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz. 
Sizi Arayalım
close-link
Evinizin boya badana ve tadilat işleri için...

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım

Sizi anlayabilen profesyonel ustalar ile 1 yıl garantili bir şekilde evinizi boyatmanın şimdi tam zamanı!
GÖNDER
close-link

Evinizi güzelleştirelim

Şimdi Boya Badana Zamanı
Evinizi güvenilir ve profesyonel ustalarla  boyatmanız için sizi arayalım.
Sizi arayalım