Evde Mimar

banyomobilyadekorasyononerileri
Banyo Dekorasyonu, Banyo Modelleri, Ev Dekorasyonu

İşinizi Kolaylaştıracak Banyo Mobilyaları ve Dekorasyon Önerileri

Ev dekorasyonlarında her alanın değerlendirilmesi ve olduğundan daha geniş gösterilebilmesi önemli bir faktördür. Evlerin en küçük alanları genelde banyolardır. Bu alanları en elverişli şekilde ve olduğundan geniş gösterecek malzemeler kullanmak oldukça önemlidir. Banyolar en çok kullanılan alanlar olduğu için ve ev gereçlerindeki yükün büyük bir kısmını depoladığı için hem ferah, hem de temiz gösterecek bir dekorasyon kurtarıcı olacaktır. Gelin bunun için neler yapılabilir bunu birlikte inceleyelim.

1. Dekorasyon Önerileri

Banyonuzda nelere ihtiyaç duyduğunuzu düşünün.

Banyonuzda kabin mi, küvet mi yoksa jakuzi mi istediğinizi düşünün. Sonrasında banyonun kaç kişi tarafından kullanılacağını ve nasıl kullanmak istediğinizi hesaplayın. Buna göre kafanızda planlama yaparak materyallerin seçimini yapabilirsiniz.

Düzenlemenizi planlayın.

Öncelikle banyonuzda hangi materyalleri ne büyüklükte istediğinize karar vermelisiniz. Sonrasında buna göre bir düzenleme planı yapmalısınız. Ve burada banyo ölçünüzü dikkate almalı, en ferah şekilde nasıl bir düzen oluşturmanız gerektiğini düşünmelisiniz.

Boya renginin seçimini akıllıca yapın.

Eğer banyonuzda tavan yüksekliğiniz yer yer farklılık gösteriyor ise bunu boyaların renklerinde oynamalar yaparak alanı daha yüksek gösterebilirsiniz. Eğer tavan eşit ise yine farklı farklı boya renkleri kullanarak modern bir görünüm katabilirsiniz.

Havanlandırmalara dikkat edin.

Banyoları yeterince havalandırmak oldukça önemlidir. Yeterli derece havalandırma yapılmadığında içeride oluşan hem mobilyalara zarar verebilir.

Fayanslarda küçük oyunlar yapın.

Banyo dekorasyonlarında genelde tek çeşit fayans kullanılır. Fakat buna bağlı kalmamanızı tavsiye ederiz. Fayanslarınızda farklı renk ve farklı desenler kullanırsanız alan göze daha geniş gözükecektir.

Yer ve duvar uyumuna dikkat edin.

Banyonuzda yer fayansının aynısından bir duvara daha eklerseniz daha geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Buna eşlik edecek bir doğal taş görünümlü fayanslar ise duş alanınıza spa havası katacaktır.

Yarısı boya, yarısı fayans.

Banyolar ıslak bölgeler olduğundan dolayı boyası yani duvarları zarar görmeye oldukça müsaittir. Fakat tamamen taş görünümü sevmeyen kullanıcılar için ıslak bölgeleri yani duş alanını ve diğer alanların yarısını taş ile döşeyerek, duvarın diğer kalan yarısını da boyayarak farklı bir görünüm katabilirsiniz.

2. Mobilya Seçimi

Cam malzeme ve aksesuarlar kullanın.

Cam saydam bir malzeme olduğundan dolayı özellikle kabinlerde kullanıldığında alanı daha geniş gösterecektir. Hem kenarları olmadığından dolayı alanı fazla küçültmez, hem de saydam olduğundan dolayı ferah gösterecektir.

Farklı görünümlerden ilham alın.

Banyonuzda tek bir doku kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı farklı dokuları bir araya getirerek çeşitli görünümler elde edebilirsiniz. Mesela ahşap ve mermeri bir arada kullanmak banyonuza estetik bir görünüm katabilir.

Alandan tasarruf etmek için ufak oyunlar yapın.

Banyolar genelde küçük alanlar olur demiştik. Bu sebepten dolayı alandan tasarruf etmekte oldukça önemli bir faktör oluyor. Mesela bunun için yapılabilecek en önemli adımlardan biri musluğunuzu duvara monte etmek olacaktır. Bu şekilde hem musluk tezgahını daha küçük tutabilir, hem de alandan kazanmış olabilirsiniz.

Banyo aydınlatmasına önem verin.

Genelde banyolar yatak odalarına daha yakın olduğu için aydınlatmasına çok fazla önem verilmez. Fakat asıl en çok buna dikkat edilmelidir. Geceleri banyolar kullandığında ışığının evdeki diğer kişileri rahatsız etmemesi için fonksiyonel yani ayarlanabilir şekilde yapılabilmesi önemlidir. Normal zamanlarda aydınlatmanın yüksek olması avantajlıdır fakat geceleri kullanım için daha kısık bir ışık en rahatı olacaktır.

Depolama alanını genişletin.

Yani demek istediğimiz şu ki; depolama için kullandığınız mobilyaları duvara monteleyin. Bu şekilde alandan kazanmış olursunuz. Hem de istediğiniz ölçülerde mobilya tercih edebilirsiniz.

Yardımcı mobilyalarınızı fonksiyonel seçin.

Banyonuzda kullanacağınız ana m0bilyalar dışında yardımcı mobilyalarda büyük önem taşır. Bu mobilyaları küçük fakat farklı farklı amaçlara hizmet edecek şekilde seçerseniz birçok işi tek bir parça ile çözebilirsiniz. Bu küçük mobilyaları hareket edebilir şekilde seçebilirsiniz. Bunların yanında küçük aksesuarlar da ekleyerek oluşabilecek dağınıklığı da bu aksesuarlar içinde hızlıca toplayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere banyo dekorasyonundan ve bu dekorasyonda yardımcı olarak mobilyalardan bahsettik. Çeşitli tarzlara uyacak şekilde tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Eğer ev dekorasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Evde Mimar web sitemizden ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sorularınız için ise ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Onecikangorsel
Anahtar Teslim Tadilat, Boya Badana, Dış Cephe, Ev Boyama, Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimarlık, İzolasyon, Mutfak Dekorasyonu, Parke, Taşınma, Uygulama Örnekleri, Zemin Kaplama

Uzmanından Prefabrik Ev yapımı ve Aşamaları

Prefabrik evler, bir fabrikada her parçası ayrı ayrı üretilen ve daha sonra montaj ile birlikte bir araya gelip yapı oluşturan evlere denir. Bu evler normal beton evlere göre taşınabilir olması, doğal afetlerde daha az zarar görmesi, kullanım ömrünün 40-50 yıla kadar dayanması ve ekonomik olması gibi yönlerden daha çok tercih edilebilir olmuşlardır günümüzde. Eğer sizde bir evim olsun ve istediğim zaman dağ manzarasına bakayım, istediğim zaman deniz kenarında ailemle, sevdiklerimle birlikte keyif yapayım, haftasonları ormanda sakin ve huzur dolu vakit geçireyim ve bunu prefabrik ev ile yapayım diyorsanız hoşgeldiniz!

Prefabrik ev almayı düşündünüz, bu konuyla ilgili bilgi edinmek istiyorsunuz ve tabiki prefabrik evlerin yapım aşamalarını merak ediyorsunuz. O zaman size anlatmaya başlayalım.

1. Aşama: İhtiyaç

Prefabrik ev almayı veya yaptırmayı düşündünüz ama öncelikle evinizde ihtiyacınız olan odaları, alanları ve gündelik hayatınızda ihtiyacınız olan şeyleri belirleyip, bunları bir liste haline getirmelisiniz ki bir sonraki aşamada size kolaylık sağlasın! İhtiyaçlarınıza uygun prefabrik ev örneklerine buradan bakabilirsiniz.

2. Aşama: Mimari Tasarım Hazırlama

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, elinizde içinize sinen birkaç ev modeliniz var ve bu ihtiyaçlarınız doğrultusunda sıra geldi bu prefabrik ev yapan uygun bir firma bulmaya. Firmalar gereksinimler ve uygulamalar hakkında bilgi sahibidirler ve tavsiyelerine uyarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda evinizin işlevselliğini ve görünümünü büyük ölçüde artıracak uygun çözümler sunabilirler. Evinizi yaptırmak istediğiniz yere göre gereken evraklar ve izinler konusunda da yapmanız gerekenlerle ilgili size yol gösterirler.

3. Aşama: Bütçe Hazırlama

Prefabrik ev üreticisi firmalar belirli standartlarda bir evi size tedarik ediyor ve sizin sağladığınız temellere evi yerleştiriyorlar. Evin tedariğini hallettik, sıra  geldi evin diğer gerekliliklerine:

  • Temel işleri: Prefabrik ev üreticilerinin işleri dışında oluyor genellikle temel atma işlemi. Prefabrik evinizi direk alıp, öylesine bir zemine koyamıyorsunuz  maalesef. Altına düz bir beton atılıp, temelinin hazırlanması gerekiyor ki eviniz sağlam bir yapı üzerinde durabilsin.
  • Bağlantı işleri: Elektrik bağlantısı, su tesisatı bağlantısı, kanalizasyon bağlantısı ve haberleşme bağlantıları gibi şebeke işlerinizi planlayıp, yürütmeniz gerekiyor.
  • Evin yapısı: Evinize ek bina veya alan eklemek isterseniz tabiki bunun içinde ayrı bir bütçe ayırmanız gerekecek.
  • Pencere ve kapılar: Genellikle üretici firmadan gelir ama bu konuyu netleştirdiğinizden emin olun mutlaka.
  • Çatı kaplaması: Seçtiğiniz çatı tipine bağlı olarak değişir. Eğer kiremitli çatı isterseniz ona göre düzenlemeler yapılır.
  • İç kaplamalar: Sadece boya değil, kapılar, merdivenler, zemin kaplamaları, dolaplar, pencere kaplamaları gibi evin içini oluşturan yapılacak şeyler var. Bunlar da gerekli yerler tarafından evinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak yapılmalıdır.

4. Aşama: Mühendislik Tasarımı

Evin büyüklüğüne ve mimarinin karmaşıklığına bağlı olarak mühendislik tasarımı 4-12 hafta arası sürebilir. Bu aşamada ev 3 boyutlu bir yapboz gibi tek tek tasarlanıyor. Evi tasarlarken tasarımcılar elektrik, havalandırma ve sıhhi tesisatların düzenini dikkate almalıdır. Bu nedenle mühendislik tasarımı başlamadan önce ilgili tüm firmalarla evle ilgili bütün düzenlemelerin ve anlaşmaların yapılmış olması çok önemlidir. Bu aşamanın sonunda prefabrik ev üretimi için tasarımların tamamı hazırdır.
Tasarımcılar ayrıca “temel kurulacak yüklerin planı” ile birlikte saha içi montaj kılavuzun nu hazırlayacaklardır.

5. Aşama: Yeri Hazırlamak

Şantiye işleri, mühendislik kısmı devam ederken hazırlanacaktır. Evin tasarımı tamamen bitmeden önce yüklenicinin yük planına “temellerin yüklenme planını” göndermesi, böylece genel yüklenicinin temel işlerini yürütebilmesini sağlayacaktır.

Bu aşamada iyi bir zamanlama oldukça önemlidir.

Temel atıldıktan ve ölçüler üreticiye onaylandıktan sonra üretime başlanabilir.

Temelin büyüklüğü, şekli üretici tarafından verilen tasarımdan farklı  ise hatayı düzeltmek için bir an önce harekete geçilmelidir.

Genel yüklenici temeli değiştirecek veya üretici, üretimden önce tasarımı değiştirecektir.

Genellikle bu tür hatalar için ek masraflar ve hasarlar temel işlerini yapan genel yükleniciden tahsil edilir( sözleşmenizde yazıyorsa eğer).

6. Aşama: Üretim

Tüm sürecin en kuşa aşamasına geldik; ÜRETİM!

Ismarlama bir aile evinin üretimi genellikle bir haftadan az sürer. Bir sorun olmadan tamamlanması için mühendislik tasarımının kusursuz olması gerekir. Bu yüzden tasarım ve mühendislik aşamasında çok fazla özen gösteriliyor ve daha fazla zaman ayrılıyor bu aşamaya doğal olarak.

İyi bir tasarım ve düzgün bir uygulama şantiyeye teslim edilen ürünlerin üstün kalitesi ile sonuçlanır.

7. Aşama: Taşımacılık

Tam boyutlu bir prefabrik evi taşımak için birden fazla kamyona ihtiyaç var. Günümüzde prefabrik evler modüler olarak üretildiği ve taşındığı için parça parça kamyonlara konulup taşınabiliyor ve böylece taşıma işleminin ulaşımı da daha kolay oluyor. Ayrıca taşımanın maliyeti olduğunuz yere ve o yerin koşullarına göre değişebiliyor bunu da unutmamak lazım.

8. Aşama: Yerinde Montaj

Ev yerinde montaj edilir. Montajın süresi evin büyüklüğüne ve arazinin zorluk koşullarına ve istenilen diğer durumlara göre değişiklik gösterebilir.

9. Aşama: Teknik Tesisatlar

Ev yerleştirildikten sonra üretici ve ekibi oradan ayrılacak ve yerine saha ve teknik kurulumları yöneten şirketin çalışmalarını koordine edecek genel yükleniciye bırakılacaktır. Tipik tesisler, sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve haberleşmedir. Düzgün bir şekilde bitmesi ve test edilmesi birkaç haftanızı alabilir.

10. Aşama: İç Mekan Kaplamaları

İster bulduğunuz bir şirket isterseniz kendiniz evinizin iç mekan kaplamalarını yapmaya başlayabilirsiniz artık. Yerlere hangi kaplama yapılacağı, duvarlarda değişiklik olup olmayacağı, mutfak dolaplarının ve fayanslarının seçimi gibi işleri bu aşamada özenle ve dikkatle yapmalısınız. Eğer küçük bir prefabrik ev tercih ettiyseniz dekore etmek için bu yazımızdan ilham alabilirsiniz.

11. Aşama:  Evi Teslim Etmek

İç mekan işleri de tamamlandıktan sonra üretici firma mal sahibi ile birlikte evi son bir teftiş yapıp, her şeyin planlara ve isteğe göre yapılıp yapılmadığını kontrol edip doğrulamalıdır.
Evin yapısında herhangi bir sorun çıktığında bu durumdan üretici firma sorumlu tutulmalı ve bu sorun üretici garantisi kapsamında çözülmelidir.

Ve artık evinize taşınabilirsiniz!

Bu yazımızda prefabrik evlerin yapım aşamalarından ve sizin de dikkat etmeniz gereken bazı durumlardan bahsettik. Kafanıza takılan bir şey olursa bize ulaşmayı unutmayın lütfen.

kucukevdekorasyononerileri
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Mutfak Dekorasyonu, Salon Dekorasyonu, Yatak Odası

Hayat Kurtarıcı Küçük Ev Dekorasyon Önerileri

Küçük evler hem minimal yaşamak isteyenler için, hem bütçe konusunda tasarruf etmek isteyenler için oldukça fazla tercih edilir. Anadolu’da okuyup iş dünyasında atıldığında büyük şehirlere yerleşmek birçok gencin hayalidir. Aslında bölge fark etmeksizin birçok gencin hayalidir diyebiliriz. İş hayatı, sosyal ve kültürel çevre büyük şehirlere yerleşmek içi geçerli sebeplerdir. Fakat küçük şehirlere nazaran büyük şehirlerde yaşamak daha masraflı olmaktadır. Gençler dışında diğer yaş kitlesi de yaşam tarzını değerlendirerek farklı alternatifleri değerlendirir.

Bunun dışında tamamen tercihleri üzerine yaşam alanlarını belirleyen kişilerde bulunur. Daha minimal ve sade yaşamak isteyen, doğayla iç içe olmak isteyen kişilerde bulunur. Bu söylediğimiz her örnek için kişiler küçük evleri tercih edebilirler. Bu tercih ile dekorasyonu zenginleştirebilirler. Daha kullanışlı hale getirmek için ise birçok tüyoya ihtiyaç duyarlar. Bizde bu tüyoları birlikte ele alalım istedik.

Küçük Ev Dekorasyonunda Püf Noktalar

Küçük evleri dekore ederken öncelikle en ufak alanların dahi kullanılması gerekildiği ve fazla olacak eşyalardan kaçmak gerekildiği bilinmelidir. Ufak alanlara raflar, çekmeceler, oturma alanları dahi kurgulanabilir. Bunların nasıl yapılabileceği örneklerini ise şöyle verebiliriz;

Mutfağı Salona Dahil Edin

Mutfağı salona dahil etmek her küçük ev sahiplerine verilen tavsiyelerden biri değil mi? Ama gerçekten bahsedildiği kadar önemli bir madde. Mutfak masanızı köşeli koltuk şeklinde, geniş sandalyeli veya fonksiyonlu mobilyalar ile dekore edebilirsiniz. Bu şekilde hem mutfak masası görevi hem de oturma alanı görevi görecektir.

Küçük Köşeleri Değerlendirin

Genelde odalarda veya koridorlarda, kapıların arasında veya arkasında kalan köşeleri değerlendirmek için seçenekler aranır. Bu alanları üçgen raflarla bir kitaplık yaparak veya derinliği fazla olmayan raflarla döşeyerek kullanışlı ve hoş gözüken bir hale getirebilirsiniz. Hem fonksiyonlu hem de estetik duran bir alan olacaktır.

Kapı Üstlerini Değerlendirin

Küçük alanlarda göz önünde olmayan ve sizi rahatsız etmeyecek şekilde kapı üstlerini raflar ile değerlendirdiğinizde, sizlere çok büyük faydası olacaktır ve büyük bir yükü kaldıracaktır.

Alanı Paravan Tipi Bölerek Değerlendirin

Özellikle stüdyo daireler için bu madde oldukça önemlidir. Maskeleyici bir dekorasyon ile özel alanlarınızı gizleyebilir ve bir odayı farklı ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz.

Küçük Evlerde Mobilya Seçimi

Yatak Altı Dolap

Yaratıcı fikirler dekorasyon alanında çok sevilir fakat yaratıcı şekilde üretilmiş mobilyalar daha çok sevilir. Bir mobilyayı iki farklı işlevde kullanabilmek alandan tasarruf etmek için büyük önem taşır. Yatak altı dolaplar da evde bulunan eşyaların ve kalabalığın yükünü tahmin edilenden çok daha fazla ve düzenli şekilde hafifletecektir.

Hem Yatak, Hem de Çalışma Masası

Küçük ev dekorasyonları denince akla ilk ranzalar gelir öyle değil mi?  Peki bunun tek kişi olarak yaşayanlar için de bir alternatifi olması gerekmez mi? Tabiki gerekir. Buda onlardan biri. Yatağınızı tavana daha yakın olacak şekilde monte ederek altını çalışma alanı olarak kullanabilirsiniz.

Sürgülü Kapı

Küçük evlerde kullanılan sürgülü kapılar kişilere daha fazla hareket ve dekorasyon alanı tanır. Sürgülü kapı kullandığınızda kapı arkalarını da değerlendirebilirsiniz.

Duvar veya Paravan Yerine Dolap

Yazının daha önceki bölümlerinde paravan kullanarak alanları daha fazla çok amaçlı şekilde kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Eğer alan için probleminiz çok ise fakat yine de estetik bir şekilde o alanı bölmek istiyorsanız, bunun için dolap veya kitaplıkları kullanabilirsiniz.

Hem Sehpa, Hem Masa

Tek bir amaca hizmet etmeyen, fonksiyonel olan mobilyaları tercih ederek tek bir sehpayı, hem salonunuzun orta sehpası olarak hem de yemek masası olarak kullanabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere hayat kurtaracak küçük ev dekorasyon önerilerimizden bahsettik. Hem alan kullanımı adına, hem de mobilya seçimi adına birçok maddeye değindik. Estetik ve fonksiyonel bir dekorasyon oluşturmak için umarız ki yardımcı olmuştur. Dekorasyon adına diğer yazılarımızı Evde Mimar web sitesinden inceleyebilirsiniz. Sorularınız için ise ekibimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

2019YiliTrendDekorasyonOnerileri
Banyo Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Mutfak Dekorasyonu, Salon Dekorasyonu

2019 Yılı Trend Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri

Yeni evleneceksiniz ve evinizi mi dekore etmek istiyorsunuz? Eski eşyalarınızdan sıkıldınız, evinizi mi yenileyeceksiniz? Evinizi dekore ederken nelere dikkat edeceğinizi mi bilmiyorsunuz?  Bu yazımız tam ihtiyacınız olan şey! Ekip olarak bu yazımızda 2019 yılında popüler olan ve bir süre daha ev dekorasyonunda göreceğiniz trendleri sizin için derledik. Siz de bu listeden elde edeceğiniz bilgilerle evinize güncel bir tarz katabilirsiniz. İlham dolu listemizi incelemeye başlayalım!

Floral Duvar Kağıtları

Son dönemde birçok yerde denk geldiğimiz floral desenler, duvar kağıtlarında da kendini gösteriyor. İster daha büyük desenli, ister daha küçük detaylı olanlarını bulabileceğiniz duvar kağıtlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, evin diğer duvarlarının daha sakin ve düz olması. Duvar kağıtları, odanıza farklı bir hava ve hareket katabilirsiniz. Tabii duvar kağıdının iyi oturmasına dikkat etmelisiniz. 

Country Tarz Mobilyalar

Country, son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Artık evin her odasında da bunu görebiliyoruz. Bu tarz mobilyalarda doğal görünüm ve sadelik çok daha önemlidir. Çiftlik yaşamının, evlerinize uygulanmasıdır. Doğal renklerin ve materyallerin kullanıldığı mobilyalarda işçilik ön planda olup, çok dikkat çekmektedir. 

Minimalizm

Konsept olarak daha az şeylerle, daha küçük alanlarda yaşayarak, daha az tüketmek anlamına gelen minimalizm, evlerimize de hakim olmaya başladı. Evlerde daha az ve daha fonksiyonel eşyalar kullanarak, siz de bu tarzı evinizde uygulayabilirsiniz. Daha az eşyaya sahip olmak size daha fazla hareket alanı kazandırarak, evinizin enerjisini de yükseltecektir. Unutmayın, ‘Az daha çoktur.’!

Mat Bitişler

Duvarlardan eşyalara kadar her alanda mat bitişli renkler trend olmaya başladı. Gösterişin, abartının ve altın varakların popülerliğini yitirmeye başlamasıyla sade ve şık olmak daha önemli bir hale geldi. Artık klasik tarz mobilyalarda bile mat bitişli, daha sade parçalar bulabilirsiniz. 

Kadife Dokunuşlar

Kadifenin modasının geçtiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Üstelik artık gösterişin ve rahatlığın simgesi olarak gösteriliyor. Özellikle koltuk takımlarında kadifenin şıklığını evinize yansıtabilirsiniz. Bir süre daha ev dekorasyonlarında sıkça göreceğiz kadifeleri. Ayrıca sanıldığı gibi kullanımı ve temizliği de hiç zor değil. 

Boho Stili

Boho  daha çok gezginlerden, yazarlardan ve sanatçılardan etkilenen bir tarz olarak karşımıza çıkıyor. Sadeliğin ve salaşlığın ön planda olduğu bir konsept. 2019 yılında da evlerde sıkça rastlayacağız. Bu stilde ünyevi renkler, farklı ve yaygın olmayan eşyalar kullanılır. Sıcak tondaki kahveler, yeşiller ve kremler en popüler boho stili renkleridir.  

İskandinav Tarzı

Bize kültür olarak uzak olan ve bilinmezliğiyle ilgi çekici olan İskandinav tarzı, bu yıl da evlerimizde olmaya devam edecek. Bu stili minimallik ve modernizmin buluşması olarak tanımlamak yanlış olmaz. Yaratıcılık son derece ön planda olup, beyaz rengin hakimiyeti çok fazladır. Yün, koyun derisi ve ahşap materyalleri sıkça kullanılmaktadır. Az eşyayla rahat, basit ve konforlu bir ev isteyenler için çok kullanışlıdır.

Doğayla İç İçe

İç mekanların tasarımında doğal malzemelerle birlikte, her zamankinden daha fazla bitki kullanımı yükselişte. Evinizde dikey bahçeler oluşturmanın tam sırası! Tropik bitkiler, kaktüsler ve sarmaşıklar bu bitkilerin başlarında geliyor. Bitkilerin odanın enerjisini ve havasını temizlediği de bilinmektedir. Siz de bitkileri kullanarak daha yaşanılabilir, keyifli alanlar oluşturabilirsiniz.

Tamamen Siyah Banyolar

İlk başta kulağa çok iç karartıcı gelse de, yeni trend bu! Doğru parçalarla zamansız, şık ve havalı bir banyo yaratabilirsiniz. Eğer bu kadar siyah olmasını istemiyorsanız, ufak dekorasyonlarla da bu trendi yakalayabilirsiniz. Örneğin havlularınızı, paspaslarınızı ve duş perdenizi değiştirebilir veya odanın çevresine siyah aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca siyah ayna çerçeveleri ve banyo dolapları da işe yarayacaktır!

 

Bu içeriğimizde yeni evleneceklere, evini yenileyeceklere yardımcı olacağını düşündüğümüz ‘2019 Yılı Trend Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri’ ni sıraladık. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek ve hayalinizdeki eve kavuşmanız için daima hazırız. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

evdekorasyonundayapilanhatalar
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mimari Görselleştirme, Renkler, Salon Dekorasyonu

Ev İçi Dekorasyonunda Sık Yapılan Hatalar

Ev içi dekorasyonunuzu yaparken istediğiniz sonuca ulaşmanız uzun bir süreç alsa da dikkat ve özen ile evinizi hayallerinizdeki mekana dönüştürebilirsiniz. Tabi ki bu süreçte dikkat etmemiz gereken bir çok püf noktayı da unutmamak gerekir. Pek çok insan sadece dekorasyon hataları yapar, çünkü konuyla ilgilenmezler ve evlerinin güzelliğini büyük ölçüde yok ederler. Ancak panik yapmayın, iç tasarımda en sık yapılan hataların listesini hazırladık. Şimdi evinizde dekorasyon hatası yapıp yapmadığınızı kontrol etme zamanı..

mimari-gorsellestirme-banner

Mükemmel Bir Ev İçin Bunları Yapmayın;

Günümüzde, birçok insan tasarım sayfalarında bulunanlara benzer iç mekanlar istiyorlar. Fakat evin içindeki her nesnenin evin geri kalanına tam olarak uyması gerektiğini unutuyorlar. Öncelikle evinizin kişilik ve konforunuzu yansıtması gerektiğini bilerek tercihlerinizi yapın. Ancak o zaman eviniz mükemmelleşecektir. Aşağıdaki yazımızda başlıca yapılan ev dekorasyonunda sıklıkla yapılan hataları bulabilirsiniz.

Küçük Alanlar İçin Büyük ve Fazla Eşya Kullanımı

Küçük odalarda dekorasyon ve özellikle mobilya seçiminde fazla eşya kullanmamaya özen gösterin. Daha da küçük olan odanız büyük eşyalar ile size sıkışmış hissiyatı verip boğucu görünebilir. Küçük bir oda bazen olumsuz olarak görülebilir, ancak resimlerde göreceğiniz gibi, alanlar akıllıca kullanıldığında odanız daha büyük ve ferah görünecektir.  Mobilya seçiminizde pratik ,donanımlı ve az yer kaplayıp çok işlev veren ürünler tercih edin. Aynı şekilde kullanacağınız dekorasyon ürünleriniz de size alan kazandırmalıdır.

Mobilyalar ile Orantısız Halı Seçimi

Posta pulu boyutundaki halılar ve kilimler en yaygın dekorasyon hataları arasındadır. Bütün mobilyalar halıya oturmuş olmalı, eğer bu mümkün değilse, daha sert parçaların ön ayakları halının üzerinde olabilir. Daha küçük parçaların dört ayağı da halının üzerinde olmalıdır.

Tüm Mobilyaları Duvara Karşı Konumlandırmak

Bütün mobilyaları duvarlara doğru itmeyin. Mobilyalarınızı yerleştirmeden önce ne istediğinize karar verin. Örneğin oturma odasıysa sohbet alanı mı yoksa sinema köşesi mi yapacağınızı düşünün. Bazen oda boyutu bunu zorlaştırabilir, ancak daha samimi konuşma alanları oluşturmak için mobilyaları duvarlardan uzağa çekmeye çalışın. Bazı insanlar mobilya parçalarının arkasını göstermekte tereddüt ediyorlar. Farklı düzenlemeler ile mobilyaların arkalarını aksesuarlar ile güzelleştirebiliriz. Ayrıca mobilyalarınız pencere önüne koymamaya çalışın, açık pencere erişimini tercih edin, bu alanı genişletir ve ışığın odaya maksimum seviyeye kadar girmesine izin verir. 

Oda Dekorasyonunda Tek Renk Kullanımı

Tüm mobilyalarınızın rengini özelleştirin. Aynı renkteki mobilyalar ve odaya sahip olmak ruh halinizi üzücü ve tek tip yapacaktır (renk seçimi koyu renk ya da açık renk olsun).  Renkleri ve mobilya malzemelerini karıştırarak oturma odanıza hacim ve rahatlık katın. Ayrıca belirli renklerin ağırlıkta olmasına da özen gösterin. Birbiriyle uyumsuz renkleri kullanmamaya dikkat edin.

Evinizin Işık ve Aydınlatması Çok Önemlidir.

Evinizin ışık ve aydınlatması çok önemlidir. Ev dekorasyonunda aydınlatma seçimi ve tasarımında sıkça yapılan hatalar şunlardır:

Doğal Işığı Engellemek

Doğal ışığın odanıza nasıl girdiğini unutmayın. Odanızın aydınlık olması ve doğal ışığın dolaşımı çok önemlidir. Bunu yapay ışıkla tamamlamak için odanıza nasıl girdiğini anlamalısınız; odanızda (Kuzey, Güney, Doğu veya Batı) ışığın yönüne dikkat edin. Bu size kullanılacak renkler ve sonlar hakkında bilgi verecektir. Eğer odanıza ışık az geliyorsa ayna yerleştirerek doğal ışıkla oynayabilirsiniz.

Yanlış Aydınlatma Seçimi

Her aydınlatmaya güvenmeyin.Tavan aydınlatmanızın tasarımı  iyi olsa da, yeterli ışığı sunmuyor olabilir. Ne çeşit lamba kullanmak istiyorsanız kullanın; masa lambaları, zemin lambaları, aplikler , avizeler ya da abajurlar.. Sadece daha fazla ışık sağlayacak ve gözünüzü rahatsız etmeyecek tasarımlar üzerine yoğunlaşın.Ayrıca küçük bir lamba için aşırı büyük abajur seçmek gerçekten garip bir dekoru da oluşturabilir. Odanızın tarzına karar verin ve aydınlatmayı seçerken odanızın boyutunu düşünün.

Aksesuarlarınızı Seçerken Dikkatli Olun!

Aksesuar evinizin dekorasyonunu tamamlayan son dokunuşlardır. Tabi aksesuarlarımız sadece biblolar yada çerçeveler değildir..

Yanlış ve Fazla Aksesuar Kullanımı

Evinizin duvarları süslemek istiyorsanız aksesuar seçimine dikkat etmeniz gerekir. Sayıca fazla ve değişik tarzda  aksesuar kullandığınızda kötü ve gözü yoran bir görüntü ortaya çıkacaktır. Ev dekorasyonunda aksesuarlarınızın ortama hareket katmak ve uyum sağlamak olduğunu düşünerek  gereksiz yere fazladan kullanımdan sakının. Farklı görünürken birbirine benzeyen birkaç nesneyi birleştirin: aynı renkli cam nesneler, ancak farklı boyutlarda, şekillerde ve yüksekliklerde : çerçeveler, resimler, vazolar, fotoğraflar, maskeler, ailenizden devralarak zor zamanlar geçirdiğiniz koleksiyonlar evinize şıklık katacaklardır.

Bitki Koymayı Unutmak

Sık sık unutulur, ancak bitkiler içinize tazelik ve neşe getirir. Dekorasyonda aksesuarı tanımlayan ögelerden en önemlisi, evinize temiz hava sağlamak olan saksı bitkileridir. Odanızın fresh bir havaya sahip olmasını sağlarken sehpalarınızdan rafınıza kadar, evinizin her yerine koyup dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Her alanda şık ve huzurlu bir etki yaratacaklardır.

Çok Fazla Yastık Kullanmak

Çok fazla yastık kullanmayın. Yastıklar harika dekoratif vurgulardır ama çok fazla kullanımı mobilyalarınızı dağınık ve yorucu göstermekten başka işe yaramaz. Koltuklarınızın sizin için değil de yastıklar için bir alan olduğu izlenimi yaratabilir. Ayrıca kullandığınız yastıklar da seçtiğiniz mobilya parçalarıyla ilişkili olmalıdır.Sizler için seçtiğimiz tasarım ve dekorasyonu mükemmel evlerden köşeler ilham kaynağınız olabilir.

Evde Mimar ekibi olarak size ev dekorasyonunda sıkça yapılan hatalar üzerinden dikkat etmeniz gereken konularda ve odanızın tasarımı ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Her hangi bir sorunuz veya talebiniz olduğunda bizlere ulaşabilirsiniz. Sizin için buradayız.

gencodasi
Çocuk Odası Dekorasyonu, Ev Boyama, Yatak Odası

Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

mimarigorsellestimecizimibanner

Ev dekorasyonu süreci genelde kişiler için yoğun bir araştırma ile geçer. Genelde akıllara takılan sorular uzun vadeli olarak mı yoksa dönemsel olarak mı dekore edilmesi gerektiği soruları olur. Özellikle genç ve çocuk odaları için bu daha fazla düşünülür. Çünkü hem yaşa hitap etmelidir, hem de uzun vadeli kullanılabilir bir tarzda olması gerekir. Bunu için ise çeşitli fikirler büyük önem taşır.

 

 

Gençler için yatak odası uyunacak yerin çok daha ötesinde, kendilerini yansıttıkları bir alan halinde dekore edilmelidir. Gençlerin ve çocukların sevdiği parçalarla odayı doldurarak, onların bakış açısından dekorasyonu yorumlayabilirsiniz. Yatak odası gençler için özel bir alandır ve aslında onların kapalı kutusudur. Sevdikleri parçaların birleşimi dekorasyonda güzel bir ahenk oluşturabilir.

 

Günümüzdeki gençler trendlere oldukça hakim durumda. İçlerinde hala yaşayan çocuk ile önündeki dönemin olgunluğunu bir arada harmanlayabilecek yeteneğe sahipler. Yetişkinler dekorasyon fikirlerinde daha çok tek düze, sakin ve sade alanları tercih ederken, gençler daha renkli ve enerjik alanları tercih ediyor. Enerjik, modern ve çağdaş bir dekorasyon için bazı aşamalar gerekiyor. Birlikte bunları ele alalım…

 

Genç Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

Stilinizi ve renk tercihinizi yapın. 

Ufak bir araştırma ile hem zevklerinizi yansıtan hem de uyku için elverişli olabilecek bir renk seçimi yapabilirsiniz. Gençler değişikliği sevdiği için renk konusunda her yaptıkları değişikliğe uyum sağlayabilecek tonda renkler seçebilirsiniz. Bununla beraber başlangıçta ilgi alanına göre bir dekorasyon stili belirlemek sonraki aşamaların ilerlemesi için kolaylık sağlayacaktır.

Duvar ve zemine hareketlilik katın.

Gençlerin mutlaka bir film, dizi, oyun, eğlence veya tamamen hayal gücüne dayalı ilgi alanları olabilir. Bu ilgi alanlarından çok farklı fikirler çıkabilir ve bu şekilde yapacağınız süslemeler ile odaya hareketlilik katabilirsiniz. Neon tablolar veya özel boya stilleri bu alanda fikir olabilir. Bu alanları kişiselleştirmek için fotoğraf veya vizyon tablosu da ekleyebilirsiniz. Alanı geniş gösterme gereği duyuyorsanız, aynalar bu küçük oyununuzun yardımcısı olacaktır. Bunların hepsi ile beraber duvarlara hareketlilik katarken depolama alanlarını da eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Dinlenme alanlarınızı çeşitlendirin.

Dinlenme alanı denince ilk olarak yataktan başlayabiliriz. Öncelikle bir yatak düzeni oluşturmalısınız. Odanızı daraltmamak adına yatak başlığınızı duvara monte edilmiş şekilde tercih edebilirsiniz. Fakat bunun dezavantajı olarak yatağınızı hareket ettirerek ve yönünü değiştirerek odanızın havasını tazelemek istediğinizde size zorluk çıkarabilir. Bu tamamen kişisel bir tercih olacaktır. Depolama alanını ve hazırlanma bölgesini artırmak için yatağınızın hemen ucuna bir puf ekleyebilirsiniz. Odanın havasını daraltmamak adına yatak örtüsünü doğru renkte seçmek önemli olacaktır. Gençler için enerjik görünüm önemli olacağından eklenecek yastıklar ve yastık kılıfları dekorasyonun önemli bir parçası haline gelecektir. Bu yastıkları yerleştirirken kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Dinlenme alanı için yerlere bir iki minder atmakta dekorasyona sıcaklık katacaktır, aynı zamanda çeşitlilik sağlayacaktır.

Dekorasyonun yardımcı parçalarını belirleyin.

En başta bir genç odalarının olmazsa olmazı olan çalışma masasından başlayabiliriz. Odanın boyutuna göre bir çalışma masası seçebilirsiniz ve bu alana renkli aksesuarlar katarak görünümünü geliştirebilirsiniz. Ufak bir kalem kutusu, kitaplar ve defterler için bir dosya, masa lambası ve ilgi alanlarına göre aksesuarlar görünümü tamamlayabilir. Çalışma masası dağılmaya çok müsait olacağından dolayı hızlıca dağınıklığı toplamak adına ufak bir çöp kutusu da gerekli olacaktır. Elinizde bulunan basit bir stand ile baş ucunuza bir masa ekleyebilirsiniz. Bu masanın üzerine yakışacak en güzel parça ise bir çalar saat olacaktır.

Depolama alanlarını genişletin.

Genç odalarının en büyük yükü kaldıran parçası depolama alanlarıdır. Tercihen yeni bir depolama alanı oluşturabilir veya elinizde bulunanları kendi el emeğiniz ile yenileyerek kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bu alanları yenilerken tek renk yerine birden fazla renk kullanarak ve bu renkleri gruplandırarak alanı oyunlaştırabilirsiniz.

Dokulara doğallık katın.

Gençler için yatak odaları onların özgürlük ve rahatlık alanıdır. Bu sebeple bu alanda doğallık oldukça önem kazanır. İyi hissettiren dokular dekorasyona eklenerek sıcaklık yakalanabilir. Genç odalarının son dokunuşu olarak dokusu hissedilen yumuşak bir duvar kağıdı, peluş bir halı, asma bir perde alanın son ve etkileyici parçaları olacaktır.

Umarız içeriğimiz sizlere faydalı olur. Mutlu ve enerjik hissedeceğiniz bir genç odası dekore etmeniz dileğiyle…

eskitmemobilyaorneklerivedekorasyononerileri
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Mobilya Örnekleri

Eskitme Mobilya Örnekleri ve Dekorasyon Önerileri

Bugünler de teknolojinin ilerlemesi, modern ve minimalist tasarımların ön plana çıkması size antika görünümlü veya eskitme mobilyaların modasının geçtiğini düşündürmesin. Antika görünümlü ya da diğer bir deyişle eskitme mobilyalar sandığınız gibi köşk, yalı ve müzelerde kalmış eşyalar değil. Günümüz dekorasyonunda hala yoğun biçimde kullanılan eskitme mobilyalar insanların geçmişe duyduğu özlemin birer hatırası. Eskitme mobilyaların modern tasarımlarla birleştiği dekorasyon örnekleri gözlerinize zarafet ve estetiğin mükemmel dansını sunacaktır. Orantılı ve dengeli bir şekilde kullanılan, renk ve ışık geçişleriyle süslenen bir dekorasyon sizi evinizin keyfini sürmeye davet edecektir. İçeriğimiz de sizlere ilham verecek eskitme mobilya örneklerini ve dekorasyonda nasıl mükemmel bir görünüm elde edeceğinizi aktaracağız. Hadi başlayalım!

mimari-gorsellestirme-banner

Eskitme Mobilya Seçimi

Eskitme mobilyayı evinizde kullanmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken seçimdir. Hangi ürünü veya ürünleri bu şekilde kullanacağınıza karar vermelisiniz. Burada iki nokta mevcut. Birincisi evin tamamını rustik ve retro bir tasarıma mı bürümek istiyorsunuz yoksa farklı bir tasarımla mı birleştirmek istiyorsunuz. İkinci nokta ise renk. Kullanacağınız eskitme mobilyayı ahşap mı, beyaz mı yoksa daha farklı renkte mi kullanmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu seçim size hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de kafanızın karışmasını önleyecektir.

Eskitme mobilyayı farklı dekorasyon tarzlarıyla birleştirmek hassas bir konudur. Gelişi güzel bir şekilde yapılmaması gerekir. Eğer dikkatli seçimler yaparsanız kişisel ve eşsiz alanlar yaratabilirsiniz. Modern ve eskitme mobilya tarzını bir arada kullanacaksanız mobilyaları çağına ve dönemine göre ayırmamalısınız. Bunun yerine fiziksel benzerlik, süs detayları veya rengine göre ayırabilirsiniz. Mesela rengine ya da açık ve koyu renk olarak ayırdığınızı farz edelim. Mavi renkte koltuğunuzun olduğu salonunuz da beyaz eskitme bir mobilya kullandığınız zaman göz alıcı duracaktır.

Eskitme Mobilya Dekorasyonu

Eskitme mobilya evinizde vintage tarzının büyülü kokusunu estirir. Geçmişten kalan anıların evinizin içerisinde tekrar canlanması size içsel bir huzur vermesini sağlar. Eskitme mobilyaların özellikle de kahverengi olanları antika görüntüsüne sahiptir. Bu nedenle daha bir eşsiz durabilir. Fakat açık tonlarla dekore edilmiş bir evde zıt durabilir. Açık tonlar kullanılarak dekore edilmiş bir eviniz var ise size önerimiz beyaz eskitme mobilyalar kullanmanız olacaktır.

Oldukça modern tasarımlarla dekore edilmiş bir evde ise fransız model eskitme boyama uygulanmış bir ayna harika bir görüntü sunacaktır. Eğer vintage görüntünün daha yoğun olmasını istiyorsanız, çiçek desenlerinden oluşan kumaşlardan yararlanabilirsiniz. Bu kumaşlar ile dikilmiş kırlentler dekorasyonunuzu tamamlayıcı rolde olurlar. Aynı zaman da çiçek deseninin bir avantajı daha var. Çiçek deseni evde sıcak ve samimi bir hava oluşturur. Tabi ki eskitme mobilyanız da bu sıcak ve samimi havaya katkı sağlar.

Eskitme Mobilyalar ile Tarzınızı Yansıtın

İlk olarak dekorasyon tarzınızı seçin! Vintage mı? Modern mi? Klasik mi? Eskitme mobilyalar her dekorasyon ile doğru bir şekilde uygulandığında uyum sağlar ve patlayan parça olur. Çağları karıştırın ve ortaya çıkacak olan görüntünün keyfini sürün. Hemen bu noktada bir örnek vererek pekiştirelim. Mesela evinizde modern tarzda beyaz bir koltuğunuz var. Bununla birlikte tekerlekli gayet spor düz bir orta sehpanız olduğunu düşünelim eski bir demlikten bir vazo yaparak ortama nasıl renk getirdiğinizi ve havayı ısıttığınızı hayal edebilirsiniz.

Eğer evinizde bu tarz bir dekorasyonu yapabileceğiniz ürünler mevcut değilse ve evinizde eskitme mobilya kullanmak istiyorsanız size bir önerimiz var! Eskicilerden veya ikinci el ürün satan kişilerden bu tarz malzemeler edinmeniz oldukça kolaydır. Eskitme mobilya yapmak için bir yöntemimiz daha var. Evinizde bulunan her hangi bir mobilyayı (bu mobilya sehpa, şifonyer olabilir) boyamaktır. Belirli bir tekniği kullanarak eskitme mobilyalar elde edebilirsiniz.

Evde Mimar ekibi olarak sizin her zaman yanınızdayız. Birbirinden harika dekorasyon önerilerini sizlere sunmaya devam edeceğiz. Merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

dekoratifaynamodelleri
Banyo Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mobilya Örnekleri, Salon Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Duvarlarınızı Süsleyecek Dekoratif Ayna Modelleri

Kişisel bakım için kullanmanın yanı sıra yatak odanızda, banyonuzda, oturma odanızda, şöminenizin üzerinde, uzun bir koridorda yani küçük, dar olan alanları geniş ve ferah göstermek, ışıltı ve hayat katmak istediğiniz her yerde dekoratif aynaları kullanabilir, bu alanlara sihirli bir dokunuş katabilirsiniz. Işıltı ve hayat katmak istediğiniz duvarlarınızı süsleyecek dekoratif ayna modelleri için aşağı inmeye devam edin!

 

Bir ayna asmayı düşündüğünüz her yerde, görüntünün yansıtmaya değer bir şey olduğundan emin olun.

 

Pencerenin karşısındaki ayna, hoş bir dış mekan ortamını yansıtacak ve ikinci bir pencerenin yanılsamasını verecektir. İlginç bir mimari özellik yansıtılabilir ve bir odaya denge verebilir. Bir ayna kesinlikle işlevsel olabilir veya bir odadaki odak noktası olabilir.

Pencerelere Yakın Aynalar Yerleştirerek Yansıtıcı Işık Getirin

Odanız küçük ve dışarıdan gelen ışık yetersiz geliyorsa pencerelerinize yakın aynalar yerleştirip, dışarıdan gelen ışığı bütün odaya yansıtabilir ve daha aydınlık, ferah bir mekana çevirebilirsiniz!

Banyonuza Farklı Bir Hava Katın!

Alanı büyütmek ve daha fazla ışık yansıtmak amacıyla lavabonun arkasına bir ayna koyun ve tezgahın modasını değiştirin!

Alternatif olarak, bağlantısız bir küvetiniz varsa, tavandan tavana tek başına bir ayna eklemeyi düşünün. Küvetin yansıması banyonuza bir alan hissi katacaktır ve tabii ki kişisel bakım ve giyinmek için kullanabilirsiniz.

Şöminenizin Üzerine Ayna Koyarak Yaz-kış Dikkati Şöminenize Çekin!

Bir şöminenin üzerine kurulmuş ayna, odaya sıcaklık katacaktır. Odadaki faaliyetleri yansıtmaya yardımcı olacaktır. Veya odanın daha büyük hissetmesini sağlamak için şöminenin her iki tarafına bir ayna asın.

Boş Duvarınızı Aynalarla Kaplayın

Ev dekoru seçimlerinde cesur olmayı seven herkes için mükemmel olan ayna galeri duvarlarını kanepenizin arkasındaki boş bir alanı kaplayarak kullanabilirsiniz.

Odayı Büyütmek için Ayna Duvarı Oluşturun!

Duvara büyük bir ayna parçası yerleştirmek, herhangi bir alana hızlıca boyut ekleyebilir. Dış dünyaya bakış açmasalar bile, duvar alanını estetik açıdan hoş bir şekilde kırabilirler.

Boy Aynaları ile Odalarınızı Genişletin

Boy aynaları sadece ihtiyacınız olabilecek tüm ayna alanını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla alanın optik illüzyonunu vererek odayı güzelce açar.

Büyük Odalar için Odak Noktası Aynaları

Büyük odalarda odak noktasını bir yere çekmek istiyorsanız bu dikkat çekici parça ayna olabilir.

Koridorlarınız Boş Kalmasın!

Karanlık, dar bir koridor, ne kadar az ışık olduğunu yansıtmaya yardımcı olacak, stratejik olarak yerleştirilmiş bir ayna ile daha geniş görünebilir! Koridorlarınızı daha çarpıcı ve şık bir yer yapmak birkaç güzel aynaya bakıyor aslında. Sizde koridorlarınıza farklı bir hava katmak istiyorsanız eğer mutlaka ayna koymayı deneyin!

Giriş Kapınızın Yanı

Giriş kapınıza yakın bir yere güzel bir ayna monte etmek harika bir fikir. Altında güzel bir masa veya küçük bir sandık varsa daha iyi. Saçınızı son dakikada kontrol edebilir ve dışarı çıkmadan önce rujunuza dokunabilirsiniz. Masa eve girdiğinizde postalarınızı ve anahtarlarınızı depolamanız için bir yer sağlayacaktır.

Kapınızı Aynaya Çevirin

Eğer odanızda ayna koyacak yeriniz ve kapı açılacak yer yoksa çözümü gayet basit, sürgülü kapınıza ayna monte edebilir veya aynadan sürgülü bir kapı yaptırabilirsiniz!

Minimalist Çerçeveli Aynalar

Elbette, günün sonunda, klasiklere bağlı kalmanın kesinlikle yanlış bir tarafı yok. Bu geniş, yuvarlak ayna tarzı ve cazibesi bol olan sade bir odaya güzel bir ektir. Aynalarla oynamayı bu kadar eğlenceli yapan şey, ne kadar çok yönlü oldukları. Ne kadar basit veya cesur olursanız olun, her şeyi aynı şekilde gören bir ayna var.

Evde Mimar olarak sizlere evinizde aynaları dekoratif olarak kullanabileceğiniz örnekler sunduk. Uyguladığınız bir önerimiz olursa bizimle paylaşmayı unutmayın!

evdenevenakliyatoncesindeevinizintadilatındaneleredikkatetmelisiniz
Anahtar Teslim Tadilat, Banyo Tadilatı

Evden Eve Nakliyat Öncesi Evinizin Tadilatında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaşadığımız alanın belirli bir düzen içerisinde olması ve yaşamaktan keyif alacağımız bir yapıda olması oldukça önemlidir. Özellikle bir evden başka bir eve taşınırken iç dekorasyonu ve alt yapısının doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Eğer sıfır bir eve taşınmıyorsanız, taşınma öncesinde tadilat işlemlerini yaptırmanın yanı sıra boya badana gibi dekorasyon çalışmalarının yapılması da daha kolay olacaktır. Ancak bu noktada yapılacak olan tadilat işlemlerinin belirli bir sıra ve düzen ile yapılması hayati bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizlere nakliyat öncesi yeni evde hangi tadilat işlemlerinin yapılması gerektiğini ve bu tadilat işlemlerini yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

banner

Nakliyat İşlemi Öncesinde Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır ?

Evden eve nakliyat işlemlerinde planlı ve programlı olmak hayati bir öneme sahiptir. Nakliyat haftası öncesinde yeni evinizdeki tüm tadilat işlemlerinin tamamlanmış olması gereklidir.  Bu noktada tadilat işlemleri için anlaşacağınız firmanın ya da ustanın hazırlanılan plana uygun çalışmalıdır. Eğer işlemler zamanında bitirilmez ise tüm nakliyat sürecinde gecikmeler yaşanabilir. Anlaşacağınız ustaya ya da firmaya bitiş süresi konusunda sözleşmeye madde ekletebilir ve bu gecikmelerden kaçınabilirisiniz.

Eşyaların hazırlanması aşamasında eşya listesi hazırlamak yükünüzü oldukça hafifletecektir. Bu eşya listesi içerisinde kolilerinizi numaralandırabilirsiniz. Böylece hiç bir eşyanız kaybolmadan tüm nakliyat sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

nakliyatoncesievhazirliklari

Taşınacağınız Evin Tadilatı ve Tadilat Ustası Seçimi

Her şeyden önce hangi ustalar ile çalışacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için yeni evde yapılacak olan tadilat işlemlerini bir liste haline getirmeniz süreci oldukça kolaylaştıracaktır. Yeni evinizde detaylı bir incelemenin ardından eviniz için doğru tadilat ustasını aramaya başlayabilirsiniz.

Dilerseniz sizin için hazırladığımız 7 Adımda Anahtar Teslim Tadilat videomuzu izleyerek tadilat hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Usta seçimi yapmadan önce bir çok usta ile görüşmek ve ücretleri, işlemleri ve süreyi oldukça net bir şekilde konuşmalısınız. Yapılmasını istediğiniz işlemleri açık ve detaylı bir şekilde anlatarak tadilat sürecinde yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlara ek olarak ustanın daha önceden yaptığı işleri ve referanslarını da öğrenebilirsiniz.

tadilatoncesiustaseciminasilyapilmalidir

Özellikle tadilatın evden eve nakliyat öncesinde kesinlikle bitirilmesinin önemli olduğunu usta ile paylaşmalısınız. Bunlara ek olarak hangi malzemelerin kullanılacağı ve bu malzemelerin maliyetlerini öğrenerek yeni eve nakliyat bütçenizi düzenleyebilirsiniz.

Dilerseniz Evde Mimar olarak sizin için hazırladığımız tadilat fiyatları içeriğimizi inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz : Ev Tadilatı Fiyatları Ne Kadardır – Tadilat Ne Kadar Tutar ?

Tadilat İşlemlerinizi Usta İle Planlayabilirsiniz

Nakliyat gününe kalan süreye göre tadilatta hangi bölümlerin öncelikli olacağı hakkında anlaştığınız tadilat ustası ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Özellikle banyo tadilatı işlemlerinin önceden bitirilmesi geri kalan süreçte daha rahat çalışılmasını sağlayacaktır. Banyo ve mutfak tadilatlarında çıkabilecek küçük problemlerin çözülmesi diğer tadilat işlemlerine göre daha uzun sürecektir.  Haftalık iş planlamasını usta ile belirledikten sonra belirli aralıklarda yapılan işler hakkında bilgilendirme isteyebilirsiniz. Bu bilgilere göre nakliyat gününe kadar karşınıza çıkacak sorunlara çözümler üretebilirsiniz.

tadilatvenakliyatislemleriniplanlamak

Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Taşınmak üzere olduğunuz evin tadilatında en önemli bölümlerden birisi banyo tadilatıdır. Temiz su tesisatının doğru bir şekilde bağlanması, kullanılan boruların malzeme kaliteleri en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir. Anlaşacağınız tadilat ustasından banyo tadilatı sırasında daha dikkatli ve titiz bir şekilde çalışmasını isteyebilirsiniz.

Fayans ve derz çalışmaları banyonuzun genel görünümünün güzel ve estetik olabilmesi için titizlikle çalışılması gereken bölümlerin başında gelmektedir. Fayans seçiminizi dilerseniz ustalar ile birlikte rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu noktada kendinizi rahatlıkla ifade edebilmeniz ve ustaların görüşlerinize önem vermesi oldukça önemlidir.

banyotadilatiplanlamasi

Banyo tadilatı hakkında detaylı bilgi almak için Banyo Tadilatı Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyiz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Nakliyat gününe tüm işlemlerin yetişebilmesi için herhangi bir sorun yaşandığında ustanın size bildirmesi ve çözüm için öneriler sunması da süreci daha etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olacaktır.

Mutfak Tadilatında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Mutfakta yapılacak olan tadilat işlemleri diğer bölümlere göre daha uzun sürebilmektedir. Aynı zamanda programa uygun bir çalışma planı ve uygulaması ile eve taşınmadan önce mutfak tadilat işlemleri bitirilebilmektedir. Ancak bu noktada sorunlu olan bölümlerin ve beyaz eşyaların yerlerinin tespit edilmesi büyük bir öneme sahiptir. Ardından mutfağınızda tercih edeceğiniz zemin, mutfak dolabı ve duvar malzemelerini tadilat ustası ile birlikte seçebilirsiniz.

Mutfak zeminlerinde yoğunlukla fayans tercih edilmektedir. Bunun nedeni parlak ve hijyenik bir görünüme sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra ahşap zeminlerle ise mutfağınıza daha estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

tadilattafayanssecimi

Dilerseniz mutfak zemini için fikir alabileceğiniz Mutfak Fayans Modeleri ve Fiyatları içeriğimizi inceleyebilirsinizi.

Mutfak dolaplarınız için doğru ölçüler alınması ve bu ölçülere göre üretim yapılması önemlidir. Kullanışlı ve estetik bir mutfak dolabı için detaylı bir araştırma yaparak hangi malzemeyi kullanacağınız hakkında önceden bir fikriniz olabilir. Böylece seçim süreci daha kısa sürecek ve nakliyat öncesi mutfak tadilatı işlemlerine hızlıca başlanabilecektir.

mutfaktadilatindamutfakdolabiseciminasilyapilmalidir

Mutfak dolabı modellerini Evinize Özel Mutfak Dolabı Modelleri ve Tasarımları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yeni Evinizin Tadını Çıkarmayı Unutmayın

Evden eve nakliyat süreci oldukça zorlu ve stresli geçebilmektedir. Özellikle tadilat veya taşıma sırasında yaşanabilecek sorunlar oldukça can sıkabilir. Bundan dolayı tüm taşınma ve nakliyat işlemleri tamamlandıktan sonra yepyeni evinizin tadını çıkarmayı kesinlikle unutmayın.

Bu içeriğimizde sizlere evden eve nakliyat öncesinde evinizin tadilatında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve tadilat sırasında hangi konulara önem vermeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek ve hayalinizdeki eve kavuşmanız için daima hazırız. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

tvunitesimodellerivefiyatlari
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimarlık, Salon Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

TV Ünitesi Modelleri ve Fiyatları

Tarzınızı yansıtan bir ev dekorasyonu için seçtiğiniz her parça büyük önem taşır. Doğru seçimlerle mükemmel uyumu yakalayabilir, yanlış bir seçimle ise istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden evinizi dekore ederken, stilinizi yansıtan ve birbirleriyle uyum içerisinde parçalar seçmek en doğru karar olacaktır.

Duvar rengi, döşemeler, koltuk takımı ve halı seçiminiz gibi dekorasyonun temel ögelerini, TV ünitesi, sehpa, aydınlatma ürünleri, tablo ve aksesuarlar ile tamamlayıp evinizi şık bir görünüme kavuşturabilecek mükemmel uyumu yakalayabilirsiniz. TV duvar üniteleri de bu şıklığın en önemli parçalarından biridir.

Bu yazımızda, TV ünitesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz, TV ünitesi modelleri ve fiyatları gibi merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

bannermimar-04

TV Ünitesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

TV sehpaları, kullanılan malzeme açısından ahşap, masif ahşap, MDF, sunta, cam, plastik gibi seçenekler barındırırken, estetik ve kullanışlılık konusunda da birçok farklı seçenek ile karşımıza çıkıyor. Bazı modeller tasarımıyla göz doldururken, bazıları ise sunduğu bol miktarda depolama alanı ve kullanım pratikliğiyle tercih sebebi olabilir.

Peki siz salonunuz veya oturma odanız için en uygun TV ünitesini seçerken nelere dikkat etmelisiniz ?

  • Mekanın bütünüyle olan uyumu ;

Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, birlikte kullanılan parçaların birbirine kattığı anlamdır. Renk,doku,kullanılan malzeme gibi göze hitap eden faktörlerin, kullanılan diğer parçalarla uyum içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Salonunuzda hangi renklerin ve malzemelerin birlikte uyum içinde kullanılabileceği hakkında fikir edinmek isterseniz Salon Takımı Modelleri ve 2019 Trendleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 

  • İşlevsellik ;

İhtiyaçlarınızı gözden geçirerek, kullanacağınız TV ünitesinin sadece dekoratif amaçlı bir model mi, yoksa size depolama alanı sunabilen, kullanım fonksiyonelliğiyle öne çıkan bir model mi olması gerektiği konusunda fikir sahibi olmalısınız.

 

  • Tasarım ;

Seçeceğiniz televizyon ünitesi veya TV sehpası tasarımının, odanızın boyutlarına ve diğer malzemelerle olan uyumuna dikkat etmelisiniz.  Bir mağazada görüp beğendiğiniz bir model, odanızda aynı ihtişamla durmayabilir. TV ünitelerinin duvar ile olan uyumu, büyüklüğü, rafların arkasında kullanılması gereken malzemeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için  TV ünitesi dekorasyon fikirleri hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

 

  • Fiyat ;

TV konsollarında fiyatı belirleyen unsurlar, diğer mobilya ürünlerinde de olduğu gibi yapımında kullanılan malzemeler,marka ve tasarım gibi faktörlerdir. Ahşap ve masif ahşap gibi kaliteli malzemelerden elde edilen ürünler piyasadaki diğer ürünlere göre pahalı olsa da uzun ömürlü olmaları ve yıpranma paylarını göz önünde bulundurarak seçim yapılması gerekir.

TV Ünitesi Modelleri

Ev dekorasyon ürünlerinde, gün geçtikçe farklı modeller ve birbirinden şık parçalar ile karşılaşıyoruz. Tabi ki bu gelişmeler televizyon üniteleri ve sehpalarına da yansımış durumda. Hem dekoratif ve şık görüntüsüyle hem de birçok farklı işleviyle odalarımızda toparlayıcı görevi gören televizyon ünitesi modellerine gelin birlikte göz atalım.

Duvar Raflı TV Üniteleri

Minimalist TV Sehpaları

Minimalizm son yıllarda adını çok duyduğumuz, tasarımda sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır.

Dekorasyon seçiminizi yaparken minimalist tercihler doğrultusunda bir yol izlemek istiyorsanız Minimalizm Nedir? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Siz de tasarımda sadelikten yana mısınız ? Depolama alanına ihtiyacım yok, benim için estetik ön planda diyorsanız birbirinden şık minimalist televizyon sehpalarını sizler için derledik.

Minimalist Salon Tasarım Örnekleri konusu da dikkatinizi çekebilir.

 

 

TV Ünitesi Fiyatları

TV üniteleri ve sehpalarında fiyatı belirleyen en önemli unsur yapımında kullanılan malzemelerdir. Online veya fiziki mağazalardan beğendiğiniz bir modeli satın almadan önce mutlaka malzemesi hakkında bilgi isteyiniz.

MALZEME / MODEL DUVAR RAFLI TV ÜNİTELERİ TELEVİZYON SEHPALARI
AHŞAP 450 TL – 3.500 TL 250 TL – 2.000 TL
MASİF AHŞAP 600 TL – 4.000 TL 300 TL – 3.000 TL
SUNTA 250 TL – 2.000 TL 150 – 1.000 TL
MDF 250 TL – 2.000 TL 200 TL – 1.500 TL

** Bu tablodaki fiyatlar piyasada satılan ürünlerin ortalamasına göre, size fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır.Birçok farklı nedenden dolayı fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Yazımızda sizlere ”TV ünitesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz ? ” ,  ”TV ünitesi modelleri ve fiyatları” gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Konuyla ilgili merak ettiğiniz diğer sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ev dekorasyonu ile ilgili tüm merak ettikleriniz için  Evde Mimar Dekorasyon Blogu sayfamıza göz atın.

Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz.
Sizi Arayalım
close-link
Evinizin boya badana ve tadilat işleri için...

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım

Sizi anlayabilen profesyonel ustalar ile 1 yıl garantili bir şekilde evinizi boyatmanın şimdi tam zamanı!
GÖNDER
close-link
Sizi Arayalım
Eviniz ile ilgili boya badana ve tüm tadilat işlemleriniz için sizi arayalım, evinizi güzelleştirelim.
Gönder