Blog | Evde Mimar

Evde Mimar

icmimarlikprogramlari
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık

İç Mimarların En Çok Kullandığı İç Mimarlık Programları

İç mimarlık tamamen bir bilgi ve beceri işidir. İnsanlar ile iletişimin iyi olmasının yanında iç mimarlık programları da doğru şekilde kullanılmalıdır. Biz de bu içeriğimizde Evde Mimar olarak iç mimarların en çok kullandığı programları sizlere anlatmaya çalışacağız. Umarız sizler için bilgi verici olur.

İç Mimarlık Programları ve En İyi Mimari Programlar

İç mimarlık faaliyetlerini gerçekleştirmek için görsel açıdan hazır olmak gerekir. Görsel bakımdan iyi sunumlar yapmak için ise bu programları yapmak gerekir. Çok fazla vakit kaybetmeden sizlere programları tanıtmaya başlayalım.

3DS Max İç Mimarlık Programı

3Ds Max kullanım itibari ile son derece detaylı ve ayrıntı dolu bir programdır. 3DS Max ile gerçeğe çok yakın görseller hazırlayabilirsiniz. Kullanımı ve öğrenmesi diğer programlara göre biraz daha zor olsa da ortaya çıkan sonuçlar itibari ile zorluğa değer bir iç mimarlık programıdır. İç mimari çizimler 3DS Max aracılığı ile güzel görsellere dönüştürülebilir.

3DS Max Tasarım Örnekleri

Aşağıda da dünyanın dört bir yanından başarılı iç mimarların hazırladığı 3DS Max tasarımlarını görebilirsiniz. Burada her bir tasarımın pek çok detayı göz önüne alarak çalışmalar yaptığına şahit olabilirsiniz.

Autocad İç Mimari Çizim ve Tasarım Programı

Autocad özellikle plan hazırlamak için yaratılmış bir programdır. Özellikle metrekare hesaplamalarında işçilik bedellerinin oluşturulmasında ve çalışmaların planlamasında Autocad programı kullanılır. 3DS Max programına göre Autocad çok daha kolay bir program olarak ifade edilebilir.

Autocad Tasarım Örnekleri

Autocad programı ile yapılan tasarım örneklerini aşağıda sizler için derledik. Pek çok farklı iç mimarın hazırladığı Autocad örnekleri sizler için, eviniz için de ilham olabilir.

Sketchup İç Mimarlık ve Tasarım Programı

Sketchup Google tarafından hazırlanan bir tasarım programıdır. Google mühendisleri özellikle 3 boyutlu tasarımları oluşturmak için Sketchup programını meydana getirmişlerdir. Özellikle tasarımsal anlamda kolay ve hızlı bir çıktı almak istiyorsanız Sketchup programını deneyebilirsiniz. Programı öğrenmek ise bizce diğer iç mimarlık programları ile kıyaslandığında daha kolay olarak ifade edilebilir.

Sketchup Tasarım Örnekleri

Sketchup özellikle 3 boyutlu nesne tasarımlarında kullanılır. Biz de Evde Mimar olarak sizlere tasarlanan en güzel nesneleri sizler için derledik. Umarız programı doğru şekilde anlatır.

Cinema 4D Tasarım Programı

Cinema 4D özellikle tasarımın kuvvetli olması gereken durumlarda tercih edilir. Konsept tasarımlarda bayilik veren firmaların iç mimari yapılarında Cinema 4D programı istenebilir. Oldukça farklı tasarımların yapıldığı program film endüstri tarafından da kullanılmaktadır.

Cinema 4D Tasarım Örnekleri

Cinema 4D programı diğer programlara göre daha iyi görünüm sağlar. Bunu da görseller ile desteklemek isteriz. Bu nedenle size Cinema 4D tasarım örnekleri derlemesi yaptık.  Umarım beğenirsiniz.

SolidWorks Programı

Özellikle nesne tasarımlarında kullanılan SolidWorks programı iç mimari nesneleri kolayca tasarlamanızı sağlayan etkin bir araç olarak göze çarpıyor. Fakat kullanımının yaygın olmaması diğer programlar arasındaki değerini biraz düşürüyor.

Bu yazımızda sizlere iç mimarların en çok kullandığı iç mimarlık programları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız ihtiyacınız olan bilgiyi içeriğimizde bulabilmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz durumlar varsa bize yorum bölümünden iletebilir, dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimari tasarım örnekleri

öne çıkan görsel
Ev Dekorasyonu, Feng Shui

Feng Shui ile Daha Huzurlu Bir Ev İçin 9 Yön ve Renk Önerileri

Feng Shui prensiplerine göre 9 tane yıldız her yıl 9 noktaya denk geliyor. Bu noktaların 8 tanesi yönleri(ana ve ara yönler), bir tanesi de merkezi temsil ediyor. Ayrıca Feng Shui’de elementler vardır. Bu elementler; su, toprak, ateş, ağaç ve metaldir. Bu beş element doğada bulunur, evin bazı bölgelerinde renk, uyum ve pozitif yaşam enerjisi/chi yaratmak amacıyla bilerek kullanılır.

Bu sene, yani 2018 Köpek yılında (Çin Astroloji Takvimine göre) yıldızların hangi yönlere denk geldiğini belirtecek, evlerimize olabilecek etkilerini belirtecek ve bu etkilerden nasıl korunabileceğinizi sizlere aktaracağız. Sizler de evinizi boyatırken ve de dekore ederken hangi odanızda hangi rengi seçeceğinize, 5 olumlu yıldız ve 4 olumsuz yıldızın denk geldiği yöne göre karar verebilirsiniz.

başlık 800

 

Evinizin Feng Shui Yönlerini Nasıl Bulabilirsiniz?

Evinizin giriş kapısında durun ve elinize pusulayı (içi dereceli pusula tavsiye edilir) alıp evinizin merkezini yani “0” noktasını bulana kadar ilerleyin. İşte o nokta Feng Shui’nin ‘merkez’ diye tanımladığı noktadır. Evinizin merkezini belirledikten sonra, geri kalan 8 yönü de pusulaya göre kolayca hesaplayabilirsiniz.

Yönleri hesapladıktan sonra sıra geldi odalarınızın yönüne göre duvarlarda kullanabileceğiniz renk seçeneklerine. Sizler için 9 yönde kullanabileceğiniz renkleri sınıflandırdık:

2018 Olumlu Yıldızlar

Merkez/Elementi: Ateş

2018 Köpek yılında Merkez’e (yani pusulayla belirlediğiniz 0 noktası) denk gelen yıldız, gelişmeyi ve mutluluğu temsil eden yıldızdır. Hayallerin gerçekleşmesini, mutlu olayların yaşanmasını desteklemek için bu noktada kullanabileceğiniz renkler; mavi, yeşil, kırmızı, mor , turuncu, vermillion ve fuşya’dır. Zeminde fayanslarınızı bu renklerle boyatabilir ya da halı, paspasınızı belirtilen renklerde seçebilirsiniz. Bunun yanında bu noktada mum gibi ateşi temsil eden semboller kullanabilirsiniz.

Kuzey Batı/Elementi: Su

2018 Köpek yılında kuzey batıya denk gelen yıldız, kariyer yıldızıdır. İş hayatında başarıyı, rekabet ortamını ve bunun için şansı destekleyen yıldızdır. Bu yönde kullanılabilecek renkler beyaz, altın, gümüş, gri ve metaliktir, mavi, lacivert ve siyahtır. Kuzey Batı yönünde tadilat başlatmamanızı tavsiye ediyoruz. Başarı için bu yöne sırtınızı vererek çalışma masanızı yerleştirebilirsiniz.

Güney Batı/Elementi: Metal

2018 Köpek yılında Güney Batı’ya denk gelen yıldız, süpriz yıldızıdır. Güzel fırsatları, güç ve destek şansını bu yönü destekleyerek arttırabilirsiniz. Peki hangi renkleri kullanabilirsiniz bu yönde; bej, krem, açık kahverengi, koyu sarı, beyaz, altın, gümüş, gri ve metalik.

Güney Doğu/Elementi: Toprak

2018 Köpek yılında Güney Doğu’ya denk gelen yıldız, zenginlik yıldızıdır. Maddi ve manevi zenginlik , şans ve emlak işlerinde şans için bu yönü destekleyebilirsiniz. Bu yöndeki duvarlarınızda kullanabileceğiniz renkler mavi, lacivert ve siyahtır, bej, krem, açık kahverengi ve koyu sarıdır. Tüm duvarı boyamanıza gerek olmadığını, belirtilen renklerde duvar kağıtlarını da kullanabilirsiniz. Yoğun olarak kullanım gerekli değildir. Birkaç küçük metal obje yerleştirmeniz bile oradaki enerjiyi desteklemeniz için yeterli olacaktır.

Güney/Elementi: Ağaç

2018 Köpek yılında Güney’e denk gelen yıldız; aşk, yaratıcılık ve eğitim yıldızıdır. Romantik, evlilik, kişisel gelişim, eğitim şansını bu yönü destekleyerek arttırabilirsiniz. Evli çiftler bu yönde kırmızı, turuncu, vermillion,  fuşya, bej, krem, açık kahverengi ve koyu sarı renklerini kullanabilirler. Bekarlar yeşil, sarı ve ten rengini kullanabilir ya da ahşap objelerle bu yönü destekleyebilirler. Eğitim kariyeriniz  için çalışma masanızı bu yöne çevirip ahşap semboller kullanarak ya da bu yöndeki duvarınızı lacivert, siyah, mavi, yeşil renklerini kullanabilir, akvaryumunuzu bu yöne yerleştirebilirsiniz.

2018 Olumsuz Yıldızlar

Kuzey Doğu/Elementi: Ağaç

2018 Köpek yılında Kuzey Doğu’ya denk gelen olumsuz yıldız; çatışma yıldızıdır.

Anlaşmazlıklar, stres ve hukuki sorunlar bu yönden gelebileceği için bu yönün elementi olan ağaç elementini desteklemeyen ateş ve metal elementlerini ve renklerini kullanmamız bu olumsuz enerjilerden korunmamıza yardımcı olacaktır. Yani bu yönde bir mum kullanmamız bile olumsuz enerjiyi dağıtmaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında duvarlarınızda kırmızı, turuncu, vermillion ve fuşya; beyaz, altın, gümüş, gri ve metalik renkleri kullanmakta doğru bir seçim olacaktır.

Doğu/Elementi: Metal

2018 Köpek yılında Doğu yönüne denk gelen olumsuz yıldız; tehlike yıldızıdır.

Hırsızlık, suistimaller, güvenilmeyen ilişki enerjileri getiren yıldız iken aynı zamanda sanat ve eğlence getiren bir yıldızdır. Dolayısıyla bu yönün temsili metal elementinin enerjisini kesmek yerine dengelemeyi tercih etmeliyiz. Bu yöndeki dekorasyon çalışması için su objelerini ve ahşap ürünleri kullanmayı tercih edebilir ya da bu yöne bakan duvarlarda yeşil ve kahverengi boya renklerini ya da duvar kağıtlarını seçebilirsiniz. Bunun yanında ev bitkilerinizi bu yöne yerleştirmeniz yerinde bir seçim olacaktır. Eğer girişiniz doğuya bakıyorsa zemine siyah ya da mavi renkte zemin ya da halı tercih edebilirsiniz.

Kuzey/Elementi: Toprak

2018 Köpek yılında Kuzey yönüne denk gelen olumsuz yıldız; kayıplar yıldızıdır.

Maddi ve manevi kayıplara sebep olabilecek enerjiler getiren evimizin kuzey yönü için size önerebileceğimiz renkler mavi, yeşil, beyaz, altın, gümüş, gri ve metaliktir. Bunun yanında dekorasyon için rüzgar çanı, metal aksesuarlar kullanabilirsiniz. Kuzey yönündeki odalarınızda tadilat başlatmamanızı tavsiye eder, bu yöne yüzünüzü dönebilir ama sırtınızı dönmemenizi öneririz.

Batı/Elementi: Toprak

2019 Köpek yılında Batı yönüne denk gelen olumsuz yıldız; hastalık yıldızıdır.

Sağlık sorunları, gelecek endişesi enerjisi barındıran bu yıldız için önerilerimiz, batı yönünde beyaz, gri, siyah, mavi ve tonlarını kullanmanıza yöneliktir. Dekorasyon aksesuarı olarakta 6 det çin parası asmak ya da rüzgar çanı asmak ve bu yönde mum kullanmanızı öneririz.

Bugün sizler için Feng Shui prensiplerinden yola çıkarak evinizi şekillendirmeniz ve dekore etmeniz için en basit yöntemleri vermeye çalıştık. Daha ayrıntılı yöntemler için danışmanlık hizmeti almanızı ve de profesyonel olarak evinizin yön haritasını, krokisini çıkarttırmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Niş modelleri

 

 

icmimarfiyatlari
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık

İç Mimar Fiyatları ve Mimari Tasarım Ücretleri

İç mimar, evin tüm iç dekorasyonunu belirleyen iç dekorasyon süreçlerini yöneten kişiye denir. İç mimar ne yapar başlıklı içeriğimizde de iç mimarın ne yaptığını, nasıl çalıştığını daha detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Biz ise bu içeriğimizde sizlere iç mimar fiyatları ve tasarım ücretleri hakkında tablolar ile sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

İç Mimar Fiyatları Tablosu

İç mimar fiyatları elbette ki pek çok faktörden etkilenmektedir. Fiyatları belirleyen hizmetin niteliğidir. Biz de sizler için iç mimarlık ücretleri nasıl belirlenir hangi şartlarda anlaşmalar sağlanır sizlere aktarmaya çalışacağız. Öncelikle işe yalnızca iç mimari tasarım ve iç mimari çizimler yapıldığında nasıl fiyatlandırılır onu anlatarak başlayalım.

 Evin Metrekaresi İç Mimari Tasarım Fiyatları
 50-100 m2  5.000 TL – 7.000 TL
 100-150 m2  7.000 TL – 9.000 TL

Burada yalnızca çizim ve tasarım fiyatları yukarıdaki tabloda belirttiğimiz gibi olup evinizin ve ofisinizin tüm konsept çalışmaları da yapılacak keşifler sonucunda fiyat değişimleri olabilir.

İç Mimar Hizmet Ücretleri

İç mimarlık yalnızca tasarım yapmaktan ibaret değildir. İç dekorasyon faaliyetlerini tümünü üstlenen ve yapım süreçlerini kontrol eden kişiye de iç mimar denmektedir. Bu nedenle bir daire veya ofisin tadilat işlemlerinde iç mimar genellikle %10 almaktadır. Örnek vermek gerekirse 100.000 liralık bir tadilat işleminde iç mimar 10.000 TL iç mimarlık bedeli alır. Eğer böyle bir kar koyma durumu olmazsa iç mimar fiyata kendi karını da ekleyerek direkt olarak fiyat verebilir.

icmimaritasarimlar

Odaya Göre Fiyat Değişir Mi?

İç mimari tasarımlarda odaya göre fiyat değişikliği olmaz. Bazı iç mimarlar odaya göre ayrı ayrı fiyatlar verse de esasında yapılan iş aynı olduğu için fiyat değişikliği olmaz. Bizler Evde Mimar olarak oturma odası tasarımı ile salon tasarımını, mutfak tasarımını aynı kefeye koyuyor, aynı fiyatlandırma tablosu ile ücretlendiriyoruz.

icmimaritasarimornek

İç Mimar Ne Kadar Sürede Tasarım veya Çizim Yapar?

İç mimar tasarımları ve çizimleri eğer standart bir evi düşünürken 7 iş günü olarak ifade edilebilir. Bu süreç içerisinde keşif yaparak evi inceleyen iç mimar için  süre ile yapılacak işin detayı paralellik gösterir. Eğer çok detaylı çok fazla kalemin barındığı bir işe süre elbette ki artacaktır.

Bu yazımızda size iç mimar fiyatları ve mimari tasarım ücretleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de kendi eviniz ile alakalı iç dekorasyon faaliyetleri yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimari tasarım örnekleri

Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimarlık, Uygulama Örnekleri

Duvarlarınızı Güzelleştirecek Niş Modelleri-50 Adet

Son 5 yıl içerisinde televizyon ve dergilerden tanıdığımız ve bir anda hayatımıza ve evimize adapte olan bir dekorasyon çalışmasından bahsedip evinizde nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili fikirler verip yeni bakış açıları katmak amaçlı yazdığımız bu yazının konusu ” dekorasyonda niş “ . Ev veya ofis dekorasyonun da oldukça fazla tercih edilmeye başlayan nişler nedir , nerelerde kullanılır ve bizlere sağladığı avantajlar nelerdir işte bu soruların cevaplarını sizler için derledik ve şimdi başlıyoruz !

Niş Nedir ?

 Niş teriminin mimaride anlamına bakacak olursak bina içinde yani evinizde duvarlara oluşturulmuş göze güzel gelen girinti , oyuntu anlamı vardır. Gerek yatak odasında gerek banyoda kullanılan bu dekoratif çalışma evinizdeki bölümlerin ve eşyalarınızın tamamlayıcısı olarak görev yapmaktadır.

Niş kullanım alanı olarak asla sınırlandırılamayacak bir dekoratif çalışmadır . Aynı zamanda evinizde fazla olan eşyalarınızın daha düzenli ve aradığınızda bulmanızın daha kolay olduğu bir ortam sağlamaktadır. Dolap mantığı gibi kapalı olmaması ise bizlere ürünü sürekli görmemizi ve unutmamamızı sağlamaktadır. Evinizin dekorasyonuna göre ister kitap koyabilir isterseniz ise kendinize ait olan teraryumunuzu nişinize yerleştirebilirsiniz.

Salon için Niş Modelleri

Salon nişlerini iki aşamada ele almamız gerekirse birincisi ev yapım aşamasındayken yapılan nişler ve ikinci olarak da sonradan eklenmek isteyen nişler olarak adlandırılır. Proje aşamasında yapılan nişler daha kolaydır . Sonradan salonunuza niş eklemek isterseniz alçıpan modellerini  yada yalancı kolondan destek almanız gerekmektedir . Bu işlemi yaparken bir iç mimardan ve ekibinden yardım almanızı öneririz . Yapılacak en küçük bir hata salonunuzun dekorasyonunda parçalanma ve en önemlisi evin taşıyıcı duvarlarında zayıflama meydana gelebilir . Salonda kullanılan nişlerin genelde yapım amacı evinizde bulunan sanat eserlerini sergilemek yada görünmesini ve unutmak istemediğiniz anıların oluşturduğu fotoğrafları sergilemek olmaktadır. Salon nişlerinize aydınlatma desteğiyle sergilediğiniz vazo veya objelere başka bir hava katabilir bir sergi havası oluşturabilirsiniz . Bir diğer önerimiz ise sadece moda veya evinizde yer var diye niş yaptırmamanız , sergilemek istediğiniz nesneler doğrultusunda niş yaptırmak yada yaptırmamak konusunda karar vermenizi öneririz  aksi takdirde salonunuzu şık göstermeye çalışırken nişler sırıtabilir ve salonunuza basit görünebilir. Salonda niş kullanımıyla alakalı son olarak , dar bir salonunuz varsa niş kullanarak salonunuzu daha geniş gösterebilirsiniz .

Televizyon Ünitesi için Niş Modelleri

Salon dekorasyonuyla entegre bir şekilde bahsetmek istediğimiz televizyon ünitesi için niş modelleri aslında bizim için oldukça kurtarıcı bir görev üstlenmektedir . Ne kadar kendimize ve halkımıza bu sıfatı yakıştırmak istemesek de televizyona bağımlı bir toplum olmuş durumdayız. Sabah izlenen programlar akşam izlenen haber kanalları , spor kanalları ve bazılarımızın sadece ses olsun diye açtığı televizyonlar salon ve oturma odası dekorasyonunda yer ve konuk olarak bizi sıkıntı yaşatan noktaların başında gelir . Nereye koysak ya kaba durur ya da yerleştirdiğimiz konum itibariyle görüş açısının denk getiremeyiz . Televizyonunuzun hem dekorasyonunuza uygun olması hemde daha az yer kaplaması açısından niş tercihini göz önüne almanızı tavsiye ederiz .

Banyo için Niş Modelleri

Niş her ne kadar salon ve oturma odası içindir algısı varsa da bu algının tamamen yanlış olduğunu sizlere vereceğimiz ve anlatacağımız örnekler doğrultusunda ifade etmiş olacağız. Banyolarda ki sıradan dekorasyondan uzaklaştırmak ve ailemizin özenerek hazırladığı eşyaları sergilemek için banyo nişleri oldukça tercih edilmektedir. Aynı zamanda duşa kabinin içinde yaptıracağınız küçük ebatlardaki nişlere şampuanınızı veya kullandığınız kişisel bakım eşyalarınız yerleştirebilirsiniz. Ya da banyo aynanızın yan tarafında bir çiçek koymak için yaptırdığınız nişlerde oldukça modern ve huzur dolu bir hava yaratacaktır. Banyolarınız da cam raflara yer vermek oldukça önemlidir bu detayı da aklınızda bulundurmanızı öneririz .

Mutfak için Niş Modelleri

Mutfak dekorasyonunda çoğunlukla dolap ağırlıklı bir sistem üzerine evimizi kuruyor olsak da alında belli bir süre sonra dolaplara ne koyduğumuzu unutmaktan kaynaklı gereğinden fazla ürün alabilir , aradığımızı bulamamaktan kaynaklı istediğimiz pratiklikte bir mutfağa sahip olmadığımıza karar vermiş oluruz . Dolapların yanı sıra bizim sizlere önerimiz niş çalışmasına şans vermek  . Mutfağınızda bulunan ürünlerin hepsini nişe sığdıramazsınız ama baharatlarınızı koyduğunuz kapları koyabilir yada elinizin altında olmasını istediğiniz diğer ürünleri yerleştirebilirsiniz .

Yatak Odası için Niş Modelleri

Yatak odası dekorasyonunda sadelikten yanaysanız nişlerinizin rengini ona göre seçip içlerinin dekorasyonunu ona göre dizayn edebilirsiniz. Düğün veya nişan fotoğraflarınızı sergileyebilir varsa çocuğunuzun fotoğraflarını da ekleyebilirsiniz. Eğer sadelik bana göre değil diyorsanız da sizler için renkli nişleri önerebiliriz . Yatak odanızda kullandığınız yatak başlığına göre veyahut tercih ettiğiniz yatak örtüsüne göre niş renginizi de seçebilirsiniz .

Niş Dekorasyon Fikirleri

 • Nişlerinizi renklendirin ! Kullandığınız odanın rengine göre veya ortamda bulunan tekstil ürünlerinin rengine , dolap rengine göre nişlerinizi boyayabilirsiniz.
 • Nişlerinizi ve yan tarafta bulunan çeperleri duvar kağıtları ile kaplatabilirsiniz.
 • Nişlerin içerisini ahşapla veya camla kaplayabilir ortama farklı bir hava katabilirsiniz.
 • Aydınlatma olarak nişlerin içine gizli spotları tercih edebilirsiniz.
 • Nişin kenarlarına fon perde asabilirsiniz .
 • Nişlerinizin içine mumlar yerleştirebilirsiniz.
 • Banyo nişleri için renkli havluları tercih edebilirsiniz .

Bugün sizler için oldukça popüler olan niş çalışmasının ne olduğundan , hangi odalarda nasıl tercih edilmesi gerektiğinden ve nişlerinizin içlerini nasıl doldurabileceğiniz hakkında bilgiler sunduk . Sizlerinde bize sormak istediği konular olursa biz Evde Mimar ekibine her zaman ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Mutfak Boya Renkleri Nasıl Olmalıdır 20 Güzel Örnek

icmimaritasarimlarveornekleri
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Uygulama Örnekleri

İç Mimari Tasarım Nedir ve Örnekleri Nelerdir?

İç mimari tasarımlar, evleri güzelleştirmek için oluşturulan planlardır. Her iç mimar işe başlamadan önce iç mimari tasarım yapar. Bu tasarımlar iç mimari çizimler ile başlayarak modelleme ile son bulur.

İç Mimari Tasarım Nedir?

İç mimari tasarım, evin içindeki tüm öğelerin baştan sona kadar tasarlanması, tadilat ve dekoratif çalışmaların modellenmesidir. İç mimari tasarımlar öncelikle bir keşif ve rölöve alınmasının ardından evin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanılır.

İç mimari tasarımlar belli bir ücret karşılığında iç mimar tarafından hazırlanır. Evin dekorasyon tarzına göre ev eşyaları seçilir, doğru şekilde yerleştirilir. Burada niş modelleri, asma tavan modelleri gibi tadilat gerektiren işler de iç mimar tarafından tasarlanır.

İç Mimari Tasarım Örnekleri

Her içeriğimizde belirttiğimiz gibi örnekleri incelemek size çok daha iyi anlatır. Anlatılmak isteneni örnekleri görerek daha iyi kavrayabilir, kendi eviniz için doğru ilhamı ancak öyle alabilirsiniz. İşte bizim de sizler için hazırladığımız iç mimari tasarım örnekleri derlememiz hemen aşağıda sizi bekliyor.

İç mimari tasarımları incelediğinizde oldukça farklı modellerin, tasarımların iç mimarlar tarafından oluşturulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu tasarımların her biri ev sahibinin isteklerine, evin genel durumuna göre dizayn edilmiştir.

En Çok Kullanılan İç Mimari Tasarım Programları

İç mimar çizimleri, tasarımları programlar aracılığı ile yapılır. Bu programlardan ikisini sizler için kısaca anlatmaya hemen başlayalım.

Autocad Programı

Autocad ile ihtiyacınıza göre 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimler yapabilirsiniz. Burada hem iç mimari hem büyük yapılarında komple mimari hizmetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Autocad kullanılmasının en büyük nedeni programın hızlı ve kullanışlı olmasıdır.

3DS Max Programı

3DS Max programı gerçek yaşama en yakın çizimleri oluşturabilen tasarım programıdır. İç mimari çıktıları gerçeğe tam olarak uygun biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Modelleme noktasında Autocad programından çok daha başarılı bir programdır. Hem ışıklandırma öğelerini hem de tasarımsal dokunuşları bu programı ile daha iyi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda size iç mimari tasarım ile ilgili hem bilgiler vermeye hem de konu ile alakalı beğendiğimiz tasarımları sizlere aktarmaya çalıştık. Umarız sizin için bilgilendirici olmuştur. Siz de iç mimarlık ve diğer konular ile ilgili merak ettiğiniz soruları mimara sor bölümünden bize ulaştırabilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimar ne yapar başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

mutfakboyarenklerinasilolmalidir
Boya Badana, Güzel Evler, Renkler, Uygulama Örnekleri

Mutfak Boya Renkleri Nasıl Olmalıdır 20 Güzel Örnek

Mutfak, ev hanımlarının en çok vakit geçirdiği alanlardan biridir. Mutfak boya renkleri bu denli vaktin geçtiği alanlar için çok doğru bir şekilde seçilmelidir. Biz de Evde Mimar olarak sizlere bu içeriğimizde mutfağınız için kullanabileceğiniz renkleri önermeye çalışacağız.

Mutfak Renkleri Nasıl Olmalı?

Mutfak renkleri evin genel bütünlüğünü tamamlamalıdır. Bu nedenle diğer odaları hangi renk ise mutfak boya renkleri için de odalara uyumlu bir renk seçmelisiniz. Bizim genel görüşümüz ise mutfak için daha sade, açık ve ferahlık verici renklerin verilmesi yönünde olacaktır. Bizim mutfak için renk önerilerimiz ise şu şekildedir:

Önerdiğimiz Açık Renkler:

-Lavanta rengi

-Deniz kabuğu rengi

-Kırık beyaz veya buz beyazı

Fildişi rengi

-Turkuaz

-Melankoli

Önerdiğimiz Koyu Renkler

-Nil yeşili rengi

-Parlament mavisi

Antrasit rengi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz renklerin her birinin tonu ve isimler boya markalarına göre değişmektedir. Kimisi renge buz beyazı derken kimisi kırık beyaz demektedir. Burada genel algı olarak size yakışacak renkleri seçmeniz, gönlünüzün sesini dinlemeniz evdeki mutluluğunuz için çok daha iyi olacaktır.

En Güzel Mutfak Boya Renkleri ve Kullanım Örnekleri

Örnekleri incelemek her zaman için daha iyi sonuçlar verecektir. Biz de dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz en güzel mutfak boya renklerini sizler için derledik. Umarız ilham verici bir derleme olmuştur.

Mutfak renklerinin dışında mutfak dolabı modelleri seçimi de genel dekorasyonu belirler. Seçeceğiniz modeller renklerin duruşunu da etkileyeceği için rengin karakterine uygun modeller seçmelisiniz.

Bu içeriğimizde size mutfak boya renkleri ile alakalı önerilerde bulunmaya çalıştık. Umarız sizler için de faydalı olmuştur. Sizin de mutfağınız varsa, merak ettiğiniz noktaları bize iletebilir, en çok yakışan rengi beraber seçebiliriz. Boya badana için Evde Mimar ile iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: Evinizi özel mutfak perdeleri ve modelleri

mutfakperdesikapak
Ev Dekorasyonu

Evinize Özel Mutfak Perdeleri ve Modelleri

Perde seçimi aslında kolay olarak görünse de detaylara inildiğinde odanın bütünlüğünü sağlamak için oldukça önemli bir etkendir. Yanlış bir perde seçimiyle dekorasyonunu özenle yaptığınız , renklerini birbirine kombin ettiğiniz mutfağınız istediğinizden çok uzak demode bir havaya bürünebilir. Mutfak perdesinde dikkat etmeniz gereken detay evinizin diğer odalarından daha fazladır . Bunun nedenlerini sıralamamız gerekirse ;

 • Kullanacağınız malzemeye göre tercih yapmalısınız.
 • Pencerenin konumuna dikkat etmelisiniz.
 • Pencerenizin boyutunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Mutfak yemek kokusunun ve lekelenmelerin yaşandığı bir ortam olduğu için perde seçiminiz de leke tutmayan ve kokuyu içine hapsetmeyen bir perde tercihi yapmaya özen gösteriniz.
 • Ocağınızın konumuna bağlı olarak perde tipinizi seçmenizi öneririz.

Mutfağınızda tercih edeceğiniz perde için kendinize koymanız gereken kriterler vardır bunlar perdelerinizin modern,fonksiyonel ve pratik oluşu olmalıdır. Hem özenle seçtiğiniz mutfak dolaplarınızla uymalı , hem seçtiğiniz küçük ev aletlerinizle bütünlük kurup ilk kriter olan modern seçeneğini tamamlamış olacağız. Fonksiyonel olmalı bizler için önemli çünkü mutfak çok vakit geçirdiğimiz bir ortam ve gerekirse tek başımıza kullandığımız bu ortamı yeri geldiğinde ailenin bütün fertleriyle kullandığımız için seçtiğimiz perdenin fonksiyonel olması oldukça önem taşıyor . En can alıcı kısım ise tercih ettiğiniz perdenin size eziyete dönüşmemesi ve pratik olmasıdır . İstediğiniz zaman söküp yıkayabilmelisiniz aynı zamam da yerini değiştirmek istediğinizde sizi uğraştırmamalıdır.

Mutfak Perdesi Modelleri

Saymış olduğumuz perde özelliklerine sahip olan perde çeşitlerinden bahsetmemiz ve onlar hakkında sizlere bilgi vermemiz gerekirse sizlere önerebileceğimiz ve en sık tercih edilen perde çeşidi stor perde modelidir . Küçük mutfak pencereleri içinde büyük pencereler içinde en fazla tercih edilen bu modelin çizgili olarak tercih edilen modeline ise zebra perde adı verilir. Bulunduklara ortama sakinlik ve ferahlık katan bu modelimiz aynı zamanda fonksiyonel olması açısından da oldukça tercih edilmektedir. Temizliğinin de oldukça kolay  ve pratik oluşunu da tercih sebeplerine sayabiliriz .

Bahsedeceğimiz bir diğer perde çeşidi  ise jaluzi perde modelidir.Jaluzi perdeler aslında iş yerlerinde sıkça rastladığımız bir perde modeli iken artık evlerimizde de renk renk kullanımımıza açılmış oldu. Jaluzi perdelerde kullanılan ham madde hafif ve dayanıklı olan alüminyumdur. Alüminyum oluşu sayesinde diğer perdelere göre avantajlı olduğu konular bulunur. Temizliği de sanılanın aksine oldukça kolaydır. Toz alırken temizleyebileceğiniz gibi silerek de temizleyebilirsiniz hatta bu temizleme işlemini yaparken eski veya kullanmadığınız çoraplardan yardım alabilirsiniz .

Son olarak sizlere bahsedeceğimiz perde çeşidi ise japon perde modelidir. Japon perde modelini bizler ocağa yakın olmayan ve küçük olmayan evler için tavsiye etsek de sizler evinizin dekorasyonu ve ihtiyacına göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Mutfağınızda tercih edebileceğiniz , tercih ederken dikkat etmeniz gereken perde detaylarından bahsettik. Hangi eve hangi perde olur veya hangi perde nasıl temizlenir konularında bilgiler verdik . Umuyoruz ki işinize yaramış aklınız da var olan sorulara cevap bulmuşsunuzdur . Cevapsız kalan sorularınız için biz Evde Mimar ekibi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz .

İlginizi çekebilir : 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri

kültürtasikapak
Dış Cephe, Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Kültür Taşı Modelleri ve Kullanım Örnekleri

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve aranan bir duvar kaplama modeli olan kültür taşından ve nasıl kullanıldığından sizlere bahsedeceğiz . Evine renk ya da hareket katmak isteyenlerin eskiden tercihi renkli boya yaptırmak , duvar kağıdıyla duvarı kaplamak olsa da artık doğallığı oturma odalarında veya yatak odalarında hissettirmek isteyenlerin tercihi her renk ve model seçeneğiyle kültür taşı olmuştur. Kültür taşlarının görünün olarak doğal taşlardan bir farkı yoktur. Görünüm olarak olmadığı gibi doku , model ve renk seçenekleri de doğal taşların birebir kopyası olma özelliğine sahiptir.

Binalarınızın dış cephelerinde tercih edebileceğiniz gibi evinizin iç dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Şömine, barbekü, ocak duvarlarında oldukça tercih edilen bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif olarak kullandığımız bu kültür taşları doğal taşlara göre daha hafif ve ince olduğu için daha kolay kaplama işleminin tamamlanmasını sağlar.Aynı zamanda ince oluşuyla yapılan kaplamanın alan olarak çok yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır. Sağladığı ısı ve ses yalıtımı sayesinde evinizde sessiz ve sıcak bir ortama sahip olabilirsiniz.

Kültür Taşının 7 Özelliği

 1. Düzenli olarak her yıl yaptırdığınız boyanız ve izolasyon işlemlerinden kurtulmuş olursunuz . Hem ekonomik açıdan hem de her yıl bu işlemleri planlamaktan yorulduysanız kültür taşı tam size göre !
 2. Zemin sıvası tamamlanmış olan bütün yüzeylerde kolaylıkla uygulanabilir .
 3. Sağladığı ses ve ısı izolasyonu sayesinde bu sorunu da halletmiş olursunuz .
 4. Doğal taş uygulamasında başınıza gelebilecek olan taşın üzerinde bar oluşumu ve ya taşın kopması gibi sorunlar sizin başınıza gelmez.
 5. Kolay montaj ve demontaj işlemine sahip olması sayesinde ekstra bir işlem gerekmez.İstenildiği zaman taşları kaldırabilirsiniz .
 6. Tercihinize göre parçalara bölerek tv ünitenizi veya kitaplığınızın olduğu bir duvarını kaplayabilirsiniz.
 7. En çok tercih edilen genellikle şömine gibi dekoratif parçalar olmaktadır.

Kültür Taşı Modelleri ve Uygulaması

Doğadan ilhan alınarak ortaya çıkan kültür taşları model olarak çok farklı modele ve isime sahip olmasına rağmen sıkça kullanılan modeller bellidir . Bütün markaları göz önüne alarak sizler için 3 farklı model belirledik bunlar ;

 • Nehir taşı
 • Kayrak taşı
 • Kale taşı

Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kültür taşının duvara iyi sabitlenebilmesi için duvarınızın bu işleme uygun olması gerekmektedir .Eğer duvarınız beton ve ya tuğla ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Direk uygulama yapabilirsiniz . Tuğla duvarlarda daha iyi bir sonuç almak isterseniz uygulama yapmadan bir gün önce bir kat sıvanması daha iyi olacaktır .
 • Brüt beton üzerine kültür taşı kaplama işleme yapılacaksa yüzey çentiklenmeli ve yüzeye aderans arttırıcı kimyasallar kullanılmalıdır.
 • Duvar eğer gaz beton gibi hafif bir bloktan oluşuyorsa , bu yapı için özel olarak  yüksek aderans sağlayan bir harç hazırlanmalıdır .
 • Duvar ahşap bir panelden oluşuyorsa , önce nem bariyeri (membran) ile kaplanmalıdır ve su geçirimsizliği sağlanmalıdır .
 • Duvar alçı panelden oluşuyor ve daha önce boyanmamış ise bir kat yüksekliği olan duvarda iki kat aderans arttırıcı sürdükten sonra taşları uygulayabilirsiniz.

 

Sizler için Evde Mimar ekibi olarak bugün kültür taşı nedir , avantajları nelerdir  ve modellerinden bahsettik . Umuyoruz ki aklınızda kültür taşı ile alakalı takılan soru kalmamıştır ve sizlerde evinizde kültür taşını kullanmaya başlarsınız . Aklınıza takılan bütün soruları cevaplamak için biz Evde Mimar ekibine her daim soru sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Dış Cephe Kaplama Modelleri ve Çeşitleri

icmimarneyapar
Güzel Evler, İç Mimarlık

İç Mimar Ne Yapar Nasıl Çalışır?

İç mimar, evleri güzelleştirmek için çalışır. Evlerin daha iyi gelmesi için birçok uygulama ve faaliyetlerde bulunur. Biz de bu içeriğimizde sizler için iç mimar ne yapar, nasıl çalışır, iç mimar nedir sorularının tüm detaylarını açarak yanıtlamaya çalışacağız.

İç Mimar Kimdir Nedir?

İç  mimar, evlerin içini tasarlayan ve uygulama süreçlerini belirleyen kişilere denir. Evin tüm dekorasyonuna, eşya yerleşimine ve tadilat işlemlerinin nasıl yapılacağına iç mimar karar verir.

İç mimar Ne Yapar?

İç mimar öncelikle ev sahibinin isteklerini dinleyerek ev sahibinin hayal ettiği evi anlamaya çalışır. Hayalleri gerçeğe dönüştürme işi olan iç mimar aldığı bilgileri sağlam bir şekilde analiz eder. Evin rölöve alma işlemini de yaptıktan iç mimar çizimleri yapmaya başlar. Bu çizimlere perspektif çizimler de denmektedir. Çizimleri 3ds max gibi programlarda modelleme yaptıktan sonra ev sahibi ile evin güzelliği konusunda görüşmeler başlar.

icmimariproje

Ev sahibi ile iç mimar evin güzelliği için fikir alışverişinde bulunurlar. Burada iç mimar tarafından 2 adet plan hazırlanması iyidir. Alternatifler güzellik yaratır. Plan konusunda anlaşma yapıldıktan sonra uygulama tarafına geçilir. Uygulama sırasında iç mimar ile ekibi evi güzelleştirmeye başlarlar. Sözleşme ile belirlenen tarihte ev bitirilmeye çalışılır.

İç Mimar Nasıl Çalışır?

İç mimar uygulayıcı ile birlikte çalışan ya da sadece çizim yapan kişiler olarak ikiye ayrılabilir. Eğer uygulayıcılar ile birlikte çalışılıyorsa evin tüm iç dekorasyon ve tadilat işleri içerisinde de bizzat bulunur, süreci denetler. Yalnızca çizim yapan ve fikir veren iç mimarlar ise masa başı çalışırlar. Evin incelemesini, keşfini yaptıktan sonra ev sahibine öneriler vermeye başlarlar. Önerilerin sonucunda ise çıkan ortak akıl ile modelleme, iç mimari çizimler yapılır.

Bu yazımızda sizlere iç mimar mesleği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için güzel bir içerik olmuştur. Siz de bu konu ile alakalı merak ettikleriniz varsa Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

Diğer ilgili yazımız: Dekorasyon ve iç mimarlık ile ilgili başarılı Instagram hesapları-Youtube Kanalları

icmimarlaricincizimornekleri
İç Mimarlık, Uygulama Örnekleri

Size İlham Olacak En Güzel İç Mimar Çizimleri

İç mimarlık, yaratıcılığın, hayal gücünün gerçeğe dönüştüğü en güzel mesleklerden biridir. Evleri güzelleştiren bu iş için insanları mutlu eden bir çalışma olduğu rahatlıkla söylenebilir. İç mimarlık deyince akla ilk gelen faaliyetlerden biri de bu bağlamda kesinlikle çizimlerdir. İç mimarlık çizimleri hayal gücünün kağıda dökülmüş halidir. Biz de bu içeriğimizde sizler için dünyanın dört bir yanından derlediğimiz size ilham olacak en güzel iç mimar çizimleri resimleri sunmaya çalışacağız.

İç Mimar Çizimleri Örnekleri

İç mimar çizimleri içerisindeki örnekleri sizlerde inceleyerek eviniz için en güzelini seçebilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz iç mimar çizimleri:

İç Mimari Çizimleri Nasıl Yapılır?

İç mimari çizimleri yapmak için öncelikle yerin rölövesini almak gerekir. Rölöve alındıktan sonra ise müşterini ihtiyaçları baz alınarak çizimler yapılmaya başlanır. Burada Evde Mimar olarak tavsiyemiz uygulaması bilinen çizimlerin yapılması yönünde olacaktır. Fantastik çizimler, müşterinin aklını da uygulayıcı ustanın aklını da karıştırabilir. Burada şık görünebilen, uzun süreli kullanılabilecek iç mimari tasarımlar yapılması gerekir. Rölöve ve uygulama tarafında ne yapılacağı anlaşıldıktan sonra çizim işlemine geçilir. Yine Evde Mimar olarak tavsiyemiz öncelikle çizimin kağıda yapılması yönünde olacaktır. Kağıda çizimin yapılmasının ardından 3ds max, Sketch gibi programlar ile görseller daha iyi hale getirilebilir. Burada en çok tercih edilen 3ds max programını kullanabilirsiniz. Çizim yaparken ölçekli eskizler, yapı ve maliyet analizleri yapıldıktan sonra teknik keşif ve uygulama masrafları belirlenir. Tüm bunların ardından müşteriye çizim sunulur.

Bu yazımızda sizlere iç mimar çizimleri hakkında hem örnekler vermeye hem de nasıl çizildiğini anlatmaya çalıştık. Umarız sizler için de güzel olmuştur. Merak ettiğiniz başka konular varsa siz de bizimle irtibata geçerek Evde Mimar ekibi ile iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev planları ve ev krokisi örnekleri

 

Bizi Arayın
Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz. 
Sizi Arayalım
8 ilde 200+ evi güzelleştirdik.
close-link

Evinizi güzelleştirelim

Şimdi Boya Badana Zamanı
Evinizi hızlı, güvenilir ve profesyonel ustalarla boyatmak için sizi arayalım.
Sizi arayalım
8 ilde 200+ evi güzelleştiren Evde Mimar ekibi ile tanışın.