Blog | Evde Mimar

Evde Mimar

rengarekmobilya
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Renkler, Uygulama Örnekleri

İç Mimarlardan Mobilya Renk Önerileri 7 Harika Tavsiye

Mobilya seçiminde renk önemli bir rol oynar. Oturma grupları ve yatak odaları gibi bir süre değiştirilemeyecek parçaların renkleri çok yönlü olmalıdır.  Mobilyada renk seçimini belirleyen 3 husus vardır.  Birincisi parçanın ölçeğidir. Parça küçükse, genellikle cesur renkler kullanılabilir. Ancak büyükse daha çok griler, siyahlar ve beyazlar gibi sessiz, tonlanmış renkler uygundur. İkincisi tarzıdır. Keskin kenarları ve düz çizgileri olan erkeksi parçalarda düz, nötr renk tonları kullanılırken, oyma ahşap ve eğrili kadınsı parçalar renk deneyi yapma özgürlüğü verir. Üçüncüsü ise mobilyada ahşap tonların istenip istenmediğidir.

7 Harika Mobilya Renk Önerisi

Bu bölümde sizlere mobilyalarınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile alakalı uzman görüşleri sunmaya çalışacağız. Umarız beğenir ve ilham alırsınız.

1. Gri Renk Uyumu

grirenkmobilya

Sanat ve dekorasyona çok açık olduğu için ev dekorasyonu için sağlam bir seçimdir. Bu renk kayıtsızlık ve tarafsızlık yayar. Gri duvarların süslenmesi, tuval gibi hareket ettiği mülayim etkisi kadar kolaydır. Böylece, odaya garip bir görünüm vermeden, hemen hemen her kumaş ve mobilyayı gri kullanabilirsiniz.

2. Siyah Renk Uyumu

siyahrenkmobilya

Siyah, koordine edilecek en kolay mobilya rengidir. Hafif, eğlenceli bir vibe istiyorsanız, pastel renklerle gidin. Bu renkler, odanın parlaklığını artırmaya ve siyah mobilyalarınızın daha az ağır hissetmesine yardımcı olacaktır. Duvarlarınız ve aksesuarlarınız için çeşitli bronz tonları gibi nötrlerin seçilmesi, size tek renkli, dünyevi bir his verecektir. Siyah mobilyalarla koordine ederken, mobilyayı üs olarak düşünmek en iyisidir ve boya renkleri ve diğer aksesuarlarınız odanızın karakterini yaratan unsurlardır.

3.Beyaz Renk Uyumu

beyazrenkmobilya

Siyah mobilyalar gibi, beyaz mobilyalar da çatışmayla ilgili endişelenmenize gerek kalmadan size çok çeşitli renk seçenekleri sunar. Fakat beyaz mobilyalar kendi başına ışık olduğundan, parlak renkler hakkında daha az endişeniz vardır, bu da alanınızı ağır hissettirir. Cesur hissediyorsanız, yeşil, mor, mavi ve hatta kırmızı parlak tonları için gidin. Sadece bir duvarın bile parlak bir renkle boyanması, hayal gücünüzü ve kişiliğinizi verir.

4. Kahverengi Renk Uyumu

kahverengimobilya

Bazı görsel farklılıklar yaratmak için kahveye yetecek kadar kontrast oluşturduklarından, krem ​​ve ten rengi kullanarak sıcakkanlı ve sıcak bir his yaratın. Bu renk paleti, mavive ve turkuaz gibi cesur aksesuarlarla da çok iyi bir şekilde kombine edilebilir.

5. Kırmızı Mobilyalar ile Renk Uyumu

kırmızımobilya

Dekorasyonda kullanılacak en iddialı renklerin başında kırmızı yer alır. Özellikle duvar renginde kırmızı kullanma cesareti bulamayanlar için alternatiftir. Kırmızı ile koordineli olarak hatırlamanız gereken önemli şey, mobilyalarınızın cesurluğu sağlamasıdır, bu yüzden duvarlarınızın biraz daha yumuşak olması gerekir.

6. Lacivert Renk Uyumu

lacivertmobilya

Kırmızı gibi, lacivert mobilyalar da kendi görsel ilgisini yaratır, bu yüzden duvarlarda daha fazla nötr tonlar kullanmak gerekir. Krem, ten rengi ve gri renkleri, lacivert mobilyalar için harika seçeneklerdir. Gümüş, altın, kırmızı ve beyaz aksesuarlar, ekstra görsel ilgiyi bir araya getirerek odayı birbirine bağlar ve işleri sıkıcı hissettirmekten korur.

7. Sarı Renk Uyumu

sarımobilya

Açık renkli görüntüsü ile yaşam alanlarının aydınlatılmasına ekstra katkısı olan sarı rengi masa, tv ünitesi, dolap ve büfe gibi mobilyalarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Aynı zamanda vintage ve enerjik atmosferi getirmeyi vaat eder.

Bu içeriğimizde sizlere İç Mimarlarımızdan aldığımız mobilya renk öneri ile ilgili 7 harika tavsiyesinden bahsettik. Sizde renk önerileri hakkında bizimle düşünceleriniz ve sorularınızı paylaşmak isterseniz, iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

yatakodasionerileri
Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri, Yatak Odası

İç Mimarlardan Enfes Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri 30 Model

Yatak odaları genellikle misafirler tarafından sıkça görülebilen bir yer olmadığı için tasarım olarak çok üstüne düşülmüyor. Ancak kendi kendinize kalmak ve dinlemek için en çok vakit geçirdiğimiz özel alanımızdır. Yatak odanızın genişliğine, tasarım zevkinize ve tasarım konusunda ne kadar cesur olmak istediğinize göre sizler için bol yatak odası fikirleriyle karşınızdayız.

 1. Mücevher Tonları

mucevhertonlari

Sade, beyaz bir odayı hareketlendirmek için mücevher taşlarını andıran renkler kullanabilirsiniz; derin mavi, mor, yeşim taşı rengi gibi. Odaya biraz daha hareket katmak için pirinç avize ve çekmece kulpları seçebilirsiniz.

 1. Orman Esintileri

ormanesintileri

Toprak renkleri ve orman yeşili sizi kesinlikle rahatlatacaktır. Zengin desenli tekstillerin kullanımı ile, tamamdır!

 1. Daha Cesur, Daha İyi

cesurtasarim

Parlak turkuaz duvarlar sadece parlaklık katmakla kalmaz; enerjik desenli yastıklara eğlence katacaktır. Büyük bir pencere ve beyaz bir yatak ile odayı hafif ve havadar yapacaktır.

 1. Okuma Köşeniz Olsun

okumakosesi

Eğer yatak odanızda çalışmayı ve okumayı seviyorsanız; oturmak için yatağınızın yerine köşeye rahat bir sandalye iyi gidecektir. Minimal tasarımlı bir sandalyenin üzerine desenli bir yastık kitabınızı kısa bir sürede bitirtecektir.

 1. Ombre Etkisi Ekleyin

Tek renkli duvarların yerine yatak odanızda ombre etkisini deneyerek odaya ton katabilirsiniz.

 1. Kontrastsız Olmaz

Odaya renk katmak kesinlikle iyidir ancak üst üste aynı renkleri kullanmak iyi olmayacaktır. Aynı renkler kullanmak yerine farklı tonlar deneyin. Mavi duvarlar için daha koyu mavi perde kullanabilirsiniz.

 1. Duvarınızı Yatak Başlığı Yapın

duvaryatakbasligi

Ciddi bir farklılık yapmak istiyorsanız monte yatak başlığınızın yerine duvarınızı yatak başlığı yapabilirsiniz. Ahşap bir duvar yatak başlığı deneyebilirsiniz.

 1. Mobilyalarınızı Yere Yaklaştırın

yereyakinmobilya

Abartılmış büyüklükteki mobilyalarınızın yerine minimal kalabilir; yere yakın yatak seçebilir ve gece lambası gibi aksesuarlarınızı da yatağınızla beraber alçaltabilirisiniz. Bu odanızın sadece dağınık görüntüsünü azaltmakla kalmayacak aynı zamanda küçük yatak odanız varsa size size alan bırakacaktır.

 1. Çağdaş Rahatlık

cagdasrahatlik

Deniz mavisi kilim, beyaz duvarlar ve beyaz kirişler yatak odanızı havadarlığını arttıracak ve odanızı aydınlık yapacaktır. Aynı zamanda odaya biraz ahşap eklemek modern sanatı yansıtacaktır.

 1. Entel Dantel: Entellektüelliği Odanıza Getirin

enteldantel

Duvarınızı yatak başlığınızı yapabileceğiniz gibi yatak başlığınızı biraz alçaltarak yatağınızın üstüne fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

 1. Rahatlayın

gokmavisi

Yatağa gittiğinizde tatlı rüyalar göreceğinizi bilerek uyumak istiyor musunuz? Duvarlarınızda gök mavisi gibi aşırı rahatlatıcı renkler kullanın.

 1. Peki Ya Ayakucu Tahtası?

ayakucutahtasi

Yatak başlığı hali hazırda çokça kullanılan bir tasarım parçası, peki ya bu kadar vakit geçirdiğimiz bir yere harika desenlerde ve renklerde bir ayakucu tahtası eklemeye ne dersiniz?

 1. Yeşil Rüya

paleyesili

Hangi mevsimde olursak olalım, solgun yeşil yatak odanıza yaz havası verecektir. Bu odaya desenli paneller ekleyerek daha da dramatik hale getirebilirsiniz.

 1. Nötr Renkler

notrrenkler

Sakin bir atmosfere sahip yatak odası tasarlamanız için gri renkler kullanabilirsiniz.

 1. Azıcık Egzotik

ekzotikveiranhalisi

Kullanılan renkler ve desenler ile egzotik bir oda meydana getirebilirsiniz. Nostaljik bir yatak başlığı ve İran kilimi ile ortamın egzotik esintilerini arttırabilirsiniz.

 1. İspanyol Esintisi

ispanyolesintisi

Rahatlatıcı yatak perdeleri ve sayvanlı karyola ile odayı rahatlatıcı bir hale getirebilirsiniz. Bu dokunuşlar odaya sıcak kontrast sağlayacaktır.

 1. Grinin Tonları

grinintonlari

Duvarlardaki desenler ve odanın genelindeki grinin tonlarıyla olan uyumuna sonbahar renkleri eklendiğinde harika uyumu görebilirsiniz.

İlgili içerik: Gri Yatak Odası Örnekleri ve Dekorasyon Uygulamaları 

 1. Eflatun Rengini Deneyin

eflatunyatakodasi

Bu odada eflatun, yatak başlığından duvar kağıdına kadar her yerde! Kilim ise bu kadar eflatunu nötr rengi le dengeliyor.

İlgili içerik: Eflatun-Lila Rengi Duvar Boyası Örnekleri ve Rengin Anlamı

 1. Maviyi Hissedin

maviyihisset

Masmavi bir odaya, duvarları çizim ağaç ile kaplayıp koyu tonlarda yatak altlığı kullanabilirsiniz. Turuncu gibi renkler kullanarak odaya kontrast katabilirsiniz.

 1. Sıcak Tutun

sicaktasarim

Yatak altlığı ile uyumlu desenli başlığınızı ve duvarınızı sıcak renklerde seçebilirsiniz. Nevresim takımınız, zemin rengi ve ortama katacağınız başka mobilyalar ile bu renkleri dengeleyecek başka renkler ile uyum sağlayabilirsiniz.

 1. Modern Çiftlik Evi

ciftlikevitarzi

Modern tasarımların gelişimi devam ederken tasarımlar geçmişten de esinlenmeye devam ediyor. Odanıza kırsal desenler vererek ve hasır gibi aksesuarlar kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bunu duvar kağıdı gibi tasarım parçaları kullanarak günümüz modernliği ile harmanlayabilirsiniz.

İlgili içerik: Hasır ve Plastik Sepet Kullanımı ve Örnekleri

 1. Desen Üstü Desen

desenustudesen

Tasarım olarak desen üzerine genellikle düz renklerin kullanımı tercih edilmesi yaygındır. Ancak bu tasarım algısının da dışına çıkarak desen üzerine desen çalışma yapabilirsiniz. Örneğin duvar kağıdınızı ve mobilyalarını farklı desenlerde ve renklerde tasarlayıp kullanabilirsiniz.

 1. Çılgın Renkler

cilginrenkler

Yatak odanızda rahatlık sağlamanın başka bir yolu da vahşi renkler kullanmak olabilir. Eğer çılgın renkleri kullanma konusunda cesur olursanız bunu sağlayabilirsiniz. Mor kullanılmış mobilyalar, yeşil masa lambası mavi perdeler kullanabilirsiniz.

 1. Karanlık ve Huysuz

koyutavan

Koyu bir tavan rengi kullanarak dramatize bir boşluk elde edebilirsiniz.

 1. Rustik ve Sıcak

rustikyatakodasi

Ahşap panel duvarlar ve minimal beyaz bir nevresim ile ortamı rustik ve sıcak tutabilirsiniz. Bu oda sakin bir şekilde yalnız kalmak için harika olacaktır.

 1. Yer Kazanmak

dahafazlaalan

Eğer boş eksikliği yaşıyorsanız bir ekran ve/veya bir konsol kullanarak yatağınızla kalan diğer bölgeleri ayırabilirsiniz. Böylece hem yaşam alanı hem de uyumak için alan meydana getirmiş olursunuz.

İlgili içerik: Küçük Yatak Odası Dekorasyonu için 10 İç Mimar Önerisi

 1. Siyaha Dönüş

siyaharkaplan

Odanızın duvarlarını siyaha boyayarak çarpıcı bir mekan tasarımı hazırlayabilirsiniz. Bir asma avize ve gölgelik ile tasarımın etkisini artırabilirsiniz.

 1. Tamamlanmamışlık

Odanızın duvarlarını beyaz tuğlalar ile kaplayabilirsiniz. Bu tamamlanmamışlık hissi odanıza bir hava katacaktır.

beyaztugladuvar

 1. Old School Hollywood

hollywoodbaslik

Nostalji posterleri (isterseniz Anadolu’dan Yeşilçam, Batı’dan Hollywood kültürü kullanabilirsiniz) yatak başlığı yerine kullanabilirsiniz. Bej tonları odanızdaki samimiyeti arttıracaktır.

 1. ‘Sakinlik’ Odası

sakinlikodasi

Tamamen yumuşaklık üzerine kurulu bir oda düşünün; yumuşak gri tonların eşlik ettiği döşemeli yatak başlığı ve rahat bir nevresim takımı.

Bu yazımızda yatak odasını yenileyeceklere veya yeni yatak odası düzenleyenler için 30 harika öneriyle karşınızdaydık. Bu önerileri zevklerinize göre karıştırabileceğiniz gibi siz de kendinizden bir şeyler katarak çeşitlendirebilirsiniz.

Yatak odası duvar boyası renkleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için:
Yatak Odası Duvar Boyası Renkleri ve Örnekleri

Yatak odası duvar renkleri ve fiyatları için:
Yatak Odası Renk Seçimi

 

bagimsizmutfak
Ev Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Country Mutfak Dekorasyonu Örnekleri ve Uzmanından 7 Öneri

Mimaride modernliğin gidişatına klasik bir anlayış ile cevap veren Country Mutfak, geçmişin rustik samimiyeti ile karşımıza çıkıyor. “Kantri” mutfak olarak da kullanmakta olan bu dekorasyon anlayışı günümüzde de yoğun ilgisini korumaktadır. En önemli özelliği verdiği doğallık olup samimiyet, sıcaklık ve yuva hissi tüm country mutfaklarında bulunmaktadır. Bu mutfağın bir diğer önemli özelliği teknoloji ve diğer kültürlerle harmanlanabilmesidir. Bu çeşitliliği ile beraber her bütçeye uygun fiyatlarda dekorasyonlar elde edilebilmektedir.  Country mutfağı genellikle Amerikan, Fransız ve İngiliz olmak üzere üç tipte karşımıza çıkmaktadır.

Amerikan Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

Ülkemizde pek tercih edilmeyen Amerikan tipi dekorasyonda kaba hatlar göze çarpmaktadır. Country’nin getirdiği doğallığın yanında sıcaklığın eşlik ettiği Amerikan tipinde yoğun ahşap kullanılmaktadır.

Fransız Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

İnce işçilik, kırsal hava veren desenler Fransız mutfağına enerji ve hareket katmaktadır. Fransız tipinde toprak renkleri, çiçek desenleri, tuval kumaşları, hayvan dekorları, cilalanmış dolaplar ve zarafet öne çıkmaktadır. Renkler konusunda kır hayatını yaşatan sıcak kırmızı ve hardal sarısı Fransız tipinde yer almaktadır. Fransız kumaşının ağırlığı tüm mobilyalar ile uyum içerisindedir.

İngiliz Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

Fransız tipindeki zarafetin coşkusunun yerini İngiliz tipinde ferahlık alır. Toprak tonlarının yerini ise daha sakin, hafif tonlar alır. Hayattan keyif almayı her defasında vurgulayan İngiliz tipinin; sakinlik ve dinlendirici etkisi vardır. Kısacası bu mutfak tipi mutfaktakilere minimalliği yaşatıyor.

Kimler Country Mutfak Seçmelidir?

Sıcak, samimi bir aile havası, aynı zamanda nostalji olsun diyenler için country mutfak harika bir seçim olacaktır. Ancak country mutfağının da çeşitlerine göre verdiğini havanın değiştiğini unutmamak gerekli. Zarafeti ile öne çıkan Fransız tipi mi yoksa minimalliği ve sakinliği ile İngiliz tipi mi? Bu seçeneklerin haricinde country mutfak tipinin ayrıca başka kültürleri harmanlama imkanı verdiğini de hatırlatalım. Dolayısıyla başka kültürleri de ortaya çıkarabilmek sizin ellerinizde. Örneğin akdeniz renklerinin yansıtılabileceği bir country mutfağı tasarlamak mümkündür. Bütçe bakımından ise; mutfağın çok çeşitli tasarım skalası olduğundan dolayı fiyat aralığı da geniştir.

Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Dolap seçimi nasıl olmalıdır?

Country tipi mutfak için hem modern hem de geleneksele uyum sağlayan Shaker tarzı mutfak dolaplarının kullanımı oldukça popülerdir. Dolap seçimine Shaker tarzını inceleyerek başlayabilirsiniz. Çerçeve içi kapaklar için masif ahşap seçimi, size ahşabın doğal rengini vernik veya cila ile bitirme imkanını verecektir. Alternatif olarak; mutfaktaki renkleri uydurmak için mutfak dolaplarını boyayabilirsiniz. Boyalı veya boyasız tasarımınız country mutfak tipi için uyum sağladığı sürece güzel olacaktır. Ayrıca bağımsız mutfak mobilyaları da esneklik sağlar ve düz olmayan duvarlar ile uyumludur.

İlgili içerik: Evinize Özel Mutfak Dolabı Modelleri ve Tasarımları

 1. Tezgah seçimi nasıl olmalıdır?

Doğru tezgah seçimi mutfak tasarımlarında özellikle mutfak adalarınız var ise hayati önem taşır. Country mutfaklarda standart olarak mermer veya ahşap tezgahlar kullanılmaktadır. Eğer seçiminizi mermerden yana kullanacak olursanız; rustik hissi vermesi adına çok cesur ve parlak mermerden bir kaçınmalısınız. Örneğin granit seçerseniz; siyahtan ziyade kırmızı, kahverengi ve krem kullanabilirsiniz. Ayrıca mat bir seçim mutfağa cazibe katacaktır. Seçiminizi el yapımı kompozit tezgahtan kullanabilirsiniz; bu mermer görünümü sunacaktır ancak bir uzman tarafından montaj gerektirecek ve pahalıya mal olacaktır.

İlgili içerik: Tezgah Arası Fayans Seçimi ve Modelleri

Ahşap tezgahlar country tipi mutfakta en çok karşılaşılan tezgah tipidir. Ahşap tezgah kullanımı bakım gerektirmektedir (dökülmeler vb.) ancak bakımının kolay olması da bir avantajdır. Günlük kumlama ve parlatma, ezikleri ve çizikleri ortadan kaldıracaktır.

Tasarım ve pratiklik açısından malzemeleri farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin çizilme ve ısınma ile karşı karşıya kalan yerler ile kahvaltı masasının malzemelerini farklı tasarlamak size pratiklik katacaktır.

 1. Lavabo ne şekilde seçilmelidir?

Genellikle kullanılan lavabolar seramiktir ancak kompozit seçenekler geleneksel kullanımlara karşı bir avantaj sağlayabiliyor. Diğer bir seçenek ise musluklarla ile de uyum sağlayabilecek paslanmaz çelik lavabolardır.

 1. Ne tür zeminler tercih edilmeli?

Uygun döşemeyi seçmek büyük ölçüde pratikliğe bağlıdır. Pratik ve uzun ömürlü döşeme taşı veya etkileyici bir ahşap döşeme kullanabilirsiniz. Ancak ahşap döşeme özen ve hazırlık gerektirmektedir. Eğer yerden ısıtma sistemi kurmak istiyorsanız yer karoları ve yapay ahşap tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Epoksi Zemin Kaplama Nedir-Özellikleri Nelerdir?

 1. Düzen ne şekilde olmalı?

Çalışma üçgeni konsepti (ana hazırlık yeri, ocak ve lavabo) kullanarak mutfak düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Bu üçgen sayesinde bir hazırlık içerisinde mutfakta harcadığınız enerji azalacaktır. Mutfakta yemek hazırlanan ana yeri; lavabonuza ve ocağınıza yakın tutarak başlayabilirsiniz. Kötü planlanmadığı sürece bir merkezi mutfak adası ideal çalışma üçgenini kurmaya yardımcı olacaktır. 

Country Tarzı Tasarım Fikirleri

Kendi tasarımınıza başlamadan önce esinlenebileceğiniz 7 tasarım fikri

 1. Restore edilmiş Viktorya döneminden kalma milde bir mutfak

Tina ve Simon Jones; eski bir sanayi binasını yenileyerek, modernliği ve miras hissini bir araya getirerek ortaya harika bir mutfak çıkardılar.

 1. 200 yıllık bir evin içerisinde ‘çiftlik evi’ mutfağı

Bu mutfak, orijinalinde çiftlik evine bitişik olan bir ahırdı. Ahşap kirişleri göstermek için asma tavan kaldırıldı; soluk ve modernlere karşın daha doğal bir mermer seçildi. Böylece sahipleri rustik karakterini ortaya çıkardıkları bir mutfak meydana getirdiler.

 1. İskandinav kültüründen ilham alınmış country mutfağı

Jenifer Bristow-Smith Viktorya dönemine ait bir eski bir evi aydınlatarak İskandinav görünümlü bir mutfağa dönüştürdüler.

 1. Farklı malzemelerle harmanlanmış country mutfağı

Parlatılmış alçı duvar ile rustik hava veren açık kirişlerin birbiriyle harika uyumu yakalanan bu mutfakta farklı malzemeler kullanılmış tezgahlar ilgi çekiyor. Tüm uyum mobilyaların klasik çizgileri ile elde ediliyor.

 1. Gürcü kültürü country mutfağı

Bir Gürcü ailesinin mutfağı olan bu İngiliz mutfağı, tamamlayıcı renkler kullanarak özgün bir sıcaklık ve ilgili meydana getiriyor.

 1. Bağımsız mobilyalı mutfak

Caroline ve Steve Swarbirck beraber çalışarak hali hazırda bulunan mutfaklarını ferah ve renkli bir bağımsız mobilyalı Shaker tarzı tasarım ile değiştirdiler.

 1. Klasik country mutfağı

Bu mutfakta çıkıntı ile harika uyumu olan eski çam şifonyeri de dahil olmak üzere her boşluğu maksimize etmek için bağımsız mobilyalar kullanmıştır. Ayrıca boyanmış olan doğal ahşap ve eski kapı önü mutfağa İngiliz mutfağı estetiği katmıştır.

Bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizlere country mutfak dekorasyonu ile ilgili bazı öneriler sunmaya çalıştık. Umarız açıklayıcı ve ilham verici olabilmişizdir. Bizlere bu konuyla ilgili fikirlerinizi sunmak veya soru sormak isterseniz bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Keyifli mutfaklara sahip olmanız dileğiyle!

İlginizi çekebilir: Mutfak Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri-Örnekli Anlatım

mercanrengiduvaboyasidekorasyon
Boya Badana, Ev Boyama, Ev Dekorasyonu, Renkler, Uygulama Örnekleri

Mercan Rengi Duvar Boyası Örnekleri ve Kullanım Alanları

Mercan rengi 2019 yılının rengi olarak da bilinir. 2019 yılının teknoloji ile harmanlanan sadelik anlayışını mercan rengi devam ettirir. Renk kültür olarak modernizmi ve çağdaş yaşamı temsil eder. Duvarlarınızda kullandığınızda ise sadelik ve ferahlık evinizi kaplayabilir. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak bu içeriğimizde sizlere mercan rengi ile alakalı olarak hem bilgiler sunmaya hem de sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Umarız beğenirsiniz.

Mercan Rengi Duvar Boyası Örnekleri

Renk genel olarak salonlarda kullanılır. Siz de örnekleri inceleyerek salonlarda veya evin diğer bölümlerinde mercan renginin nasıl evi güzelleştirdiğine şahit olabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız örnekler ve dünyanın dört bir yanında mercan rengi uygulamaları, ilham almanızı diliyoruz.

Mercan Rengi ile Beraber Kullanılabilecek Renkler (Uyumlu Renkler)

Mercan rengi 2019 yılının favori rengi seçildi. Bu seçimin nedenlerinden biri de uyum sorununu aşabilen güçlü bir renk olmasından kaynaklanmaktadır. Mercan renginin yanına en çok yakışan iki renk beyaz ve siyahtır. Beyazın açık tonları ve siyahın mat tonları mercan rengini ortaya çıkarır ve güzel bir kombin gerçekleşmesini sağlar. Bu renklerin dışında sarı ve turuncunun eğlenceli tonları da mercan rengini eğer çocuk odasında veya genç odasında tercih edecekseniz faydalı olabilir. Bununla birlikte mercan rengi gerçekten güzel bir atmosfer yarattığı için çocuk odalarında birçok renk ile beraber odaya enerji katabilir.

İlginizi çekebilir: Nevresim modelleri

Mercan Rengi Hangi Odalarda ve Tasarımlarda Kullanılmalı?

Mercan rengi genellikle salonlarda, yatak odalarında ve çocuk odalarında tercih edilmektedir. Rengin modern duruşu sebebi ile ise modern ev dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Bazı durumlarda odanın bir bölümünün mercan diğer bölümlerinin beyaz ve tonları ile boyandığına şahit olabilirsiniz. Böyle bir organizasyon ise minimalist akım için doğru bir adım olabilir. Renk kullanım bakımından hem modern hem de sade akımlara yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Benzer içerik: Cappucino rengi

Açık Mercan Rengi ve Kullanımı

Açık mercan rengi bilinen mercan renginin beyaza daha yakın olan tonudur. Somon rengi ile benzeşebilir fakat oldukça farklıdır. Yatak odaları için ideal olarak görülebilir. Dekorasyonun temel renklerinden biri olmasa da 2019 itibari ile trend olmaya başlayacaktır. Günümüzün modern renkleri arasından gösterilir.

acikmercanrengi

Bu içeriğimizde sizlere mercan rengi ile ilgili hem örnekle sunmaya hem de renk ile alakalı bilgiler vermeye, kullanım alanlarını anlatmaya çalıştık. Umarız sizler için ilham olmuştur. Siz de bu konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bizlere iletebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İstiridye rengi

istiridyerengiduvarboyasiornekleri
Boya Badana, Ev Boyama, Güzel Evler, Renkler

İstiridye Rengi Duvar Boyası Örnekleri ve Uyumlu Renkler

İstiridye rengi ev dekorasyonunun güzel ve hoş renklerinden biridir. Özellikle yumuşak duruşu ve sade anlayışa yakınlığı nedeni ile de pek çok ev sahibi tarafından renk tercih edilmektedir. Bununla birlikte rengin kullanımı günümüz ev ışıklandırmaları ile de iyi bir uyum içerisinde olduğu için trend konumuna gelmeye başlamaktadır.

bannermimar-05

Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere istiridye rengi duvar boyası örnekleri ve kullanımı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı zamanda istiridye rengi ile birlikte uyum içerisinde olabilecek renkleri de sizlere listelemeye çalışacağız.

istiridyerengibanner

İstiridye Rengi Duvar Boyası Örnekleri

İstiridye rengi genel boya badana renkleri skalasından farklı bir atmosfer kabiliyetine sahiptir. Rengin huzur verici etkisi de örneklerden net bir şekilde hissedilebilir. İşte sizler için derlediğimiz istiridye rengi uygulamaları, umarız ilham alabilirsiniz.

İstiridye Rengi ile Uyumlu Renkler

İstiridye rengi beyaz ve beyazın tonları olan renkler ile uyum içerisinde çalışmaktadır. Şampanya rengi istirdyeye yakın bir renk olduğundan farklı odalarda evin genelinde istiridye rengi ile birlikte kullanılabilir. İstiridye yanında eğer farklı bakış açısı istiyorsanız antrasit rengi, füme rengi gibi koyu renklere de geçiş yapabilirsiniz.

Uyumlu renk önerisi: Buz beyazı rengi

Benzer içerik: Şampanya rengi

İstiridye Rengi Hangi Odalarda Kullanılır?

İstiridye rengi salon ve yatak odalarının sevilen renkleri arasında yer alır. Çocuk odalarında, mutfaklarda ve banyolarda ise bu renk pek fazla tercih edilmez. Renk genel olarak geniş salonların ve bol ışıklandırması olan odaların rengidir. Küçük odalarda ise istiridye rengini Evde Mimar olarak sizlere önermiyoruz. Genel sarı ışıklandırmaların hakim olduğu geniş odalarda ve modern tarza sahip bir dekorasyonda istiridye rengi anlam kazanabilir.

Bu içeriğimizde istiridye rengi ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere ulaşabilir, evinizi güzelleştirmek için Evde Mimar ekipleri hem fikir alışverişi yapabilir hem de uygulama yaptırabilirsiniz. Güzel bir evde mutlu bir şekilde yaşamanız dileğiyle.

İlgili içerik: Limon küfü rengi

 

limonkufurengiduvarboyasiornekleri
Boya Badana, Ev Boyama, Ev Dekorasyonu, Renkler

Limon Küfü Rengi Duvar Boyası Örnekleri ve Kullanım Önerileri

Evde Mimar olarak limon küfü rengini çok seviyoruz. Sizlerin de evinde olması için bu içeriğimizde sizlere rengin kullanımını ve örneklerini sunmaya çalışacağız. Umarız beğenir ve evinizde uygularsınız.

Limon küfü rengi özellikle çocuk odası dekorasyonu için vazgeçilmez renkler arasında yer almaktadır. Enerji verici özelliğinin yanında sade duruşu ve dekorasyonda güçlü bir uyum avantajının olması rengi daha kullanılabilir bir hale getirecektir. Sarının o hayal gücünü geliştirici etkisi de rengin duvarlarda kullanımı sırasında gerçekten duvarlarınızı güçlendirecektir.

boyacibanneri

Limon Küfü Rengi Duvar Boyası Örnekleri

Limon küfü rengini sizlere ne kadar anlatsak da örnekleri göstermezsek anlattıklarımız havada kalır. Bizler de bu bölümde hayal gücünüzü çok yormadan sizleri gerçek limon küfü rengi ile baş başa bırakıyoruz.

Limon Küfü Rengi Hangi Odalarda Kullanılır?

Limon küfü rengi genellikle çocuk odaları ve genç odalarında tercih edilir. Evde Mimar olarak ise düzenlediğimiz ofislerde farklı oda renklerini ortaya çıkarmayı severiz. Bu nedenle bir odayı kese kağıdı rengi bir odayı cappucino rengi başka bir odayı da limon küfü rengi ile dekore edebiliriz. Bu durum ofisin farklı farklı renkler ile enerji kazanmasını çalışanlarının motivasyonunun artmasını kolaylaştıracaktır.

Limon Küfü Rengi ile Hangi Renkler Uyumludur?

Rengin genel olarak uyumlu olduğu renk sayısı fazladır. Özellikle beyaz renk ve beyaz rengin tonları ile limon küfü rengi tam uyum içerisinde çalışır. Eğer kapılarınız buz beyazı rengi ise limon küfü ile beraber kombinlenebilecek özelliğe sahiptir. Beyazın yanında mavinin tonları da limon küfü için ideal bir seçim olabilir. Mavinin açık tonları çocuk odalarında, bebek odalarında, genç odalarında tercih edilmektedir. Turkuaz rengi ve beraberinde mavinin açık tonlarından biri olan cam göbeği rengi burada ev sahipleri tarafından evin duvarlarına olmasa da ev eşyaları üzerinde seçilebilir.

Bu içeriğimizde sizlere limon küfü rengi ile ilgili örnekler sunmaya ve bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bize iletebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizlere aktarabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Yatak Odası

Nevresim Modelleri ve Uzmanından Nevresim Seçim Önerileri

Nevresim seçmek ve nevresimleri yatak odasında sergilemek dekorasyonun en önemli yapı taşlarından biridir. Özellikle farklı şekillere sahip nevresim modelleri evinizi de farklılaştıracaktır. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere nevresim modelleri ve nevresim seçim önerileri sunarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Yatakların tasarımı birbirine benzerdir ve özellikle farklı bir dekorasyon yaratmak için yatakları kullanamayız. Burada nevresim takımları devreye girer. Nevresim seçimleri odanızın, evinizin ne denli farklı olacağını karar vermektedir. Bu kararınızın yatak odanızın tüm dekorasyon aklına hitap edeceği için önceliklendirmenizi Evde Mimar olarak sizlere öneriyoruz.

Nevresim Takımı Nedir?

Nevresim takımı, yorganınızın yatağınızın üstüne serilen kısımdır. Nevresim takımları, çamaşır makinesinde yıkanabilir, kolay açılır ve katlanabilir bir üründür.

Nevresim takımlarının ne olduğunu sizlere açıklamak istedik. Ülkemizde kullanımı yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu dekorasyon aracının iyi bir şekilde kullanılması için ne olduğunu ve hangi amaçla tercih edildiğini iyi bir şekilde belirlememiz gerekir.

Nevresim takımları genellikle sentetik elyaf ile doldurulur. Kuru temizleme şeklinde yıkanabilirler.

 

En Güzel Nevresim Modelleri ve Örnekleri

Örnekler incelemek dekorasyon dünyasının en keyifli yanlarını oluştururlar.

 

 

Yorgan ve Nevresim Ayrımı

Yorgan ve nevresimler toplumda genel bir yanlış anlama olarak aynı kabul edilir. Halbuki birbirlerinden farklıdırlar. Yorganlar tipik olarak kalın ve kabarıktırlar. Fakat nevresimler yalnızca üste örtülür. Yorganlar soğuk havalarda kullanılmak içindir. Nevresimler renk ve çeşit olarak fazla iken yorganlar da işlevsellik ön plandadır.

 

Nevresim Özellikleri

 • Gerçek yatak boyutundan daha büyüktür. Kenarları yatağı kaplar.
 • Yatak stilini sık sık değiştiren kişiler için idealdir.
 • Çamaşır makinesi ile yıkanabilir.

Nevresim takımları 3 ana malzeme karışımından oluşur. Pamuk olan nevresim takımları, polyester-pamuk iş birliği ile oluşturulan nevresim takımları ve ipek malzeme ile oluşturulan nevresim takımları olan birbirleri içerisinde ayrıma giderler.

Bu içeriğmizde sizlere nevresim takımları, nevresim modelleri ile birlikte bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bize iletebilir. Nevresim seçimi ve genel yatak odası dekorasyonu için Evde Mimar ekibinden hizmet alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kartonpiyer modelleri

gergitavanyapimasamalarianlatim
Asma Tavan, Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Gergi Tavan Nasıl Yapılır Yapım Aşamaları Nelerdir?

Gergi tavan ülkemizde yaygınlaşan dekoratif çalışmalardan biridir. Onlarca farklı çeşidi ve modeli ile birlikte asma tavan ve gergi tavan çeşitleri evlere mükemmellik katmaktadırlar. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak gergi tavanların bu harika dünyasını içeriğimizde ağırladık. Ekiplerimiz ile birlikte sıklıkla yaptığımız gergi tavan uygulamalarını nasıl yaptığımızı ve yapım aşamalarını sizlere bu içeriğimizde aktarmaya çalışacağız. Umarız beğendiğiniz bir çalışma olur. Özellikle tavanlarınızı güzelleştirmek isteyenlerin bu içeriğimizden ilham alabileceğini düşünüyoruz.

Gergi Tavan Yapım Aşamaları

 • Doğru gergi tavan modeli seçimi yapılmalıdır. (model seçimi tüm faaliyetlerinizin nasıl olacağını belirleyecektir.)
 • Led ışıklar güç kaynaklarına uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Güç kaynağının voltaj ayarı uygun bir şekilde yapılmalıdır.
 • Gergi tavan sürecin ışıklandırmanın aynı şiddette gerçekleşmesi için watt ayarının yapılması gerekir. Ana hat burada maksimum 100 watt şeklinde tercih edilebilir.
 • Led bağlama işleminde zıt kutupların doğru şekilde bağlanmasına dikkat etmelisiniz.
 • Gergi tavana başlamadan önce tavanların beyaz olması gerekir. Diğer renkler ışığı iyi bir şekilde yansıtmadığı için istenilen etkiyi veremezler.
 • Gergi tavan hazırlanan alçıpan havuza yapılır.
 • Alüminyum izolasyon bandı ile gergi tavan alanı ve profil çerçeve birbirinden ayrılır.
 • Gergi tavan membranı ısıtılır ve profil çerçeve içerisindeki kanallara takılır.
 • Geriye kalanlar alanlarda profil çerçeve ile montajlanarak birleştirilir.

Gergi tavan uygulaması profesyonel ellerce yapılması gereken bir çalışmadır. Her usta bu uygulamayı yapamayacağı gibi tecrübe gerektiren bir çalışma olduğu için yanlış ellerde kötü sonuçlara da yol açabilir. Sizler de evinizde uygulamak istiyorsanız Evde Mimar olarak bizlerden fikir ve görüş alabilir, dilerseniz bizim ekiplerimizden uygulama desteği alabilirsiniz.

Gergi Tavan Örnekleri

Gergi tavan örnekleri incelemek gerçekten önemli bir ilham kaynağı olabilir. Bizler de bunu göz önünde tutarak sizlere yapılmış güzel gergi tavan örnekleri sunmaya çalışacağız. Umarız beğeneceğiniz modelleri seçebilirsiniz.

Neden Gergi Tavan Tercih Edilir?

Gergi tavanlar genellikle ışıklandırması güçlü olmayan yerlerde kullanılırlar. Özellikle salonlarda veya ışıklandırma gerektiren, dekoratif çalışma gerektiren ofislerde tercih edilmektedir. Gergi tavanlar gerçekten mekana başka bir atmosfer kazandıran çalışmalar arasında yer alırlar. Eğer bir ofisiniz varsa markanızı tavanlara yansıtarak da dekorasyon çalışmanızı markalandırarak güçlendirebilirsiniz. 

İlgili içerik: Gergi tavan modelleri 

Banyo Dekorasyonu, Banyo Modelleri

Teknesiz Duşakabin Modelleri ve Kullanım Önerileri

Her sene dekorasyon dünyasına yeni bir trend ekleniyor ama bu trend uzun seneler evimizde yerini alacak gibi; Teknesiz Duşakabinler. Önceden banyo denildiğinde ilk aklımıza gelen küvet ve sürgülü duşakabin camlarıydı. Bugün ise duş kabinleri ve küvetler göz zevkine hitap etmeyen, lüks ve ekstra bir banyo ürünü olarak görülüyor çünkü artık yaşam tarzımız zamanın her anını pratik bir şekilde kullanmaya odaklı. Ayrıca teknesiz duşakabin hem estetik hem de her yaştan insan için kullanımı kolay ve daha hijyenik. Bu yazımızda size teknesiz duşakabin modellerinden ve tarzınıza göre kullanım önerilerinden bahsederek ilham olmaya çalışacağız.

Doğal Taş ile Duşakabin Uyumu

İç mimaride teknesiz duşakabinin birincil kullanım amacı banyoda kusursuz ve akıcı bir görünüm yaratmaktır. Genellikle banyolarda bu kusursuz görünüme neden olan şey de duşakabin teknesidir. Özellikle doğal görünümlü bir banyo istiyorsanız duş teknesi zamanla göz zevkinizi rahatsız eder. Daha etnik ve naturel bir dekorasyon aklına sahipseniz banyolarınızda doğal taş ve doğal taş görünümlü seramikler kullanmak çok akıllıca olacaktır.

Hamam Keyfini Banyonuza Taşıyın!

Suyun altında uzun zaman geçirmeyi sevenlerdenseniz banyonuza hamam görünümü verebilirsiniz. Bu tasarımı oluşturmak için teknesiz cam duşakabin ile beyaz üzerine gri damarlı mermer tercih edebilirsiniz. Duşakabin içine mermer ile oluşturacağınız oturma alanı hamam keyfini evinizde yaşamınıza ve dekorasyonu tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında damarlı mermer ile çini karonun şıklığını bir arada kullanarak banyonuza lüks bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Cam Duşakabin ve Metro Seramik Şıklığını Birleştirelim!

Bitirmek üzere olduğumuz 2018 yılının en çok tercih edilen seramik ürünlerinin başında gelen metro seramik ile teknesiz duşakabin banyonuzun çok modern görünmesini sağlayacaktır. Genellikle beyaz tercih edilen metro seramiklerin renkli kullanımları da teknesiz duşakabin ile sıkça kullanılmaktadır. Bu konsept ile son derece uyumlu olan siyah duşakabin de 2019 yılında çok kullanılacak gibi gözüküyor.

Her Banyoya Uygun Teknesiz Duşakabin

Tekneli duşakabinlerin en büyük problemi her banyoya uygun olarak üretilmemesidir. Özellikle günümüz stüdyo tipi daireler ve küçük banyolar için uygun tekne bulmak neredeyse imkansızdır. Teknesiz duşakabinler özellikle bu tip banyolarda zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir ve tekneli duşakabinlere göre maliyeti düşük olduğundan daha çok tercih edilir. Banyonuzu tasarlarken kendinizi sınırlamanıza artık gerek yok , dilediğiniz kadar alanı duşakabine çevirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Tekneksiz Duşakabin Modelleri ve Kullanım Önerilerinden bahsettik. Günümüz banyo dekorasyonuna yeni hava katan teknesiz duşakabin modellerini kendi evinize ve zevkine göre dizayn edebilirsiniz. Umarız banyosunu yenilemek isteyenlere ilham olabilmişizdir. Bizimle iletişme geçerek iç mimarımızla ile online görüşebilir, banyo dekorasyonunuz için fikir alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Banyo Fayans Modelleri ve 30 Harika Fayans Önerisi

rutubetinzararlarikapak
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Uygulama Örnekleri

Rutubetin Zararları Nelerdir Nasıl Çözülür?

Ülkemizde evlerin birçoğu rutubet sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum birçok sağlık sorununa ve inşaat ile ilgili problemlere yol açmaktadır. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve rutubet ile beraber oluşabilecek problemler ile ilgili bir içerik hazırladık.

Rutubetin Zararları

 • Küf alerjisi yapar. Küf alerjisi; hapşırma, burun akıntısı ve göz yaşarmasına neden olmaktadır.
 • Romatizma rahatsızlığı yaratır. Eklem ağrıları çekebilir, kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.
 • Uyku problemlerinizi arttırabilir.
 • Bedensel ve zihinsel olarak zinde kalmanızı engeller.
 • Rutubet ciddi bir kanser tehdidi olabilir.

Hangi Durumlarda Rutubet Oluşur?

Rutubet kelimesinin anlamı su buharıdır. Nem kelimesinin eş değeri manasına gelmektedir. Mutfaklarda ve banyolarda su buharının çok olduğu yerlerde Rutubet sorunu genellikle kuzey cepheler ile birlikte giriş ve bodrum katlarıdır. Evin odaları içerisinde nemi arttırıcı yapılacak faaliyetlerde rutubeti tetiklemektedir. Evin nem oranının %55 altında olduğu durumlarda rutubet oluşmaz. Nem oranı arttıkça tozlar ve bakteriler çok daha kolay bir şekilde türeyebilirler. Nem oranı rutubetin oluşmasını belirleyen en önemli kriterdir.

Rutubet Giderme Yolları

Rutubeti gidermenin en güzel yolu izolasyon yapmaktan geçer. Bu da hem boya badana hem de alçıpan çalışmalarının beraberce yürütülmesini sağlamaktadır. Zemine izolasyon çalışması da yapabilirsiniz. Aynı zamanda saten alçı çalışması da yapabilirsiniz.

Rutubet oluşmadan önce ise kesinlikle evi iyi bir şekilde havalandırmanız gerekmektedir. İyi havalandırma rutubetin en büyük savaşçısıdır. Soğuktan korkmadan evinizi doğru şekilde havalandırmalısınız. Aynı zamanda rutubet önleyici boyalar kullanarak da rutubeti tam olarak engelleyebilirsiniz. Kalorifer peteklerinin önünün kapanmaması da kilit öneme sahiptir. Peteklerin önünü mobilya ve benzeri eşyalar ile kapatmamalısınız. Eğer ciddi bir rutubet sorununuzun olacağını düşünüyorsanız karbonat ve kedi kumu malzemelerini odanızın köşelerine yerleştirebilirsiniz. Kaya tuzu lambası yakmak ise hem dekoratif hem de sağlıklı bir çözümdür. Yeni popüler olan bu özellik ile siz de evinizde rutubete karşı koyabilirsiniz. Eğer rutubet oluşabilecek odanızda çok fazla eşya varsa bu durum da rutubeti tetikleyebilmektedir. Sade ve minimal tasarımlarda daha az rutubet ile karşılaşıldığını net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve genel olarak rutubet ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere göz atabilir, soru ve görüşlerinizi bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlgili içerik: Rutubet önleyici boya

 

 

 

 

 

Bizi Arayın
Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz. 
Sizi Arayalım
close-link

Evinizi güzelleştirelim

Şimdi Boya Badana Zamanı
Evinizi güvenilir ve profesyonel ustalarla  boyatmanız için sizi arayalım.
Sizi arayalım