Blog | Evde Mimar

Evde Mimar

yatakodasidekorasyonisikli
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Renkler, Yatak Odası

Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri ve Kullanım Önerileri

Beyaz hayatın her alanına temizlik ve sadelik katar. Özellikle yaşama minimalist yaklaşanlar için beyaz tam bir kurtarıcıdır. Fakat beyazı doğru şekilde kullanmak, hayatımızın bölümlerine doğru biçimde yansıtabilmeliyiz. Bizler de bunun için bu içeriğimizde sizlere Evde Mimar olarak beyaz yatak odası dekorasyonu kullanımı hakkında öneriler sunmaya çalışacağız. Yazımız içerisinde hem örnekler bulacak hem de dekorasyon hakkında eşsiz önerilere kavuşabileceksiniz.

Daha geniş bir görünüm kazanın

beyazyatakodasidekorasyon

Küçük bir yatak odasına sahipseniz, odanız daha geniş ve ferah görünsün istiyorsanız bir boy aynası ve odanızda kullandığınız beyaz ağırlıklı tonlar birbirini tamamlayacak ve daha geniş görünen bir odanız olacaktır. Beyazın kullanımı odanızı da daha geniş bir görünüme kavuşturacaktır.

Beyaz ve tonları sadelik katar

Çizgili bir yatak örtüsü ve beyazın tonlarını barındıran yastıklar, odanızla uyum içerisinde olup hoş bir görüntü sağlayacaktır. Beyaz ve tonları evinize sade bir görünüm kazandıracağı gibi dekorasyon anlamında elinizi de güçlendirecektir. Beyazın saflığı temsil etmesi ve güzellik anlayışı minimalizm akımının en büyük savunucusudur.

Zıt renklerin uyumu beyaz ile mümkün

Odanızı büyük harcamalar yapmadan da çok şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Buna giden yollardan biri de odanızda zıt renklere yer vermek. Yatağınızda beyaz renk tercih ederken yatağınızın arkasındaki duvarı siyah kullanmak kolay bir şekilde şıklığı yakalamanız için güzel bir öneri olabilir.

Renk çeşitliliğini sağlayın

Yatak odasında bir tek beyaz renk kullandığınızda da odanızı şık ve zarif bir görüntüye kavuşturabilirsiniz fakat yanına turuncu veya tonlarında bir puf veya perde eklediğiniz taktirde odanız şıklığın yanında enerjik ve spor bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Beyazın yanına her zaman enerji verici renkleri tercih etmelisiniz.

Shiplap duvarlar ile beyaz uyumu

Shiplap duvar kullanarak eski bir çiftlik evi görünümü ile beyaz yatak odanızı tamamlayabilir eski ve yeniyi birleştirerek şıklığı yakalayabilirsiniz. Country tarzı dekorasyon aklına sahipseniz shiplap ismi verilen duvarları beyaz yatak odası yanına tercih edebilirsiniz.

Küçük bölümler ve köşeler kullanın

Küçük bir odanızı ya da kilerinizi daha kullanışlı hale getirmek için küçük çekmeceler ve küçük bir köşe yatağı yeterli. İsterseniz beyazın tonlarında küçük yastıkları da ekleyerek yatıya kalan misafirleriniz için şirin ve şık bir oda hazırlayabilirsiniz.

Eğlence için beyazı tercih edebilirsiniz

Çocuğunuzun odasını daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız son dönemlerde oldukça popüler olan oyun çadırlarlarını önerebiliriz. Bunu farklı kumaşlar kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Şıklıktan ödün vermeden çocuğunuza kendini özel hissettiren ve oyunlarını oynayabileceği bir alan yaratmış olursunuz.

Beyaz renk kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Beyaz renk ev sahiplerinin en çok sevdiği renkler arasında yer almaktadır. Beyaz rengin genel kullanımı dekorasyona güç katacağı gibi evin genel haline de huzur katacaktır. Bununla birlikte sadelik anlayışını da bünyesinde tutan beyaz renk için duvar dekorasyonunda güçlü adımlar oluşturduğuna şahit olunabilir. Beyaz renk hem mobilyalar ile uyumlu olması hem de ev eşyaları ile harika bir uyum içerisinde olması dolayısı ile diğer renkler arasından fark yaratan bir renk olarak ortaya çıkmaktadır.

Beyaz rengi tercih ederseniz yanına, etrafına farklı renkler donatmalısınız. Mavi, yeşil ve siyah renkler beyaz ile en çok yakışan dekorasyon renkleri arasında yer alır. Eğer zıtlık katmak istiyorsanız siyahı, ferah bir ortam oluşturmak istiyorsanız mavi ve yeşili beyazın yanına yakıştırabilirsiniz. Bununla birlikte zaman zaman beyaz yatak odası dekorasyonu yanına kullanacağınız somon rengi, pudra rengi ve pastel pembesi renkleri hoş bir atmosfer yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu içeriğimizde size beyaz yatak odası dekorasyonu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bize iletebilir, soru ve görüşlerinizi Evde Mimar ekibi ile istediğiniz an paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yatak odası dekorasyonu

huzurdolubebekodalari
Ev Dekorasyonu, İç Mimarlık, Renkler, Uygulama Örnekleri

Evinizi Bebeğiniz İçin Nasıl Hazırlarsınız-Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

Bebek sahibi olmak hayatınıza heyecan ve sorumluluk getirerek hayatınızı değiştiren bir dönüm noktası olmakla beraber eviniz için de yeni hazırlıklar yapmanızı gerektirir. Bizler de size yardımcı olabilmek için bu yazımızda bebeğinize yaşam alanı oluştururken bebeğinizin rahatlığının ve güvenliğinin yanında sizler için de kolaylaştırıcı olabilecek önerileri derlemeye çalıştık.

Bebek Odası için Dekorasyon Önerileri

Bebek odasını dizayn etmek için doğru renkleri seçmek ve doğru düzen ile birlikte çalışmak gerekir. Özellikle huzurlu bir ortam yaratmak burada çok büyük öneme sahiptir. Ebeveynler olarak ise bebeklerimize huzurlu ortamlar, eğlenceli odalar oluşturmalıyız. Bizler de Evde Mimar olarak bu bölümde sizlere bebek odası dekorasyonu ile alakalı hem önerilerde bulunacağız hem de örnekler ile ilham almanızı sağlamaya gayret edeceğiz.

 

Kapı Mandalı

Bebeğinizin her kapı açılış-kapanışında uyanmasını kapı mandalı ile önleyebilir aynı zamanda mandal ile odaya renk katabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stok İstasyonu

Bu Stok istasyonu malzemelerin ne zaman azaldığını görmenizi sağlar.Gün boyu yorulmanızı engellemek için oturma odasına veya mutfak mobilyalarına sabitleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Beşik Minderi

Bebeğinizin beşiğini minderlerle dekore edebilir bu sayede bebeğinizi olası tehlikelerden koruyabilirsiniz. Hem bebeğiniz için daha rahat bir beşik hem de odası ile uyumlu aksesuarlara kavuşmuş olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Monte Et

Bebeğiniz için düzenli olarak kullanacağınız eşyaları veya aksesuarları monte etmeyi deneyin. Böylece hem bebeğinizin odasına kendi dokunuşunuzla renk katın hem de odada aksesuarlar dolayısıyla oluşabilecek dağınıklığı önleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Boy Ölçüm Cetveli

Bebeğiniz günden güne hızlı bir şekilde  büyüyecek. Bu sürecin her anını yakalayabilmek için odasına bir boy ölçüm cetveli yerleştirin ve onun büyüme evresine dahil olun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Bezi İstasyonu

Tüm bebek bezi değiştirme ihtiyaçlarınız için bir depolama alanı oluşturun. Kolay erişilebilmesi için tüm mendillerini, çocuk bezlerini ve tuvalet malzemelerini özenle düzenleyin. Bu sayede bütün gerekli malzemeleri bir arada depolayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eski Kıyafet Dolabını Değerlendirin

Eski bir kıyafet dolabını atıp yenisini almak yerine dolabı bebeğinizin odasına uygun olacak renkler ile boyayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelecek İçin Tasarım

Bebeğinizin çok hızlı büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz. Bunun için odayı geleceğe dönük şekilde tasarlayabilir bebeğinizin bir gence dönüştüğünde de kullanabileceği bir odaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Bir Renk

Bebeğiniz doğduğunda daha temiz bir odada kalabilmesi için odayı mutlaka boyamak isteyeceksinizdir. Boya rengini seçerken geleneklere bağlı kalarak bebeğinizin cinsiyetine göre bir renk seçebilir veya cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla oda rengini belirleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Odası Dekorasyonu

Odaya uygulanan yeni boyaya ek olarak bebek odasına küçük dekorasyonlarla renk katabilirsiniz. Bunu zevkinize göre kendiniz tasarlayabilir veya bebekler için uygun malzemeler satan yerlerden temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Depolama Alanı

Büyük bir eviniz olsa bile her zaman bebeğiniz için bir depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için bebeğinizin yatağının altına eşyaları bir kutu içinde depolayabilir ya da küçük alan kaplayacak bir dolaba gerekli malzemeleri yerleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğinizin Dolabı İçin Kolaylık

Bebeğiniz doğduktan sonra gerek gelen hediyeler gerekse sizin bebeğiniz için aldığınız kıyafetler dolayısıyla bebeğinizin eşyası sizinkinden çok olabilir. Bütün bu kıyafet kalabalığını engellemek içinse yaşlara ve aylara göre kıyafetleri ayırmanızı sağlayacak dolap bölücüleri kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Evraklar İçin Düzenleme

Doğum sertifikası, sosyal güvenlik kartı, çocuk doktoru ziyareti, aşı kayıtları, sigorta evrakları, beslenme bilgisi, ebeveynlik broşürleri, makbuzlar ve kılavuzlar gibi bebeğiniz için birçok evrağı kategorilere ayırıp bir dosyada bulundurabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizle ilgili hiçbir detayı kaçırmaz ve acil durumlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bebek Odası Dekorasyonu için Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek odası dekorasyonu yaparken sağlık açısından kullandığınız eşyalara dikkat etmeniz gerekirken fiziki olarak da dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu unutmamalısınız.  Bebeğiniz için riskli olabilecek durumlardan biri sivri köşelere sahip eşyalar. Bebek odasında sivri köşeli eşyaları minimum düzeyde kullanmaya özen gösterin. Bebek odasının anneye yakın olması da hem bebeğinizin güvenliği hem de bebeğinizin size ihtiyaç duyduğu durumda ona kolay ulaşabilmeniz için önemli faktörlerden biridir. Bebek odasını seçerken odanın güneş alıyor olmasına da oldukça dikkat etmelisiniz. Dekorasyona başlamadan önce duvarların boyanması gerekecektir bu sebeple oda boya kokacak ve boyanın kuruması gerekecektir. Bu ayrıntıları da bebeğiniz aranıza katılmadan önce gözünüzden kaçırmamanız için sizlerle paylaştık.

 

 

Bebek Odası Tasarım Fikirleri Nasıl Oluşturulmalı?

Odanın boya badana işleri bittikten sonra dekorasyon işine mobilyalarla başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için  başta ana ihtiyaçları yerleştirmeli ve sıkışık bir oda dekore etmekten kaçınmalısınız. Bebeğin beşiğini duvar renklerine ve düşündüğünüz temaya göre seçmekle dekorasyona başlamış olacaksınız. Beşiği direk güneşin ve lambanın odak noktası olan bir yere konumlandırmayın yani odanın aydınlatmasını bebeğinizin direk gözüne gelecek şekilde tepeye yerleştirmeyin ve perdeleri  ışığın odaya girmesini engelleyecek renklerde seçmemeye özen gösterin. Bebeğinizin beşiğini kapı girişine, camın bitişiğine veya ısı kaynağının yanına koymamaya dikkat edin. Özellikle odanız genişse beşiği dört tarafı açık kalacak şekilde yerleştirmenizde fayda var. Bu hem size rahat bir hareket alanı sağlayacak hem de bebeğiniz için daha tehlikesiz bir yaşam alanı olacaktır.

 

Bebek Odası Dekorasyonu için Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Duvar renkleri, bebeklerin gelişiminde ve ruh hali değişiminde büyük bir rol oynamaktadır. Araştırmalar sonucunda renklerin sadece bebeklerin değil her yaş grubundan insanı olumlu ya da olumsuz etkilediği görülmektedir. Bebek odası için renk seçmeden önce renklerin etkilerine göz gezdirmenizde fayda var.

Kırmızı Renk:

Kalp atışını, solunumu hızlandırır ve vücuda enerji verir. Bazı çalışmalar kırmızı rengin vücutta fiziksel etkilere sebep olduğunu ve bu sebeple atletik yeteneği artırdığını gösteriyor. Ancak yoğun kırmızıyla boyanmış odalarda, çocuklar kendilerini gergin ve agresif hissedebiliyor. Bu sebeple bebek odasında kırmızı rengi kullanmanızı önermeyiz.

Turuncu Renk:

Arkadaş canlısı bir renk olan turuncu ebeveynlerin pozitif duygularını ortaya çıkarır. Turuncu renk, kişiye sosyal iletişimde ilham veren bir etkiye sahip olduğu için bebeğin insan ilişkilerine oldukça faydası dokunacaktır. Yoğun kullanımında uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için turuncuyu renkli perdelerle birlikte kullanmak enerjik bir bebek odası oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sarı Renk:

Sarı renk, mutluluk ve motivasyonla ilişkilendirilir. Sarının daha yumuşak tonları bebeklerde konsantrasyonu artırırken daha parlak tonlar duygusal düşüncelerinin gelişmesini sağlar ve metabolizmalarını hızlandırır. Fakat sarının yoğun kullanımı bebeklerde hayal kırıklığı, kızgınlık ve telaş gibi duyguların uyanmasına sebep olabilir. Bu nedenle bebek odası dekorasyonunda sarı rengin yoğunluğunu kırmalısınız. Bunu duvar süslemeleri ya da farklı renkli perdelerle sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bebek Odası İçin Kullanabileceğiniz 40 Renk

Bu yazımızda yeni gelecek bebeğiniz için hayatınızı kolaylaştırarak  bebeğinizin odasını nasıl hazırlayabileceğinizden bahsetmeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz noktaları Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Bebek odası dekorasyonu ve renk seçimi nasıl olmalı?

Ev Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri-Örnekli Anlatım

Mutfak, herkesin toplandığı bir yerdir. Aile ve arkadaşlar, birlikte vakit geçirmek, yemek yapmak, yemek yemek ve hatta bazen ders çalışmak için mutfakta bir araya gelirler. Klişe olacak belki ama bu anlamda ister küçük isterse büyük olsun mutfak, evin kalbidir. Bizde Evde Mimar ekibi olarak bu içeriğimizde sizlere mutfak dekorasyonu hakkında fikirler ve öneriler sunacağız.

Mutfak Dekorasyonuna Yönelik Öneriler

Her Yerde Raflar

Lavabonun üstündeki ve adanın altındaki raf gibi açık depolama alanları, favori mutfak eşyalarınızı, biblolarınızı, renkli ve birbirinden güzel kupalarınızı görüntülemek için mükemmel bir yerlerdir.

Rustik Görüntü; Ahşabın Sakinliği

Ekose yastıklar, ahşap sandalyeler ve kirişler mutfağın rahat ve sıcak bir ortam olmasını sağlarken, metal detaylar da sofistike hissettiriyor. Diğer materyallere kıyasla stresi düşürdüğü söylenen ahşabın doğallığını mutfağınızda kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Aydınlatma

Mutfaktaki masa lambasını pek alışılagelmiş bir fikir değil ama hem pratik hemde çok şık.  İlginç bir masa lambası veya bir asma lamba, mutfağın parlak ve havadar olmasını sağlar.

Renkli Tavanlar; Mutfakta Yenilik

Renkli bir tavanla mutfağınızı şımartın. Yeşil, turuncu… asla görmekten yorulmayacağınız, iç ferahlatıcı bir renk seçmekte fayda var çünkü günümüzün önemli bir bölümünü burada geçiriyoruz. Kimi zaman yemek yapmak istemediğimiz zamanlar oluyor ancak böylesine keyifli bir mutfakta zaman su gibi akıp geçecektir.

Desenli Fayans Şıklığı

Halılar, şık görünümlü ancak çok kullanımlı bir mutfak için pratik değildirler. Bunun yerine desenli zemin döşemelerini deneyebilirsiniz. Özellikle beyaz ağırlıklı mutfak tasarımınıza; göze batmayan zarif desenli bir fayans eklemek mutfağınıza  hava katmanın incelikli bir yoludur.

Ayna Etkisi

Mutfakta ayna kullanmak çok sık karşılaşabileceğimiz bir durum değil ama kemerli antik görünümlü bir ayna sayesinde mutfağınızda farklı bir atmosfere sahip olacaksınız aynı zamanda yakındaki ışığı maksimize edecek.

Siyahın Cazibesi; Siyah Mutfak Dolapları

Uzun süre kullandığınız beyaz mutfak dolaplarınızı siyaha boyatmak! siyahın cazibesi bütün mutfağınızı saracak. Aynı zamanda siyah dolaplar, ahşap mutfak masasıyla da muhteşem bir uyum sağlayıp alışılmadık bir mutfak görüntüsü elde etmenize katkı da bulunur. Ancak mutfağınız yeterince ışık almıyorsa siyah mutfak dolaplarını önermiyoruz. Mutfak dolabı boyatma hizmetimizden yararlanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vintage Mutfak Görünümü; Geçmişe Dönüş

Eğer sizde bizim gibi ”eskiye dönüş” tarzından vazgeçemiyorsanız; yıpranmış ahşap ve vintage görünümlü mobilyalar kullanarak mutfağınıza kişilik kazandırabilirsiniz.

Mutfakta Adaları

Şık ve kullanışlı olduğu için tercih edilen adalar, ekstra kullanım alanı sağlayarak yemek yapmanızı da kolaylaştırır aynı zamanda  size depolama alanı da oluşturur. Eğer zaten bir mutfak adasına sahipseniz depolama alanını en üst düzeye çıkarmak için mutfak adasının bir kısmına sepetler ve kutular eklemek kullanışlı olacaktır.

Mutfakta Nostalji

Klasik beyaz metro fayanslarının,  Fransız bistrolarını anımsatan bakır aydınlatma sistemleri  ve ikinci el mobilyacılardan yada antikacılardan bulabileceğiniz yüksek, eski tarz tabureler ile birleşiminden ortaya çıkan nostaljik bir mutfakta kim yemek yapmak istemez ki?

Mutfağınıza Renk Ekleyin

Basit renklerde bir mutfağınız varsa ama siz klasikten kaçmak istiyorsanız işte size kurtarıcı bir tavsiye; Rengarenk beyaz eşyalar! Buzdolabından, ocağa, kahve makinesinden meyve sıkacağına kadar renk renk alternatifiniz olduğunu unutmayın. Özellikle parlak retro görünüşlü buzdolaplarına göz gezdirmenizi öneriyoruz!

Anılarınızı Saklamayın

Anılarınızı bir kutuda saklamak zorunda değilsiniz. Buzdolabınızın kapağı ne güne duruyor değil mi?  Fotoğrafladığınız muhteşem anlarınızı, gezdiğiniz yerlerden aldığınız renk renk magnetler ile buzdolabınıza asın.

Geleneksel Dokunuşlar

Rengarenk İspanyol çinileri sizleri mutfağınızdan alıp İspanya’nın büyülü sokaklarına götürecek. Bu otantik ve gösterişli çinileri kullanırken geri kalan mutfak eşyalarınızı sade tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca farklı renklerde ve motiflerde birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Eğer çok renkli bir mutfak tercihleriniz arasında değilse, siyah-beyaz İspanyol çinilerini deneyebilirsiniz. Eğer bu çinilerin yapımı sizin için fazla meşakkatli geliyor ise bu mozaiklerin yapışkanlı olanlarını da fayanslarınızın üzerine yapıştırabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar

Mutfağınız ortalama bir mutfaktan küçük ise hiç üzülmeyin. İstediğiniz ölçülerde ve renkte profesyonel bir ustaya yaptıracağınız ada ve pot raflar işinizi görecektir. Bu pot raflar mutfak gereçlerinizi estetik bir şekilde sergileyebilme açısından kullanışlıdırlar. Ayrıca çok estetik göründüklerini söylemekte fayda var.

Endüstriyel Tarz Mutfaklar

Mutfağınızı paslanmaz çelik tezgahlarla kullanarak dekore ederseniz endüstriyel tarzda bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Tabiki sanayi tipi bir mutfaktan bahsetmiyoruz. Endüstriyel bir mutfak görünümü elde ederken işin içine tablolar, bitkiler, eski okul sandalyeleri katarak herkesin hayranlıkla bakacağı marjinal bir mutfak elde edebilirsiniz.

Rahat Bir Köşe Hazırlayın

Özellikle pencere önüne koyacağınız minik bir masa ve sandalyeler sabahları çocuklarınızın hızlıca yapabileceği bir kahvaltı için yada eşinizle pazar günü içeceğiniz keyifli Türk kahvesi için harika bir köşe olacaktır. Sevimli masa örtüleri ve sandalye yastıkları ile görünümü zenginleştirebilirsiniz. Çiçekleri de unutmayın!

Bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizlere mutfak dekorasyonu ile ilgili bazı öneriler sunmaya çalıştık. Umarız açıklayıcı ve ilham verici olabilmişizdir. Bizlere bu konuyla ilgili fikirlerinizi sunmak veya soru sormak isterseniz bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Keyifli mutfaklara sahip olmanız dileğiyle!

İlginizi Çekebilir: Mutfak Dolabı Yapımı- Tamiri ve Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır?

kapakfoto
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Uygulama Örnekleri

Vintage Dekorasyonu Nasıl Yapılır-Örnekli Anlatım

Anneanneler genelde her şeyin en iyisini bilirler. Ev dekorasyonu da buna dahil! Modanın sürekli değişim halinde olduğunu hepimiz biliyoruz ancak bazı belirli klasikler vardır,  yıllarca kullanılır ama modası asla geçmez. Bu içeriğimizde sizi biraz eskilere götüreceğiz ve “Vintage” dekorasyon nasıl yapılır size örneklerle birlikte fikir vermeye çalışacağız.

Vintage Dekorasyonuna Yönelik Öneriler

Çiçekli Duvar Kağıtları

Son zamanlarda ne kadar minimalist bir görünüm almış olsalar da çiçekli duvar kağıtları hala vintage akımına öncülük ediyorlar. Pastel renklerde çiçek desenleri ile tasarlanmış bu duvar kağıtlarını mutfağınızda, salonunuzda ve yatak odanızda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle beyaz ahşap görünümlü mutfak dolaplarıyla uyum içinde olan bu duvar kağıtları içinizi açacak.

5 Çayına bekliyoruz; Danteller

Abartmadığımız surece kesinlikle emek isteyen; el işi danteller masalarınızın, sehpalarınızın üzerinde çok sevimli duracaktır. Tabiki günümüze uygun dekoratif ürünlerle örneğin;güzel kokulu mumlarla birlikte kullanarak onları modernize etmeyi unutmayın.

Bebekleri unutun, büyükanneler gibi uyuyun!

Pirinçten yapılmış döküm yataklar, vintage görünüm elde etmek için iyi bir secim. Yatak odalarında şıklığı ile göze çarpan bu yatakları bol yastıklarla süsleyip, odanıza uygun tonlarda pastel renkli yatak örtüleri ile kullanırsanız dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.

Sayvanlı Karyolalar

Eğer demirden yapılmış bir yatak tercih etmiyorsanız size bir alternatif daha sunabiliriz. 40’lı yılların son derece zevkli işlemeleriyle ahşap gibi birçok materyalden yapılan sayvanlı karyolalar ile birlikte yatak  odanızda zevkli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Pembe Banyo Karoları

Pembe çinili banyolar, 40’larda ve 50’lerde büyük bir trenddi. Simdi ise tekrar geri dönüyorlar. Beyaz renkli banyonuzla bu pembe karolar uyum içinde olacaklar. Hatta desenli fayans modelleri ile banyonuza vintage görünümü getirin.

Geçmişe Dönüş

Günümüzde bu gelenek pek fazla devam etmese de çeyiz sandıkları veya dekoratif sandıklar yatak odanıza hem vintage bir hava katacak hem de size yedek çarşaflarınızı, fotoğraf albümlerinizi ve daha fazlasını saklayabileceğiniz bir depolama alanı sağlayacak.

“Nakış” Sanatı

Yurtdışında hoop sanatı olarak bilinen nakış, çemberler üzerine işlenerek duvarlarınızı süsleyebileceğiniz sanat eserleri olarak kabul edilebilir.

Vintage Bavul

Retro görünümlü bavulları, dekor oluşturmak adına odanızın bir köşesinde kullanmak ve üzerine koyacağınız birkaç kitap,vazo ile görünümü güçlendirmek hiç de zor değil. Aynı zamanda sezonu olmayan giysilerinizi de bu bavulların içerisinde saklayabilirsiniz. Retro

Eskitme Dolaplar

Mobilya seçiminde eskitme eşyalar, vintage tarzın ilk kuralıdır. Bu eşyaları kendiniz yaptırabilirsiniz, mobilyacılardan temin edebilirsiniz veya bir antika dükkanına uğrayabilirsiniz. Hatta sahip olduğunuz eşyalarınızı bazı işlemlerle eskitme görünüm elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin dolap önerisi olarak sizlere eski mutfaklarda kullanılan camlı kabinleri sunabiliriz. Renk ve doku olarak beyaz, ahşap, rustik mobilyalar genel vintage havasını yansıtır.

Klasik bir Büyükanne Hareketi

Dekoratif tabaklar, duvarlarınızı süslemeniz için iyi bir öneri. Özellikle mavi beyaz işleme detaylı tabaklar yemek odanızı zarif bir vintage görünüme kavuşturacak.

Tekstil; Perde, Masa Örtüsü, Yorgan

Ev tekstilinde; yorgan, perde, masa örtüsü gibi seçimler her ne kadar ufak detaylarmış gibi görünse de evi bütünleyen ürünlerdir. Yorgan seçerken dantel detaylı, tığ işi yorganlar tercih edebilirsiniz. Mutfak perdesi olarak da ”patchwork” yani parçalı veya katlı perdelerden yararlanırsanız vintage tarzın sevimliliğini evinizde kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Dekoratif Ürünler

İster kahve, çay, un, ister şeker olsun, üzerlerindeki retro yazılarla birlikte dekoratif metal bidonlar eğlenceli ve işlevseldir. Mutfağınızda kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizler için ”Vintage dekorasyon nasıl yapılmalıdır?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Umarız fikirlerimiz ile size ilham verebilmişizdir. Aklınıza takılan bir soru veya Evde Mimar ekibinden hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Güzel 8 Vintage-Retro Tarzında Ev Dekorasyon Örnekleri

sarkkosesidekorasyonuvenasilyapilir
Ev Dekorasyonu

Evde Şark Köşesi Nasıl Yapılır-Şark Dekorasyonu Örnekleri

Türkçe’de ‘Doğu’ anlamına gelen Arapça kökenli Şark kelimesi, doğu kültürü ve Osmanlı kültürünü düşündüğümüzde aklımıza geleneksel oturma alanlarını getirir. Türklerin göçebe olduğu dönemlerden bu yana kullanılan ve Osmanlı döneminde bütün anadolu evlerinin misafir ağırlama köşesi haline gelen Şark köşeleri günümüzde de yeniden evlerde yerini almaya başladı. Siz de evinizde Şark Köşesine yer vererek misafirleriniz ve kendiniz için sıcak bir oturma alanı oluşturabilir, günlük koşuşturmadan biraz olsun uzaklaşıp zamanda yolculuk yapabilirsiniz. bannermimar-04

Şark Köşesi Nedir?

Şark köşesi; kilim veya etnik desenli kumaş ile kaplı minderler ve ahşap divandan ya da yalnızca minderlerden oluşan sedirler ile kilim, halı, bakır çanaklar ve sürahiler gibi geleneksel aksesuarlardan meydana gelen, anadolu kültüründe misafir ağırlamak için oluşturulmuş alanlara denir.

Şark Köşesi Dekorasyonu Örnekleri

Şark köşesi yapabilmek için öncelikle örnekleri incelemek gerekir. Eğer örnekleri doğru şekilde incelersek kendi evimiz için de fikirler oluşturabiliriz. Burada kendi alanımızı doğru anlamalı, beğendiğimiz örneklerden aldığımız ilhamlar ile şark köşesi dekorasyonu için oluşturduğumuz alanı tekrar dizayn etmeliyiz.

Evinizde Şark Köşesi Nasıl Yapılır-Oluşturmak İçin Nelere İhtiyaç Var?

1- Şark Köşenizin Olmazsa Olmazı Sedirler!

Eğer evinizde bir şark köşesi oluşturmak istiyorsanız sedir olmazsa olmazdır. Sedirler bir ahşap baza ve etnik desenli kumaşlar ya da kilimlerle kaplı minderlerden meydana gelir. Ahşap bazaların üzerine ve duvarlara minderler yerleştirilir. Sedirler “L” şeklinde ve bazen de “U” şeklinde duvarlara konumlandırılır. Sedirin yüksekliği ise yöreden yöreye değişim göstermekle birlikte anadolu kültüründe yerde yemek yenildiği için genellikle sedirler yere yakın olmaktadır. Siz de kendi konforunuza göre bir yükseklikte sedir yaptırabilirsiniz. Bunlarla birlikte yalnızca minderlerden oluşan oturma alanları tasarlamanız da mümkün. Yalnızca minderleri kullanarak hem rahat hem kolay hem de hesaplı bir sedir oluşturabilirsiniz.

2- Geleneksel Halılar ve Kilimler Kullanın

Şark köşesi oluşturmak istiyorsanız yalnızca sedirler kullanmanız yeterli olmayacaktır. İstediğiniz o geleneksel görünüm için sedirlerle birlikte halı ve kilimlerden de destek almalısınız. Etnik desenlere sahip geleneksel halıları tercih etmeniz ve modern tasarımlardan kaçınmanız ortamın bütünlüğü açısından oldukça önemli. Ayrıca halı kulanmak yerine kilimlerden de yararlanabilirsiniz. Kilimleri sadece yerde değil duvarlara asarak da kullanabilirsiniz. Duvarlara astığınız kilimler sayesinde şark köşenizde aradığınız geleneksel atmosferi oluşturabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kilim desenleri

3- Şark Köşenizi Perdelerle Tamamlayın

Şark köşenizi oluştururken seçeceğiniz perdeler de oldukça önemli. Perdelerinizi seçerken sedirlerinizin ve kilimlerinizin desen ve renkleri ile uyumlu olmasına ve modern çizgilerden uzak olmasına dikkat etmelisiniz. Sedir minderlerinin ve kilimlerin oldukça desenli olmasından dolayı daha ferah bir görüntü için düz ve desensiz perde veya yalnızca tüllerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte tamamen etnik bir görüntü için perdenizde de bu motiflerden yararlanabilirsiniz.

4- Şark Köşenizi Aksesuarlarla Süsleyin

Şark köşenizin bir başka olmazsa olması tabii ki aksesuarlardır. Kendinizi geçmiş zamanlarda hissetmek, geleneksel yaşama olan özleminizi gidermek için şark köşenizde eskiyi andıran, anadolu ve etnik kökenli aksesuarlardan yararlanmalısınız. Sedirlerinizin arasına sereceğiniz halı ya da kiliminizin üzerine rahle ve bakır sini koyabilirsiniz. Sini kullanmak istemiyorsanız eskitme ya da ahşap oymalı sehpalar kullanabilirsiniz. Eğer dilerseniz sehpalar ve siniler yerine yine motifli puflar da kullanmanız mümkün.Duvarlarınıza bir kaç raf ekleyip buralara bakır ve gümüş sürahi, semaver, ibrik, bardak ve çanaklar koyabilirsiniz. Ayrıca geleneksel çerçeveli aynalardan da yararlanabilirsiniz.

5- Kol Yastıkları Kullanın

Sedirleriniz için kol yastıkları yaptırarak hem güzel bir görüntü elde edebilir hem de çok daha rahat bir oturma alanı elde edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kendin yap fikirleri

sarkkosesicalismasi

6-  Duvarlarınıza Saz ve Bağlama Asın

Anadolu kültürünün en önemli simgelerinden olan saz, bağlama ud gibi müzik aletleri de şark köşesi konseptine oldukça uygun aksesuarlardır. Eğer aile yadigarı biz saz veya bağlamanız varsa eminiz oluşturduğunuz şark köşesinin duvarına yakışacaktır. 

7- Modern Şark Köşesi Mümkün

Eğer evinizde şark köşesinin samimiyet ve rahatlığını istiyor ama geleneksel tarzlar bana göre değil diyorsanız, modern bir şark köşesi yaratmanız da mümkün. Şark köşenizde modern desenlerde ve canlı renklerde kumaşlara sahip minderlere yer vererek modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Geleneksel şark köşesinde olduğu gibi modern şark köşesinde de kullanacağınız perde, halılar ve aksesuarların sedirinizle uyumlu olması oldukça önemlidir.

Hepimiz gün içerisinde bir çok koşturmanın içinde yoruluyoruz. Evimize döndüğümüzde ailemizle ve sevdiklerimizle rahat ve huzurlu bir oturma alanı arıyoruz. Bu yazımızda, modern çizgilerden çok geleneksel motiflere özlem duyanlar için kendilerini geçmiş zamanlarda bir anadolu evinde gibi hissetmelerini sağlayacak şark köşesi dekorasyon önerilerinde bulunduk. Umarız faydalı olabilmişizdir. Sizler de şark köşesi ile alakalı merak ettiklerinizi Evde Mimar ekibi ile paylaşabilir, dilediğiniz zaman sorularınızı bize iletebilir ve iç mimarlarımızdan kendi eviniz için öneriler alabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Vintage dekorasyon örnekleri

duvarkagidiorneklerivetasarimlari
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Uygulama Örnekleri

Duvar Kağıdı Tasarım Fikirleri ve Uygulama Örnekleri

Renkli duvar kağıtları eğlenceli desenleri ve her dekorasyon tarzına uygun motifleriyle duvarlarını değiştirmek isteyenler için güzel alternatiflerdir. Bu içeriğimizde sizlere harika duvar kağıdı tasarım fikirleri ve uygulama örnekleri ile ilham vermeye çalışacağız. 

Palmiye Desenli Duvar Kağıtları; Kaliforniya Dokunuşu 

Amerikan filmlerinde bolca gördüğümüz Kaliforniya palmiyelerini duvarlarınızda kullanmak mekana zarif bir güney havası katacaktır. Son derece moda olan palmiye desenli duvar kağıtlarınızı pirinç mobilyalar ve sarı renkli aksesuarlarla tamamlamanızı öneriyoruz. 

Çizgili Duvar Kağıtları 

İster enine ister boyuna; ortama dramatik bir hava katmak istiyorsanız çizgili duvar kağıtları ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Özellikle siyah-beyaz çizgiler doğru mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile kullanıldığında çok zevkli bir görünüm elde etmenizi sağlar. 

Mavi Çiçekli Duvar Kağıdı 

Mavi çiçekli duvar kağıtlarını banyo duvarlarınızda kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. Hatta antika görünümlü tuvalet ürünleriniz ile birlikte kullanırsanız emin olun kendi evinizdeki tuvalete girmek için bile sıra bekleyebilirsiniz. 

Yeşillik Desenli Duvar Kağıtları 

Palmiye deseninin yanı sıra her çeşit, küçük veya büyük desenli bitkiyi duvarınıza yansıtabilirsiniz. Doğadan esinlenerek tasarlanmış bu duvar kağıtları evinizin daha canlı bir atmosferi yakalamasını sağlayacaktır. Metalik saksılar, hasır mobilyalar, sepetler ile bu naturel görüntüyü güçlendirebilirsiniz. Ayrıca bitki desenli duvar kağıtları mutfak, yemek odası, salon, yatak odası, koridor gibi evin her yerinde kullanıma uygundur. Eğer bitki desenlerinin odanızda nasıl duracağından emin değilseniz, sökülebilir duvar desenlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. 

Kumaş görünümlü Duvar Kağıtları 

Kumaş desenli duvar kağıtları ile kağıt kaplatacağınız odanızda vintage bir görüntü elde edebilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var; bu tarz duvar kağıtları motifleri nedeniyle karmaşık bir görüntüye yol açabiliyor. O yüzden uygulamadan önce mobilyalarınızla uygun olup olmadığını iyi düşünmelisiniz veya profesyonelden bir iç mimardan görüş alabilirsiniz. Bu hizmetimizden yararlanmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Son Moda; Ananas ve Flamingo! 

Ananas ve flamingolar her tarafımızı sarmış durumdalar ama o kadar tatlılar ki yatak odamızdan, banyomuza kadar duvarlarımızı süslemelerine izin vereceğiz sanırız. Örneklerimizi incelediğinizde sizinde evinizin bir köşesinde onlara yer vermek isteyeceğinize eminiz. Hatirlatmada fayda var; boyle kucuk ve sık desenli duvar kagidi kullanimlarinda, basit renkli mobilyalar secilmesi son derece onemlidir.

Sulu Boya Desenli Duvar Kağıtları 

Bu tasarım sulu boya desenli duvar kağıtları, sanatsal ve soyut bir çizgiye sahipler. Yatak odasında kullanmak için iyi bir tercih olabilir. Sulu boya desenli duvar kağıtlarında özellikle pastel tonlar seçerseniz, odanızı boğmamış olursunuz. Aynı zamanda ışıklandırmaya da dikkat etmeyi unutmayın!

Geometrik Duvar kağıtları 

Geometrik desenler adeta minimalizm sembolu haline geldiler. Klasik motiflerden sıkıldıysanız, sıra dışı bir iç mimari hayal ediyorsanız; geometrik duvar kağıtlarını salonumuzda neden görmeyelim ki?  

Siyah Beyaz Motifli Duvar Kağıtları 

Siyah ve beyazın birleşiminin asaletini hepimiz kabul ediyoruz. Üstüne bir de şık motifler ile karşımıza çıkınca bütün evin duvarlarını kaplayasımız geliyor…ama bunu yapmıyoruz tabiki! Bu göz alıcı duvar kağıtlarını özellikle yatak odalarında, ofislerde kullanmanızı öneriyoruz. Siyah şık bir tekli koltuk ile zarif bir görüntü yakalamak o kadar zor olmasa gerek. 

Dokulu Duvar Kağıtları 

Dokulu duvar kağıtları son zamanlarda çok revaçta. Özgün görüntüleri ile evinize farklı bir hava getirebilirsiniz. Dokulu duvar kağıdı renk seçiminde antrasit, gri ve kahverengi tonları modern evlerde kullanım açısından önerilerimiz arasında.

Hayvan Motifli Duvar Kağıtları; Çok Şirin! 

Bu tür duvar kağıtlarının çocuk odası kullanımında tam isabet olduğunu söyleyebiliriz. Yengeç, çita, tavşan, fil… Çok fazla seçeneğiniz var. Bu tür duvar kağıtlarında beyaz mobilya kullanımını şiddetle tavsiye ediyoruz aynı zamanda küçük bir odaya sahipseniz motifli duvar kağıtlarını tek bir duvarda kullanabileceğinizi de unutmayın! 

Minimalist Duvar Kağıtları  

Minimal, basit desenli duvar kağıtları ile mobilyalarınıza kolaylıkla modern bir boyut kazandırabilirsiniz. Tabi gereksiz eşyaları odanızdan çıkarmayı da unutmayın. Minimal bir salon dekorasyonu hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Lüks bir görünüm; Altın Rengi Duvar Kağıtları 

Eviniz için lüks bir görünüm hayal ediyorsanız; altın rengi duvar kağıtları tam size göre. Özellikle yemek odalarında büyük, ihtişamlı bir avize ile altın rengi duvar kağıdının uyumunu incelemenizi öneriyoruz. 

Japon Desenli Duvar Kağıtları 

Japonlara has bir çeşit kumaş boyama sanatı olan Shibori tekniği ile yapılmış bu duvar kağıtları (ya da o izlenim elde edilmiş) evinizde geleneksel bir rüzgar estirecek. Banyonuzda kullanmak için iyi bir seçim. 

Basit Desenli Duvar Kağıtları 

Eğer mobilyalarınız ağır, ihtişamlı bir görüntüye sahipse ve duvarlarınızda duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız size basit desenli duvar kağıtlarını öneriyoruz. Kahverengi, krem, bej veya gri renkte bu tür duvar kağıtları evinizi boğmayacaktır. Özellikle deri detayları ile harika uyum sağladıklarını da söylemekte yarar var. 

Plaj Desenleri; Sahil Evi 

Deniz kabukları, midyeler, balıklar… mavi, kum rengi ve beyaz. Sahil evi atmosferi huzur verici. Banyonuzda aynanızı kullandığınız duvarda, bu tarz desenleri seviyorsanız kullanmaktan çekinmeyin bununla birlikte banyonuza hasır dekoratif ürünler ve birkaç tane de çiçek ekleyin.  

Etnik Desenler 

Yastık kumaşlarınızla benzer motifler kullanabileceğiniz bu etnik desenler, zorlamadan kullanıldığında çok şık görüneceğine eminiz. Örneğin; Fas’ın dekorasyon kültüründen ilham alabilirsiniz. 

Art Deco Etkisi Duvarlarınızı Ele Geçirsin 

‘’Great Gatsby’’ filmindeki ihtişamlı iç mimarisinden de hatırlayacağınız ‘’Art Deco’’ stili duvar kağıtları eskilerin lüks şıklığını evinize getirebilmeniz için ideal bir alternatif. 

Ilginizi Cekebilir; Ev Yenileme için Uygulayabileceğiniz 14 Harika Öneri ve Uzman Fikirleri

Bu içeriğimizde sizlere evinizin atmosferini tamamı ile değiştirecek Duvar Kağıdı Tasarım Fikirleri ve Uygulama Örnekleri sunmaya çalıştık. Umarız örneklerimiz hoşunuza gitmiştir ve karar vermenize yardımcı olmuştur. Evde Mimar ekibine herhangi bir sorunuz veya paylaşmak istediğiniz bir düşünceniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

boyabadanasonrasitemizliknasilyapilirnasilyapilmali
Boya Badana

Boya Badana Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır Nasıl Yapılmalı?

Boya sonrası temizlik boya badana uygulamalarının sonunda ev sahipleri tarafından istenen çalışmalar arasında yer almaktadır. Her ne kadar boya badana temiz yapılsa da evin genel temizliği muhakkak yapılmalıdır. Bu temizlik işlemleri eğer iyi bir şekilde yapılır, evin tümü iyi bir biçimde havalandırılırsa ev dekorasyonunun oluşturulmasında da ilk adımlar atılmış olur. Bizler de Türkiye’nin en büyük boya badana firması olarak sizlere boya sonrası temizlik nasıl yapılmalı kısaca anlatmaya çalışacağız.

Boya sonrası temizlik öncesi son kontroller

Boya sonrası temizlik işlemlerine başlamadan önce son kontrollerin yapılması en önemli faktörler arasında yer alır. Özellikle ayakkabılarımız ile gezerken boya lekelerinin oluşup oluşmadığı, kapı kenarlarında, pervazlarda oluşan lekelerin olup olmadığı titizlik ile kontrol edilmelidir.

Boya fırçaları ve ruloları temizleme

Boya fırçaları ve ruloları temizlemek genel temizliğin başlangıcını oluşturmaktadır. Eğer malzemeler doğru şekilde temizlenirse etrafa sıçrayabilecek potansiyel lekelerin de önüne geçilmiş olur.

Kaplayıcı ürünleri temizleme

evdemimarboyabadanaornek

Boya badana sırasında evin eşyalı olması durumunda birçok eşya muhafaza edilmek için muşambalar, bantlar ile korunur. Bu koruyucu ürünlerin ise üzerine boya badana sırasında elbette ki boyalar düşecektir. Bunları doğru şekilde toplamak ve silkelemek temizliğin temel noktalarından biridir.

İlgili içerik: Boya badana nasıl yapılır?

Boya sonrası sorunlu yerleri temizleme

Her insan nasıl mükemmel değilse her boya badana uygulaması da mükemmel olamaz. Sorunlar elbette ki ortaya çıkacaktır. Boya sonrası temizlik ve son kontroller de burada ortaya çıkmaktadır. Burada ince işçilik sıkıntıları tekrar tespit edilerek giderilmelidir. Özellikle kenar çalışmaları iyi bir usta tarafından incelenerek uygulama yapılmalıdır.

Havalandırma desteği

Bir boya badana çalışması kesinlikle doğru şekilde havalandırılarak yapılmalıdır. Evin doğru biçimde havalandırılması boyanın tüm kimyasalların havaya karışması sağlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle temizliğin bir parçası olan havalandırmayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Hem uygulama sırasında hem de boya badana işleminin sonrasında havalandırmaya özen göstermeliyiz.

İnşaat Sonrası Genel Temizlik

İnşaat sonrası ustaların yaptığı temizliğin ardından evin dip köşe tekrar temizlenmesi gerekir. Bu işlemi ise sağlam bir temizlik ekibinin gerçekleştirmesi, iyi bir uygulama ile evin güzel bir biçimde temizlenmesi tam bir mecburiyettir. Burada camların temizlenmesi, parkelerin, süpürgeliklerin güzel bir biçimde tekrar temizlenmesi gerekir. İnşaat sonrası temizlik haftada bir yapılan ev temizliğinden de farklıdır. Haftada bir yapılan ev temizliği genel toz alınması şeklinde gerçekleşirken inşaat sonrası temizlik çok daha ağırdır. Daha büyük ekipler daha uzun sürelerde inşaat sonrası temizlik işlemlerini gerçekleştirirler.

Bu içeriğimizde sizlere boya sonrası temizlik ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de boya badana sonrası harika bir eve sahip olmak istiyorsanız yukarıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Uygulamalar hakkında unutulmaması gereken bir nokta da genel temizlik ile boya sonrası temizliğin karıştırılmaması gerektiğidir. Genel temizlik evin dip köşe temizliği anlamına gelir mutfağın, salonun köşe bucak temizlenmesi boya sonrası temizlik ile karıştırılmamalıdır.

İlgili içerik: İstanbul boya badana ustası

camgobegiduvarboyasi
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, Renkler

Cam Göbeği Rengi Duvar Boyası Örnekleri ve Uyumlu Renkler

Cam göbeği rengi modern ev dekorasyonunun en güzel renklerinden biridir. İçerisinde hem mavi hem yeşil rengin fısıltıları bulunur. Rengin genel kullanımı eve canlılık ve enerji katar. Tüm bunlara rağmen her odada ve her mekanda cam göbeği rengi kullanılmaz. Rengin kullanımı için evin birkaç şartının yerine getirilmesi gerekir.bannermimar-03

Cam Göbeği Rengi Duvar Boyası Örnekleri

Örnekler ile zihinde canlandırmak çok daha kolay olur. Evinizde cam göbeği renginin nasıl kullanılacağını bu örnekler ile tespit edebilirsiniz. Bununla birlikte duvarlarınızın dekorasyonu hakkında fikirlerinizi yine örnekleri inceleyerek edinebilirsiniz. Örnekleri doğru şekilde incelemek size güç vereceği gibi ilham almanızı da kolaylaştırır. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak sizlere cam göbeği rengi duvar boyası örnekleri derledik. Evinize özel ilhamlar sizi bekliyor.

Cam Göbeği Rengi ile Uyumlu Renkler

Cam göbeği renk uyum konusunda içine kapanık bir renktir. Her renk ile arkadaşlık kuramaz, çekingen davranır. Kendi grubundan olmayan renkleri yanına yaklaştırmamalısınız. Burada sıcaklığı yakın renklere ve yumuşak geçişli renklere ağırlık vermelisiniz. Uyum konusunda pastel renkler de denenebilir. Evde Mimar olarak ise bu doğrultuda size doğru bir rehber oluşturmaya çalıştık. Cam göbeği ile uyumlu renkler ve nasıl kullanıldığını aşağıda bulunan örneklerde rahatlıkla görebileceksiniz.

Cam Göbeği Rengi Hangi Odalarda Kullanılır?

Renk sanıldığı gibi her odada kullanılmaz. Özellikle küçük salonlarda, mutfaklarda ve banyolarda kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir renktir. Fakat çocuk odası dekorasyonu, genç odası dekorasyonu gibi enerjinin bol olacağı yerlerde cam göbeği rengi tercih edilir. Ortama enerji vereceği gibi ortamın atmosferini de güçlendirmektedir. Cam göbeğinin huzur verici etkisi de kesinlikle yadsınamaz. Mavinin tonlarını içerisinde barındırdığı için dinlendirici etkisi de vardır. Evinizde samimi bir ortam oluşturmak için cam göbeği rengini sizler de deneyebilirsiniz.

Evinizi iyi boya badana ustaları ile güzelleştirmek, cam göbeği ile farklı bir atmosfer yaratmak isterseniz bizi istediğiniz an arayabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere cam göbeği rengi ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi Evde Mimar ekibine iletebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Turkuaz rengi

Ev Dekorasyonu

Minimalist Salon Tasarım Örnekleri Ve Tasarımları

Minimalizm, kelime anlamıyla; başlıca sanatta, edebiyatta ve tasarım gibi birçok alanda en az ve en bariz, olmazsa olmaz öğelerin basitçe kullanılmasıdır. Minimalizmin etkisi mimari de bariz bir şekilde görülmektedir. Bu yazımızda evlerimize yeni bir soluk getirebilecek minimalist salon tasarım örnekleri ve tasarımlarından bahsedeceğiz. 

Salonunuzda Minimalist Tasarım Etkisi

Minimalizme Geçişte İlk Adım; Duvarları Beyaza Boyatmak 

Tabiki bu bir şart değil ancak beyaz duvar boyası salonunuza net ve sakin bir hava katacaktır. Küçük detaylar gözünüze daha çok çarpacak ve düzenli bir görünüm elde edececeksiniz. Beyaz duvarlarınızı basit çerçeveler ve en sevdiğiniz siyah-beyaz fotoğraflarınızla, internetten rahatlıkla bulabileceğini minimalist harflerle (örn; Helvetica fontuna göz gezdirebilirsiniz) yazılmış sözlerle süsleyebilirsiniz.  

Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı? 

Mobilya seçimi yaparken de yine basit fikirler üzerinden gitmelisiniz.  Beyaz, gri tonları, bej, krem gibi açık renkler minimalist bir salon için sağlıklı seçimler olacaktır. Mobilya seçimindeki bir diğer önerimiz de konforlu, rahat ve sağlam mobilyalar seçmeniz. Ayrıca masa ve sehpalarda ferforje, açık renkli ahşap, metal kullanmak iyi bir fikir böylelikle salonunuzu dinamik tutabilirsiniz.  

Dekorasyonunuzu Basit ve Nötr Tutmaya Özen Gösterin. 

Dekorasyon önerisi olarak metallerden, bitkilerden, soğuk gri tonlarındaki dekoratif ürünlerden, sanat eserlerinden, hasır ve deriden, tasarım ürünlerden yararlanmakta fayda var. Örneğin; sehpanızın üstüne öylesine konulmuş birkaç dergi, koyu parkelerin üzerine atılmış etnik bir kilim salonunuzu oldukça şık gösterebilecek detaylardır. Bunun dışında modasının geçmiş olduğunu düşündüğünüz materyallerinizi de modernize edebilirsiniz.  

Desen Katmaktan Kaçınmayın. 

Basit odalarda eşsiz desenler kullanmak onları daha dikkat çekici kılacaktır. Yastık kılıflarında, koltuğunuzun üzerine attığınız örtüde, perdenizde aşırıya kaçmadan; ilginç çizgiler, geometrik tasarımlar seçebilirsiniz.  

Geometri’nin Dekorasyondaki Gücü 

Minimalist stil dekorasyonlarda geometrik şekiller ve yararlanmak mantıklı bir tercihtir. Özellikle mobilyalarınızda yuvarlak, kare ve üçgenin keski hatlarını hatta eğrileri kullanabilirsiniz ama tasarımların zarif görünmesine dikkat etmenizi öneririz.  

Işıklandırma Sistemleri 

Eğer çok sayıda ve büyük pencerelere sahip bir salonunuz varsa bu konuda şanslısınız demektir. Standart bir odaya sahipseniz de aydınlatma için; minimalist çizgilerden ilham alınarak dizayn edilen led ışık sistemleri, metal abajurlar, ayaklı lambalar iyi birer tercih olacaklardır. Bunun yanı sıra ışıklandırmanın yeterli olmasına özen gösterin. Çünkü dekorasyonun kendini göstermesinde en büyük etkenlerden birisi ışıklandırmadır.  

Depolama İçin Tasarım Ürünler

Eğer ki salonunuzda minimal bir dekorasyon yapmaya kesin karar verdiyseniz ilk önceliğiniz ‘’düzen’’ olmalı bu nedenle bol bol depolama alanı elde etmelisiniz. Bunun için; tasarım dolaplardan yararlanabilirsiniz. Salonunuzun özel ölçülerine göre, kullanışlı dolaplar tercih etmenizde yarar var.  Evde mimar ekibi olarak bizimle iletişime geçerek profesyonel ustalarımıza salonunuza uygun dolap tasarımı yaptırabilirsiniz.  

 

Bu içeriğimizde sizlere minimalist salon tasarım örnekleri sunmaya çalıştık. Umarız size ilham verebilmişizdir. Basitlik, ve sadeliğin sembolü, ‘’daha azıyla yaşabilme sanatı’’  olan minimalizmi, sadece ev dekorasyonunuzda değil bir hayat felsefesi olarak belirlemenizi önererek bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi, yorumlarınızı dilediğiniz an bizimle paylaşabileceğinizi belirtiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Mimar ve İç Mimarlardan Salon Stilleri ve Dekorasyon Örnekleri

Ev Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri, Yatak Odası

Yatak Odası Dekorasyonu için İç Mimarlardan 20 Enfes Öneri

Yatak odası dekorasyonu önem verilmesi gereken alanlardan biridir. Hayatımızın önemli bir bölümünü yatak odalarında geçiririz ve odanın dekorasyonu yaşam kalitemizi doğrudan etkiler. Sabah mutlu uyandığımızda günümüzün iyi geçmesi yatak odamızın dekorasyonunun bizim üzerimizdeki etkilerine bağlıdır. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere yatak odası dekorasyonu için 50 enfes öneri hazırladık. Önerilerimiz içerisinde sizlerin de evine uyabilecek harika fikirlerin olduğunu düşünüyoruz. Haydi başlayalım 🙂

1- Çiçek Desenlerini Kullanın

cicekdesenlerinikullanin

Yatak odanızda çiçek desenlerini kullanmak sizlere doğal bir his verecektir. Hem evinizin dekorasyonuna canlılık katar hem de yatak odanızın harika bir hal almasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Küçük yatak odası dekorasyonu

2- İspanyol Esintili Yatak Odaları Oluşturun

ispanyolesintiliyatakodalari

İspanyol yatak odaları otantik bir tarz seviyorsanız tam size göre olabilir, özellikle şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız bu yatak odaları sizler için harika olacaktır. Ahşabı hayatınıza katmak için bu yatak odaları doğru nokta olacaktır.

3- Gri Rengi Yatak Odalarına Katın

grirenkyatakodasidekorasyonu

Gri renk her odaya bambaşka bir atmosfer yaratmak için oluşturulmuştur. Yatak odanız için de son derece modern ve sade bir görünüm kazandırabilir. Gri ev dekorasyonu yazımızda da gri rengi evinizde nasıl kullanmanız gerektiğini sizlere aktarmaya çalıştık.

4- Yatak Başı Tablolar Etkili Olacaktır

yatakodasitablodekorasyonu

Yatak başlarına koyduğunuz tablolar sizlerin de harika bir yatak odası dekorasyonuna sahip olmasına yol açacaktır. Özellikle odayı gri gibi atmosfer yaratıcı renkler ile güzelleştirmek istiyorsanız sade tasarımlı tablolar uykunuza kalite katacaktır.

5- Yumuşak Gri Huzur Katar

yumusakgriyatakodasidekorason

Yumuşak gri kullanmak beyazın o saf hissini gri ile evinizde kazanmanıza yardımcı olur. Odada rahat nefes almanızı ferah bir görünüm elde etmenize yol açar. Özellikle sade ve minimalist bir tarz seviyorsanız yumuşak gri renk tam size göre bir dekorasyon rengidir.

6- Renkli Yatak Odaları Şahane Olur

renkliyatakodasidekorasyonu

Renkli yatak odaları oluşturmak hayatınıza da renk katacaktır. Eğer enerjik bir yapınız varsa renkli yatak odalarını deneyebilirsiniz. Bununla birlikte yatak odası dekorasyonunuzda kontrast renkler kullanarak da istediğiniz dekorasyonu elde edebilirsiniz.

7- Raflar Dolaplar Kullanış Katsın

yatakodasiraflar

Yatak odanızda bolca eşya kullanmak ve bu eşyaları muhafaza etmek büyük önem taşır. Raflar, dolaplar kullanım kolaylığı sağlamanın yanında dekorasyonunuza da olumlu katkı yapacaktır.

8- Klasik Tarz İyidir

klasiktarzyatakodasidekorasyon

Yatak odalarını dizayn ederken klasik ve bilindik tarzı kullanmak huzur verir. Sizler de odanızın dekorasyonu konusunda kararsız kaldıysanız klasik tarz mobilyaları ve dekorasyonu tercih edebilirsiniz.

9- Pembe Rengi Yatak Odanıza Katın

pembeyatakodasidekorasyonu

Pembe rengi yatak odası dekorasyonu için kullanmanız odaya enerji ve huzur katar. Mutlu bir odaya açılan kapılar pembe rengin duvarlara yansımış halidir.

10- Zarif Hatları Kullanmak Gerekir

zarifyatakodasidekorasyon

Zarif hatlar yatak odasına yakışır. Sade bir tarz ile birlikte zarif hatlı mobilyaları ve ev eşyalarının tercihi odanın tüm tasarım dilini olumlu yönde etkileyecektir.

11- Aynalı Yatak Odası Tasarımlarını İnceleyin

yatakodasiaynalidekorasyon

Yatak odalarını aynalar ile süslemek size enfes bir dekorasyon fırsatı sunacaktır. Aynaların ev dekorasyonunda en fazla kullanıldığı yer olan yatak odalarında siz de aynaları deneyebilirsiniz.

12- Simetrik Tasarımlar Her Yerde

simetrikyatakodasidekorasyonu

Simetriği ev dekorasyonunda kullanmanızı her daim öneriyoruz. Odanızı ikiye bölmeniz ve iki bölümünü birbirinin simetriği şeklinde tasarlanmanız yatak odanızı güzelleştirecektir.

13- Lacivert Renk Atmosfer Kazandırır

lacivertevdekorasyonuyatk

Lacivert renkleri yatak odalarına iliştirmek odaya bambaşka bir atmosfer ve tarz katar. Mavinin koyu tonları huzuru simgelerken uyku kalitenizi de arttırıcı özelliklere sahiptir.

14- Mavi Beyaz Uyumu

mavibeyazyatakodasidekorasyonu

Yatak odalarında her zaman sadelik ön planda olmalıdır. Sadeliği sağlayan iki renk olan mavi ve beyaz ise harika uyumu neticesinde evinizi güzelleştirmek için sizleri beklemektedir.

15- Modernlik ile Sadeliği Birleştirin

modernvesadetasarimyatakodasidekorasyonu

Modern tasarımlar ile birlikte sade anlayışı yatak odanıza yansıtmalısınız. Burada renklerin dışında ev eşyalarının kullanımını da baz alarak modern bir görünüm için kafa yormanız gerekir.

16- Pastel Mavi Renklere Ağırlık Verin

pastelmavidekorasyon

Yatak odanız için mavinin pastel tonları ideal olabilir. Gökyüzü temalı bir çalışma vaad eden pastel mavi rengi odanızın duvarlarının yanında yatk örtülerinizi de süsleyebilir.

17- Görkemli Bir Yatak, Dekorasyonu Etkiler

yatakbasidekorasyon

Görkemli bir yatak odası için görkemli bir yatak odası etkili olur. Yatak başlarını ve yatak tasarımlarını belirlemek için görkemli çalışmaların dizaynı burada temel noktayı oluşturmaktadır.

18- İskandinav Tarzı Dekorasyon

iskandinavevdekorasyonu

İskandinav tarzları ülkemizde çok fazla tercih edilmiyor olsa da yatak odalarının harika görünümüne katkıda bulunacaklardır. Özellikle zarif duruşu ve rahatlığı simgelemesi dolayısı ile iskandinav tarzı dekorasyonu bizler de Evde Mimar olarak kesinlikle öneriyoruz.

19- Siyah Beyaz Film Gibi Yatak Odası

siyahbeyazyatakodasi

Siyah beyaz ev dekorasyonu klasikliğin değil modern ev dekorasyonunun simgesidir. Yatak odanız için de siyah beyaz çalışmalar sizlere şahane bir dekorasyon vaad ediyor. Yatak odanızda bu renk kombinasyonunu kesinlikle denemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Romantik yatak odası örnekleri

20- Kireç Yeşili Yatak Odası Dekorasyonu

kirecyesilyatakodasidekorasyonu

Güzel bir yatak odası dekorasyonu için renkleri iyi bir şekilde kullanmak gerekir. Kireç yeşili rengi de şık duruşu ve doğal görünümü sebebi ile yatak odalarının harika bir yer haline  gelmesine yardımcı olur.

Bu içeriğimizde sizlere yatak odası dekorasyonu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı öneriler sunabilmeyi başarmışızdır. Sizler de yatak odanız hakkında bizlerden fikir almak dilediğiniz bizi ücretsiz olarak arayabilir, soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo tadilatı nasıl yapılır?

Bizi Arayın
Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz. 
Sizi Arayalım
close-link

Evinizi güzelleştirelim

Şimdi Boya Badana Zamanı
Evinizi güvenilir ve profesyonel ustalarla  boyatmanız için sizi arayalım.
Sizi arayalım