epoksi-masa-nedir-nasıl-uretilir

Epoksi masa, özel ağaçlardan alınan kütüklerin belirli bir desen halinde oyulduktan sonra dayanıklı ve estetik bir kaplama malzemesi olan epoksi ile doldurulmasından üretilmektedir. Epoksi masa yapımında şeffaf epoksi malzemeleri kullanıldığı gibi renkli metalik epoksi boyalarda tercih edilebiliyor.

Son yıllarda müşteriler tarafından gözde haline epoksi masalar, şeffaf reçine olarak da bilinen ve endüstriyel bir malzeme olan epoksi ile kaplanmaktadır. Epoksi kaplama  yaptırmanın en büyük avantajı, dayanıklılığı arttırmak ve dekoratif malzemeyi korumaktır.  Epoksi masa yapımı profesyonel ve tecrübeli ekipler tarafından belirli hesaplamalar ve planlamalar ile yapılmalıdır. Bunun nedeni ise epoksi kaplama malzemesinin maliyetli olması ve bir işlem yapıldıktan sonra geri alınması oldukça zor bir işlem olmasıdır. Bu yazımızda sizlere epoksi masa nedir ve nasıl üretilir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır. Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.

Epoksi Masa Yapımı ve Püf Noktaları Nelerdir ?

Epoksi masa yapımında dikkat edilmesi gereken ilk konu planlı ve titiz çalışmaktır. Bununla birlikte ahşap masanın oyulan ya da boşluk olan bölmelerine ne kadar miktarda epoksi malzemesi kullanılacağının da önceden hesaplanması gerekir. Yanlış bir malzeme miktarı hesaplaması yapılır ise hem maliyetli hem de yanlış bir epoksi masa yapımı gerçekleşebilir. Epoksi kaplamalar yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlerde şıklık ve sağlamlık katar. Özellikle sık sık kullanılan mutfak ve yemek masalarında kullanımı oldukça fazladır. Epoksi masa yapımında ceviz ağacının kullanılması ve epoksi malzemesinin dayanıklı bir yapıya sahip olması ile özel üretim diğer ceviz ağacı masalardan daha uzun süre kullanılabilmektedir. Epoksi masa yapımında ağaç türüne oldukça dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise her ağacın renginin ve deseninin farklı olmasıdır.

 Epoksi Masa Yapım Aşamaları

Epoksi masa yapımına başlamadan önce çok dikkatli ve titiz bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmayalım.

  • Yapıma başlamadan önce bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici madde eklenir.
  • Daha sonra sertleştirici madde içerisindeki hava kabarcıklarının sönmesi için malzemeler iyice karıştırılır. Ancak sertleştirici içerisindeki kabarcıklar söndürülemiyorsa, ahşap üzerine döküldüğünde çakmak yardımı ile patlatılabilir.
  • Şeffaf rengini alana kadar iyice karıştırılmaya devam edilmelidir.
  • Sonrasında bir kalıp hazırlanmalı ve epoksi karışım bu kalıba ince bir tabaka halinde dökülmelidir.
  • Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
  • Epoksinin kalıba iyice yayılmasının ardından doğal ahşap epoksinin üzerine dikkatlice yerleştirilmelidir. Ancak döküm işlemi sırasında ortam sıcaklığına dikkat edilmeli. Çünkü sıcaklığın en az 22 derece olması gerekir.
  • Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içerisinde kaplama işleminin tamamlanması gerekir. Çünkü epoksi yüksek ısıda çabuk donar ve yüzeye yapışır.

Son olarak ise ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.

Epoksi dökümü bittikten sonra üretimin en önemli aşamaları zımpara ve parlatma işlemleridir. Bu aşamalar epoksi masanın şeffaflığını ve kalitesini belirleyen en önemli aşamalardır.

Dip not: Epoksi masalarda dikkat edilmesi gereken özellik epoksi içine ağacın konulması değil, epoksinin en az cam kadar keskin şeffaflığa sahip olmasıdır.

Bu yazımızda sizlere Epoksi Masa Nedir ve Nasıl Üretilir ? sorularına detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizde hayalinizdeki ev için Epoksi masa yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.