evplanlariveevkrokisi

Bir evi inşa etmeden önce planlamak ve nasıl yapılacağına dair fikirler yürütmek her zaman için en doğru yapılanmalardan biridir. Bu nedenle ev krokisi oluşturmak, daha önce yapılmış ev planları incelemesinde bulunmak faydalı olacaktır. Biz de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde boya badana sektöründen biraz farklı olarak ev planları ve ev krokisi örnekleri sunmaya çalışacağız.

Ev krokileri yaşanacak her alanı belirleyen, her yaşam alanının metrekaresini hissettiren ve dekorasyon fikirlerinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Oturma odası, salon, mutfak gibi pek odanın tam olarak nasıl şekil alacağını gören ev sahibi evi dekore edebilmek için hemen kafasında fikir oluşturmaya başlar. Hangi ev eşyalarını tercih edeceğini, evini hangi renge boyayacağını ve genel yerleşimi kafasında oynamaya gayret gösterir. Kısacası bu planlar evi dekore etmenin başlangıç aşamalarıdır.

boyabadanauygulamalari

Ev Krokileri ve Planları

Her plan veya ev krokisi farklı şekilde yapılandırılabilir. Burada yapan kişinin neden yaptığı esas etmendir. Ev krokisi yapabilmek de elbette uzmanlık istemektedir. Biz de size bunu başarı ile gerçekleştirmiş kişilerin örneklerini derledik. İşte size de model olabilecek, ev planları ve ev krokisi örnekleri:

Yukarıda size sunduğumuz planlara ve krokilere baktığımız her birinin ölçeklenerek doğru bir şekilde çizildiğine ve yaşam alanlarının ne denli iyi bir şekilde düşünüldüğünü görebiliriz. Bunların her birinin mimari bir proje olmanın dışında yaşamı sağlayan sosyal bir çalışma olduğunu da unutmamalı, bu çizimleri buna göre incelemeliyiz.

İlginç Ev Planları

Hayatımızda binlerce farklı ev görmüşüzdür. Bu ev planları da birbirinden farklı ve ilginç olabilirler. Biz de bu derlememizde bize ilginç gelen planları sizlere sunmaya çalıştık. İncelediğinizde ne denli yaratıcı ve ne kadar kullanışlı planlar hazırlandığına şahit olabilirsiniz.

Evimizi hepimiz güzelleştirmek isteriz. Bu güzelleştirmeler ışığında her birimiz belli alanları belki de yıkmayı kendimize yepyeni bir ortam hazırlamayı hayal ederiz. Halbuki bu işlemlerin en sağlıklısı plan ve proje kapsamında yapılan başlangıç çalışmalarıdır. Bu nedenle uzun yıllar yaşamımızı etkileyecek bu çalışmaları dikkatlice inceleyerek yolumuzu çizmeliyiz. Ev güzelleştirme süreçlerinin her aşamasında olduğu gibi bu alanda da çalışmalarımıza hız vererek devam etmeliyiz. Usta ve mimar işbirliği ile gerçekleşen bu çalışmalara ağırlık vermeli, kendimizi bu iki öğe ile birlikte çalışacak alanlarda bulundurmaya zorlamalıyız.

Ev Planları Nasıl Olmalıdır?

Ev planları elbette ev sahibinin yaşam tarzını göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Yap sat gibi seri üretim inşaat işlerinin dışında bulunan özel inşaatlarda ev sahibinin hayalleri çok daha önemli hale gelmektedir. Bununla birlikte ev planları yapılırken çocuk sayısı, bölgenin yaşam biçimi ve evin ne amaçlar ile oluşturulduğu dikkate alınmalıdır. Eğer ev hem yaşam hem de ofis için kullanılacaksa çalışma odasının doğru şekilde yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Burada iç mimarlar ile birlikte ev sahibi ile birlikte doğru şekilde seçim yapılması planın detaylarının sürekli tartışılması gerekmektedir.

Ev planları çizmek için en uygun program ise Autocad olarak gözümüze çarpmaktadır. Autocad programı hem uygulanabilirlik olarak hem de görsel açıdan tatmin edici özelliklere sahiptir. Ülkemizde de iç mimarlar tarafından en çok kullanılan program Autocad olarak gözükmektedir.

Ev planları ve ev krokisi örnekleri incelemesi yaptığımızda evin içinin nasıl olacağını net bir şekilde görebiliyoruz. Her ev tasarımı bize başka başka fikirler verebiliyor. Bu fikirleri doğru şekilde kullanabilmek, fikirleri tam anlamı ile yansıtabilmek büyük önem taşıyor. Bu noktada ev sahibine veya evi dekore edecek kişiye büyük görevler düşüyor. Biz de Evde Mimar olarak size bu bölümde destek olmaya ve faydalı olmaya çalışıyoruz. Sizin de merak ettiğiniz başka sorular varsa iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilir, soru ve görüşlerinizi bize dilediğiniz an iletebilirsiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz bir önceki yazımız betonart nedir ve uygulama örnekleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.