Salon Dekorasyonu için Uzmanından 15 Renk Önerisi

Salonun iyi bir biçimde dekore edilmesi ve evin şeklini belirlemesi gerçekten önemli bir dekorasyon seçimidir. Renk konusu da elbette ki tüm çehreyi belirleyecek salonun dekorasyon aklını oluşturacak bir iç mimari tercihtir. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak sizlere renk konusunda öneriler sunmaya, en güzel rengi sizlere aktarmaya çalışacağız. Umarız beğenirsiniz.

1-Minimalist Tarz Severlere Krem Rengi Salon

Krem rengi, açık sarı renginin pastel tonudur. Beyaza dönük soluk sarıdır. Minimal yapıda olan bu renk her iç mekana ve dekorasyon eşyalarına yakışacak tarzdadır. Açık bir renk olması sebebiyle koyu renklere nazaran insanın içini ferahlatır beyaz renk gibi temizliği ve asilliği ön plana çıkartır. Duvar renklerinde krem mobilyaya uygun olan renk kum beji ve altın sarısı serpmeler şıklık katacaktır.

2-Grinin Kahverengine  Tutkusu

Gri ile Kahverengi, salon tasarımlarında en iyi renk kombinasyonlarından biridir. Gri şıklığından ödün vermeyen bir renk olmasıyla birlikte mekanın ortalarına doğru soğukluğunu kahverenginin sıcaklığına bırakmıştır. Bu noktada gri ile kahverengini sıcak bir renk olarak yansıtmak İç Mimarların ve dekorasyon severlerin favorisi haline gelmiştir. Köşe taraflara gelecek  turuncu dekoratif aksesuarlar ile ferah  ve huzurlu bir ortama dönüşüyor.

3-Kış Modası Füme Rengi

Olduğu İç mekanlara ciddiyet ve zarafet katan Füme renginin farklı adı duman rengidir. Kullanıldığı duvarlarda tatlı soğuk bir izlenim bırakmasıyla ünlüdür. Ahşap veya siyah renkleri ile doğru kullanıldığı takdirde sakin ve lüks bir salonun kapılarını açacaktır sizlere. Duvar boyalarında kullanılmasına rağmen mobilyalarında aynı renk  uygulanmış olması fümenin iç mekan içerisindeki ahengini devam etmesini sağlar. Bu noktada küçük siyah rengi kitaplık ve bölmeler ahengin devamlılığını sürdürür.

4-Lacivert Ve Ahşap Tonlar

Zeminde kullanılan ahşabın üzerine gelen lacivert mobilya iç mekanı parlaklaştırmaktadır. Bununla birlikte aynı parlaklıkta metal masa ile salonunuzun lüks görünümünü arttırabilirsiniz. Duvarlara var olan tasarımla uyumlu kullanılabilecek renkler grinin tonları,siyah ve beyaz boyalar uygun olabilir.Bu renklere oluşturulacak aydınlatma renklerin tonlarına ayrı bir boyut katarak salonunuzda uyguladığınız renk kombinasyonlarını daha belirgin hale getirebilirsiniz.

5-Turkuaz Ve Lacivert Uyumu

Salonlarımızda yoğun olarak turkuaz rengini kullanmak ilk duyduğunuzda uçuk kaçık bir fikir gibi gelse de birkaç küçük lacivert ve beyaz dokunuşlar ile mutlu, huzurlu, ferah bir salona sahip olabilirsiniz. Duvarlarda uygulanan boyaların bir ton daha açık olması dikkatleri mobilyalara çevirebilir. Bu  zarafete eklenebilecek Lacivert ve onun koyu tonları salonunuzu daha oturmuş bir renk kombinasyonu oluşmasını sağlar. Turkuaz kullanılabilecek  cesur ve popüler renklerden biridir. Lacivert düzlem bulunan beyaz perdeler mekanı daha aydınlık tutmak için birebir tercihtir.

 6-Yılın Rengi Solgun Yeşil

2018-2019’un en trend renklerinden biri kesinlikle yeşil. Salon duvarlarına en çok uygulananlar arasındadır. Yeşil ile altın sarısı ve siyahın uyumu salonunuzda daha lüks bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Mobilyalarda kullanılabilecek Solgun yeşil ise renk kombinasyonunun devamlılığını sağlar.Yeşil ve solgun yeşil duvarlara uygun mobilya rengi alternatiflerinden biride laciverttir. Kullanılabilecek küçük altın sarısı detaylar ortama daha hoş ve ferah bir hava katabilir.

7- Pembe İle Kullanılabilecek Uyumlu Renkler

Sevecen ve sıcak bir renk olan pembe sıcak renkler ile fazlasıyla uyumludur. Pembe özellikle genç kız ve yeni evlilerin salonlarında daha çok kullandığı bir renktir. Pembe ile uyumlu olabilecek renkler turuncu, gri, kırmızı ve krem rengidir. Pembe boya uygulanmış duvarı olan bir salonun mobilyaları beyaz, krem rengi, füme olabilir. Duvarları krem rengi veya beyaz olan bir salonda ise mobilyalar pembe rengi ile uyarlanabilir. Halı veya dekorasyon objelerinin altın sarısı olması bu durumu daha naçizane hale getirir. Bu şekilde pembenin sıcak yumuşaklığı bozulmadan korunmuş olur.

 8-Mor İle Soğuk Renklerin Kusursuz Uyumu

Soğuk renklerden olan mor tekrar soğuk renklerle salonlarınızda doğru bır uyum ile şık izlenimlere sebep olabilir. Duvarları soğuk renk veya siyah olan bir salonda mor mobilyalar kullanmak ortamdaki soğuk renklerin vurgusuna sebep olabilir fakat; bu tür bir durumda iç mekana uygulanabilecek bir kontrast(zıtlık)  ögesi ve rengi durumu tersine çevirip mekandaki renk uyumunu dengeler.  Buna Örnek olarak beyaz veya krem rengi halı olabilir.

9- Sarı İle Kullanılabilecek Uyumlu Renkler

Renklerin vazgeçilmezlerinden olan sarı içinde huzur bulduğumuz salonlarımızı varlığı ile şenlendiriyor. Özellikle Mobilya ve duvarlarımızda kullanılan sarı bir çok  renkle kolayca uyumlu şekilde dekore edilip  kullanılabilir. Örnekteki mobilyalar sarı iken siyah ve kahverengi dekoratif obje olarak kullanıldığı takdirde gayet hoş izlenimler verir. Bu sebeplen salonunuzda sarı renk yoğunluğundaysa mobilyalarınızı veya dekoratif objelerinizi soğuk renkler ile de karıştırıp uyum yakalayabilirsiniz.

10- Lacivert Ve Krem Rengi Uyumu

Dekorasyonlar da  çokça  popüler olan bu iki rengi  salonlarınızda kolayca uyumlu hale getirebilirsiniz.Büyük ve küçük mobilyalarınızda bu iki rengi bir arada kusursuzca kullanabilirken aynı şekilde duvar rengi  ve kapı rengi olarak uygulayıp uyumlu hale getirebilirsiniz.

11-Koyu Renklere Hakim Olun

Canlı ve açık renklere nazaran koyu ve kapalı renklerde salonlarda kullanılır. Daha ciddi ve resmi bir salon düşüncesindeyseniz size önereceğimiz salon dekorasyon renkleri siyah ve gri olacaktır.

12- Beyaz Renk  Salon Tarzı

İyiliğin ve temizliğin simgesi olan beyaz, salon dekorasyonlarında sıkça kullanılır. Salonun her tarafında bu renk uygulansa da mekan içerisindeki uyumu bozmaz aksine mekanı ferah hale getirebilir. Sıcak renklerle uyumlu olmasıyla  birlikte ahşap rengi objelerde eklenerek salonunuzu daha şık hale  getirebilirsiniz.

13-Mavi Ve Beyaz Uyumu

Mavi ve beyaz, deniz düzeni için mükemmel olan klasik bir renk kombinasyonudur. Balina motifli duvar kağıdı, bu zamansız görünüme ilginç bir dokunuş katıyor.

14-Noel Yıldızı Kırmızı

Yaşam alanlarına enerji, sıcak ve tutku getirmek istiyorsanız, en şık kırmızı salonlar konumuz tam size göre! Salonunuzu boğmadan kullanacağınız kırmızı ile birlikte gri, beyaz, açık mavi, çimen yeşili ve siyah renklere yer verebilirsiniz. Kırmızı rengi öne çıkartmak için siyah zeminler kullanabilir, gold renkle güçlü vurgular yapabilirsiniz. Özellikle küçük yaşam alanları içindir ideal bir renktir.

15- Turuncu Renginin Uyumu

Uygulandığı alanda her zaman içimize tatlı bir sıcaklık getiren turuncu, sıcak renklerle olan ahengi salonunuzu daha ferah ve aydınlık gösterecek. Özellikle duvar boyalarında kullanılacak turuncunun açık tonları salonunuzda gri ve grinin tonlarını kullanmanıza müsaade eder. Kırmızı, beyaz, grinin tonları ile duvar boyası veya mobilya kombinasyonları uygulanabilir.

Yorum

Yayınla
  1. Ahmet Can Bey gerçekten yapmış olduğunuz araştırmak ve bilgi neticesinde harika fikirler verecek bir yazı olmuş bayıldım devamını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

salonicinrenksecimi

Salonunuz için Renk Seçim Testi

yatakrenkdekor

Çiçeği Burnunda Evim için Öneri