aydinlatmakapak

Estonyalı ünlü mimar Louis Khan “Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum.” diyerek aslında aydınlatmanın tüm önemini bir cümle de özetlemiş. Ancak biz yine de sizler için aydınlatma konusunda önem vermeniz gereken noktaları paylaşmak ve farklı aydınlatma fikirleri vermek istedik.

Öncelikle ışığın doğru kullanımı çok önemli. Işığın hangi açı ve yükseklikten geldiği, hangi ortam için kullanıldığı gibi dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Öncelikle enerji tasarrufu için CFL ve ya LED ampuller kullanın. Aşırı yüksek ışık hem gözleri yorar hem de enerji kaybına neden olur. Bu yüzden ışıklar mümkün olduğunda saklanmalıdır. Bunun için tavanlara niş yaptırabilirsiniz. Işığın daha etkili olması için yere değil de, duvar ve tavanlara yansıtabilirsiniz.

Yemek odası ya da çalışma odası gibi yerlerde metal ve ışık geçirmeyen aplikler kullanırsanız ışık etrafa fazla yayılmaz ve masaya odaklanmanızı sağlar. Televizyonunuzun arkasında koyacağınız ışıklar televizyondan duvara geçişteki o keskinliği kırarak gözü daha az yoracaktır. Bu yüzden televizyonunuzun arkasına hafif bir ışık yansıtacak ışıklar koyabilirsiniz.

Koridorlarınız için geniş aydınlatma açılı, yatak odalarınız için şiddeti ayarlanabilen ışıklar tercih etmenizde de fayda var. Ayrıca dolap içlerine yerleştirilen ışıklarla hem tasarruf hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz.Bunlar dışında mutfaklarınızda mutfak gereçlerinden yapılmış, kullanmadığınız eski eşyalardan çok yaratıcı lambalar yapabilirsiniz. Şu sıralar çok kullanılan demirlerden istediğiniz şekli vererek ve boyayarak kendi eviniz için birçok farklı tasarım yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere aydınlatmada dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsetmek ve ilginç aydınlatma fikirleriyle ilgili örnekler göstermek istedik. Umarız beğenmiş ve tarzınıza uygun modeller bulabilmişsinizdir.

BONUSLAR:

Mini Bonus

Kendin yap fikirleri yazımızda kendi yapabileceğiniz birkaç aydınlatma projelerine de bakmanızı öneririz.