İç Mimar Ecem Atatüre

İç Mimar Ecem Atatüre

İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü  4. sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum mekanların tasarımı küçüklüğümden itibaren beni etkilemiş ve zamanla beni bu mesleğin içine çekmiştir. Mesleğin içine girdikçe çevreye, yaşadığım ve içinde bulunduğum mekanlara olan merakımda; estetik, fonksiyon ve kullanılan tekniğin önemli etkisi olduğunu fark ettim. Bu sebeple projelerimde bu üç ana konuya dikkat ederek tasarımlarımı yaparım. Ayrıca projeye başlarken ilk amacım bu projeyi diğerlerinden farklı, özel kılacak bir tasarım fikri yani bir “espri” düşünmek olur. Proje süresince zaman yönetimi ve maliyetin öneminin bilincinde hareket ederim. Tasarladığım mekanlarda, dünyamızı korumayı esas alarak sürdürülebilir tasarımlar yapmaya özen gösteririm. Çevre dostu mekanlar, sürdürülebilir malzeme seçimleri, etkin enerji kullanımı ve düşük maliyetli üretim sürdürülebilirlik hakkında önemsediğim başlıklardır. Ayrıca mekan tasarımda erişilebilirliğin de önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum ve tasarımlarımda erişilebilirliğe özen gösteriyorum. Mekanlarda evrensel tasarım ile yaş, beden veya engellilik durumlarından bağımsız olarak tüm insanlar tarafından mümkün olan en geniş ölçüde erişilebilir, anlaşılabilir ve kullanılabilir tasarımlar yapılması gerektiği düşüncesindeyim.

Mesleğim gereği, henüz öğrenci olmama rağmen tasarımlarımı yaparken en önemsediğim unsur müşteri memnuniyetidir. Müşterinin istekleri doğrultusunda aklımda oluşan fikirleri kağıda aktarmak, kağıttakileri gerçek bir tasarıma aktarmak ve bu aşamaların ardından tasarımım içinde başkalarını görmek mesleğimin bana verdiği en büyük mutluluktur. Bu meslekteki en büyük hedefim; tasarımlarımın kendi imzam haline gelmesidir.

Çalışma Alanları:

 • İç Mimarlık Çizimleri
 • İç Mimari Projeler
 • Uygulama ve Mobilya Tasarımı
 • Mobilya Üretimi

Deneyimler:

 • 20-29 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen İTÜ İç Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Vitrin Tasarımında Gerilla Pazarlama Uygulamaları” isimli workshop ve sergi çalışmasında bir boya firması için Gerilla Pazarlama esaslarına uygun bir vitrin tasarımı yapmıştır.
 • 18- 21 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya’ da gerçekleşen Doğal Taş Fuarı’nda doğal taş projeleri, tasarımları, uygulama ve uygulama teknolojileri hakkında bilgi edinmiş, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi’ni temsil etmiştir.

Projeler:

 • 2018, İstanbul Havacılık Müzesi: Havanın rijit olmayan hareketinden esinlenerek tasarlanan formda, iç mekan ve dış mekanı bütün olarak bağlayan bir anlatı oluşturulmuştur.
 • 2018, Galata Rum İlkokulu Projesi: Karaköy’de bulunan Galata Rum İlkokulu’nun ilk 2 sergi katı kullanılarak İklim Değişikliği ana başlığında Sürdürülebilirlik ile İnsan Farkındalığı adı altında bir sergi tasarımı yapılmıştır. İnteraktif olan bu sergi, geri dönüştürülebilir malzemelerle oluşturulmuş ve insanların kendi seçimlerine göre şekillenecek bir labirent olarak tasarlanmıştır.
 • 2018, Aydınlatma Elemantı Tasarımı: İşlevselliğin ön planda tutulduğu, farklı formlara girebilen ve bu sayede istenilen şekilde aydınlatma sağlayan aynı zamanda da estetik bir tasarım amaçlanmıştır.
 • 2018, Kafe Tasarımı: Taşkışla çevresinde bulunan Fresco Restoran’ının yeni bir konsept ve tasarım ile yeniden düzenlenmesi, konsept renk, malzeme ilişkisinin yeniden çözümlenmesi amaçlanmıştır. Yiyecek ve içecek servisinde bulunan “Vegos” kafe, yoğun çalışan Taşkışla öğrencilerine ve öğretmenlerine sağlıklı besinler sunmayı amaçlamaktadır. Sıcak, samimi bir ortam tasarlanmıştır.
 • 2017, Karaköy Home Ofis Tasarımı: Karaköy’de Perşembe Pazarı’na yakın konumda bulunan 4 katlı yapı home ofis olarak tasarlanmıştır. İlk 2 kat çikolatacı, diğer 2 kat ise konut olarak düzenlenmiştir.  Ayrıca dış cephede konsept ile uyumlu bir doku çalışması yapılmıştır. İç mekanda ve dış mekanda form, çikolatanın yumuşaklığı ve akışkanlığından esinlenilerek tasarlanmıştır.

En Son Yazıları

Ev Dekorasyonu, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mutfak Dekorasyonu, Oturma Odası Dekorasyonu, Salon Dekorasyonu
Evinizi Baştan Yaratacak Dekoratif Ürünler ve 30 Örnek
Devamını oku
Ev Dekorasyonu, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık
Düşük Bütçeyle En Şık Öğrenci Ev Dekorasyon İpuçları
Devamını oku
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Oturma Odası Dekorasyonu, Renkler, Uygulama Örnekleri
2020'de Trend Olacak Ev Aksesuarları ve Fiyatları
Devamını oku
Çocuk Odası Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, İç Mimar Yazıları, Mobilya Örnekleri
Suntalam Fiyatları ve Evde Kullanım Önerileri
Devamını oku
İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Ofis Dekorasyonu
Uzmanından Dikkat Arttıran Ofis Dekorasyon Önerileri
Devamını oku
Ev Dekorasyonu, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Ofis Dekorasyonu, Renkler, Uygulama Örnekleri
Modern Ofis Dekorasyon Fikirleri ve 30 Harika Örnek
Devamını oku
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mobilya Örnekleri
Portmanto Montajı ve 50 Harika Portmanto Modeli
Devamını oku
Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mimari Görselleştirme, Renkler, Salon Dekorasyonu
Ev İçi Dekorasyonunda Sık Yapılan Hatalar
Devamını oku
Banyo Dekorasyonu, Ev Dekorasyonu, Güzel Evler, İç Mimar Yazıları, İç Mimarlık, Mobilya Örnekleri, Salon Dekorasyonu, Uygulama Örnekleri
Duvarlarınızı Süsleyecek Dekoratif Ayna Modelleri
Devamını oku
Boya Badanada
%15 İndirim
Evde Mimar ile Türkiye'nin her yerinde profesyonel ustalarla 1 yıl garantili, hızlı ve uygun fiyata evinizi boyatabilirsiniz.
Sizi Arayalım
close-link
Evinizin boya badana ve tadilat işleri için...

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım

Sizi anlayabilen profesyonel ustalar ile 1 yıl garantili bir şekilde evinizi boyatmanın şimdi tam zamanı!
GÖNDER
close-link
Sizi Arayalım
Eviniz ile ilgili boya badana ve tüm tadilat işlemleriniz için sizi arayalım, evinizi güzelleştirelim.
Gönder