icmimarneyapar

İç mimar, evleri güzelleştirmek için çalışır. Evlerin daha iyi gelmesi için birçok uygulama ve faaliyetlerde bulunur. Biz de bu içeriğimizde sizler için iç mimar ne yapar, nasıl çalışır, iç mimar nedir sorularının tüm detaylarını açarak yanıtlamaya çalışacağız.

İç Mimar Kimdir Nedir?

İç  mimar, evlerin içini tasarlayan ve uygulama süreçlerini belirleyen kişilere denir. Evin tüm dekorasyonuna, eşya yerleşimine ve tadilat işlemlerinin nasıl yapılacağına iç mimar karar verir.

İç mimar Ne Yapar?

İç mimar öncelikle ev sahibinin isteklerini dinleyerek ev sahibinin hayal ettiği evi anlamaya çalışır. Hayalleri gerçeğe dönüştürme işi olan iç mimar aldığı bilgileri sağlam bir şekilde analiz eder. Evin rölöve alma işlemini de yaptıktan iç mimar çizimleri yapmaya başlar. Bu çizimlere perspektif çizimler de denmektedir. Çizimleri 3ds max gibi programlarda modelleme yaptıktan sonra ev sahibi ile evin güzelliği konusunda görüşmeler başlar.

icmimariproje

Ev sahibi ile iç mimar evin güzelliği için fikir alışverişinde bulunurlar. Burada iç mimar tarafından 2 adet plan hazırlanması iyidir. Alternatifler güzellik yaratır. Plan konusunda anlaşma yapıldıktan sonra uygulama tarafına geçilir. Uygulama sırasında iç mimar ile ekibi evi güzelleştirmeye başlarlar. Sözleşme ile belirlenen tarihte ev bitirilmeye çalışılır.

İç Mimar Nasıl Çalışır?

İç mimar uygulayıcı ile birlikte çalışan ya da sadece çizim yapan kişiler olarak ikiye ayrılabilir. Eğer uygulayıcılar ile birlikte çalışılıyorsa evin tüm iç dekorasyon ve tadilat işleri içerisinde de bizzat bulunur, süreci denetler. Yalnızca çizim yapan ve fikir veren iç mimarlar ise masa başı çalışırlar. Evin incelemesini, keşfini yaptıktan sonra ev sahibine öneriler vermeye başlarlar. Önerilerin sonucunda ise çıkan ortak akıl ile modelleme, iç mimari çizimler yapılır.

Bu yazımızda sizlere iç mimar mesleği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için güzel bir içerik olmuştur. Siz de bu konu ile alakalı merak ettikleriniz varsa Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

Diğer ilgili yazımız: Dekorasyon ve iç mimarlık ile ilgili başarılı Instagram hesapları-Youtube Kanalları