icmimaritasarimlarveornekleri

İç mimari tasarımlar, evleri güzelleştirmek için oluşturulan planlardır. Her iç mimar işe başlamadan önce iç mimari tasarım yapar. Bu tasarımlar iç mimari çizimler ile başlayarak modelleme ile son bulur.

İç Mimari Tasarım Nedir?

İç mimari tasarım, evin içindeki tüm öğelerin baştan sona kadar tasarlanması, tadilat ve dekoratif çalışmaların modellenmesidir. İç mimari tasarımlar öncelikle bir keşif ve rölöve alınmasının ardından evin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanılır.

İç mimari tasarımlar belli bir ücret karşılığında iç mimar tarafından hazırlanır. Evin dekorasyon tarzına göre ev eşyaları seçilir, doğru şekilde yerleştirilir. Burada niş modelleri, asma tavan modelleri gibi tadilat gerektiren işler de iç mimar tarafından tasarlanır.

İç Mimari Tasarım Örnekleri

Her içeriğimizde belirttiğimiz gibi örnekleri incelemek size çok daha iyi anlatır. Anlatılmak isteneni örnekleri görerek daha iyi kavrayabilir, kendi eviniz için doğru ilhamı ancak öyle alabilirsiniz. İşte bizim de sizler için hazırladığımız iç mimari tasarım örnekleri derlememiz hemen aşağıda sizi bekliyor.

İç mimari tasarımları incelediğinizde oldukça farklı modellerin, tasarımların iç mimarlar tarafından oluşturulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu tasarımların her biri ev sahibinin isteklerine, evin genel durumuna göre dizayn edilmiştir.

İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mekan tasarımı ile dekorasyon kavramları bazen birbirine karışabiliyor. Bu iki farklı durumun farkını anlatamaya çalışacağız. Öncelikle iç mekan tasarımı iç mimarlar tarafından yapılır. İç mimar, yeniden yapacağınız odanın her durumunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu durumlar arasında eski borularından değiştirilmesi de vardır, gerekirse duvar yıkımı da vardır. Aynı zamanda yatak odanızı bir anda oturma odasına veya ofisinizi bir home ofise dönüştürebilir. Bunlar iç mimarın iç mekan tasarımı konusunda görevleridir. Renk ve konfor gibi terimler yine iç mimar görevleri arasındadır.

Dekorasyon ise daha çok dekoratörler tarafından yapılmaktadır. Dekoratörlerin görevi ise daha çok süsleme olarak adlandırılır.  Eğer iç mimar bir ofis tasarladıysa, ofise uygun aksesuarlar, mobilyalar ve masaların renk seçimi dekorasyon başlığına girer. Yine iç mimar bir çocuk odası tasarladıysa, o odaya uygun süsler dekoratör tarafından yapılır. Bir örnek vermek gerekirse, odanın daha çok ışık almasını sağlamak iç mimarın, eğer yeteri kadar aydınlık gelmediyse eşyaların renklerini kullanarak aydınlık yapılması dekoratörlerin görevidir.

En Çok Kullanılan İç Mimari Tasarım Programları

İç mimar çizimleri, tasarımları programlar aracılığı ile yapılır. Bu programlardan ikisini sizler için kısaca anlatmaya hemen başlayalım.

Autocad Programı

Autocad ile ihtiyacınıza göre 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimler yapabilirsiniz. Burada hem iç mimari hem büyük yapılarında komple mimari hizmetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Autocad kullanılmasının en büyük nedeni programın hızlı ve kullanışlı olmasıdır.

3DS Max Programı

3DS Max programı gerçek yaşama en yakın çizimleri oluşturabilen tasarım programıdır. İç mimari çıktıları gerçeğe tam olarak uygun biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Modelleme noktasında Autocad programından çok daha başarılı bir programdır. Hem ışıklandırma öğelerini hem de tasarımsal dokunuşları bu programı ile daha iyi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda size iç mimari tasarım ile ilgili hem bilgiler vermeye hem de konu ile alakalı beğendiğimiz tasarımları sizlere aktarmaya çalıştık. Umarız sizin için bilgilendirici olmuştur. Siz de iç mimarlık ve diğer konular ile ilgili merak ettiğiniz soruları mimara sor bölümünden bize ulaştırabilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimar ne yapar başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.