icmimarlikprogramlari

İç mimarlık tamamen bir bilgi ve beceri işidir. İnsanlar ile iletişimin iyi olmasının yanında iç mimarlık programları da doğru şekilde kullanılmalıdır. Biz de bu içeriğimizde Evde Mimar olarak iç mimarların en çok kullandığı programları sizlere anlatmaya çalışacağız. Umarız sizler için bilgi verici olur.

İç Mimarlık Programları ve En İyi Mimari Programlar

İç mimarlık faaliyetlerini gerçekleştirmek için görsel açıdan hazır olmak gerekir. Görsel bakımdan iyi sunumlar yapmak için ise bu programları yapmak gerekir. Çok fazla vakit kaybetmeden sizlere programları tanıtmaya başlayalım.

3DS Max İç Mimarlık Programı

3Ds Max kullanım itibari ile son derece detaylı ve ayrıntı dolu bir programdır. 3DS Max ile gerçeğe çok yakın görseller hazırlayabilirsiniz. Kullanımı ve öğrenmesi diğer programlara göre biraz daha zor olsa da ortaya çıkan sonuçlar itibari ile zorluğa değer bir iç mimarlık programıdır. İç mimari çizimler 3DS Max aracılığı ile güzel görsellere dönüştürülebilir.

3DS Max Tasarım Örnekleri

Aşağıda da dünyanın dört bir yanından başarılı iç mimarların hazırladığı 3DS Max tasarımlarını görebilirsiniz. Burada her bir tasarımın pek çok detayı göz önüne alarak çalışmalar yaptığına şahit olabilirsiniz.

Autocad İç Mimari Çizim ve Tasarım Programı

Autocad özellikle plan hazırlamak için yaratılmış bir programdır. Özellikle metrekare hesaplamalarında işçilik bedellerinin oluşturulmasında ve çalışmaların planlamasında Autocad programı kullanılır. 3DS Max programına göre Autocad çok daha kolay bir program olarak ifade edilebilir.

Autocad Tasarım Örnekleri

Autocad programı ile yapılan tasarım örneklerini aşağıda sizler için derledik. Pek çok farklı iç mimarın hazırladığı Autocad örnekleri sizler için, eviniz için de ilham olabilir.

Sketchup İç Mimarlık ve Tasarım Programı

Sketchup Google tarafından hazırlanan bir tasarım programıdır. Google mühendisleri özellikle 3 boyutlu tasarımları oluşturmak için Sketchup programını meydana getirmişlerdir. Özellikle tasarımsal anlamda kolay ve hızlı bir çıktı almak istiyorsanız Sketchup programını deneyebilirsiniz. Programı öğrenmek ise bizce diğer iç mimarlık programları ile kıyaslandığında daha kolay olarak ifade edilebilir.

Sketchup Tasarım Örnekleri

Sketchup özellikle 3 boyutlu nesne tasarımlarında kullanılır. Biz de Evde Mimar olarak sizlere tasarlanan en güzel nesneleri sizler için derledik. Umarız programı doğru şekilde anlatır.

Cinema 4D Tasarım Programı

Cinema 4D özellikle tasarımın kuvvetli olması gereken durumlarda tercih edilir. Konsept tasarımlarda bayilik veren firmaların iç mimari yapılarında Cinema 4D programı istenebilir. Oldukça farklı tasarımların yapıldığı program film endüstri tarafından da kullanılmaktadır.

Cinema 4D Tasarım Örnekleri

Cinema 4D programı diğer programlara göre daha iyi görünüm sağlar. Bunu da görseller ile desteklemek isteriz. Bu nedenle size Cinema 4D tasarım örnekleri derlemesi yaptık.  Umarım beğenirsiniz.

Blender

Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması ve birçok işletim sisteminde çalışıyor olması BLENDER i bir basamak öne çıkartmaktadır bununla birlikte birçok da ulaşılabilir eklentiye sahiptir. Birçok özelliğiyle ’de kullanıcılarına işi yapmanın en kolay kolunu sunmaktadır. Blender programının İçindeki Blender render motoru eğer bu işe yeni başlıyorsanız sizin kullanabileceğiniz render motorudur. Kalitesi diğer 3D modelleme programları kadar kalitelidir. Birkaç örneğe sizde buradan bakabilirsiniz.

Blender Tasarım Örnekleri

ArchiCAD

Mimarlar için hazırlanan 3 boyutlu tasarım programlarından birisidir.

İlk başta Apple bilgisayarları için üretilmeye başlanan ArchiCAD daha sonraları Microsoft platformu içinde üretilmiştir. Türkçe desteği ’de mevcuttur. İçinde birçok modülde barındırmaktadır.

ArchiCAD genelde Revit programı ile karşılaştırılır ancak Achicad programında kullanıcıya avantaj sağladığı özelliklerde mevcuttur. Mimari proje çizerken ArchiCAD programını kullanabilirsiniz proje detaylandırma’da da ArchiCAD önde gelmektedir

ArchiCAD Tasarım Örnekleri

 

SolidWorks Programı

Özellikle nesne tasarımlarında kullanılan SolidWorks programı iç mimari nesneleri kolayca tasarlamanızı sağlayan etkin bir araç olarak göze çarpıyor. Fakat kullanımının yaygın olmaması diğer programlar arasındaki değerini biraz düşürüyor.

Bu yazımızda sizlere iç mimarların en çok kullandığı iç mimarlık programları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız ihtiyacınız olan bilgiyi içeriğimizde bulabilmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz durumlar varsa bize yorum bölümünden iletebilir, dilediğiniz an Evde Mimar ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç mimari tasarım örnekleri