laminatparke

Laminat parke kullanımı artık evlerimizin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Hatta sadece evler değil ofisler, alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda da laminat parke oldukça kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak diğer alternatiflerine göre daha kullanışlı oluşuyla ve kolay temizlenme özelliğiyle fazlaca tercih edilen bir döşeme ürünüdür.Buna ek olarak uygulama olarak evinizde herhangi bir sorun çıkarmadan yaptırabileceğiniz , hızlı ve kolay bir uygulamayla sahip olabileceğiniz bir sistemdir.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, çeşitli sentetik yapıların endüstriyel tekniklerle üst üste getirilmesiyle ahşap görünümünü alan çok katmanlı bir döşeme ürünüdür.

Bu yazımızda sizlere laminat parke çeşit ve renklerini göstermeye çalışacağız fakat öncesinde kafa karışıklıklarını gidermek için parke çeşitlerine değinelim. Çünkü laminat parke, parke çeşitlerinden sadece bir tanesi ve farklı çeşitlerde parke türleri var.

Parke Türleri

Parkeler malzemeleri ve yapılış türlerine göre farklı kategorizasyonlarda yer alıyor. Temel olarak 3 parke çeşitinden bahsedebiliriz: masif, lamine ve laminat parke.

Masif Parke

Masif parke; tek katmanlı, tamamı tek tip kaliteli ağaçtan oluşan, homojen döşeme parke türüdür. Doğal ve geri dönüştürülebilir olmasının yanı oldukça uzun ömürlüdür. Isı ve ses yalıtımı iyidir.Ham madde olarak  Afrika’dan ve uzak doğudan getirilen taslak tomrukları kullanılmaktadır .

masifparke

Lamine Parke

Lamine parke; masif parke gibi tek katmanlı olmayıp genellikle 3 katmanda oluşmaktadır. Ahşap katmanlarının üst üste bindirilmesiyle oluşur. En üstteki ağaç katmanı kaliteli ağaçtan oluşurken alttaki katmanlar daha kalitesiz ağaç türlerinden oluşmaktadır. Cilalanmış ve yağlanmış olduğu için kullanıma hazır bir üründür. Tamamen doğaldır ve uzun ömürlüdür.

lamineparke

Laminat Parke

Laminat parke; diğer türlerin aksine doğal malzemelerden oluşmaz. Fakat dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Avantajlarını estetik olması, kolay temizlenebilir olması, çeşit ve renklerinin fazla olması ve maliyetinin diğer parke türlerine göre daha düşük olması olarak sıralayabiliriz. Öte yandan laminat parkeler çizilmeye karşı dayanıksızdır, yıpranan kısımlar onarılamaz.

laminatparke

En Çok Tercih Edilen Laminat Parke Renkleri

Laminat parke modelleri çok fazla çeşitlilik barındırdığı için evinize ve mobilyalarınıza en uygun laminat parkeyi bulmakta zorlanmayacaksınızdır.Evinizin dekorasyonuna göre parkenizin rengini belirleyebilirsiniz . Evinizi daha geniş göstermek isterseniz açık renk parkeleri tercih edebilirsiniz.  Yazımızın bu kısmında sizlere en çok tercih edilen laminat parke renklerini ve çeşitlerini sunacağız. Umarız odanızın dekoruna en uygun ve en çok yakışacak olan laminat parke modelini bu görseller arasında bulabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere laminat parke çeşitleri ve renkleri oldukça fazla miktardadır. Sizler tarzınıza göre yada evinizin sahip olduğu metrekareye , mobilyanızın rengi ve tarzına göre size uygun olanı seçebilirsiniz. Fakat parke üreticileri genel olarak laminat parke renklerini açık renk ve koyu renk olarak ikiye ayırmaktadır.

Açık Renk Parke Renkleri

Açık renk parkeler için bizim önerimiz bulunduğu odayı veya ortamı daha geniş gösterdiği için küçük diye adlandırılan evlerde tercih edilmesidir.

acikrenkparke

Koyu Renk Parke Renkleri

Koyu renk parkeler için ise önerimiz metrekare olarak daha geniş olan evlerde ve ofislerde kullanımıdır.

kapalirenkparke

3 Boyutlu Laminat Parke Modelleri

Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan ve evlerde , ofislerde gördüğümüz  3 boyutlu parke modelleri evinize, ofisinize  farklı bir tarz katıyor. Bakıldığında 3 boyutlu laminat parkenin diğer parkelerden yapım aşaması olarak hiçbir farkı yoktur . Sadece görünüş olarak ayırt etmek mümkündür. En büyük fark görünümde, 3 boyutlu laminat parke modelleri daha canlı ve ortama derinlik katan bir havası vardır. Bu yüzden de 3 boyutlu laminat parke uygulanan odalar daha sıcak ve daha zengin görünüyor. İşte bazı 3 boyutlu laminat parke modelleri:

Rustik – Otantik Parke Modelleri

Rustik tarzını ev dekorasyonunun her yerinde görmek mümkündür. Rustik tarzının ana teması ahşap olduğu için parkede de rustik ve otantik tarzdan bahsetmek istedik. Eskitilmiş yada çatlaklar oluşturulmuş olan bu tarz parkeler manuel olarak yapılmaktadır. Sizin istediğiniz derecede eskitilmiş veya çatlak düzeyini belirlediğiniz bir üründür.

Bu tarz parkelerin çokça tercih edilmesinin sebebi yüzeye zarar verme gibi bir kaygının olmamasıdır. Ofis ortamında genellikle tercih edilen bu parke modeli manuel olarak zedelenmiş ve eskitilmiş olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda size önce parke türlerini anlattık. Ardından laminat parkeden ve onun türlerinden bahsederek çeşitli örnekler sunmaya çalıştık. Evde Mimar olarak evinizin daha iyi bir dekor ve görünüm kazanması için çalışmaya devam edeceğiz. Yazılarımızı takip edebilir ve aklınızda oluşabilecek soruları biz Evde Mimar ekibine sorabilirsiniz .

İlginizi çekebilir: Laminat Parke Nedir? Avantajları Nelerdir? 5 Uygulama Örneği

Masif parke nedir?

İlham Alabileceğiniz Parke Renkleri ve Modelleri