duvarboyarenkleri

Renklerin psikolojik etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Geçmişten beri moda sektörü olsun, ev dekorasyon siteleri olsun, yeme içme sektörü olsun bir çok farklı sektöre hizmet etmiş ve etmeye de devam etmektedir. Günümüzün gelişen teknolojisine bağlı olarak da sosyal medya siteleri ve daha bir çok site bu renklerin psikolojisine oldukça önem vermekte ve sitenin dizaynından, logosuna, görsel olarak aklınıza gelecek her şey bu renk psikolojisi üzerinden ilerliyor.

Biz de boya badana sektöründe renklerin nasıl anlamları ve psikolojik etkilerine sahip olduğunu inceleyelim istedik. Bu sayede siz de ev boya rengi seçerken, evinizin büyüklüğüne küçüklüğüne göre ve evinizde nasıl hissetmek isteyeceğinizi önceden belirlemeniz gerekir. Böylece istediğiniz ev boyası renklerini seçerken daha mantıklı ve doğru kararlar vermiş olacaksınız.

Kırmızı Rengin Anlamı ve Etkileri

Kırmızı rengi aşkı ve tutkunun anlamıdır. Aynı zamanda solumayı ve metabolizmayı da hızlandırdığı için yeme içme endüstrisinde bu rengin kullanıldığını sıklıkla görebilirsiniz. Gerek logoları gerek ise, açtıkları dükkanları sayesinde bu kırmızı rengi çok sık kullanılır. Aynı zamanda boya badana sektörü içinde de evlerin bazı yatak odalarında bu rengin kullanım alanlarını görebilmekteyiz. Romantik ve sıcak bir ortam etkisi vardır. Kırmızı duvar boya rengi kullanacağınız zaman mobilya seçiminizde özenli olmanız gerekir. Koyu kahverengi ve siyah gibi mobilyalar ile kırmızının kelime anlamını yaşatabilirsiniz. Lamba ışık seçiminiz ise sarının loş halini seçerseniz daha sıcak bir ortama ev sahipliği yaparsınız.

Mavi Renginin İnsan Üzerine Etkisi

Mavi rengi bir çok sosyal medya sitelerinin de kullandığı bir renktir çünkü bu renk sadakati temsil eder. Kişide güven uyandırır. Boya badana sektöründe özellikle yazlık olan kısımlarda mavi rengi çok sık kullanılır çünkü sakinliğin ve huzurun kelime anlamıdır. Beyaz mobilyalar ile kullanıldığında istediğiniz sakinlik ruhunu yansıtabilirsiniz. Ayrıca çocuk odalarında bu rengin kullanımı onları daha sakinleştirir ve rahat uyumasını sağlar. Kişinin kendisini rahatlamış ve güvende hissetmesini sağlar. Bu renk, kişileri de diğer insanlara karşı toleranslı yapar. Ayrıca buradan mavi ile kombinlemek istediğiniz duvar boya renklerine de ulaşabilirsiniz.

Yeşil Renginin Anlamı ve Etkileri

Kendinizi güvende hissetmenin kelime anlamı bu renktir. Yeşil rengi kişilerde otoriteyi simgeler. Bu rengi seven kişilerin inandırıcılık kabiliyetleri de yüksektir. Evlerinde bu rengi kullanmak isteyenler, bu renk ile evlerinde doğal bir görünüm elde edebilir. Ayrıca yeşil rengini koyu renk ahşap mobilyalar kombinlediğinizde rustik bir görünüm elde edebilirsiniz. Üretkenliği arttırdığı için de mutfağınızda bu rengi kullanabilirsiniz.

Sarı Renginin Etkileri

Sarı, renk skalasının içinden en çok dikkat çeken renktir. Sarı papatyalar ile bu renk daha çok benimsenmiştir. Sarı rengi, zeka anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda güneş ışığı rengi olduğundan dolayı ev boyamada bu rengin kullanımı evinizde enerjik hissetmenizi sağlar. Sarı renk ile her rengi duvar boyası olarak kombinleyebilirsiniz. Klasik evler için de modern evler için de eşsiz bir ambiyans yaratır.

Mor Renk Asilliği

Mor renk, yüceliği ve lüksün anlamını taşır. Bu rengin temsilcileri yüksek bir egoya sahiptir. Evlerde koyu renk olduğundan tercih edilmeyebilir ama büyük bir odanızda bu rengi rahatlık ile kullanabilirsiniz. Lüks ve klasik mobilyalar ile birlikte kullanıldığından son derece ihtişamlı bir etki bırakacaktır.

Siyah Rengin Etkisi

Siyah genelde hep yalnızlığı ve melankoliyi çağrıştıran bir renk olarak bilinir. Kısmen doğrudur ama siyah rengi aynı zamanda tıpkı mor rengi asilliğin rengidir. Ev boyamada kullanılan siyah duvarlar ile nasıl bir ambiyans yaratmak isterseniz duvarlarınız o şekil ile tamamlanır. Asilliğin dışında, çalışma odanızda siyah rengi tercih etmeniz de konsantrasyonu arttırdığından bir çok bilim insanı bu rengi tercih etmiştir.

Beyaz Renk

Beyaz renk, saflığın göstergesedir. Geleneksel olarak da masumluğun kabul gördüğü bir renktir. Evinizin duvarlarında bu rengi kullanmak sizi olduğunuzdan daha ferah ve huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır. Her renk ile rahatça kombinleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, renk işte hangi renge boyanırsa boyansın deyip, geçmemek gerekiyor çünkü renkler insanları bin bir türlü duygusal durumlara sokabiliyor. Mesela siyah renk giyinince çok mutlu olan biriyseniz, ev boyama konusunda da bu hassasiyet ile yaklaştırdığınız takdirde evinizde daha çok vakit geçirmek isteyeceksiniz. Öneri ve profesyonel yardım için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Birbirine uyumlu renkler ve renk kombinasyonları