romantikbalkonornekleri

Balkon, ona gerekli değeri gösterdiğinizde evinizi ve hayatınızı güzelleştirir, sevdiklerinizle iyi vakit geçirmenize, zevkinizi yansıtmanıza yardımcı olur. Balkon, özellikle ülkemizin eşsiz manzaraya sahip bölgeleri de düşünülecek olursa, bizim için ayrıca önemlidir. Ailemizle, sevdiklerimizle yapacağımız güzel bir balkon kahvaltısı, eşimiz veya sevgilimiz ile izleyeceğimiz gün batışı, veya sadece günlük hayatın stresinden uzaklaşabileceğimiz bir mola durağı olarak balkon, hayatımıza kalite katacaktır. Bizler de Evde Mimar olarak sizler için Romantik Balkon Tasarımı Yaratma yazımızda ilham alabileceğiniz 10 harika örnek ve öneriyi derledik.

1- Yer Tasarrufu Sağlayacak Balkon Mobilyaları Kullanın

Balkonunuzdan yüzde yüz verim almak istiyorsanız, küçük ancak kullanışlı, nispeten sağlam ve az yer kaplayan mobilyalar kullanmalısınız. Özellikle bir apartman balkonunda bu mobilyalar, çok büyük fayda sağlayacaktır. Küçük balkonlar ile ilgili daha fazla örnek ve öneri için Küçük Balkonlar için Dekorasyon Fikirleri 13 Harika Öneri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2- Şerit Işıklar Kullanın

Güneş battığında, daha romantik bir balkon için trabzanlara ve balkon duvarlarına asacağınız ışıklar, gecenin karanlığında gerçekten etkileyici olacaktır. Bazı basit ancak gösterişli ışıklarla balkonunuza olağandışı bir hava katabilirsiniz.

3- Balkonunuzu Bir Bitki Bahçesine Dönüştürün

Balkonda pek çok saksı bitkisi yetiştirebilirsiniz. Örneğin fesleğen, kekik, nane gibi mutfakta da kullanacağınız bitkilere balkonunuzda yer vermek, hem güzel bir görsellik katacak, hem de yeşilden uzaklaştığımız bu yıllarda içinizi ferahlatacaktır.

4- Birkaç Mum Yakın

Mum, romantik bir ortamın olmazsa olmazıdır. Pek çok yerden temin edebileceğiniz mumluklarla, hoş kokulu mumlarla yaratacağınız romantik ambiyans, her göreni etkileyecektir.

5- Balkonunuzun Odak Noktası Olmasını Sağlayın

Balkonunuz küçük dahi olsa, açıldığı odanın mobilya düzenini doğru ayarlarsanız, hem olduğundan daha büyük görünür, hem de siz o odada vakit geçirirken dahi balkonunuzu ve manzarayı gün boyu deneyimleme şansı elde etmiş olursunuz. Mobilyaları, özellikle koltuk ve yatakları doğrudan manzaraya bakacak şekilde ayarlayarak ve balkonunuzu zevkinize göre dekore ederek yüzde yüz fayda sağlayabilirsiniz.

6- Balkonunuzda Çiçekler Açsın

Çiçekler, insan ruhuna dinginlik katar, pek çok şeyi (en çok da romantizmi) temsil eder ve görüntüsüyle, kokusuyla insanları büyüler. Siz de balkonunuza alacağınız birkaç saksı çiçeğiyle hem doğal bir görüntü sağlar, hem de balkonunuzu gören her gözü mutlu edersiniz. İpucu: Daha az yer kaplayan ve balkon trabzanlarına asılabilen saksıları tercih edebilirsiniz.

7- Balkonunuzu Bir Oturma Odası Gibi Tasarlayın

Balkonunuzda daha çok vakit geçirmek istiyorsanız, onu dekore ederken rahat koltuklar, minderler almalı, yerlere kilimler sermelisiniz. Gün boyu oturacağınız bir yazlık balkonu, sizi gençleştirecek ve hayata bakışınızı değiştirecektir. Hoşlandığınız ve rahat bulduğunuz (ancak yine de dayanıklı olmasına özen göstererek seçtiğiniz) koltuk, masa ve minderleri balkonunuzda kullanabilirsiniz.

8- Manzaradan Faydalanın

Balkonunuz güzel bir manzaraya sahipse, onu engellemeyin. Manzarayı kapatmamaya ve dikkati manzaraya yönlendirmeye, mobilyaları ufka bakacak şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

9- Tahta Mobilyalar Kullanın

Tahta mobilyalar, hem sağlamlıkları, hem kullanışlılıkları hem de son yıllarda moda oluşlarıyla balkonların vazgeçilmezleridir. Katlanabilir ve doğal görünüşlü tahta masa ve sandalye takımları, balkonunuza hem ayrı bir romantik hava, hem de kolaylık katacaktır. Balkon trabzanlarına asılabilen, az yer kaplayan tahta masalara da göz atmanızı öneririz

10- Balkonunuza Kilim Serin

Kilimler, hem yarattıkları otantik hava, hem ortamlara kattıkları sıcaklık ile romantik balkonların vazgeçilmezleridir. Beton veya tahta bir zemine basmaktansa, bir kilim sermek, hem rahatlık hem de kullanışlılık katacaktır.

Bu içeriğimizde sizlere romantik balkon önerileri ve örnekleri sunmaya çalıştık. Siz de, balkonunuza yeni bir hava katmak için bu örneklerden ilham alabilir, basit dokunuşlarla balkonlarınızı güzelleştirebilirsiniz. Balkon Dekorasyonu için 20 Örnek ve Uzmanından Öneriler yazımıza da bakabilir, Mimarlarımızdan öneriler alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sizi Büyüleyecek En Güzel Kış Bahçesi Modelleri