rutubetinzararlarikapak

Ülkemizde evlerin birçoğu rutubet sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum birçok sağlık sorununa ve inşaat ile ilgili problemlere yol açmaktadır. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve rutubet ile beraber oluşabilecek problemler ile ilgili bir içerik hazırladık.

Rutubetin Zararları

  • Küf alerjisi yapar. Küf alerjisi; hapşırma, burun akıntısı ve göz yaşarmasına neden olmaktadır.
  • Romatizma rahatsızlığı yaratır. Eklem ağrıları çekebilir, kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.
  • Uyku problemlerinizi arttırabilir.
  • Bedensel ve zihinsel olarak zinde kalmanızı engeller.
  • Rutubet ciddi bir kanser tehdidi olabilir.

Hangi Durumlarda Rutubet Oluşur?

Rutubet kelimesinin anlamı su buharıdır. Nem kelimesinin eş değeri manasına gelmektedir. Mutfaklarda ve banyolarda su buharının çok olduğu yerlerde Rutubet sorunu genellikle kuzey cepheler ile birlikte giriş ve bodrum katlarıdır. Evin odaları içerisinde nemi arttırıcı yapılacak faaliyetlerde rutubeti tetiklemektedir. Evin nem oranının %55 altında olduğu durumlarda rutubet oluşmaz. Nem oranı arttıkça tozlar ve bakteriler çok daha kolay bir şekilde türeyebilirler. Nem oranı rutubetin oluşmasını belirleyen en önemli kriterdir.

Rutubet Giderme Yolları

Rutubeti gidermenin en güzel yolu izolasyon yapmaktan geçer. Bu da hem boya badana hem de alçıpan çalışmalarının beraberce yürütülmesini sağlamaktadır. Zemine izolasyon çalışması da yapabilirsiniz. Aynı zamanda saten alçı çalışması da yapabilirsiniz.

Rutubet oluşmadan önce ise kesinlikle evi iyi bir şekilde havalandırmanız gerekmektedir. İyi havalandırma rutubetin en büyük savaşçısıdır. Soğuktan korkmadan evinizi doğru şekilde havalandırmalısınız. Aynı zamanda rutubet önleyici boyalar kullanarak da rutubeti tam olarak engelleyebilirsiniz. Kalorifer peteklerinin önünün kapanmaması da kilit öneme sahiptir. Peteklerin önünü mobilya ve benzeri eşyalar ile kapatmamalısınız. Eğer ciddi bir rutubet sorununuzun olacağını düşünüyorsanız karbonat ve kedi kumu malzemelerini odanızın köşelerine yerleştirebilirsiniz. Kaya tuzu lambası yakmak ise hem dekoratif hem de sağlıklı bir çözümdür. Yeni popüler olan bu özellik ile siz de evinizde rutubete karşı koyabilirsiniz. Eğer rutubet oluşabilecek odanızda çok fazla eşya varsa bu durum da rutubeti tetikleyebilmektedir. Sade ve minimal tasarımlarda daha az rutubet ile karşılaşıldığını net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere rutubetin zararları ve genel olarak rutubet ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bizlere göz atabilir, soru ve görüşlerinizi bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlgili içerik: Rutubet önleyici boya