Somon Rengi Boya ve Dekorasyon Örnekleri | Evde Mimar

Somon Rengi Boya ve Dekorasyon Örnekleri

SomonDuvar

Somon rengi, ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz canlı renklerden biridir. Pembe ile turuncu renklerin karışımı olarak ortaya çıkmıştır ancak kendine has bir tonu vardır. Anlaşılacağı üzere, adını somon etinin renginden almıştır.

Ailenizle hoş akşam vakitleri geçirdiğiniz oturma odanızda somon rengi duvar boyası ile sohbetinize farklı bir tat katabilirsiniz. Biz de bu yazımızda size örnekler sunmaya, somon renginin nasıl elde edildiğini, rengin farklı tonlarını ve çeşitlerini göstermeye çalışacağız. Umarız ilham verici olur ve evinize bambaşka bir tarz kazandırabiliriz. Öncelikle somon renginin nasıl elde edildiğinden biraz bahsedelim.

Somon Rengi Nasıl Elde Edilir?

Somon rengini elde etmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan biri sarı(3 kat), kırmızı(4 kat), eflatun(3 kat) ve beyaz(5 kat) renklerinin karıştırılmasıdır. Bu işlem sonucunda %99,4 oranında somon rengi elde etmek mümkündür.  Başka bir seçenek ise sarı (5 kat), kırmızı (1 kat), eflatun (4 kat) ve beyaz (4 kat) renklerinin farklı bir oranda karıştırılmasıdır. Bu şekilde %99,5 oranında istenilen rengi elde etmek mümkündür. Diğer renklerin nasıl oluştuğuyla ilgili yazımızı okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Somon Rengi Dekorasyon Örnekleri

Somon rengini, duvar boyama örneklerinde gördüğümüzde kullanım çeşitleri kafamızda daha iyi canlanacaktır. Görsellerde somon renginin hangi aksesuarlarla kullanıldığını görebilirsiniz. Evinizin duvarlarında somon rengi kullanımı, eğer aksesuarlarınız ve mobilyalarınız da uygunsa evinizin güzelliğini yeniden ortaya çıkartacaktır.

Somon Rengi ile Uyumlu Renkler

Somon rengi için genel olarak uyumlu bir renk diyebiliriz fakat her renk ile de uyumlu değildir. Doğru renkler ile kullandığınızda ise ortaya harika bir görsel şölen çıkabilir. Özellikle beyaz ve mavi renginin tonları somon rengi ile harika işler çıkartabilir. Farklı renklerle de somon rengini kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta evinizin ve sizin ruhunuzu en iyi yansıtacak uyumu bulmaktır. Bu uyumu bulmak için somon renginin en iyi uyuştuğu aşağıdaki renkleri deneyebilirsiniz:

  • Beyaz
  • Süt mavisi
  • Lacivert
  • Ayva sarısı

Somon Renk Tonları

Somon renginin beyazdan turuncuya kadar geniş bir spektrumu vardır. Bu yüzden rengin tek bir örneğine bakıp aldanmamak gerekir. Somon renginin evinizin duvarlarına uygun bir tonunu muhakkak bulacaksınızdır. Boya firmalarında ve farklı kullanımlarında pek çok çeşidi bulunsa da somon rengini genel olarak 3 tona ayırabiliriz:

Açık Somon

AçıkSomon

Açık somon tonu, güneş ışığını evinizin içine yansıtarak odanızı aydınlık gösterebilir. Az ışık alan bir odanız varsa, odanın ışığını attırıp odanıza oldukça ferah bir hava da katacağından bu tonu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Somon Pembesi

Somon pembesi, açık somondan biraz daha kapalı bir renktir. Somon pembesi için, pembenin somon rengiyle farklı bir görünüme kavuşmuş hali de diyebiliriz. Oturma odanızın yanı sıra çocuk odalarınızda da kullanılması önerilen, çocuklarınıza enerji verecek bir renktir.

Koyu Somon

koyusomon

Kum bejinden sonra oturma odalarında en fazla tercih edilen renklerden biridir. Cappuccino ve kum beji arasında bir renge sahiptir. Eğer koyu somon rengini evinizin duvarlarına uygulayacaksanız nispeten aydınlık bir oda seçmenizi ve aksesuarlarınızı açık renklerden seçmenizi öneririz.

Son Dönemin Moda Rengi Romantik Somon Rengi Duvar Boyası

Romantik olan her şeyin güzel olduğu bir gerçek. Somonun da romantiği mevcut ve birçok kişi tarafından da son derece ilgi görüyor. Bu herkesçe sevilen romantik somon rengi neymiş gelin birlikte bakalım. Son zamanlarda fazlasıyla tercih edilen romantik somon rengi, açık somonun tonlarından biridir. Adından da anlaşılacağı gibi odanıza sıcak, romantik, naif bir hava kattığından dolayı bu adı almıştır. Açık bir renk olması nedeniyle fazla güneş ışığı almayan odalarınızda da rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir renktir kendisi. Derler ya anlatılmaz yaşanır, romantik somonu da anlatmaya kelimeler yetmez. Bu nedenle boya rengi seçiminizi bu renkten yana kullanıp evinize katacağı farklı tadı tecrübe etmenizi şiddetle öneriyoruz.

romantik somon

Romantik somon rengi kullanılmış bir kaç mekanı sizin için örnekledik.

Bu yazımızda size somon rengi ile ilgili içerikler ve faydalı bilgiler sunduk. Somon renginin çeşitli örneklerinin yanında, hangi renklerle uyumlu olabileceği konusunda da fikirler vermeye çalıştık. Ayrıca somon renginin çeşitlerini de beraber inceledik. Umarız tüm bunlar sizler için ilham verici olmuştur ve evinizi güzelleştirme konusunda bizimde bir katkımız olmuş olur. Ek olarak merak ettiğiniz noktaları dilediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz.

Somon rengini tanıttığımız ve önerilerimizin bulunduğu videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Evinizi boyamaya karar verdiniz ama renge karar veremediyseniz ya da fiyat konusunda da endişeleriniz varsa bu yazımız tam da size göre: 2020 Ev Boyama Fiyatları ve En Moda Renkler

İlginizi çekebilir: Evinizi Güzelleştirecek Badana Boya Renkleri (20 Renk)

Etiket: 
Share Pin it

Yazar: Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

0 Yorum

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir