Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? – Evde Mimar

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Mimara SorCategory: Boya BadanaAhşap Boyama Nasıl Yapılır?
Sorum Var Staff asked 2 sene ago

Merhaba evimizin bahçesindeki ahşap kulübeyi boyamak istiyorum. İzlemem gereken adımlardan ve kullanmam gereken malzemelerden bahsedebilir misiniz ?

1 Answers
Evde Mimar Staff answered 2 sene ago

Merhaba , sorunuz için teşekkür ederiz. Ahşap uzun yıllar kullanıma uygundur fakat ahşap cephelerin uzun ömürlü olması için bakıma ihtiyaçları vardır. Kulübenizi uzun ömürlü kılmak için boyama işleminizden önce uygulamanız gerekenleri ve boyama işlemini sırasıyla anlatmaya çalışacağım:

  • Boyanacak yüzey temizlenmeli ve zımparalanmalıdır.
  • Boyayacağınız ahşap zemin kuru olmalıdır. Kuru bir ahşap üzerindeki boya su emilimini önler. (Islak bir ahşap boyanırsa hem kuruması güç olur, hem de mantar oluşabilir.)
  • Eğer ahşabınızı daha önce boyamadıysanız ilk olarak emprenye ahşap boyası kullanmanız gerekir. Bu işlemi bir kestirme fırçası kullanarak yapabilirsiniz.
  • Daha sonra yüzeye ahşap boyası astarı uygulamanız gerekmektedir. Yine bir fırça ve rulo yardımı ile astarlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Son olarak ahşap boyanızı bir fırçaya aldıktan sonra 2 ahşap şerit arasındaki birleşme çizgisine daha sonra şeritlerin kendine rulo ile sürebilirsiniz.
  • Boyanın yeterli kalınlıkta ve homojen bir şekilde iki kat sürülmesi gerekir.

Artan boyalarınızla evinizdeki ahşap dolaplarınızı boyayabilirsiniz.Dilerseniz Dolap Nasıl Yenilenir, hangi Malzemeler Kullanılır ve Modelleri sayfamızdan yardım alabilirsiniz.