Silikondaki siyah lekeler nasıl çıkar? Kararan silikonlar nasıl temizlenir? – Evde Mimar

Silikondaki siyah lekeler nasıl çıkar? Kararan silikonlar nasıl temizlenir?

Mimara SorCategory: DekorasyonSilikondaki siyah lekeler nasıl çıkar? Kararan silikonlar nasıl temizlenir?
Sorum Var Staff asked 2 sene ago

Banyomda kararan silikonları nasıl temizleyebilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

1 Answers
Evde Mimar Staff answered 2 sene ago

Sorunuz için teşekkürler. Silikonlar yapıştırma işlevi dışında su geçirmeme özelliği de olduğundan günlük hayatımızda sıkça kullanıyoruz. Doğal olarak kirlenmeye ve kararmaya müsait. Nasıl temizleyeceğimize gelecek olursak 3 farklı çözümümüz var.

  1. Yeni Silikon : Kararmış silikonları yenisiyle değiştirebiliriz. Bunu yaparken eski kararmış olan silikonu çıkardıktan sonra yüzeyi iyice temizleyip, nemli kalmamasına dikkat etmeliyiz. Daha sonra yeni silikonu sıkıp kuruması için 4 saat bekletmemiz gerekir.
  2. Amonyaklı Krem: Kararan silikonlar için bir diğer çözüm ise oldukça pratik olan amonyaklı kremdir. Gereken malzemeler; amonyaklı krem, bulaşık süngeri, iki adet temiz bez ve biraz su. Önce amonyak kremini bulaşık süngeri yardımıyla kararan silikonun üzerine uygulayın. Uygulamayı yaparken bulaşık süngeriyle kararan yerleri iyice ovmaya dikkat edin.İşlemi tamamladıktan sonra temiz bir bez ile silikonu iyice silin.
  3. Çamaşır Suyu : Son olarak kararmış olan silikonlara çamaşır suyu uygulayabilirsiniz. Temiz bir bez yardımıyla kararan silikon yüzeyini kuvvetli bir şekilde ovalayın . Daha sonra nemli bir bez kullanarak ovalama işlemini tekrarlayın ve işlem bittikten sonra yüzeyi kurulayın.

Bu konuyla bağlantılı olarak ” Tadilat ve İnşaat Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır? ” yazımıza da göz atabilirsiniz.