Sunta ile Mdf arasındaki fark nedir? – Evde Mimar

Sunta ile Mdf arasındaki fark nedir?

Mimara SorCategory: DekorasyonSunta ile Mdf arasındaki fark nedir?
Gülşah asked 2 sene ago

Sunta ile Mdf arasında ki hammadde farkı nedir ve kullanım alanları nelerdir ? Banyo için hangisini tercih etmem daha iyi olur ? Şimdiden teşekkür ederim .

1 Answers
Beyza Gözükızıl Staff answered 2 sene ago

Merhabalar ;
Öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz . Sunta ve Mdf genel olarak herkesin bildiği ama arasındaki fark ve kullanım alanlarını bilmediği bir ham maddedir . Geleneksel bakış olarak suntanın daha dayanıksız olduğu ve mdf ‘ nin daha dayanıklı olduğu yönündedir . Aslında içinde bulunduğumuz teknoloji itibariyle suntanın da mdf ‘nin de dayanıklı olması yapılan yerin nasıl yaptığına ve kullanılan makinelere bağlıdır.

Sunta Nedir ?

Sunta ; rendeleme işlemi yapıldıktan sonra oluşan ağaç malzemelerinin yapıştırıcı yardımıyla bütünleştirilip preslenmesiyle ortaya çıkmaktadır .Bahsettiğimiz dayanıksızlık konusu da aslında bu konuda ortaya çıkıyor. Sunta presleme işlemi yapılırken yeteri kadar sıkıştırılmadığı için içerisinde boşluklar bulunmaktadır .

Mdf Nedir ?

Mdf ; ağaç ve ağaç malzemelerinden oluşturulan liflerin tutkal ile karıştırılmasıyla oluşturulan bir ham maddedir . Fabrika ortamında kullanılan  özel baskı makineleri yardımıyla üretilmektedir . Mdf suntaya göre daha sıkı ve daha kuvvetli basınçlara uğradığı için daha çok tercih edilmektedir .

  • Evinizin hangi bölümünde kullanacağınıza bağlı olarak tercih etmeniz gereken ham madde seçilmelidir . Yapım aşamasında ki uygulanan basınç dolayısıyla sunta içerisinde ki boşluklardan dolayı nemli ortamlarda şişme yapabilir . Bizim size önerimiz nemli olacak ortamlarda mdf tercih etmeniz olacaktır .
  • Sizin için mobilyanın hafif olması önemli bir kriter ise tercihinizin sunta olması daha doğru olacaktır .
  • Sunta malzemeler montaj yapılırken dikkat edilmesi gereken bir ham maddedir , kolay bir şekilde deforme olabilme özelliğine sahiptir.

İlginizi çekebilir : 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri