Zımpara Nasıl Yapılır-Kolay Zımpara Yöntemi Nedir? – Evde Mimar

Zımpara Nasıl Yapılır-Kolay Zımpara Yöntemi Nedir?

Mimara SorCategory: Alçı ve AlçıpanZımpara Nasıl Yapılır-Kolay Zımpara Yöntemi Nedir?
Hayri Güler asked 2 sene ago

Duvarımın üstüne zımparalama yaparak boya badana uygulamalarına hazır hale getirmek istiyorum. Bu konuda doğru teknikler nelerdir, duvara nasıl zımparalama yapmak gerekir, beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

1 Answers
Evde Mimar Staff answered 2 sene ago

Öncelikle zımpara yapmanın çok farklı yolları olduğunu söylememiz gerekir. Bununla birlikte zımpara yapılacak nesneye göre de uygulama farklılaşabilmektedir. Biz de bu cevabımızda size zımpara ile ilgili detay bilgileri sunmaya çalışalım.

Eğer boya uygulamaları ile alakalı bir zımpara yapmak istiyorsanız 3 çeşit zımparalama yöntemini denemelisiniz. Bunlar, sulu zımpara, takoz zımpara ve sünger zımparadır. Zımparalama için yüzey önemli bir faktördür. Eğer küçük bir yüzeye uygulama yapacaksanız zımpara kağıdı yeterli olacakken büyük yüzeyler için zımpara makinesi şart olabilir.

Nasıl Kolayca Zımpara Yapılır?

Eğer yüzeyiniz küçükse doğru zımparalama kağıdı ile çalışabilirsiniz. Bir tahtaya veya duvara zımparalama yapacaksanız bir elinizi sabitleyerek diğer eliniz ile ileri geri hareketler yaparak zımparalama yapabilirsiniz. Burada çok fazla güç uygulamanıza gerek kalmadan çalışma yapmalısınız. Zımparalama kağıdı bir süre sonra körelecektir. Değiştirip yenisi ile çalışmanız iyi sonuç verir.

Zımparayı İyi Yapıp Yapmadığımızı Nasıl Anlarız?

Zımparayı düzgün yapmak eğer o yüzeye boya yapıyorsak büyük önem taşır. Bu yüzden yaptığımız uygulamanın tam olarak doğru sonuç verdiğinizi gözlemlememiz gerekir. Bunun için basit bir naylon çorap iş görebilir. Naylon çorabı yüzeyde gezdirerek elimiz ile hissedemediğimiz noktaları, pürüzleri rahatlıkla görebiliriz.

İlginizi çekebilir: Boyalı duvara alçı sıva nasıl yapılır?