yesilrenkboyavedekorasyonornekleri

Renklerin insan psikolojisi üzerinde ki etkisi büyüktür.Gerek günlük kıyafet kombinimizde gerek ev dekorasyonumuzda bizim nasıl bir karaktere sahip olduğumuz hakkında dışarıya bilgi verir.Ayrıca gün içerisinde  bulunduğumuz ortamda ki renkler ruh halimizin oluşmasında da etkilidir.Bu yazımızda yeşil renginin uyumlu olduğu renkleri, insan psikolojisini nasıl etkilediğini ve evimiz dekorasyonunda yeşil rengini nasıl kullanmamız hakkında bilgi vereceğiz.

Yeşil rengi genel anlam itibariyle şifanın rengidir.Gözleri dinlendirir ve heyecan duygusunu azaltır.İlkbahar mevsiminin gelişini doğanın uyanışını simgelediği için insana huzur verici bir etkisi vardır.İş yerinin dekorasyonunda kullanılan yeşil güven verici bir ortam oluşmasını sağlar.Her rengin öne çıkmasında etkili başka renklerde vardır.Şimdi yeşil renginin uyumlu olduğu, ev dekorasyonu örneklerine bakalım.Ayrıca nar çiçeği rengi boya ve dekorasyon örneklerine buradan göz atabilirsiniz.

Yeşil Renginin Tamamlayıcı Renkleri

Yukarıda dediğimiz gibi her rengin uyumlu olduğu başka bir renk vardır.Magenta bu renklerin başında gelir.Ayrıca yeşilin de birden fazla tonu olması renk seçme dağarcığımızın çeşitlenmesini sağlar.

Koyu Yeşilin Uyumlu Olduğu Renkler

Renk seçimlerinde dikkat edilmesi gereken husus zıt renkleri seçerek birbirleri içerisinde kaybolmasını önlemektir.Dolayısıyla koyu yeşilde seçmemiz gereken renk tonları açık renkler olmalıdır.Bej ve ekru bu renk ile uyumlu olabilecek renklerdir.

Haki Yeşilinin Uyumlu Olduğu Renkler

Diğer bir adı asker yeşilidir.Yeşilin bu tonunu altın sarısı ile kombin edebiliriz.

Fıstık Yeşilin Uyumlu Olduğu Renkler

  • Turuncu
  • Beyaz
  • Bordo
  • Lacivert

Yeşil Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar kağıdı; duvar yüzeyini korumaya yarayan ve dekorasyon amaçlı kullanılan doğal yapı malzemeleridir.Uzun yıllar kullanışlıdır.Su ve nem geçirmez bu yüzden nemli bir bezle silinip temizlenmesi kolaydır.Doğal yapı malzemelerinden yapıldığı için insan sağlığına zararlı değildir.Ses ve ısı yalıtımına yardımcı ve kullanıldığı ortama modern bir hava katıp ev dekorasyonunda yerini alırlar.Yeşil renkteki duvar kağıtları sadece bir örneğidir.Her renkte her desende olabilir.Yukarıda anlatmış olduğum yeşil rengi ve tonlarının hangi renklerle uyumlu olduğuna dikkat ederek yeşil duvar kağıtları ile evimizi güzel bir şekilde dekor edebiliriz.

 

Bu yazımızda size yeşil rengi ile uyumlu renklerin dekorasyon modellerini ve yeşil duvar kağıdı modelleri ile ilgili genel bilgi verdik. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Haki Rengi Örnekleri ve Uyumlu Olduğu Renkler

Ek renk önerileri: Somon Rengi Boya ve Dekorasyon Örnekleri